Twitter, 24 Saatte Kaybolan Hikaye Özelliğini Duyurdu: Twitter Fleets

Snapchat’te ortaya çıkan 24 saatte kaybolan resimli paylaşım özelliği, geçtiğimiz senelerde başta Instagram olmak üzere birçok sosyal medya platformuna sıçradı. Popüler platformlar, bu paylaşım tipini kendi arayüzlerine bir şekilde entegre etmeyi başardı. Bu konuda eksik kalan Twitter vardı ancak artık Twitter da “hikaye” akımına katıldı. Popüler sosyal medya platformu, Twitter Fleets isimli yeni özelliğini kullanıma sundu.

Twitter Fleets ismi verilen bu özellik, 24 saat içerisinde kendini imha eden fotoğraflar ve videolar paylaşmanıza olanak tanıyor. Bunu Instagram’ın hikayeler özelliği gibi düşünebilirsiniz. Hatta aynısı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yılın başlarına beta test sürecinden geçen Fleets, artık Brezilya, İtalya, Hindistan ve Güney Kore’deki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Özellik ilk olarak bu pilot ülkelerde yüksek sayılı kullanıcı testinden geçecek ve ardından dünyanın geri kalanına sunulacak.

24 Saatte Kaybolan Hikaye Özelliği “Twitter Fleets” Kullanıma Sunuldu!

Normal şekilde tweet atmaya elbette devam edebileceksiniz. Buna ek olarak Twitter’ın yeni hikayeler özelliği için de ayrı içerikler oluşturabilecek ve bunları takipçileriniz ile 24 saat sonra otomatik olarak silinecek biçimde paylaşabileceksiniz. Twitter’ın ürün yöneticileri olan Joshua Harris ve Sam Haveson, platformun yeni özelliği ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandılar:

“Twitter’da yeni olanlar, Fleets’i akıllarından geçenleri paylaşmanın daha kolay bir yolu olarak gördüler. Bir gün sonra gözden kayboldukları için Fleets, insanların kişisel ve gündelik düşüncelerini, fikirlerini ve hislerini paylaşırken kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı oldu.”

Instagram’ın hikayeler özelliğindeki gibi Twitter’ın Fleets özelliğinde de yanıtlama özelliği olacak ancak bu yanıtlar DM yani özel mesaj olarak hikaye sahibine gönderilecek. Bununla birlikte bir Fleets gönderisini retweetlemek mümkün olmayacak. Ancak dilerseniz bu paylaşımın ekran görüntüsünü alıp siz de kendi profilinizde Fleets mesajı olarak paylaşabilirsiniz. Twitter bu konuda ekran görüntüsü almayı engelleyen bir sistem kullanmamış.

Twitter Fleets özelliği ile yapılan paylaşımlar metin mesajı, diğer tweetlere tepki, fotoğraf ve video içerebilir. Emojilerin yanı sıra çeşitli arka planlar ve metin seçenekleri için bazı destekler de platform tarafından sunulmaktadır. Twitter, zamanı geldiği zaman bu yeni özelliği daha da geliştireceğini belirtiyor. Sosyal medya platformu, ilerleyen aylarda bu özelliğe canlı yayın desteği de ekleyebileceğini söylüyor.

Twitter’da DM’leri yalnızca takip ettiklerinize özel yaptıysanız, Fleets üzerindeki paylaşımlara yalnızca bu kişiler yanıt verebilir. Bununla birlikte takipçileriniz, Twitter’daki hikaye paylaşımınızı ana ekranda veya Twitter profilinizde görebilir. Fleets’in Twitter Android ve iOS uygulamaları üzerinde önümüzdeki birkaç gün içerisinde kullanıma sunulacağı belirtilmektedir.

“Twitter, 24 Saatte Kaybolan Hikaye Özelliğini Duyurdu: Twitter Fleets” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz