Kekik Sabunu Faydaları Nelerdir?

Kekik sabunu: güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar içeriği ile egzama, mantar, sedef, varis, kaşıntı, akne, sivilce ve cilt çatlaklarına karşı oldukça etkilidir ve iyi bir cilt temizleyicidir. Saç diplerini besleyerek saçları güçlendirir ve saç dökülmelerinin, kepeğin önüne geçer.

Kekik Sabunu Cilde Faydaları

1. Cildi Besler

Kekik sabunu içerisinde yer alan zenytinyağı, palm yağı, hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı ve hint yağı ile cildi besleyerek güçlendirir ve bu sayede çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller: A, C, E, K vitaminleri, potasyum, demir, selenyum, magnezyum, kalsiyum mineralleri ve folik asit, beta karoten açısından oldukça zengindir.

2. Sedef Hastalığına İyi Gelir

İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller cildi besleyerek yeniler bu sayede sedef hastalığından kaynaklanan kırmızı lekeler, döküntü, kabuklanma, kuruluk, yanma hissi, kaşıntı, şişlik ve kızarıklığa iyi gelir.

3. Mantara İyi Gelir

Düzenli olarak kullanıldığında mantar enfeksiyonunu tedavi etki gösterir ve mantara bağlı hastalıkların giderilmesini sağlar. Özellikle mevsim geçişlerinde veya yaz aylarında ortaya çıkan kötü ayak kokusunu giderir.

4. Gözeneklere İyi Gelir

Kekik sabunu, kir veya yağ ile dolmuş gözenekleri derinlemesine temizler. Ciltte sıkılaştırıcı etki gösterdiği için geniş gözeneklerin küçültür ve cildin sağlıklı ve güzel görünmesine katkı sağlar.

5. Ciltteki Yaraların İyileşmesini Sağlar

Antibakteriyel ve antioksidan özelliği ile cildi derinlemesine temizleyerek bakteri ve mikroplardan arındırır. Bu sayede yara, kızarıklık ve tahrişin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

6. Varislere İyi Gelir

Bacaklara sabun ile düzenli masaj yapıldığında kan dolaşımını hızlandırarak varislere iyi gelir.

7. Vücudu Rahatlatır

Vücutta gündelik koşturmaya ve strese dayalı olarak bir gerginlik oluşmaktadır. Yaşanan gerginlik ise vücutta kasılmaya ve hatta ağrılara sebep olmaktadır. Kekik sabununu duş sırasında kullanarak vücudunuzu rahatlatabilir ve üzerinizde taşıdığınız gerginlikten kurtulabilirsiniz.

8. İltihapları İyileştirir

Vücutta çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihap oluşabilir. İltihaplar ise vücutta halsizlik ve ateş yapar. Antienflamatuar özelliği sayesinde iltihapları hızlı bir şekilde iyileştirir.

9. Sivilcelere İyi Gelir

Peeling etkisi ile ölü deriyi atar ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Mikroplardan ve kirden arınarak beslenen bir cilt ise hızlı bir şekilde iyileştir. Sivilce ve siyah noktaları hızlı bir şekilde yok eder.

10. Egzamaya İyi Gelir

Kekik sabunu düzenli kullanıldığında egzamaya bağlı kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, kabuklanma ve döküntü, iltihap şikayetlerini azaltır.

11. Kırışıklıkları giderir

Anti aging özelliğe sahip olduğu için erken yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıkları giderir.

Kekik Sabunu Saça Faydaları

1. Saçları Besler

İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile saçı kökten uca kadar besler. Bu sayede daha kalın telli, parlak, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Zayıf, dökülen ve kırılan saç tellerine sahipseniz mutlaka bu sabunu kullanmayı denemelisiniz.

2. Kepeği Giderir

Saçta oluşan kepekler günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Kepeklerden kurtulmak için piyasada satılan kimyasal şampuan ve bakım ürünleri olsa da doğal yollarla bu durumdan kurtulmak daha sağlıklıdır. Saç derisini iyileştirerek kepeklenmeyi gideren kekik sabunu, saç köklerini ve saç tellerini besleyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlar. Kepeklerden arınan saç dökülmeyecek ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

3. Saç Egzamasına İyi Gelir

Saç derisinde ortaya çıkan egzamadan kekik sabunu ile kurtulabilir ve deride kaşınma, kızarıklık, pul pul dökülme ve iltihaplı yaraları giderebilirsiniz. Bu sayede kepek tarzı döküntülerden sonra ortaya çıkan saç dökülmesini de durdurabilirsiniz.

4. Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesinin kansızlık, hamilelik, mevsim geçişleri ve bazı hastalıklar gibi nedenleri olabilir ve bu dönemlerde saç olması gerekenden daha fazla dökülür. Önlem alınmadığında ise ciddi oranda saç kaybına neden olur. Bu nedenle saç bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli ve besleyici değeri yüksek doğal ürünler kullanılmalı. Kekik sabunu, besleyici içeriği ile saç dökülmesini engeller ve yeni saç oluşumuna destek olur.

5. Saç Kırıklarını Önler

Stres, yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenme ile birlikte saç telleri incelir, kırılır ve kopar. Kekik sabunu düzenli olarak kullanıldığı takdirde saçları kökten uca kadar besleyerek güçlendirir böylece saç kırılmasını önlenir.

6. Saç Derisindeki Sivilceyi Geçirir

Hastalık, aşırı stres, depresyon ve diğer psikolojik sorunlar ile birlikte saç derisinde sivilce oluşabilir. Kekik sabununu düzenli olarak kullanarak saç derisinde oluşan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Kekik Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Kekik sabunu banyoda life sürülmeli ve köpürtülen lif ile vücuda masaj yapılarak iyice sabunlanmalıdır. Ardından bol su ile cildi durulayın. Sabah ve akşam olmak üzere haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz. Lif için doğal kabak lifi tercih edebilirsiniz.

Saça Kullanımı

Saça uygulamak için öncelikle saç su ile ıslatılmalıdır. Kekik sabunu köpürterek saça sürün ve saç derisine birkaç dakika masaj yapın. Birkaç dakika sonra saçlar bol su ile durulanmalıdır.

Yorum Yaz