Mate Çayı Faydaları Nelerdir?

Mate çayı, antioksidan etkisi ile serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu korur ve kalp hastalığı, kanser gibi kronik hastalıklarla mücadele eder. Kan şekerini düzenler ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Enerjiyi ve zihinsel odaklanmayı arttırır.

Mate Çayının Faydaları

Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Mate çayı, özellikle kilo vermeye yardımcı yönüyle dikkat çekiyor. Günümüzde yeşil çay ile aynı etkiyi gösterdiği söyleniyor. Bu sebeple yeşil çay ile rekabet halinde olabilir. Güney Amerika’da yapılan araştırmalara göre obezite hastalığında tedaviye yardımcı bir ürün olarak kullanılıyor. Çünkü kilo ve yeme isteği üzerinde ki kontrol sağlayıcı özelliği bulunduğu savunuluyor. Yine İsviçre’de yapılan araştırmalara göre tüketen ve tüketmeyen insanlar arasında bir kıyaslama yapılıyor. Bu kıyaslama sonucu çayı tüketen kişilerin, tüketmeyen kişilere göre harcadıkları enerji fazlalığı nedeni ile yağlarında ki hızlı erime tespit edilmiştir.Zayıflamaya olan etkisinin nedenleri ise;

Uzun Süre Tok Tutma Hissi

Tüketildiği süre içerisinde açlık hissini bastırır. Çok çabuk acıkan biriyseniz, sizi bu sıkıntıdan kurtarabilir. Sık sık besin tüketiminizin önüne geçer, daha uzun süre tok kalarak kalori alımını azaltabilir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde acıkma süresi uzayacaktır. Halk arasında mide kazınması olarak adlandırılan bu kısa süre de acıkma probleminin önüne geçecek ve eliniz uzun bir süre gereksiz besinlere gitmeyecektir.

Normale Göre Daha Hızlı Doyma

Yemek yeme süreniz fazla sürüyorsa, yedikçe daha fazla yiyor ve bir türlü doygunluk hissine ulaşamıyorsanız günde en az bir, en fazla iki fincan mate çayı bu sorunu çözmede oldukça fayda sağlayacaktır. Az besin tüketerek çok fazla yemiş gibi hissedeceksiniz. Çok fazla yemeden, hızlı bir şekilde doymanıza fayda sağlayacaktır. Bu durum bir süre içtiğiniz çay ile doğru orantılı olsa da, midenizin çalışma şekli bir zaman sonra bu düzene alışacak ve çayı içmediğiniz zamanlarda da bu düzen bu şekilde devam edecektir.

Metabolizmayı Hızlandırması

Bağırsak sistemini düzenlemesi nedeni ile metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayan bir özelliği vardır. Bu süreçte düzenli bir sindirim sistemine sahip olmanız kilo vermenizde de oldukça faydalı olacaktır. Bağırsak dostu olan mate çayını tüketmeniz metabolizmanın hızlı çalışması, su tüketiminini arttırarak fazla toksinleri, ödemi idrar yoluyla dışarı atmanızı sağlayacaktır. Şişkinliği ve ödemi azaltacaktır.

Bağırsaklara Olan Etkisi

İdrar üretimini arttırması nedeni ile vücuttaki zararlı toksinleri dışarı atma faydası vardır. Bu yönü ile bağırsakların temizlenmesini sağlıyor. Vücudumuzun dengesini kurmada en etkili organlardan olan bağırsağın daha aktif çalışmasına yardım ediyor. Bu da bağırsak sorunlarından kaynaklanan kolon kanserine yakalanma riskini azaltıyor. Bağırsakların daha iyi çalışması kilo vermede de oldukça etkilidir.

Tatlı Krizlerini Önlemesi

İçeriğindeki zengin vitaminler ve mineraller aynı zamanda vücudumuzun şeker dengesini düzenlemede etki gösteriyor. Çabuk acıkmaya neden olan şeker dengesini koruduğu sürece tatlı yeme hissini ortadan kaldırır. Böylelikle hem fazla şeker tüketiminin önüne geçmek, hem günümüzün en yaygın hastalıklarından olan şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmakta hemde fazla kalori alarak kilo almayı engellemede oldukça faydalıdır.

Sinir Sistemini Olumlu Etkiliyor

Sihirli çay olarak adlandırılmasının nedenlerinden biri de sinir sistemine olan etkisidir. Günümüzde bir çok sinirsel rahatsızlık yaşayan ve çözüm bulmak adına ilaç tedavisi gören insan sayısı git gide fazlalaşıyor. Bu gibi rahatsızlıkların ileri boyuta taşınmadan önüne geçmek ve tedavi etmek mümkündür. Bu süreçte yardımcı bir etken olabilir. Ağır ve insan vücuduna aynı zamanda yan etkileri olan bir ilaç kullanmaktansa, doğal yollarla sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Gerginliği ve Stresi Azaltıyor

Her insan dönem dönem sinir ve strese maruz kalabiliyor. Bu gibi durumlar sıklaştığı ve artık rahatsız edecek bir boyuta geldiği zaman tedavi gerektirebiliyor. Fakat gergin ve stresli hissettiğiniz zamanlar da daha doğal ve kolay yollarla rahatlamak mümkündür. Sinirleri gevşetme ve sakinlik verme özelliği var. Bu nedenle ruh haline iyi geldiği için tercih ediliyor. Ani sinir patlamalarında ve öfke kontrolünü sağlamak da sıkıntı yaşıyorsanız mate çayı tercih edebilirsiniz.

Uyku Sorunu Yaşayanlara İyi Geliyor

Uykusuzluk her yaştan bireyin yaşadığı bir sorundur. Dönem dönem mevsim değişiklikleri, yaşam şeklinin değişmesi veya hayatınızdaki olumsuzluklar uyku problemine yol açabiliyor. Bu noktada papatya, rezene ve yeşil çay gibi mate çayı da gerginliği alır, vücuda ve ruha verdiği rahatlama hissi uykuya kolay dalmaya yardımcı olur. Dinlenmiş gibi hissettiren bu sihirli çay uyku problemlerine de ilaç olur. Gün içerisinde bir fincan tüketmek yeterli olacaktır. Bu nedenle gece uykusunda sıkıntı yaşayan, bir türlü rahat bir uyku uyuyamayan kişiler tercih edebilir.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İnşa Ediyor

Bünyesi zayıf insanlar özellikle kış aylarında çok çabuk hastalanıyor. Bu nedenle sürekli tetikte bekleyen mikroplara karşı derin bir savaş açmak zorunda kalıyor. Bu tür sıkıntılara karşı bağışıklık siteminin güçlendirmek gerekir. Yetersiz ve dengesiz beslenmek bağışıklık sisteminiz için bir intihardır. Bu nedenle öncelikle doğru ve sağlıklı beslenmeyle beraber dışarıdan da destek almak gerekebilir. Bu desteği en iyi antioksidanlar verir. Antioksidanın ve vitaminlerin bolca olduğu en iyi kaynaklarından biri mate çayı bu aşamada yardımcı olacaktır.

Günlük Beslenme Rutininize Ekleyebilirsiniz

Bağışıklık sisteminiz güçlendirmek adına beslenmenize dikkat ederken, organik sebze meyve tüketimi yaparken, asitli içecekler gibi zararlı içecekler yerine bitki çaylarını tercih etmelisiniz. Bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesinin yanında günlük bir fincan kadar tüketebilirsiniz. Bilinçsiz bir şekilde farklı bitki çayları ile karıştırmadan, abartı bir şekilde fazla tüketmeden günlük rutininize eklemek sizi dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı koruyacaktır. Hastalandığınız zaman ise iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

İltihaba ve Mantara Karşı

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşabilecek iltihaplanmaya karşı faydalanabilir. Boğaz iltihabı, idrar yolu iltihabı gibi durumlarda tüketmek hızlı iyileşmeniz de önemli rol oynayabilir. İltihap üzerinde önemli etkileri ile idrar yolu, mantar hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Ağız yoluyla tüketilebileceği gibi, kısa süreli oturma banyolarıyla da sorununuzu çözebilirsiniz. Ağız veya ‌genital bölgede yaralara neden olan Behçet Hastalığına, eklemlerin ve akciğerin ağrılı iltihabına neden olan Akdeniz Ateşine de iyi gelmektedir.

Romatoid Artrit Hastalarına İyi Gelebilir

Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu ortaya çıkan ve şiddetli eklem ağrıları, ciltte döküntü ve kızarıklık, yoğun halsizlik belirtileri olan bu hastalık da mücadelede yararlanabilirsiniz. Sakinleştirici ve gevşetici özelliği ile eklem ağrılarına doğal bir çözüm getirebilir. Fakat ilaç kullanıyorsanız doktorunuza sormadan çayı tüketmemelisiniz. Aksi taktirde yararından çok zararı ile karşılaşabilirsiniz.

Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Geliyor

Kalp rahatsızlıkları günümüzde yaygın hastalıklar arasında yer almakta. Kalp her yaştan bireyin çok iyi bakması ve dikkat etmesi gereken bir organdır. Beslenme şekliniz, yaşam şartlarınız kalp ve damar sağlığınızı etkileyecek temel faktörlerdir. Bu faktörlere dikkat ederken size yardımcı olacak mate çayının faydaları arasında kalp hastalıklarına olan faydası da yer alıyor. İçeriğinde ki polifenoller türevleri kaffeoil gibi antioksidan bileşikler içermesi nedeni ile kalp krizi riskine karşı koruma sağlıyor. Kalp ve damar sağlığına etkileri arasında neler olduğuna bakalım.

Kolesterol Seviyelerini Düşürüyor

İçeriğindeki bileşenler ve vitaminlerin kolesterol seviyelerini düşürdüğü söyleniyor. Kalp rahatsızlığını tetikleyen en önemli faktörlerin başında gelen kolesterol, bu çay sayesinde engelleniyor. Kolesterol seviyesi yüksek olan bireylerin beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Yağlı ve ağır yemeklerden uzak, sigara ve alkolden kaçınmaları gerekiyor. Beslenme rutinlerinin yanına ekleyecekleri çay kolesterol seviyesini koruyacaktır. İçeriğinde kafein bulunup bulunmadığı konusunda iddialar bulunsa da yapılan araştırmalar sonu fincan başına 85 mg kafein içerdiği söyleniyor. Bu miktara bağlı olarak az kullanıldığında kalbe yararlı olacağı gibi fazla tüketiminde de zararı olabilir. Bu nedenle kararında tüketilmesi öneriliyor.

Tansiyonu Düzenliyor

Tansiyon kalp ve damar hastalıklarında önemli bir etkendir. Kanın hızlı ve şiddetli akması tansiyon olarak adlandırılır, kalbi doğrudan etkilemektedir. Fazla yükselmesi veya düşmesi kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Tansiyon bir hastalık boyutuna gelmeden, dışarıdan alınan besinler sayesinde de dengelenebilir. Tansiyon dengeleyici özelliği kalp rahatsızlığının önüne geçilmesine büyük fayda sağlıyor. Fazla tüketildiğinde kalbe zarar veren koyu demleme çay yerine, günlük bir fincan mate çayı sağlığınız açısından çok daha faydalı olabilir.

Şeker Hastalığı ve Kilo Savaşçısı

Gene kalp hastalıklarının baş düşmanı olan diyabet ve fazla kilo faktörleri altı çizilmesi gereken noktalardan biridir. Yapılan araştırmalara göre şeker hastalığı olan insanların, gizli kalp krizine yakalanma riski diğer insanlara oranla dört kat daha fazla. Bu nedenle şeker hayatımızın her anlamında dikkat etmemiz gereken bir sorun. Şekere bağlı alınan kilolarda kalbi fazlasıyla zora sokar. Şekeri düzenleme de oldukça faydası vardır, tatlı isteğinizi bastıracağı için vücudunuzdaki şeker oranını kontrol altına alır ve verdiği tokluk hissi sayesinde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Vücuda Enerji Veriyor

Bazı insanlar hiçbir iş yapmadan da vücutlarını, zihinlerini yorgun hissederler. Bu kronik yorgunluk olarak adlandırılır. Bazı insanlar bununla yaşamaya kendilerini alıştırsalar da, çoğu insan tarafından da şikayet edilen ve hoşnut olunmayan bir durumdur. Vücudu yormadan tatlı ve sakin bir enerji verir. İçerdiğindeki kafein miktarı sizi zinde ve enerjik tutarak sürekli uyuma isteğinizi yok etmede yardımcı olur.

Bedensel Enerji Sağlıyor

Bedensel yorgunluğu olan, kendilerini sürekli halsiz hissedenler için kurtarıcı olabilir. Vücuda sağlam bir enerji veren çay kendinizi daha dinç hissetmenize de yardımcı olabilir. Özellikle sabahları uyanma problemi yaşayan insanlar için bir çözüm olabilir. Gece yatmadan tüketeceğiniz bir fincan halsizliğinizi alarak uykuya daha rahat geçmenize yardımcı olacak hemde sabahları daha rahat ve dinç uyanmanızı sağlayacaktır. Spor yapan insanlar için de enerji verici, yardımcı bir içecektir.

Beyin Güçlendirici Etkisi

Bir çok şeyi aynı anda düşünmek, dolu bir zihin beyni yorar ve adapte olma sorununu ortaya çıkarabilir. İçeriğinde az miktarda bulunan kafein zihni açık tutma özelliğini doğuruyor. Bir yere odaklanmada sıkıntı yaşayan ve dalgınlık problemi olan insanlar için faydalı olabilir. Çayın içeriğinde aktif bileşenlerin beyin güçlendirici, uyanıklığı arttırıcı etkisi olduğu vurgulanıyor. Bu sebeple çayı tüketen insanların diğer insanlara nazaran daha dikkatli ve sakin karar verebilme özelliğine sahip oldukları ortaya çıkıyor. Özellikle dikkat gerektiren işlerde çalışan, sınava hazırlanan öğrenciler için aşırıya kaçmamak şartı ile tüketmeleri öneriliyor.

Kemik Gelişimini Etkiliyor

Tüketilen besinlerden yapılan spora kadar bir çok şey kemik gelişimini etkilemektedir. Özellikle egzersiz yapmak bu konuda oldukça önemlidir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu egzersiz yapmayan bir gurup insanın sadece mate çayı tüketerek kemik oluşumlarının, egzersiz yapan insan gurubuyla aynı olduğu tespit edilmiştir. Kemiğin gelişmemesinin sebebi mineral kaybının olmasından kaynaklanır. Mate çayı içeriğinin mineral deposu olması kemik sağlığı için ideal kaynaklardır.

Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Mate çayı hazırlamak için sıcak su içerisine 1 yemek kaşığı mate bitkisinin yapraklarını ekledikten sonra 10 dakika kaynatılır. Demlendikten sonra süzülerek ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için limon veya şeker ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan tüketilebilir.

Mate Çayının Zararları

Doğal da olsa her bitkinin bir parça yan etkisi olabilir. Bunun nedeni kişinin kendi bünyesi ile ilgili bir durumdur. Hangi bitki olursa olsun sıfır yan etki diye kesin bilgilere güvenmemek gerekir. Çünkü her şey de olduğu gibi bitkiler içinde de size dokunabilecek bir bileşen olabilir. Bu nedenle her bitki çayını olduğu gibi dikkatli kullanmanızda fayda vardır. Fazlanın her zaman zararı olabileceğini unutmayarak çayı fazla tüketmekten kaçınmalısınız.

  • İçeriğindeki bileşenlerin enerji verici özelliği olduğundan fazla tüketildiğinde uykusuzluk problemine yol açabilir.
  • Fazla tüketildiğinde midenin dış etkenlere karşı duyarlılığını etkileyebilir.
  • Özellikle hamile ve emziren kişilerin kullanılması uygun olmayabilir. Vücutlarında yan etiklerin yol açtığı kabarmaya, süte karışan bileşenlerin bebeğe fazla gelmesi sebebi ile bebeğe rahatsızlık verebilir. Bu nedenle doktora danışmadan kullanılmaması önerilir.
  • Düzenli kullandığınız bir ilaç ile birlikte tüketildiğinde yan etkiye sebebiyet verebilir. Kullanılan ilacın içeriğindeki maddeler ile çayın içeriğindeki bileşenler etkileşime geçebilir ve zehirlenmeden, vücut şişkinliğine,yaraya ve alerjiye sebep olabilir. Bu nedenle doktora danışmadan tüketilmemesi gerekir.
  • Sindirim sistemini düzenleyen ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar, fazla tüketildiğinde tam tersine kabızlık sorununa yol açabilir.
  • Fazla tüketildiği taktirde anlık da olsa kan basıncının yükselmesine ve çarpıntıya neden olabilir.
  • Bünyenize ağır gelmesi durumunda kusma, baş dönmesi gibi etkiler oluşabilir.

Mate çayının yan etkisi çoğunlukla tüketim miktarı ile ilgilidir. Miktar doğru ayarlandığı sürece çok fazla yan etkisi olmayan bitki çayını kullanmanızda bir zarar yoktur.

Yorum Yaz