Twitter, Geleneksel Retweet Tasarımına Geri Döndü

Twitter bu yıl pek çok değişiklik yaptı. Bu değişikliklerden bazıları oldukça tartışma yaratırken bazıları da oldukça sevildi. Diğer popüler platformlarda halihazırda mevcut olan hikayeler özelliğinin bu tartışma yaratan özelliklere bir örnek olabileceğini söyleyebiliriz. Twitter, aynı zamanda ABD seçimleriyle birlikte retweet özelliğinde de bir değişiklik yapmıştı. Bu değişiklik ile birlikte standart retweet yerine tweeti alıntı yapmaya zorlamıştı ancak şimdi geleneksel retweet tasarımına geri dönüldü.

Twitter’ın yönlendirilmiş alıntı tweetleri için gerekçesi, “daha düşünceli bir açıklamayı teşvik etmekti”. Başka bir deyişle, kullanıcıların akılsızca bir şeyi retweetlemek yerine kendi yorumlarını bir tweete veya mesaj dizisine eklemelerini istediler. COVID-19 ve ABD seçimleri gibi tartışmalı konular göz önüne alındığında, Twitter’ın konuyu gerçekten zorlamadan yanlış bilgi veya sahte haberleri yaymayı engelleme girişimiydi.

Kısmen atmaları gereken fazladan adımlar ve alıntı yapılan bir tweetin sonucu olarak Twitter kullanıcıları için pek de uygun olmadı. Sade bir retweetin aksine alıntı tweet, gönderinin kendisine değil, gönderiden alıntı yapan kişiye odaklanır. Belirli bir Twitter kullanıcısı bazen yanlış anladığı ve başkalarının da yanlış anlayabileceği bir gönderiyi retweet edebiliyordu ve bu alıntı tweet, genel olarak bu durumu engellemek için yayınlanmıştı.

Twitter ayrıca sistemin aslında çalışmadığını da fark etti. Bazı kullanıcılar, alıntı retweeti boş bırakmanın, tweeti eski usul yolla pratik olarak retweetlediğini keşfetti. Bununla birlikte alıntı retweetlerini kullananlar ya sadece gereksinimi karşılamak için tek kelime kullandılar ya da 25 karakterden az bir gönderi paylaşmayı tercih etti. Başka bir deyişle, düşünceli büyütmenin hemen hemen tam tersiydi.

İstenen alıntı retweet özelliği artık geri geliyor. Retweetleme eski davranışına dönerek basit bir retweet veya alıntı tweeti arasında seçim yapmanıza izin veriyor. Twitter, kullanıcıların anlamlı düşünceler eklemesini sağlamak için hala diğer stratejiler üzerinde çalıştığını söylüyor ve yine de kullanıcıları yeniden tweetlemeden önce belirli konuları okumaya teşvik edecek.

“Twitter, Geleneksel Retweet Tasarımına Geri Döndü” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz