Huawei, HarmonyOS’u 2021 Yılına Kadar 200 Milyon Cihaza Ulaştıracak

Huawei, düzenlediği geliştirici konferansı ile birlikte geliştirmiş olduğu HarmonyOS 2.0 isimli işletim sisteminin yeni sürümünü ve EMUI 11 ara yüzünü kullanıcıların beğenisine sundu. Çinli teknoloji devi, ekosistemini büyütmek ve bu işletim sistemini küresel platforma taşımak için HarmonyOS sistemini 2021 yılına kadar 200 milyon cihaza ulaştırmayı hedeflemektedir.

Huawei’nin tüketici iş grubundaki yazılım departmanının başkan yardımcısı olan Haisong Yang, Huawei’nin bir yıl içerisinde HarmonyOS işletim sistemi tarafından desteklenen kendi cihaz ve ekipmanlarından 100 milyon adet üretmeyi planladıklarını açıkladı. Şirket, 200 milyon cihazın yanı sıra üçüncü taraf cihazların da bu işletim sistemi ile birlikte piyasaya sunulması yönünde çalışmalar yürütüyor.

Huawei, HarmonyOS’u 2021’e Kadar 200 Milyon Cihaza Ulaştırmayı Hedefliyor

Huawei, geçtiğimiz yıl HarmonyOS işletim sistemini ilk olarak Hongmeng ismiyle tanıttı. Başlangıçta HarmonyOS, akıllı televizyon modellerini destekledi ve şimdi de HarmonyOS 2.0 olarak yeni sürümü karşımıza çıktı. Bu yeni sürüm ile birlikte işletim sistemine akıllı saat, araç içi sistemler ve akıllı ev ürünleri de dahil olmak üzere birçok yeni platform desteği eklendi.

Huawei tüketici iş grubu CEO’su Richard Yu, HarmonyOS’un gelecek yılın başlarında akıllı telefonlara geleceğini söyledi. Yine de 200 milyon cihaz hedefinin yüzde kaçının akıllı telefonların kapsamına gireceği net bir şekilde açıklanmadı. Dahası Huawei, HarmonyOS kullanıcılarını artırmak için üçüncü taraf şirketlerle de ortaklık yapıyor. Bunun için şirket, HarmonyOS’u tanıtmak için Midea Group, Joyoung ve Robam Appliances gibi önde gelen Çinli ev aletleri üreticileriyle zaten ortaklık kurmuş durumda.

Aklınıza gelebilecek pek çok sayıda akıllı cihaz HarmonyOS tarafından desteklenecek. Aynı zamanda tüketiciler, bu ürünleri kontrol etmek için Huawei’nin akıllı telefonlarını kullanabilecek. HarmonyOS beta SDK, 10 Eylül’den itibaren giyilebilir cihazlar ve arabalar da dahil olmak üzere pek çok IoT cihazlarını kapsayan 128KB-128MB RAM’e sahip cihazlarda kullanıma açılacak.

IoT’nin yanı sıra Huawei, Nisan 2021’de 128MB – 4GB RAM’den başlayan cihazlar için HarmonyOS 2.0’ı açacak. Bununla birlikte daha sonra 4GB’ın üzerinde RAM desteği ekleyecektir. Bu, 2021’in başlarında HarmonyOS çalıştıran akıllı telefonların ve tabletlerin piyasaya sürülebileceğine işaret ediyor. Bu durum, Richard tarafından açılış Keynote’u sırasında da onaylandı.

“Huawei, HarmonyOS’u 2021 Yılına Kadar 200 Milyon Cihaza Ulaştıracak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz