Katran Sabunu Faydaları Nelerdir?

Katran sabunu diğer ismiyle ardıç katranı sabunu, ciltte yer alan yağ ve kiri temizleyerek gözenekleri açar. Antibakteriyel özelliği ile ciltte sivilce, akne, kaşıntı oluşumunu engeller. Seboreik dermatit, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. Saç köklerini besleyerek güçlendirir. İçerisinde zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, hint yağı, ardıç yağı, NaOH, su yer alır. SLS, SLES, paraben, hayvansal yağ kesinlikle içermez.

Katran Sabunu Cilde Faydaları

1. Kaşıntı ve kızarıklığa iyi gelir

Katran sabunu, özellikle hassas ciltlerde kuruluk, yara, uyuz, egzama, sedef, böcek sokması, iltihaplanma veya alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve tahrişe iyi gelir. Kaşıntıya neden olan cilt kuruluğunu da yok eder. Cildin kurumasını ve pul pul olmasını engeller, bu sayede cildin daha canlı ve nemli görünmesini sağlar. Özellikle çok hassas ve alerjik bir cilde sahipseniz bu sabunu kullanabilirsiniz.

2. Sivilce ve akneyi giderir

Antibakteriyel ve antiseptik özelliği olduğu için cildi derinlemesine temizleyerek sivilcelere ve iltihaplanmalara neden olan bakteri ve mikropları yok eder. Bu sayede ciltte sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller.

3. Cilt lekelerini yok eder

Cildimizde sıkılmış sivilce lekelerinden güneş lekelerine kadar farklı cilt lekeleri olabilir. Bunlar çoğumuzu rahatsız eder ve farklı kimyasal yöntemler ile kapatmaya çalışırız. Ancak içeriğindeki hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve katran sayesinde ciltteki lekeleri yok eder ve sivilceleri de kuruttuğu için bir daha leke oluşmasını engellemiş olur. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman cildinizin pürüzsüz olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

4. Siyah noktaları yok eder

Siyah noktalar, cildimizde en rahatsız edici problemlerden biridir. Farklı yöntemler ile yok edilmeye çalışılsa da çoğu zaman başarılı olunmaz. Genelde kısa süreli kaybolmalar meydana gelir. Katran sabunu, ölü deriyi arındırarak cildi yeniler. Düzenli olarak kullanıldığı zaman siyah noktalar azalır ve tekrar oluşması önlenir. Bu sayede daha parlak, canlı ve temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

5. Cilt hastalıklarına iyi gelir

Antiseptik özelliği ile egzama, sedef, uyuz gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntıyı ve kızarıklığı alır, yenilenmiş ve ferahlamış hissi verir. Özellikle hastalık sonucu oluşmuş tahrişi ve şişkinlikleri de yok eder, ağrıyı keser.

6. Gözenekleri sıkılaştırır

Büzücü özelliği olduğu için özellikle belirgin ve geniş gözenekleri sıkılaştırarak pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Gözeneklere sıkışıp kalan mikrop ve bakterileri de temizlediği için sivilce oluşumu önlenmiş olur.

7. Cildi parlatır

Pek çok bakım ürününde bulamayacağınız yumuşaklık, temizlik ve canlılık hissini katran sabununda bulabilirsiniz. Cilde uyguladığınız anda hafif ve doğal kokusu ile beraber gelen temizlenme hissi daha mutlu ve zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı, ışıldayan ve genç görünen bir cilt için illaki pahalı bakım ve kozmetik ürünlerine gerek yoktur. Her cilt tipi için kullanımı uygundur.

8. Ürtiker hastalığına iyi gelir

Kurdeşen yada diğer adıyla ürtikerin ciltte oluşturduğu kırmızı döküntüler, şişlik, kızarıklık ve ağrıyı giderir ve hastalığın tedavi sürecine destek olur.

9. Peeling etkilidir

Cilt bakımının en önemli adımı peeling olabilir. Çünkü peeling, cildin ölü derilerden arınmasını sağlar, cildi rahatlatır ve derinlemesine temizler. Cilt problemleri olan sivilce, siyah nokta ve lekelerin en büyük sebebi doğru temizliğin yapılmamasıdır. Cildi derinlemesine temizler, peeling etkisi yaparak ölü derilerden arındırır. Bu sayede daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt sunar.

10. Böceklere karşı korur

Kokusu insanları rahatlatsa ve nefes darlığına bile çok iyi geliyor olsa da sinek, arı, sivrisinek gibi böceklerin insanlara yaklaşmasını önler. Ayrıca sivrisinek ısırığı gibi böcek ısırığının ciltte oluşturmuş olduğu kaşıntı ve kızarıklığı hafifletir ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

11. Çilleri yok eder

Çillerin geçmesini sağlar, leke giderme konusunda oldukça başarılıdır. Çillerinin gitmesini isteyen kişilerin düzenli kullanması durumunda azalma görülecektir.

12. Selülite iyi gelir

Selülit olan bölgeye masaj hareketleri ile düzenli bir şekilde uyguladığınızda takdirde selülitlerin giderek azaldığını görebilirsiniz.

13. Varis ve romatizmaya iyi gelir

Varisin ciltte oluşturmuş olduğu morluk ve şişliği alır aynı zamanda romatizma ağrılarını azaltır. Her iki hastalığında tedavi sürecine katkı sağlamak için kullanabilirsiniz.

14. Ayak kokusunu giderir

Uzun süre ayakkabı içinde kalan bir ayak kokabilir ve hem kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız edebilir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ayak kokusu ve koltuk altı koku sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.

15. Ayak mantarına iyi gelir

Katran sabunu, antifungal ve antimikrobiyal özelliğinden dolayı bakteri ve mantar enfeksiyon tedavisinde etkilidir bu nedenle ayak mantarı için kullanılabilir. Mantar önleyici özelliği sayesinde ayakta oluşan mantarı yok eder ve tekrar oluşmasını engeller.

16. İltihap ve enfeksiyonlara iyi gelir

Antiseptik özelliği ile yara üzerinde iltihap ve enfeksiyon oluşmasını engeller, yarayı yumuşatarak hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Katran Sabunu Saça Faydaları

1. Kepek problemini çözer

Katran sabunu, antibakteriyel ve antiseptik yapısı ile kepeği yok ederek saçın daha temiz görünmesini sağlar.

2. Saç dökülmesine iyi gelir

Düzenli olarak kullanılması ile birlikte saç dökülmesini durdurur ve yeni saç oluşumunu sağlar. Özelikle saçı seyrek kişilerde saçların daha gür çıkmasını sağlar. Saçkıran hastalığının tedavisinde de kullanılır.

3. Kaşıntılı, kuru ve hassas saç derisine bakım sağlar

Katran sabunu, saç derisini kökten uca kadar besleyerek nefes almasını sağlar. Saç derisinde görülen kuruluk ve kaşıntıyı giderir ve yaranın iyileşmesini hızlandırır. Antiseptik özelliği ile saç derisinde yer alan mikrop, bakteri, iltihap ve enfeksiyonların tedavi sürecine yardımcı olur.

4. Bitleri yok eder

Özellikle okula yeni başlayan çocuklarda sık görülen bit problemi annelerin korkulu rüyası olmuştur. Genelde bitten kurtulmak için özel şampuanlar ve kokular vardır. Katran sabunu kokusu ile bit, sinek ve kene gibi böceklerin saça yaklaşmasını önler. Saç derisinde mevcut olan bitleri yok eder.

5. Saçlara parlak bir görünüm kazandırır

Özellikle bakımsız ve mat görünümlü saçlara sahipseniz katran sabunu ile saçınızı temizleyebilirsiniz. Bu sayede daha parlak, canlı ve sağlıklı bir saça sahip olabilirsiniz.

Katran Sabunu Nasıl Kullanılır?

Katran sabunu ıslatıldıktan sonra saça veya cilde sürün ve birkaç dakika masaj hareketleri ile iyice ovaladıktan sonra bol su ile durulayın. Haftada 2 defa kullanabilirsiniz. Uygulama sonrasında nemlendirici ürünler ile cildi veya saçı nemlendirin.

Yorum Yaz