Havuç Maskesi Nasıl Yapılır?

Havuç maskesi, içerdiği güçlü antioksidanlar ile serbest radikallerin cilde verdiği hasarı önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Yüksek seviyede likopen içeriği ile cildin yağ seviyesini dengeler ve cildi nemlendirir. Hücre yenilemesini arttırarak cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Havuç Maskesinin Cilde Faydaları

  • Cilt iltihabını azaltır ve iyileşmesine yardımcı olur.
  • Cildi yenileyerek parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.
  • Güneş yanığını yatıştırır ve cildi UV ışınlarına karşı korur.
  • Sivilce izleri, cilt lekeleri ve çiziklerin izlerini giderir.
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Siyah nokta ve sivilce oluşmasını önler.
  • Kolajen üretimini arttırarak, cildin yaşlanma belirtilerini önler.
  • Cildin yağ üretimini dengeler, cildi fazla yağı arındırır.
  • Kuru nemlendirir ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

Havuç Maskesi Tarifi

Havuç maskesi hazırlamak için bir adet büyük havucu soyduktan sonra yumuşayana kadar suda haşlayın veya buharda pişirin. Ardından bir kase içerisine alın ve çatal ile kremsi bir kıvama gelene kadar iyice ezin. Maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Bu maske haftada 2 kez uygulanabilir.

Sivilceler İçin:

1 adet adet havucu küçük parçalar halinde kesin ve yumuşayana kadar haşlayın. Haşlanmış havucu bir kase içerisinde çatalla iyice ezin. İçerisine 1 yemek kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi temiz cilde uygulayın ve 20-30 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Haftada 2-3 kez maskeyi uygulayabilirsiniz.

Limon ve bal, antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliği ile sivilceye ciltte sivilceye neden olan bakterileri öldürür ve iltihabı iyileştirir.

Siyah Noktalar İçin:

Havucu küçük parçalar halinde kesin ve 10 dakika haşlayın. Bir kase içerisinde haşlanmış havucu iyice ezin. İçerisine 1 tatlı kaşığı sandal ağacı yağı ve 2 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cilde uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve su ile durulayın. Haftada 2-3 kez maskeyi uygulayabilirsiniz.

Limon ve sandal ağacı yağı, cildi ölü hücrelerden arındırarak siyah noktaları ve koyu cilt lekelerini yok eder. Doğal cilt beyazlatma özelliğine sahiptir.

Daha Parlak ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin:

Havucu birkaç küçük parçaya ayırmak için kesin ve 10 dakika haşlayın. Haşlanmış havuç parçalarını bir kap içerisinde iyice ezin. İçerisine 1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cilde uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Haftada 2-3 kez maskeyi uygulayın.

Yoğurt ve limon, cildi temizler ve cildi nemlendirir. Cilt için oldukça besleyici bir etkisi ile daha parlak ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cilt Kızarıklığı İçin:

Bir adet havuç ve patatesi soyduktan sonra küçük parçalar halinde kesin. Yaklaşık 10 dakika haşlayın ve bir kase içerisinde iyice ezin. 1 yemek kaşığı yulaf ekledikten sonra tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Ciltte kızarıklık ve tahrişi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Cildi Nemlendirmek İçin:

Bir adet havucu iyice ezin ve suyunu çıkartın. Bir kase içerisine rendelendikten sonra ezilmiş olan salatalığı ve havuç suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. Haftada 2 kez maskeyi uygulayabilirsiniz.

Kuru ve tahriş olmuş cildi nemlendirir ve daha pürüzsüz, parlak ve canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Cildi Temizlemek İçin:

Bir adet havucu iyice ezin ve suyunu çıkartın. Bir kase içerisine havuç suyu ve 2 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın.  Haftada 1 kez maskeyi uygulayabilirsiniz.

Cildi derinlemesine temizleyerek yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri açar.

Kırışıklıkları ve İnce Çizgiler İçin:

1 adet havucu yumuşayana kadar haşlayın ve kremsi bir kıvama gelene kadar iyice ezin. Bir kase içerisine aldıktan sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin ve su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1 kez maskeyi uygulayabilirsiniz.

Serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı cildi korur. Cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlayarak, kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eder.

Havuç Saç Maskesi Tarifi

2 adet havucu soyduktan sonra küçük parçalar haline getirmek için kesin ve bir kase içerisinde iyice ezin. Maskeyi saç derisine ve tüm saça eşit bir şekilde uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı su ile yıkayın. Maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yumuşak ve İpeksi Saçlar İçin:

2 orta boy havuç ve yarım avokadoyu bir mikserde homojen bir karışım haline gelene kadar iyice karıştırın. Temiz bir kaseye boşaltarak içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ekledikten sonra iyice karıştırın. Maskeyi tüm saç ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin:

Bir adet havucu iyice ezdikten sonra bir kase içerine alın ve içerisine 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi saçınıza ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayın.

Saçınızın ve saç derisinin nemlenmesine yardımcı olur. Kuru saçı yumuşatır ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olur.

İpeksi Saçlar İçin:

2 adet havucu mikserden geçirin ve bir kase içerisine alın. İçerisine 2 yemek kaşığı yoğurt ekledikten sonra iyice karıştırın. Maskeyi tüm saç ve saç derisine eşit bir şekilde uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Saç derisindeki ölü cilt hücrelerini, kir ve fazla yağı temizler. Saçı derinlemesine besleyerek daha yumuşak ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Saçı Nemlendirmek İçin:

1 adet muz ve 2 adet havucu mikserden geçirin ve bir kase içerisine alın. İçerisine 1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığ yoğurt ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi tüm saça ve saç derisine uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Yıpranmış ve cansız saçları nemlendirerek canlandırır ve ipeksi yumuşaklıkta saçlara sahip olmanızı sağlar. Kırık saç uçlarını onarır ve saçın daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Hızlı Saç Uzatmak İçin:

1 adet havucu rendeledikten sonra bir tencereye alın ve içerisine 6 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek 10 dakika düzenli olarak karıştırarak kaynatın. Ardından tülbent ile süzün ve ağzı kapalı bir kap içerisine alarak 2 gün bekleyin. Maskeyi tüm saç ve saç derisine uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Maskeyi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Saç ve saç derisine derinlemesine besleyerek saçın hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin:

1 adet soğan ve 1 adet havucu mikserden geçirin ve tülbentten geçirerek suyunu süzerek bir kase içerisine alın. İçerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi tüm saç ve saç derisine uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Hasar görmüş saçları ve kırık saç uçlarını onarır. Saç derisini derinlemesine nemlendirir ve besler. Saç derisinde sivilce, kepek oluşmasını önler ve saç dökülmesini durdurur.

Yorum Yaz