Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Koldaki kasların, eklemlerin yada kemiklerin hasar görmesiyle sonucu oluşan ağrıdır. Birçok nedenden kaynaklanır. Bunlar; kol kırılması, dirsek çıkması, bilek kırılması, incinme, ezilen veya sıkışmış sinir, tekrarlanan zorlanma sakatlığı neden olur.

Çoğunlukla boyundaki ve üst omurgadaki bir problemden kaynaklanmaktadır. Kol ağrısı için polikliniklerine başvurmaları gerekir.

Kol ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlı değişiklik gösterir. Kimi zaman istirahat etmek yada soğuk kompresler yeterli olurken bazı ağrılar ise ilaçla yada cerrahi müdahaleyle tedavi edilir. Enfeksiyonlu kol içinde tedavi; sıcak kompresler yada antibiyotikler kullanılmalıdır.

Kol ağrımızın geçmesi için tekrarlayan hareketlerden kendimizi korumalıyız. Mesela çok yazı yazan kişi kolunu arada hareket ettirmesi lazım. Ağrıyan kolu fazla kullanmamak lazım. Ağrıyan kola buz koymak ağrıyı birazda olsa hafifletmeye yardımcı olur. Kol ağrısı yaşayanların bolca dinlenmeleri gereklidir. Kolumuzu kalp seviyemizden yüksek tutmamız lazım. Sıkıştırma bandajı da kol ağrınızı geçirmeye yardımcı olur. Bilgisayar başında oturan bir kişi fazla oturmamaya dikkat etmelidir.

Kol ağrısı daha çok çeşitli nedenlere bağlı olduğu için herkes de sıklıkla gözükebilir.

Zayıflık, kolu düzleştirmeme, kolda karıncalanma ve uyuşma bunlar sinir hasarı belirtileri olabilir. Kol ağrısı kalp hastalığına neden olabilir. Kalp hastalığının nedeni olan kol ağrısı; aşırı terleme, bulantı, nefes almada zorluk, çarpıntı gibi belirtiler gösterebilir. Sol kol ağrısı, kalp krizinin işareti olabilir. Kol ağrınız eğer oluyorsa karpal tünel sendromunuz olabilir. Karpal tünel sendromu mesajlaşma, çok uzun süreli klavye kullanma bunlardan kaynaklanan ön kolda ağrı şeklinde uyuşukluk gösterir. Tendinit hastalığına da yakalanmış olabilirsiniz. Tendinit ise; bir şeyi sıkarken yada bahçedeki otları çekerken kaslarınız kollarındaki kemiklere bağlayan tendonlarda hasar oluşabilir. Kolunuzda çıkık da oluşabilir. Bu da ani çarpma, düşme, genellikle bileğinizde ki ve omuzunda olan arasında ki iki kemik çıkabilir.

Yorum Yaz