Kombi Genleşme Tankı Nedir? Kombi Genleşme Tankına Hava Basma Neden Gerekli? Nasıl Hava Basılır?

Modern çağın iklimlendirme teknolojilerinden birisi olan kombiler, hayatımıza konfor ve tasarruf kazandırıyor. Isınma ve sıcak su ihtiyaçlarımızı bir arada konforlu bir şekilde karşılayabilmemize yardımcı olan kombilerin kullanımında çeşitli sorunlar yaşayabiliyoruz.

Dijital ve mekanik altyapıyı bir araya getiren kombilerde bu tip teknik sorunların yaşanması doğaldır. Nitekim profesyonel Ataşehir Baymak Kombi Servisi hizmetleri ile bu kombi arızalarının giderilebilmesi de mümkün oluyor. Kombi kullananların sıklıkla duydukları parçalardan birisi de genleşme tankı oluyor. Kombi Servisi merkezimizde kombi genleşme tankına hava basma işlemi çok sık gerçekleştirdiğimiz onarım müdahalelerinden birisidir.

Kombi Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombinizde bulunan genleşme tankı, cihazınız durduğunda sistemdeki su büzüşme yaşar, cihaz basıncı da sıfır seviyelerine kadar iner. Genleşme tankı, kombinizin basınç seviyesinin her zaman stabil seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır. Kombinizde genleşme tankı arızası temel olarak cihazınız durduğunda basınç seviyesi neredeyse sıfıra iner. Bu durumda emniyet ventilinde tahliye damla damla vaziyette görülür.

Kombinizin emniyet ventilinde su kaçışı söz konusu ise genleşme tankı arızası mevcut olacaktır. Özellikle genleşme tankının yaşayacağı hava kaybı nedeniyle doğalgaz tüketimi yüksek seviyede artacaktır. Bu durumda doğalgaz faturalarınızda olağan dışı bir artış meydana gelecektir. Bu durum kombinizde genleşme tankı ile bir sorun olduğuna işaret edebilmektedir. Bu ihtimalin tespit edilebilmesi için dahi profesyonel Acıbadem Demirdöküm Kombi Servisi teknikerlerimiz tarafından cihazınızın kontrolden geçirilmesi gerekmektedir.

Kombi Genleşme Tankına Hava Nasıl Basılır?

Doğalgaz faturalarınızın artmasına karşın ısınma verimliliğinizde ciddi kayıplar yaşıyorsanız, kombinizde genleşme tankı hava kaybının söz konusu olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda kombiniz tam performanslı çalışamıyor anlamına geliyor.

Sarıgazi Demirdöküm Kombi Servisi teknikerlerimiz tarafından cihazınızın genleşme tankındaki hava kontrolü sağlanır.  Bu işlem öncesinde kombi ve radyatörlerdeki suyun tamamen boşaltılması sağlanır. Bunun için genleşme tankının üzerinde yer alan “sibop kapağı” sökülerek, bir basınç ölçer vasıtasıyla ölçüm gerçekleştirilir. Ölçüm testi sonucunda kombinizin genleşme tankı hava basıncının ortalama 21 psi olup, olmadığına bakılır. Eğer ölçümlerde bu değerin altında bir değer görülürse hava takviyesi gerçekleştirilir. Basıncı dengeleyecek bu işlem için teknikerlerimiz tarafından kombinizin tahliye vanası açılarak, pompalı bir sistem aracılığı ile genleşme tankına hava basımı gerçekleştirilir. Hava basma işlemi basınç ölçerle takip edilen genleşme tankında istenen değere ulaşıldığında, sona erdirilir.

Yorum Yaz