SpaceX Starlink Beta Testi Önümüzdeki Yıl Devam Edecek

SpaceX, kısa bir süre önce Starlink geniş bant internet hizmetini 2021 yılına kadar beta testine devam ettireceğini duyurdu. Bu duyuru, hizmetin daha önce 2020’de kullanıma sunulması planlandığından bir gecikmeyi vurgulamaktadır. Hizmetin 2021’de betadan tam olarak ne zaman çıkacağı ise henüz belirsiz. SpaceX’te çalışan bir mühendis olan Kate Tice, şirketin önümüzdeki yılın başlarında beta testini genişletmeyi planladığını söylemektedir.

Kate Tice’a göre, şirket 2021’in başlarında “kayda değer bir şekilde” genişleyecek ve Ocak sonundan Şubat başına kadar bir zaman dilimi belirleyecek. Bu genişletilmiş beta testinden sonra hizmetin herkes için hazır hale gelmesinin ne kadar zaman alacağı belli değil. SpaceX, daha fazla Starlink uydusunu yörüngeye sokmak için çok zorluyor.

24 Kasım’da SpaceX, bir Falcon 9 roketinde 60 yeni uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Bu görev aynı zamanda dikkat çekiciydi çünkü kullanılan Falcon 9’un ilk aşaması için yedinci fırlatış oldu. Bununla birlikte ABD’nin bazı bölgelerinde Starlink hizmeti tarafından sunulan donanımı ve test hızlarını kuran erken beta test uzmanlarını gösteren çok sayıda çevrimiçi video mevcut.

Bu beta testçileri Starlink donanımı için 499 dolar ve ayda 99 dolar ödedi. Kullanıcılar, 100 Mbps kadar yüksek hızlar, video akışı ve çevrimiçi oyun için yeterince hızlı yükleme hızları ve ping süreleri bildirdiler. Sonunda, Starlink küresel olarak geniş bant hizmeti sunacak. SpaceX’ten gelen son haberlere göre şirket, bu hizmeti 2021 yılının oralarına doğru bazı ülkelerde kullanıma sunacak.

SpaceX CEO’su Elon Musk, geniş bant internet hizmetini uzaydaki diğer SpaceX görevlerini finanse etmenin bir yolu olarak görüyor. Hizmet aynı zamanda dünyanın yetersiz hizmet alan veya geniş bant internet erişimi tarafından kullanılmayan bölgelerini birbirine bağlamayı hedefliyor.

“SpaceX Starlink Beta Testi Önümüzdeki Yıl Devam Edecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz