Güney Kore, 6G Teknolojisini 2026 Yılında Hayata Geçirecek

Güney Kore hükümeti, 2026 yılı itibariyle 6G teknolojisini pilot proje kapsamında başlatmayı planlıyor. Business Korea’nın haberinde yer alan raporda, yaklaşan altıncı nesil mobil ağ teknolojisinin 5G‘den 50 kata kadar daha hızlı olacağı belirtiliyor. Bununla birlikte Güney Kore bu teknolojiyi ülke çapında 2028 ile 2030 yılları arasında ticari hizmet olarak kullanıma sunmayı planlıyor.

Güney Kore Başbakanı Chung Se-kyun, bu haftanın başlarında hükümetin bir bilim ve teknoloji buluşmasında yeni nesil telekomünikasyon için araştırma ve geliştirme çalışmalarına teşvik etme stratejisini tamamladığını açıklamıştı. Bu strateji kapsamında yeni nesil mobil ağlar üzerinde çalışma yürütülmesi konusunda hem maddi açıdan hem de geliştirme açısından destek verilecek.

Bununla birlikte hükümetin belirlediği stratejiyle beraber standart ve yüksek değerli patentlerin güvence altına alınması konusunda gelişim sağlanacak. Ayrıca Araştırma-Geliştirme ve endüstri temellerinin atılmasının yanı sıra geleceğin teknolojisinin önleyici gelişimi de bu strateji ile birlikte desteklenmiş olacaktır.

6G Teknolojisini Desteklemek İçin 169 Milyon Dolar Yatırım Yapılması Planlanıyor

Güney Kore, yüksek riskli temel 6G teknolojisini güvence altına almak için bir yatırım planı oluşturmuş durumda. Bu kapsamda teknolojiyi güvence altına almak için 2021’den başlayarak bu projeye maddi destek olunacak. Önümüzdeki yıldan itibaren toplam beş yıllık bir süreçte yaklaşık 169 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

Hiper performans, hiper bant genişliği, hiper hassasiyet, hiper uzay, hiper zeka ve hiper güven dahil olmak üzere 6 temel alanda 10 stratejik görev hükümet desteği ile birlikte başlayacak. Bu proje, 5G’den beş kat daha hızlı olan saniyede bir terabayt veri aktarım hızına ulaşmayı ve kablosuz hizmetleri için gecikmeyi 5G hizmetlerinin onda birine yani 0,1 milisaniyeye düşürmeyi hedefliyor.

Güney Kore hükümeti ayrıca 6G ağını yerden 10km yüksekliğe kadar kullanıma sunmayı planlamaktadır. Destekleyici altyapı ve teknolojiyi güvence altına aldıktan sonra, hükümet 2026 yılına kadar 6G pilot projesine başlayacak ve bu projede ayrıca sağlık hizmetleri, kendi kendine giden arabalar ve akıllı şehirlerin inşası gibi çeşitli sektörlerde geniş kapsamlı uygulamalara sahip olacak.

“Güney Kore, 6G Teknolojisini 2026 Yılında Hayata Geçirecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz