Oolong Çayı Faydaları Nelerdir?

Oolong çayı içerisinde yer alan polifenol antioksidanlar, kan şekeri seviyesini korurken tip 2 diyabet riskini azaltır. Tansiyon ve kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığını iyileştirir. Polifenol ve kafein birleşimi ile metabolizmayı hızlandırarak yakılan kalori ve yağ miktarını arttırır.

Oolong Çayının Faydaları

Kalp Sağlığını Destekler

Dünyadaki ölümlerin %41’i kalp rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Ülkemizde bu oran %42 seviyesindedir. Kalp hastalıklarına bağlı yaşanan ölümlerin oranı ülkemizde ve dünyada bu kadar yüksek iken bizde bu oranlardan feyz almalı ve kalp sağlığımızı korumak için sağlıklı olan her türlü yola başvurmalıyız. Kalp sağlığınız için hem doğal hem de leziz bir yöntem denemek isterseniz sizlere oolong çayını önerebiliriz.

Hem siyah hem de yeşil çayın esintilerine sahip bu içeceği düzenli şekilde tüketmeniz kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi minimum seviyeye düşürecektir. Yapılan araştırmalarda bu kalp dostu içeceğin kalp ritmini düzenlediği bilgisini de ortaya çıkmıştır. Özellikle risk grubundaysanız kesinlikle bu çayı denemelisiniz. Unutmayın kalp ihmale gelmez.

Diyabet Hastalığı ile Mücadele Eder

Pankreasın yeterli miktarda insülin üretmemesi yada insülini etkili biçimde kullanamayışından dolayı vücutta ortaya çıkan diyabet, günümüzde her 12 kişiden birinde görülmektedir. Bu yaygın hastalıkla başa çıkabileceğiniz pek çok sağlıklı yollar mevcuttur. Bu yollardan biri de oolong çayıdır. Hastalıklar ile mücadelede yüzyıllar boyunca kullanılan bu etkili içecek vücudun kan şekeri kontrolünü sağlar. Bu mucizevi iksirde bulunan polifenoller antioksidan etkisini göstererek kan şekerini ve insülin seviyesini dengede tutar.

Kanser Hastalığına Karşı Güçlü Bir Savaşçıdır

Kanser hastalığının tanı ve tedavi süreci her anlamda oldukça yıpratıcıdır. Bu zorlu süreçte ufak hasarlarla kurtulmak istiyorsanız veya “Risk grubundayım, önlem almak istiyorum.” diyorsanız anti kanser özelliği taşıyan oolong çayı kullanmanız önerilir. İçeriğinde kateşin adı verilen bir tür antioksidan mevcuttur. Bu antioksidan kanser hücrelerinin oluşumunu yavaşlatması ile bilinmektedir. Kanser, vücutta hızla yayılan bir hastalık olduğu için hastalıklı hücrelerin yayılmasını yavaşlatması oolong çayını bu hastalığın tedavisinde önemli bir yerde kılar. Bu özelliğiyle pek çok araştırmalara konu olan bu çayı sağlığınız için tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Diş ve diş eti problemleri ile başınız dertteyse oolong çayı sizin için harika bir çözüm olacaktır. Yapılan araştırmalar,  düzenli kullanılması takdirinde diş ve diş eti sağlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ağız ve diş sağlığı konusunda harikalar yaratan bu çay nasıl etkilere sahip? Tek tek ele alalım:

 • Ağız içerisinde oluşan bakteri miktarını azaltır.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Diş ve diş eti arasındaki virüsleri temizler.
 • Aft oluşumunu engeller.
 • Çürük oluşumunu engeller.
 • Plak oluşumunu önler.
 • Diş minesini güçlendirir.

Strese Karşı Koruyucu Kalkandır

Gün içerisinde yaşan duygusal iniş çıkışlar stresin en büyük tetikleyicisidir. Bu stresli havadan kurtulmak modunuzu yüksek tutmak için oolong çayı sizlere oldukça etkili destek sağlayarak ve stresle başa çıkma fırsatı sunacaktır. Japonya’da bir sağlık enstitüsünde yapılan çalışma çayın, stresi %10-18 arasında azalttığını ortaya koymuştur. Sağlık açısından muazzam faydaları bulunan bu çayın içeriğindeki polifenoller  stresi bastıran etkiler gösterir ve ruh sağlığınızı iyileştirir.

Kemikleri Güçlendirir

Sağlıklıklı kemiklere sahip olmanın yolu doğru beslenmeden geçer. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi, kemik yoğunluğunun azalması gibi problemlerle karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yemek listenize kemik sağlığını iyileştirecek gıdalar eklemelisiniz. 15-30 yaş aralığı kemik yoğunluğunun kazanılmasında kritik dönemdir. Özellikle bu dönem içerisinde tüketilen besinler kemikleri güçlendirir. Kemik sağlığını iyileştirmek için başta anne sütü, baklagiller, yağlı tohumlar, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tüketmemiz gerektiğine aşikarsınızdır.

Uzakdoğu ülkelerinde sıklıkla tüketilen bu çay kemiklere esneklik ve sağlamlılık özellikleri kazandırır. Yapılan araştırmalar  tüketenlerin tüketmeyenlere göre kemik mineral yoğunluğunun çok daha yüksek olduğunu gözler önüne sermiştir. Siz de ilerleyen yaşlar için kemik sağlığınıza iyi bir yatırım yapmak isterseniz oolong çayını beslenme listenize mutlaka ekleyin.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Bağışıklık sistemimiz bizleri hastalıklara karşı koruyan bir kalkandır. Bu sistemde gerçekleşebilecek aksaklıklar vücudumuzu hastalıklara karşı açık hale getirir. Bu sebepten ötürü bağışıklığınızı destekleyecek, direncinizi yüksek tutacak şekilde beslenme programınızı düzenlemeniz gerekir. Magnezyum, fosfor, kalsiyum ve potasyum zenginidir. Bu özellikleri sayesinde vücudun direncini arttır. Mikroplarla savaşta bağışıklık kalkanına güç kazandırır. Düzenli şekilde kullanılırsa içeriğindeki fenolik bileşenler kronik hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Tükettikçe kısa sürede etkisini görecek böylece siz hastalıktan değil hastalık sizden koruyacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fazla kilolarınızdan şikayetçi misiniz? Fit bir vücuda sahip olmak için türlü yöntemler mi deniyorsunuz? Bildiğiniz zayıflama çaylarını unutun ve yağ yakımınızı oldukça arttıracak oolong çayı ile tanışın. Kilo vermeye yardımcı bu çay içerdiği polifenoller sayesinde yağ yakım hızınızı arttıracak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ayrıca tokluk hissi vererek atıştırma isteğinizi bastırır. Eğer kilolarınız ile başınız dertte ise obeziteye savaş açan bu çayı mutlaka deneyin. Asla pişman olmayacaksınız.

Beyin Gelişimini Destekler

Beyin gelişimini destekleyen harika bir çaydır. İçeriğindeki kafein, dikkat, odaklanma ve beyin fonksiyonlarını etkileyen norepinefrin ve dopamin salınımını arttırır. Ayrıca aminoasitler odaklanma anksiyeteyi minimum seviyeye indirir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür. Beyin fonksiyonlarınızı geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorsanız bu çayın nimetlerinden kesinlikle yararlanın.

Egzamaya Karşı İyi Bir Çözüm Yoludur

Egzama, pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan (özellikle alerji ve stres) kronik özelliğe sahip bir cilt rahatsızlığıdır. Ciltte kuruluk, kaşıntı ve kabarmalarla kendini belli eder. Egzama etkilerini en alt düzeye indirmenin ve rahatlamanın yollarından biri de oolong çayıdır. İçeriğinde bulunan polifenoller egzamayı yatıştırmak adına muhteşem etkilere sahiptir. Siz de bu hastalıktan mustaripseniz kesinlikle kullanmanız önerilir. Cilt probleminizin üzerindeki etkileri gördükçe çok şaşıracaksınız.

Kolesterol Seviyesini Dengede Tutar

Beslenme alanında yıllardır tartışma odağı olan kolesterol, kalp ve damar hastalıklarını doğrudan etkilemektedir. Kolesterolünüzü kötü beslenme, hareketsizlik, stres, diyabet vb. tetikleyicilerden uzaklaşarak daha aktif bir yaşam tarzı ve düzgün beslenme ile kolaylıkla dengeleyebileceğinizi eminiz ki biliyorsunuz. Bu dengeyi sağlamak için alışılagelmiş yöntemlerden sıkıldıysanız sizlere oolong çayını tavsiye edebiliriz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kolesterol seviyenizi dengede tutmanıza yardımcı olur. İyi kolesterol seviyesini dengelemeyi kötü kolesterol seviyesini düşürerek yapar. Böylelikle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi en aza indirir.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Ergenlik dönemiyle birlikte hayatınıza giren kabus sivilcelerden kurtulmak için bitkisel yada kimyasal pek çok yöntem denemişsinizdir. Özellikle yüz bölgesinde oluşan sivilce ve akneler kişiye sadece görünümü ile ilgili sorun yaratmaz. Sivilce ve akne problemi ile karşı karşıya olan kişi hele ergenlik dönemindeyse özgüven eksikliği kaçınılmaz sonuç olmaktadır.

Oolong çayı iyi bir detoks ürünüdür. Bu çayı düzenli olarak içtiğiniz takdirde cildiniz üzerindeki büyülü etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz. Cildiniz üzerindeki zararlı hücreleri ortadan kaldırarak dermis tabakasını kuvvetlendirecektir. Böylece baş belanız olan sivilce ve aknelerinizin oluşumu engellenecek sizde bebeksi pürüzsüzlüğe sahip cildinizin keyfini süreceksiniz.

Saç Sağlığını Korur

Canlılığını yitirmiş, yıpranmış saçlarınızdan kurtulmak için türlü yollar deniyor ve başarılı sonuçlar alamıyorsanız oolong çayı kullanmanız gerekebilir. Bu çay tam bir antioksidan zenginidir. İçinde bulunan bu antioksidanlar yıpranmış, kuru ve mat saçlara eski parlaklığını geri kazandırır. Saç dökülmesini minimum seviyeye indirir. Saçlarınızın sağlıklı ve güçlü bir biçimde uzamasını sağlar. Saç sağlığınız açısından düzenli kullanmanız gerekir. Aksi takdirde etkisini fazla göremezsiniz. Hem oral yolla tüketerek hem de saçınıza maske yaparak kullanabilirsiniz. Kesinlikle deneyin, saçlarınızın sağlıkla ışıldadığını göreceksiniz.

Sindirim Sistemini Destekler

Sindirim problemi hemen hemen herkesin sıklıkla karşılaştığı durumdur. Bu çay, sindirim sistemi üzerinde inanılmaz etkilere sahiptir. Ülser ve reflüye karşı mücadele eder. Sindirim sistemini alkalize eder. Tüketilen kaloriden alınan verimi arttırır. Sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlar. Sindirim sorunlarınızdan şikayetçiyseniz hemen kimyasallara sarılmak yerine bu doğal, şifalı yöntemi deneyin. Etkilerini kısa süre içerisinde görecek hazımsızlık problemlerinizle vedalaşacaksınız.

Cilt Sağlığını Korur

Düzenli kullanılırsa cilt problemleriyle savaşır. Kuru ve esnekliğini yitirmiş cildinize kaybettiği nemi geri geri kazandırır. Cilt esnekliğini arttırarak kırışıklık görünümünü ortadan kaldırır. Cildinizi UV ışınlarından korur. Cilt tonunu eşitler. Hücresel yıkıma meydan okur. Cildinize genç, ışıltılı ve bebeksi bir görünüm kazandırır. Bu bitkisel yöntem yaşlanmayı kabusunuz olmaktan çıkaracak.

Romatoid Artrit Riskini Azaltır

Romatoid artrit, en sık karşılaşılan romatizmal hastalıktır. Eklemlerin iltihaplanmasına yol açar. Belirtileri acı ve ağrıya sebebiyet verir. Bu hastalığa yakalanma riskini oolong çayı ile minimum seviyeye indirebilirsiniz. Bu bitkisel çay içerisindeki antioksidanlar eklem romatizması ile mücadele eder. İlerleyen seviyelerde işlev kaybına bile neden olan bu hastalığa yakalanmamak adına düzenli tüketerek etkili bir önlem alabilirsiniz.

Oolong Çayı Nasıl Yapılır?

Oolang çayını hazırlamak için 2 çay kaşığı oolang yaprağını 1 bardak kaynamış suya ekleyin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonra biraz ılıması beklenir ve içime hazır hale gelir. Tatlandırmak için isteğe bağlı olarak limon ve bal ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan çayı tüketebilirsiniz.

Oolong Çayının Zararları

Gün içerisinde tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin çok az yada aşırı düzeyde vücuda alınması bir takım sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. İstenmeyen bu durumun önüne geçmek için beslenme programımızı “Azı karar, çoğu zarar.” sözünden esinlenerek düzenlemeliyiz. Her besini kararında tüketmeli ve sağlığa zararlı besinlerden her daim kaçınmalıyız.

Kararında tüketme durumu oolong çayı için de söz konusudur. Her ne kadar bu şifa çayının sağlık açısından eşsiz faydaları olsa da fazla tüketimi vücutta bir takım problemlere sebep olabilir. Başta göz ardı edilen bu ufak problemler dikkat edilmediği sürece daha zorlu hastalıkların tetikleyicisi olabilmektedir. Peki fazla tüketiminde ne gibi sorunlar ile karşılaşabiliriz gelin birlikte göz atalım:

 • Yüksek miktarda kafein içerir. Bu özelliği sebebiyle aşırı tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, çarpıntı, mide ekşimesi, ishal, baş dönmesi gibi etkiler gösterebilir.
 • İyi bir idrar söktürücü olduğundan fazla içilirse vücutta su kaybına sebep olabilir.
 • Aşırı tüketimi tansiyonu yükseltebilir.
 • Geç saatlerde tüketirken ölçüyü kaçırırsanız uykusuzluğa neden olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzenli ilaç kullanıyorsanız bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız. Ayrıca  hamilelik ve emzirme süreçlerinde tüketilmesi önerilmez. Eğer bu süreçlerde tüketmek istiyorsanız doktorunuzun izniyle kullanın. Aksi takdirde size yada bebeğinize zarar verebilir.

Uzakdoğunun mistik lezzeti oolong çayının güçlü aromasını tadınca tüketmekten asla vazgeçemeyeceksiniz. Her yudumda sizleri benzersiz yolculuklara çıkaran bu çayı tüketmeye başlayınca neden daha önce denemedim diyerek kendinize kızabilirsiniz. İçtiğinizde yakalayacağınız inanılmaz sinerji bedeninizde ve ruhunuzda meditasyon etkisi yaratacak. Ferahlatıcı lezzetin çiçeksi kokularla buluştuğu bu enfes çay, sizlere huzur dolu bir yaşamın kapılarını aralayacak.

Yorum Yaz