Microsoft Edge Beta, Ekim Ayında Linux İçin Yayınlanacak

Microsoft, bu yılın başlarında Chromium tabanlı Edge internet tarayıcısını Windows ve macOS platformlarında yayınladı. Microsoft Edge şu anda Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, macOS, iOS ve Android platformları üzerinden indirilebiliyor. Şirketin söz verdiği gibi Ekim ayından itibaren yenilenen Chromium tabanlı Microsoft Edge Beta versiyonu, Linux işletim sistemleri için yayınlanacak.

Microsoft, Ignite 2020 sanal etkinliğinde Linux için Microsoft Edge tarayıcısının lansman zaman çizelgesini duyurdu. Chrome OS üzerindeki Linux desteği sayesinde, bu aynı zamanda Edge’i yakında Chromebook’larda bir Linux uygulaması olarak çalıştırabileceğiniz anlamına da geliyor. Şu anda, Edge’i Chromebook’lara bir Android uygulaması olarak yüklemek mümkün durumda.

Linux için Edge tarayıcısı, başlangıç olarak geliştirici önizleme sürümüyle sınırlı olacak. Bu sürüm ile ilgili olan kullanıcılar, gelecek ay tarayıcıyı indirmek için Edge Insiders internet sitesini ziyaret edebilecek. Buna alternatif olarak isterseniz tipik Linux tarzında onu yerel Linux paket yöneticisi üzerinden de kurabilirsiniz. Microsoft, Edge’i Linux’ta kullanılabilir hale getirerek BT ​​uzmanlarını hedefliyor. Redmond devi, Edge’in “iş için en iyi tarayıcı” olmasını istiyor.

Şirketin bu hedefe ulaşma çabalarının bir parçası olarak Microsoft, yakında Microsoft Edge’de PDF dijital imzaları görüntüleme ve doğrulama özelliğini ekleyecektir. Microsoft, Linux için Edge’in yanı sıra yeni Microsoft Edge’de kiosk modunun kullanılabilirliğini duyurdu. Microsoft, “Atanan erişimle birlikte, Windows 10’da kiosklar ve dijital tabelalar için kilitli ve özel bir göz atma deneyimi yaratıyor” diyerek bu özelliği duyurdu..

Ignite 2020’de Microsoft ayrıca WebView2 ve Visual Studio Code 1.0 uzantısının önizleme sürümünden artık çıktığını duyurdu. Hem WebView2 hem de Visual Studio Code 1.0 uzantısı önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak. Windows’un belirli sürümlerinden ayrılmış olan WebView 2, oluşturma motoru olarak Chromium Edge’i kullanır ve Windows yerel uygulamalarında tam web deneyimi sunar.

“Microsoft Edge Beta, Ekim Ayında Linux İçin Yayınlanacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz