OPPO, 2021 Yılında En Büyük Üçüncü Akıllı Telefon Üreticisi Olacak

Digitime Research’ün araştırmasına göre 2018 yılından 2020 yılına dek düşen akıllı telefon sevkiyatları, 2021 yılı itibariyle küresel bazda 150 milyon civarında artacak. Bu büyümenin hızı, 5G altyapısının daha çabuk bir şekilde küresel olarak kurulması ile birlikte çok daha fazla artış gösterebilir. Bununla birlikte şirketin raporuna göre OPPO, 2021 yılında en büyük 3. akıllı telefon üreticisi konumuna yükselecek.

Önümüzdeki beş yıl içinde, ticari 5G ağlarının sayısının artması ve kapsamın genişlemesi ile 5G destekli akıllı telefonlara geçiş konusunda talep büyük ölçüde artacak. Digitimes Research, gelişmekte olan pazarlarda giriş seviyesi 5G veya 4G ürün tedariğinin küresel akıllı telefon sevkiyatlarını da yönlendireceğini tahmin etmektedir.

Samsung ve Apple, 2021 yılında da akıllı telefon sevkiyatları konusunda ilk iki sırayı rahatlıkla koruyacaklardır. Ancak gelecek sene bir farklılık da olacak. Bu iki firmadan sonra sırasıyla OPPO, Vivo ve Xiaomi firmaları gelecek. Bu üçlü Çinli firmanın yanı sıra şu sıralar Amerika Birleşik Devletleri ile başı dertte olan Huawei, listede gerilere düşecek.

Digitimes Research ayrıca, küresel 5G akıllı telefon satışlarının 2020’de 200 milyon adete ulaşacağını da tahmin ediyor. 2025 yılında ise bu sayının oldukça artarak 1,22 milyar adet gibi büyük bir sayıya yükseleceği öngörülüyor. 2020 yılının en çok satış yapan küresel akıllı telefonlarına bakarsak listede Huawei, Samsung, Apple, Xiaomi ve OPPO firmalarının yer aldığını görmekteyiz.

2020 yılının ikinci çeyreğindeki satışlar, bir önceki yıla göre %20,4 seviyesinde düştü. Listenin zirvesindekiler değişmedi, Samsung ve Huawei, pazar payının %20’sini kazandı. Apple ise %13,5’lik pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor. 2019’un ilk çeyreğinde yaklaşık 75 milyon adet akıllı telefon satan Samsung’un bu satış sayısı 2020’nin ilk çeyreğinde 60 milyona kadar geriledi.

“OPPO, 2021 Yılında En Büyük Üçüncü Akıllı Telefon Üreticisi Olacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz