iOS 14 Golden Master Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?

Apple, bugün iOS işletim sisteminin yeni geliştirici sürümünü yayınladı. iOS 14 Golden Master olarak yayınlanan bu güncelleme, Apple’ın yeni iPhone modelleriyle piyasaya süreceği iOS 14 güncellemesinin geliştirme sürecinin final sürümüdür. Bu yazımızda iOS ve iPadOS 14’ün Golden Master sürümü ile gelen yeniliklere yakından bakacağız.

iOS 14 sürümünün Golden Master güncellemesinde birçok hata düzeltmesi bulunuyor ve iOS 14’ün final sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Apple, bu güncelleme ile iOS 14 sürümünün geliştirme aşamasını tamamlamış oluyor ve kullanıcılara bu sürümün final versiyonunu sunuyor. Bildiğiniz gibi Apple, iOS 14 ile birlikte ana ekranı da işlevsel hale getiriyor ve widget özelliğini kullanıma sunuyor.

Bu widget özelliği farklı şekillerde kullanılabiliyor. Apple, bununla birlikte uygulama kitaplığı özelliğini de kullanıcılara sunuyor. Bu özellik sayesinde daha temiz görünümlü bir ana ekrana kavuşmuş oluyorsunuz. Ayrıca bazı ana ekran sayfalarını gizleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra artık gelen telefon ve FaceTime aramaları cihazın tam ekranını kaplamıyor ve küçük bir baloncuk içerisinde gözüküyor.

Apple’ın popüler sesli asistanı Siri de artık seslendiğiniz zaman tüm ekran yerine alt bölümde küçük bir baloncuk halinde sizleri karşılıyor. Siri, iOS 14 ile birlikte daha da akıllanıyor ve yeni ara yüz sürümünde resim içinde resim modu FaceTime ve diğer video tabanlı uygulamalarda kullanıma sunuluyor. Apple, ön yüklü olarak gelen Mesajlar uygulamasında da pek çok yenilik getiriyor. Artık çok kişili konuşmalar daha düzenli bir şekilde gözüküyor.

Sağlık uygulaması artık Apple Watch’un yeni uyku takibi özelliğini destekliyor. Aynı zamanda hava durumu uygulaması da yağış ve şiddetli hava olaylarını daha ayrıntılı bir şekilde sunuyor. Ayrıca haritalar uygulamasında merdivenleri içeren yol tarifleri ve elektrikli otomobil sahipleri için elektrikli araç şarj istasyonlarını içeren güzergahlar için de destek verilmektedir.

Apple’ın dijital araba anahtarları hizmeti de iOS 14 ile birlikte ilk olarak BMW modellerinde kullanıma sunulacak. Bu sayede fiziksel anahtar yerine iPhone cihazınızı arabanın kilidini açmak için kullanabiliyorsunuz. Yeni güncellemede çeviri uygulamasında da daha fazla dil desteği sunuluyor. Apple, Safari uygulamasında yeni gizlilik ve güvenlik özelliklerini entegre ediyor. Ayrıca iOS 14’te artık üçüncü taraf e-posta uygulamalarını varsayılan seçebiliyorsunuz.

iOS 14 Golden Master Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızda iOS veya iPadOS beta güncellemesini kurmak oldukça kolay. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni iOS 14 Golden Master geliştirici sürümünü cihazınıza kurabilmek için bir geliştirici profili yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, Apple’ın Developer Center web sitesi üzerinden gerçekleştirebilir ve kablosuz ağ üzerinden indirebilirsiniz.

“iOS 14 Golden Master Sürümü Yayınlandı! Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz