Starlink Uydu İnternet Hizmeti, 10.000’den Fazla Aboneye Ulaştı

SpaceX, küresel çapta internet hizmeti sunabilmek için Starlink Uydu İnternet hizmetini başlattı. Bu doğrultuda şirket, çok sayıda uyduyu Dünya’nın yörüngesine yerleştirdi. SpaceX CEO’su Elon Musk, bu hafta yaptığı duyuru ile birlikte Starlink’in mevcut kullanıcı sayısını açıkladı. Bu açıklama göre Starlink’in ABD ve diğer ülkelerde toplamda 10.000’den fazla abonesi mevcut.

Starlink için herkese açık beta programı Ekim 2020’de başladı. Şu anda geniş bant hizmeti alamayan kullanıcılar için geçerli tek seçenek bu gözüküyor. Hizmeti alabilmek için bir donanıma ihtiyacınız var. Bu donanım için 499 ABD doları ön maliyete ek olarak aylık 99 ABD doları ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu donanım, yörüngedeki uydulara bağlanan bir kullanıcı terminali ve Wi-Fi yönlendirici içeriyor.

Starlink’in ana hedefi, geniş bant tarafından yetersiz hizmet verilen bölgelere internet sunmaktır. Şu anda, Starlink internet hizmeti ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ın belirli bölgelerinde mevcut durumda. İki yıl önce FCC, SpaceX’e 11.943 uyduyu fırlatmak için onay verdi. Şu anda hedef, 2024 yılına kadar 4425 uydunun yörüngede olması yönünde.

Starlink hizmetinin bireysel kullanıcılar için 100Mbps indirme ve 20Mbps yüklemeyi verebildiği belirtiliyor. SpaceX ayrıca sunuculardaki kullanıcıların büyük çoğunluğunun 31 milisaniye veya altında gecikme yaşadığını söylüyor. Aynı zamanda bu hızlar, Starlink’in çok daha hızlı olduğu gösteriyor. Aynı zamanda diğer uydu tabanlı internet hizmetlerinden çok daha az gecikme süresine sahip olduğu anlamına geliyor.

SpaceX, Uygun Telekomünikasyon Taşıyıcısı olarak atanmasını istediği FCC’ye bir dilekçe ile Starlink kullanıcıları hakkında bilgi verdi. Bu atama, Starlink hizmetinin ABD’de daha geniş bölgeye hizmet verebilmesi için önemlidir. SpaceX, kırsal alanlara geniş bant getirmeyi amaçlayan FCC Kırsal Dijital Fırsatlar Fonu kapsamında bu bölgelere erişim hakkı kazandı.

Şirket, bunu Uygun Telekomünikasyon Taşıyıcısı olarak belirlemenin kamu yararına olduğunu iddia ediyor. Çünkü şirketin geniş bant ve ses hizmetlerinin hızlı gelişimini kolaylaştırmak için destek almasına izin verdiğini söylüyor.

“Starlink Uydu İnternet Hizmeti, 10.000’den Fazla Aboneye Ulaştı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz