Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu bitkisi olarak bilinen kırmızı ve yumrulu bitkilerin çekirdeklerinin ezilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Oldukça zahmetli yöntemlerle elde edilen bu yağ, çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Mayalar ve Kızılderililer, cilt sağlığını ve güzelliğini korumak, ciltte oluşan yaraların iyileşmesini sağlamak için ilaç olarak kullanmışlardır.

Kuşburnu yağı içeriğinde, Omega3, Omega6, betakaroten, retinol, A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini ile birlikte kalsiyum, demir, bakır, sülfat, mangan, sodyum, magnezyum, klorür, nitrat ve çinko gibi mineralleri de barındırır. Ayrıca antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere ve bu yağ cildi besleyen yağ asitleri ve fenollerle doludur.

Kuşburnu Yağının Vücuda Faydaları

1. Kireçlenme ve Romatizma

50 yaş ve üzeri kişilerde sıkça rastlanan, bir eklem rahatsızlığı olarak karşımıza çıkan kireçlenme, en çok eklemler, kalça, diz, el ve omurgaları etkilemektedir. Yapılan birçok araştırma romatizma ve kireçlenme hastalıklarının tedavisini desteklediğini, oluşan ağrıların azalmasını sağlayarak eklem sağlığına katkıda bulunduğunu göstermektedir.

2. Bağışıklık Sistemi

İyi bir antioksidan olmakla birlikte güçlü C vitamini kaynağıdır. Hiç kuşkusuz bu özellikler bağışıklık sistemini desteklemek için güzel bir seçenek haline getirir. C vitamini kolejen üretimi sağlar, kırmızı kan hücrelerinin demiri içine almasını kolaylaştırır. Ayrıca kemik ve kas dokusu içinde önemli rol oynar.

3. Egzama, Sedef, Mantar

Genel olarak vücudun onarılmasında ve yeni hücre oluşumunda büyük etki göstermekte olup ölü hücrelerin ciltten atılmasına ve yeni hücrelerin daha fazla oksijen almasına olanak sağlamaktadır. Cilt yapısını geren, cilt yenilenmesini hızlı şekilde sağlayan, mikroplarla baş etme gücü yüksek olan bu yağ, egzamanın bulunduğu ölü derinin vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

4. Güçlü Tırnaklar

Birkaç damla kuşburnu yağının tırnağa sürülüp bir süre beklenilmesi tırnakların daha güzel görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu yağ, güçsüz tırnakların yakalanması daha kolay olan mantar enfeksiyonları gibi sorunların önlemesine katkıda bulunur. Tırnak görünümünü iyileştirir.

Kuşburnu Yağının Cilde Faydaları

1. Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir, Kırışıklıkları Azaltır

İçeriğindeki C ve A vitaminleri, kolejen üretimi arttırır. Ayrıca cilt için büyük önem taşıyan kolejen sentezini, yağın içinde bulunan tokoferol ve karotende sağlar. Yüksek oranda kolejen ve antioksidan içeriği sayesinde cildin en alt katmanlarına ulaşarak cilt problemlerini ortadan kaldırır.

A vitamininin küçük molekülleri sayesinde cildin derinlerine inen bu yağ, cildin nem oranını ayarlayarak kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Kırışık oluşmasını engelleyen, var olan kırışıklık ve ince çizgileri azaltan özellikle göz çevresi, alın ve dudak üst çizgilerinde kısa sürede gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

İçerdiği trans-retinoik asit sayesinde kırışıklıkların ve ince çizgilerin derinliğini azaltır, aynı zamanda yaşlılık lekelerinin hafifletilmesi için de kullanılabilir. Deri tarafından hızla emilme özelliği, cilt için tüm etkilerinin kısa süre sürede ortaya çıkmasına olanak sağlar. Yağlı cilt görüntüsü bırakmadan yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır. Özellikle kimyasal ürünlerden kaçınan kişiler bu yağın yenileyici etkisini fark edecek, bu yağı daha güvenli bir çözüm olarak göreceklerdir.

2. Cilt Lekelerinden Korur

Güneşin UV ışınları cilde zarar verir ve bu ışınlar özellikle yaş ilerledikçe ciltte lekelerin oluşmasına, yüzde renk kayıplarının başlamasına neden olur. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, güneş hasarına neden olan serbest radikallerle güçlü bir şekilde savaşır. Ayrıca antioksidanlar içerdiği A vitamini, temel yağ asitleri ile birleşerek cilt rengini, cildin dokusunu ve pigmentasyonunu onarır.

C vitamini yönünden oldukça zengin olması, fazla güneşte kalma sonucu ortaya çıkan kolejen zararının en aza inmesini sağlamaktadır. Güçlü bir nemlendirici olarak da karşımıza çıkan bu yağ, ciltteki kızarıkların ve kaşıntının oluşmasını engeller. Nemlendirme özelliği sayesinde gül hastalığının tedavisinde de kullanılabilir.

3. Cildi Sıkılaştırır

Hücre metabolizmasına katılan, hormon ve enzim üreten fosfor, potasyum, magnezyum, bakır, demir, manganez ve stronsiyum gibi mineralleri içeriğinde barındırır. Bu mineraller cilde elastikiyet kazandırır, cildin sıkılaşmasına olanak sağlamakla birlikte cildin sarkmasını da engeller.

4. Ciltteki Çatlakların Oluşumunu Engeller

İçeriğinde yüksek oranda mineral ve yağ asitleri bulunduran yağ, cildin sağlamlığını ve elastikiyetini arttırır, ciltteki çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Özellikle gebelik, sık bir şekilde kilo alıp verme gibi sebeplerden ortaya çıkan gerilme izleri ve çatlakların oluşmasını engeller.

Hafif, ciltte yağlanma yapmayan, ağırlık hissi vermeyen bu yağ, içeriğindeki omega3 ve yağ asitlerinin onarıcı etkisinden dolayı çatlamış dudaklar, dirsek, diz ve topuklardaki çatlaklar ve pullanmalar içinde kullanılabilir.

5. Ciltteki Kuruluk, Kızarıklık ve Tahrişi Giderir

Cildin sağlıklı, güçlü ve ışıltılı olması için gerekli olan oleik, miristik, palmitik, linolenik gibi yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Cilt tarafından hemen emilen ve neredeyse hiç kalıntı bırakmayan bu yağ, ciltteki kuruluk, kızarıklığı giderir, ciltte oluşan tahrişin iyileşmesini sağlar.

İçeriğinde zengin olarak barındırdığı E vitamini ile cildin nem oranının korunmasına yardımcı olur ve kuru cildin yeniden güçlü bir şekilde nemlenmesine büyük katkı sağlar. Ayrıca içeriğindeki B grubu vitaminleriyle de cildin nemlenmesini sağlar.

Cilt alerjileri, çevresel faktörler, yapılan diyetler ve diğer zararlı faktörlerin oluşturduğu kuru kaşıntılı cildi iyileştirmek için mükemmel bir seçim olacaktır. Ayrıca genişleyen kılcal damarları yatıştırma ve iyileştirme konusunda etkisi büyüktür.

6. Sivilce ve Egzama İzlerine Faydalıdır

İçeriğindeki antioksidan, cildin yenilenmesini hızlandırır, cildin esnekliğini ve kendini tamir edebilme gücünü arttırır. Bu özellikleri ile egzama ve sivilcelerin sebep olduğu izlerin yok olmasında etkili rol oynar. A vitamini de bu konuda ciddi rolü bulunmaktadır.

7. Cildi Mikroplardan Temizler

Ciltteki mikroplara savaş açar ve kış aylarındaki ciddi soğuklara karşı cildi korur. Omega yağı asitlerini bolca içeriğinde barındıran bu yağ, cildin bakıma girmesini sağlar, cildi ışıltı kazandırır. Yorgun ve kuru görünen cildin canlılık kazanmasını sağlar. Nemlendirici olarak kullanılması, cildin yumuşaklık ve esnekliğini arttırır. Ayrıca kirli görüntü oluşturan ölü hücreleri ciltten atarak gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

8. Çevresel Hasarı İyileştirir

Ciltte bir bariyer görevi görerek çevresel faktörlere karşı korur. Ayrıca bu yağdaki vitamin ve antioksidanlar cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak çevresel toksinlerin, serbest radikallerin, UV ışınlarının neden olduğu cilt sorunlarını önlemede etkin rol oynar.

9. Yara İzlerini Geçirir

İçeriğindeki trans-retinoik asit, sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasını sağlar. Bu sayede cilde günde iki kez uygulandığında yara izlerini gidermeye yardımcı olur. Düzenli uygulandığında küçük ve eski izler birkaç hafta içerisinde yok olabilirken, daha belirgin ve yeni yara izlerinin iyileşmesi birkaç ayı bulabilir.

Kuşburnu Yağının Saça Faydaları

10. Saç ve Saç Derisini Besler

Çok çabuk emildiği için kuru ve pul pul dökülmüş kafa derisini hemen nemlendirir ve güçlenmesini sağlar. Birçok saç bakım ürününün içerisinde yer alan bu yağ, saçların çabuk yağlanmasının önüne geçer. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar, saç foliküllerinde hidrojen peroksit birikiminin ortadan kaldırarak saçlardaki dökülme, donukluk ve kırılmaları engeller. Zayıf saçları güçlendirme etkisi de bulunmaktadır.

11. Kepeğe Karşı Etkilidir

Birkaç damla kuşburnu yağıyla saçlara masaj yapılması kepek sorunlarının yok olmasını sağlayacaktır. Bu uygulama saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır, saç derisi hücrelerinin üretimini arttırır, saça canlılık ve parlaklık kazandırır.

12. Saç Kuruluğunu Giderir

Cilt üzerinde olduğu kadar saç üzerinde de etkisi büyüktür. Saç kuruluğunu azaltarak kuru saçlara canlılık ve ışıltı katar. Ayrıca saç için etkili bir nemlendirici ve doğal bir yumuşatıcı görevi görür. Saç derisi problemlerini azaltarak saçların daha hızlı uzamasına olanak sağlar.

Kuşburnu Yağının Yan Etkileri

1. Hamilelik ve Emzirme Durumundaki Yan Etkiler

Bu dönemde alımına karşı yeterli bir araştırma olmadığından kullanması tavsiye edilmez.

2. Kanama Bozuklukları

İçeriğinde rugosin E adı verilen kimyasal barındırdığı için, kan pıhtılaşmasının yavaşlamasına neden olabilir. Kanama riskini arttırabileceğinden kanama bozukluğu olanların kullanması tavsiye edilmez.

3. Böbrek Taşı

Yağdaki yüksek miktarda C vitamini böbrek taşına neden olabileceğinden böbrek rahatsızlığı olanların kullanması tavsiye edilmez.

4. Kalp Krizi ve Felç

İçeriğindeki kimyasal madde kanın pıhtılaşmasına neden olabilir ve bu durum kalp krizi ve felç olma riskini arttırabilir.

Yorum Yaz