Keçi Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir?

Keçi sütü sabunu, cildi ölü hücrelerden arındırarak nemlendirir ve ferahlatır. Cildin pH dengelemesine yardımcı olur ve ciltte oluşan enfeksiyonları iyileştirir. İçeriğinde yer alan güçlü protein ve yağ asitleri ile saç derisini besleyerek güçlendirir ve saçların sağlıklı uzamasına etki eder. A, B1, B6, B12, C, D, E vitaminlerini ve çinko, bakır, demir, selenyum minerallerini içerir.

Keçi Sütü Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildi besleyerek canlandırır

İçerdiği A vitamini cilt için oldukça besleyicidir ve ciltte bulunan dokuları iyileştir. Bu sayede cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

2. Cildi ölü hücrelerden temizler

Alfa hidroksit asit içeriği ile ciltteki ölü hücreleri atmaya yardımcı olur. Bu sebeple ciltte peeling etkisi yapar ve vücutta yeni hücre oluşumunu da destekler. Eğer cilt zarar görmüşse cildin yenilenmesine de etki eder. Böylece cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

3. Sivilceleri yok eder

Keçi sütü sabunu, antibakteriyel özelliği ile ciltte yer alan bakteri ve zararlı mikroorganizmaları yok eder. Bu sayede ciltte sivilce, siyah nokta ve akne oluşumunu engeller. Sivilceli bir cilt için kullanıldığında etkili sonuçlar verir.

4. Cilde yumuşaklık kazandırır

Gliserin, yağ asitleri ve protein içerdiğinden dolayı iyi bir cilt nemlendiricisidir. Cilt üzerinde bir nem bariyeri oluşturur ve cilt daha uzun süre esnek ve yumuşak kalır. Kremsi bir dokusu olduğu için cilt hücreleri arasındaki boşluk ve çatlaklara kolayca ulaşarak cilde yumuşaklık kazandırır.

5. Kırışıklıkları yok eder

İçeriğinde yer alan A, C, E vitaminleri ve güçlü antioksidanlar ile birlikte cildi serbest radikallerin zararlarına karşı korur. Cildi ölü hücrelerden arındırarak yeni hücrelerin oluşumunu destekler. Böylece cildin erken yaşlanmasını önleyerek kırışıklıklar ve ince çizgileri yok eder.

6. Cilt kanserinden korur

İçeriğinde yer alan selenyum, cilt kanserini engeller ve güneş ışınlarının zararlarından cildi korur, ciltteki güneş lekelerini yok etmek içinde kullanılır.

7. İltihap önleyicidir

En önemli özelliklerinden birisi de iltihap sökücü olmasıdır. Bu özelliğiyle ciltte iltihap oluşumunu engellemektedir.

8. Cildin pH dengesini korur

İçerdiği doymuş bir yağ asidi olan kaprilik asit ile cildin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

9. Cildi derinlemesine temizler

Cildi derinlemesine temizleyerek fazla yağı alır ve siyah noktaları yok ederek tekrar oluşmasını engeller.

10. Egzamaya iyi gelir

Düzenli olarak kullanıldığında egzamanın belirtilerinden olan ciltte kuruluk, kaşıntı, kabarcık, pullanma, kabuklanma, döküntü, iltihap, kepeklenme ve çatlamaya iyi gelir.

Keçi Sütü Sabunu Saça Faydaları

 • Saç derisini besler ve nemlendirir.
 • Saç derisinde oluşan kepek, kaşıntı ve deri döküntülerini yok eder.
 • Saç dökülmesini önler ve saçın daha sağlıklı bir şekilde hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Saç egzamasının tedavi sürecine destek olur.
 • Kuru ve yıpranmış saçları onarır ve canlandırır.
 • Saça parlaklık ve canlılık kazandırır.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Keçi sütü sabunu, cilde veya saça uygulanmadan önce sabun ile birlikte ıslatılır ve sürülür. Masaj hareketleri ile birkaç dakika iyice ovulur, ardından bol su ile durulanır. Haftada 1-2 kez sabah ve akşam kullanabilirsiniz.

Keçi Sütü Sabunu Zararları

Keçi sütü, bazı insanlarda alerjiye sebep olarak, ciltte kızarıklık ve döküntü meydana getirebilir. Bu sebeple, keçi sütü sabunu kullanmadan önce elinizin küçük bir bölümünde deneyin. Eğer kızarıklık ve kaşıntı varsa, keçi sütüne karşı alerjiniz olabilir.

Keçi Sütü Saç Maskesi

Malzemeler

Yapılışı

Bir kap içerisinde keçi sütü, bal, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı karıştırılır. Daha sonra hazırlanan karışım birkaç dakika boyunca saçlara uygulanır. Bu şekilde 2 saat bekletildikten sonra saçlar bir şampuanla yıkanıp durulanır.

Ne Sıklıkla Uygulanır?

Ayda 2-3 kere saçlara uygulamak yeterlidir.

Faydaları

Çok kurumuş ve sertleşmiş saçları yumuşatır. Kabarık saçlar için de kullanılabilir. Bu karışımı uygulamak saçların uzamasına da yardımcı olabilir.

Keçi Sütü Sabunu Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı bal,
 • 1 Yemek kaşığı toz kahve,
 • 10 Damla badem yağı,
 • 1 Bardak keçi sütü,
 • 1 Bardak kastil sabunu,
 • Birkaç damla istenilen bir esansiyel yağ.

Yapılışı

 • Öncelikle bir kap içerisinde 1 bardak keçi sütü ve 1 bardak kastil sabun kısık ateşte kaynatılır.
 • Daha sonra eriyen malzemeler ocaktan alınır.
 • 1 yemek kaşığı toz kahve, 1 tatlı kaşığı bal, 10 damla badem yağı ve 5 damla istenilen bir esansiyel yağ (portakal yağı, gül yağı gibi), bu karışıma eklenir.
 • Daha sonra sürekli karıştırılarak silikon bir kaba dökülür.
 • Silikon kaptaki karışım 30 dakika bekletildikten sonra buzdolabında iki gün bekletilir.
 • Böylece doğal keçi sütü sabunu elde edilmiş olur.

Yorum Yaz