Microsoft, TikTok’u Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

ABD merkezli teknoloji devi olan Microsoft, ByteDance isimli Çinli firmaya ait olan TikTok uygulamasını satın almak için şirket ile görüşmelere başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklamaya yönelik yaptığı açıklamaların ardından ortaya çıkan bu durum eğer doğru ise Microsoft tarafından önemli bir satın alım yapılmış olacak.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli The New York Times’ın dayandırdığı isimsiz kaynaklara göre Microsoft, TikTok uygulamasını satın almak için görüşmelere başladı. Şu anda Çinli firma BytDance ve Microsoft arasındaki görüşme sürecinin hangi aşamada olduğunun bilinmediği ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Temmuz ayının başında TikTok uygulamasının da dahil olduğunu Çin menşeili sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı planladıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine ABD Başkanı Donald Trump da bu konuyla ilişkili olarak “Bu konuya bakıyoruz. Bu konuda bir karara varmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. ifadelerini kullanmıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de TikTok konusunda bazı çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Bununla birlikte bu konuda ellerinde birkaç farklı seçenek olduğunu söyledi. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak Başkan Trump’a Çinli popüler sosyal medya uygulamasını yasaklamak konusunda öneri sunacaklarını belirtmişti.

TikTok, ABD genelinde ve dünya çapında şu anda 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Bu popüler uygulamanın, kullanıcıların kişisel verilerini izinsiz bir şekilde toplayarak Çin hükümetine bildirdiği ve veri ihlali gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Çok sayıda Amerikalı güvenlik uzmanı, bu konuda uygulamanın ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu bildiriyor.

“Microsoft, TikTok’u Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz