Kurye Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? 2023

Kelime anlamı olarak kurye kelimesine bakıldığında; elçilik postasını götürüp getiren görevli anlamı taşımaktadır. Günümüzde kurye adı altında görev alan kişilere bakacak olursak eğer daha çok iletileri kişilere ulaştıran kimselerdir. Bu iletiler oldukça çeşitlilik gösterebilmektedir. Yemek sektöründen, sağlık sektörüne kadar görev alan kuryeler mevcuttur. Kişilerin ihtiyaç ya da istekleri doğrultusunda alacakları paketleri teslim etme görevini üstlenmişlerdir. Kurye çalıştıran firmalar sistematik çalışma adına bu durumu kullanmaktadır. Öyle ki bu şekilde sipariş takipleri ve düzenli iş sürdürümü söz konusu olabilmektedir. Genel olarak kurye, talep üzerine oluşan siparişlerin ya da gerekleri paketlerin, iletilerin alıcılara iletilmesinde görev alan kişilerdir.

Kuryenin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kuryeliğin temeline bakıldığında yapılacak iş oldukça nettir ancak bu durumun yanı sıra alternatif durumlardaki tutumlar da oldukça önemlidir. Bağlı bulunulan şirketin yönlendirmeleri düzenli olarak takip edilmelidir. Süre önem arz ediyor ise önem konusunda dikkat iki katına çıkarılmalıdır. Teslim edilmesi gereken ileti, posta ya da paketi zamanında teslim etmeye özen gösterilmelidir. Teslimatın yapım aşamasına kadar işlemleri takip etmek dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir.

Bunlara ek olarak ise teslimatın yapılacağı kişiler göz önünde bulundurulmalı ve iletişimde nazik olmaya özen gösterilmelidir. Aksi taktirde şikâyet gibi durumlar ile karşılaşılabilir ve bağlı bulunan firma açısından sorunlara sebep olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için alıcılar, teslimatın yapıldığı kişilere karşı iletişimin kuvvetli olması mühimdir. Teslimatı yapan kurye ileti sahibinin fikirlerini dinlemeli, sözlü olarak iletiyi yollayan kişi, kişiler ya da firmalara gerekli dönüşlerde bulunabilmelidir.

İletinin iadesi, kabul edilmemesi ya da iptali gibi durumlar ile karşılaşmak oldukça yaygındır. Böyle olduğunda yapılması gerekenlere uymak ve ileti hakkında rapor hazırlamak önemlidir. Bilgilendirme açısından özenli davranılmalı ve kişilerin taleplerine dikkat edilmelidir. Titiz, hoşgörülü, iletişimi güçlü ve güler yüzlü olmak işi yaparken kolaylık sağlayacak kişisel özellikler olarak düşünülebilir. İnsanlar ile işin sürdürülebilir olması iletişimin ön planda tutulması, hizmetin doğru olması, memnuniyete önem verilmesi gibi olaylar arka plana atılmamalı ve isteksiz davranmamaya özen gösterilmelidir.

Hangi Şirketler Kurye Çalıştırmaktadır?

Bireysel kuryelikten tutun firmaların özel kurye gruplarına kadar birçok kurye çalışma alanları bulunmaktadır. Bisiklet, yaya, motorlu taşıt, otomobil, hafif ticari taşıt ve binek otomobil ile kuryelik yapılmaktadır. Özel sektördeki firmalar gibi birçok alım-satım durumunun bulunduğu alanlarda kurye çalıştırma durumu söz konusudur. Gelişen pazarlar ve yeni çağın etkisi ile birçok sektör bu durumu kullanmaya başlamıştır. Evlere iş yerlerine ya da kişilere özel iletilerin, paketlerin olması alışılagelmiş bir durum olmaya başlamıştır. Böyle olunca firma çeşitliliği kurye açısından gözle görülür, fark edilir bir hâl almıştır.

Kuryeleri çalıştıran kargo şirketleri günümüzde oldukça fazladır. Aslına ve kökenine bakıldığında kuryelik kargo şirketleri ile aşinalık kazanmıştır. Gelişen çağın etkisi ile yenilikler de eklenmiş ve son şeklini yavaş yavaş tamamlamıştır. Kuryeler artık çok çeşitli olarak görülmektedir. Bunlar kargo şirketleri başta olmak üzere restoranlar, kafeler, esnaf dükkanları, marketler ve kurumsal mağazalar kurye çalıştırmaya yatkınlaşmışlardır.

Kargo şirketleri birçok alanda paket, ileti servis olanağı sunmaktadır. Kafeler ve restoranlar ise gıda alanında kendi yemek servislerini yapmaktadır. Marketler stokta bulunan ürünlerinin teslimatını yapmaktadır. Bunlara ek olarak esnaf dükkanları kendi işletme başlıklarına göre talep sonucu servis sunmaktadır. Kurumsal mağazalar kıyafet, iç çamaşırı ya da aksesuar tarzı kişisel eşyaların servisinde bulunmaktadır. Kuryeler genel olarak bu alanlarda çalışmakta ve ileti, paket servisinde bulunmaktadırlar.

Kurye Olma Şartları Nelerdir?

Kuryelik özel eğitim gerektirmeyen bir çalışma alanıdır. Yalnızca çalışmada belli prensipler bulunmaktadır. Özel olarak yalnızca bisiklet, motorlu taşıt, otomobil, hafif ticari taşıt, binek otomobil tarzı taşıtlara ihtiyaç olabileceğinden bu tarz taşıtların kullanımına izin veren belge yani ehliyete sahip olmak önceliktir. Haricinde her meslekte olduğu gibi kişisel özellikleri göz önünde bulundurmak da mühimdir. İnsanlar ile içli dışlı olmak, zamanlamanın önemli olması kişiliğiniz açısından ön planda olan özellikleri göz önünde bulundurmayı gerektirmektedir.

Birçok durumla karşılaşılabilir bunun için hazır bir kişiliğe sahip olmak önemlidir. Dahası mevzu bahis olursa eğer; sabırlı olmak, hoşgörülü ve nazik olmak, dakik olmak, zaman yönetimi konusunda kendinden emin olmak, ikili ilişkilerde iyi olmak, iletişim konusunda becerikli olmak, analiz ve raporlama anlamında kendini geliştirebilir olmak ufak ama oldukça önemli başlıklardır.

Sebebi ise iletinin kişilere teslim edilme süresi, kişiler ile oluşturulacak diyalog, talep-arz konusunda oluşacak durumlar, isteğe bağlı hareket edilmesi, şikayetler ya da dönüşlere nazaran raporlama yapılması gibi doğacak olan olaylardır. Böylelikle kuryenin bazı sorumlulukları söz konusu olacaktır ve bunlara dikkat etmesi, özen göstermesi, kişilere hizmet vereceğinin bilincinde olması daha doğru olacaktır. Kısaca bir kişinin kurye olması için öncelik taşıt ehliyetine sahip olması, iletişim anlamında iyi olması, zamanlama konusunda kendinden emin olması özellik olarak ele alınabilir.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/kurye-nedir-ne-is-yapar-nasil-olunur/

Yorum Yaz