H2X, 2023 Yılında Hidrojenle Çalışan Otomobilini Tanıtacak!

Otomotiv sektörüne taze kan olarak gelen H2X Australia tarafından, 2023 yılında hidrojenle çalışacak SUV modeli piyasaya sunulacak. Avusturalya’da üretilecek otomobilin hedefiyse; 2025 senesine kadar yerelleşme de %85 oranına ulaşmak. Teknoloji ilerlediği sürece otomotiv sektöründe de ilerleme olacak rekabet ortamı çok artacak. Özellikle Tesla tarafından üretilen elektrikli otomobillerden sonra diğer firmalarda çeşitli tasarımlarla kendilerini kanıtlama peşine düştüler. Bu bağlamda da, BMV markası da hidrojenle çalışacak çok fazla otomobil üretme kararı aldı. Toyota otomobil markası da, Mirai’i yani hidrojen ile çalışan otomobilini piyasaya birkaç yıl öce sunmuştu.

Sektöre yeni giren H2X markası da, piyasaya hidrojenle çalışan otomobiller sunuyor. Halka yeni açılan şirketin amacı: 2024 senesine kadar birkaç otomobille SUV üreterek sonra da otobüs ve traktör sektöründe emin adımlarla ilerlemek… Şirket, 2023 yılına kadar “Snowy” adını verdiği SUV’u piyasaya sürecek.

H2X’in Hedefi 2025

H2X otomobil serisi, yakıt bağlamında hidrojen odaklı olarak hibritli güç aktarma organıyla sağlamlaştırılacak. Araçlar ihtiyaç doğrultusunda güç kaynaklarından geçecekler. Şirketin Ceo’ su Brendan Norman konuyla ilgili açıklamasında; 2025 senesine kadar otomobil pazarın da liderin H2X olacağı iddiasında bulundu. H2X arabaları ayrıca ithal şasiyle birlikte dayanışma içinde olacak. Ayrıca Asya’da şuan da kullanılan güç aktarımları da temel alınacak. Otomobilin montaj işlemleri ve parçalarının birleştirilmesi de, 2025 yılına kadar %80 yerelleşme hedefinden dolayı Avustralya’da olacak. Şirketin diğer hedefleriyse; 5000 istihdam sağlamak ve bölge de üretime dayalı endüstrinin gelişmesine olanak tanımak.

Yorum Yaz