Xiaomi, Ekrana Gömülü Kameralı İlk Telefonunu 2021’de Piyasaya Sürecek

Xiaomi, ilk olarak geçen senenin başında ekrana gömülü kamera teknolojisini sergiledi. Ancak şirketin bu teknolojisi o zaman için ticari olarak piyasaya sürülmek için oldukça yetersizdi. Çinli teknoloji devi, fotoğraf kalitesini geliştirmek ve bu teknolojiyi daha da iyileştirmek için zaman ihtiyacı olduğunu belirtti. Xiaomi, bugün üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisini sergiledi. Şirket aynı zamanda 2021’de ekrana gömülü kameralı ilk akıllı telefonunu piyasaya süreceğini de duyurdu.

İlk prototip modellerde ekran altındaki kamera çok da gizli durmuyordu. Firmalar, bu teknolojiyi geliştirmeye başladıkları ilk zamanlarda, kamera sensörünü mükemmel bir şekilde nasıl ekran altına gizleyecekleri konusuna kafa yoruyorlardı. Ancak Xiaomi, bugün yayınladığı resmi blog yazısında yeni ekran altı kamera teknolojisinin mükemmel şekilde gizlenebildiğini ve bu konuda başarılı olduklarını belirtti.

Xiaomi, Ekran Altı Kameralı İlk Modelini 2021’de Tanıtacak

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yatay ve dikey piksel sayısını ikiye katlayan kendi geliştirdiği piksel düzenlemesi sayesinde ön kamera sensörünü gizlemeyi başardı. Bu teknoloji, ön kamera üzerindeki piksel yoğunluğu ile cihazın ekranının geri kalanındaki piksel yoğunluğunun aynı değerde olmasını sağlıyor. Bu sayede ön kamerayı kullanmadığınız zaman ekranın her bir noktasını aynı şekilde görebilirsiniz. Aşağıdaki görsel üzerinden teknolojinin nasıl sağlandığına göz atabilirsiniz.

Şirket, piksel yoğunluğunun yanı sıra kamera sensörünün üstünde kalan ekranın, geri kalan kısım ile aynı parlaklık, aynı renk gamı ve aynı renk doğruluğu değerlerini sunacağını da iddia ediyor. Xiaomi, ışığın alt piksellerin boşluk alanından geçmesine izin veriyor. Bu sayede, ekrana gömülü kameranın bir çentikte yer alan kamera sensörü ile aynı kalitede fotoğraflar sunması sağlanmış oluyor.

Xiaomi, ekrana gömülü kameraya sahip ilk modeli sunan şirket olamayacak. Çünkü ZTE firması, Axon 20 5G isimli ekrana gömülü kameralı modelini birkaç gün içinde tanıtacak. Bu sayede ZTE’nin yeni modeli dünyanın ilk ekran altı kameraya sahip akıllı telefon modeli olmuş olacak. Neyse ki Xiaomi de bu teknolojiyi yeni modellerinde 2021 yılında benimsemiş olacak gibi görünüyor.

Şirketin Mi MIX serisi, her zaman en yenilikçi özelliklere sahip olan bir seri oldu. Bu nedenle Xiaomi’nin bu teknolojiyi ilk olarak bu seride piyasaya sürme ihtimali oldukça yüksektir. Şirket 2020 yılında herhangi bir yeni Mi MIX modeli tanıtmayacak. Ancak önümüzdeki sene ekran altı kamera teknolojisini yeni Mi MIX 4 modeli ile piyasaya sürmesini bekleyebiliriz.

“Xiaomi, Ekrana Gömülü Kameralı İlk Telefonunu 2021’de Piyasaya Sürecek” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz