Yara İzi Nasıl Geçer?

Vücudumuzun herhangi bir yerinde yara izi çıkması oldukça muhtemeldir, bu yerler genellikle bacak, kol, el, yüz, ağız, burun, dudak bölgelerinde olabilir. Farklı sebeplere bağlı olarak, çeşitli renk ve boyutlarda yaralar meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında bacaklar, kollar ve yüz bölgesinde daha fazla göründüğü için rahatsız edici olabilirler, eğer tedavi edilmezse özellikle açık bir yaraysa enfeksiyon kapabilir ve daha da kötü bir hal alabilir. Ufak bir kaza, böcek sokması, ameliyat sonrası, akne ve su çiçeği yada yanlış ağda sonucu yara meydana gelebilir.

Her bir yara için farklı geçirme yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemler doğal, kimyasal yada cerrahi olabilir. Ama en önemlisi erkenden tespit edip, en doğrusunu uygulamaktır. Yanlış bir uygulama daha kötü sonuçlara neden olabilir.Bazı yaralar ise herhangi bir müdahale gerektirmez, kendiliğinden, belli bir süre sonra geçerler. Bu yöntemler, eğer iz ciddi değilse geçirme sürecini hızlandıracaktır, daha hızlı bir şekilde kabuk bağlamasını sağlayacaktır. Peki yara izi nasıl geçer? İhtiyacınız olan tüm bilgilere birlikte bakalım:

Yaranın Türünü Öğren

Yara pek çok sebepten dolayı meydana gelmiş olabilir, burada neyin iyi geldiğini öğrenmeden önce yaraya sebep olan şey bulunmalıdır ve yara izi kalmaması için ona göre hareket edilmelidir. Çünkü bazı tedavi yöntemleri sadece tek bir yara izine karşı etkili olmaktadır. Eğer ciddi bir yaralanma varsa dermatologdan yardım alınabilir. Yara izlerini şu şekilde kategori edebiliriz;

Keloid Yara İzleri

Bu yaralar büyük ve çıkıntılıdır, kendini agresif bir şekilde onarmaktadır ve eğer tedavi edilmezse zamanla büyüyebilirler ve bazen tedavi edilse bile tekrar ortaya çıkabilir. Özellikle esmer tenli kişilerde daha sık görülür. Doğal yöntemlerden ziyade kremler, ilaçlar veya cerrahi operasyonlar daha etkili olacaktır.

Hipertrofik Yara İzleri

Bu yaralar pembe ve kırmızı renkte görülür ve genelde ameliyat yada yanık sonrasında oluşur. İlk başlarda kabarık olurlar, ardından renkleri solar ve kaşınır. Bu tarz yaralar için en ideali krem olacaktır.

Atrofik Yara İzleri

Bu tarz yaralar akne veya suçiçeği sonrasında geriye kalan yara izleridir. Geçmeleri diğerlerine nazaran daha zordur çünkü delik şeklinde kalırlar, cerrahi işlemler ve krem kullanımı gerekebilir.

Kontraktür Yara İzleri

Bu yara izleri ciddi yanıklardan dolayı meydana gelir ve ciltte gerginlik hissi yaratır bu yüzden hareket kabiliyetini de kısıtlar. Genelde bu tarz yara izleri için krem önerilir çünkü doğal yöntemler etkisiz kalacaktır.

Koyu izler

Bu tarz izlerde her türlü sebepten dolayı olabilir. Genelde pigment artışı sonucu oluşurlar, yada böcek sokması, kaza gibi sebeplerden oluşur. Eğer yaranın kabuğunu iyileşmeden, erkenden kaldırırsanız iz olarak kalabilir ve geçmesi zaman alır. Doğal tedavi yöntemleri ve kremler işe yarayabilir.

Yara İzi Tedavisi

Dermabrasyon

Eğer yara izleri kremlerle yada başka doğal yöntemlerle geçmeyecek gibiyse tıbbı tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bu yöntemler genelde estetik operasyonları şeklindedir ancak cerrahi değildir. Dermabrasyon bu yöntemlerden biridir, plastik rekonstrüktif , uzun yıllardır kullanılan bir tedavidir. Motora bağlı olarak çalışan zımpara uçların deriyi mekanik olarak soyması işlemine verilen isimdir. Bu sayede izlerin geçmesini sağlamaktadır. Bu işlemde üst tabakanın tamamı, alt tabakanın da birazı soyulur ve alt tabakada kalan hücreler derinin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu işlemde lokla veya genel anestezi kullanılabilir. Bu işlem sayesinde ton farklılıkları yok olur ve yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Sonrasında hafif bir şişlik olabilir, ancak birkaç günde tamamen düzelecektir. Çocuklar içinde uygun bir yöntemdir. Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bacak ve yüzdeki deri çok ince olduğu için bu işlem oldukça hassas bir şekilde uygulanmalıdır, yoksa faydasından çok zararı dokunur.
 • Bu uygulama sadece koyu renkli, sivrisinek yada böcek sokması sonucu kalan çukur izler için geçerlidir. Keloid ya da hipertrofik (kabarık) yara izleri için kullanılması önerilmez.
 • Mutlaka güvenilir bir plastik cerrahi ile münakaşa yapılmalıdır, izin uygun olup olmadığı incelenmelidir.

Kimyasal Peeling

Deride oluşan hasarın kimyasal malzemeler ile iyileştirilmesi işlemine denir. Deride istenilen derinliğe inilir ve rejenerasyon sırasında yara iyileşmesini sağlar. Epidermise, papiller ve retiküler dermise kadar inilebilir, bu yara izinin ciddiyeti ve nedeni ile alakalıdır. 3 çeşidi vardır ve farklı yara izleri için farklı yöntemler denenebilir. Bunlar;

 1. Yüzeysel peeling, stratum korneumun soyulması ile gerçekleştirilir, daha kalın üst tabaka oluşmasını sağlar bu sayede derinin kendini yenilemesini hedef alır. Bu işlemde trikloroasetik asit (TCA) %10-25, Jessner’in solüsyonu, alfa hidroksi asit (AHA), salisilik asit ve tretinoin kullanılır.
 2. Orta derinlikteki peeling, papiller ve üst retiküler dermiste oluşan yara izleri için kullanılır. Diğerine göre daha eski ve ciddi izler için geçerlidir. Soyma işleminde %35-50’lik TCA, Jessner’in solüsyonu, %35’lik TCA kombinasyonu, %70’lik glikolik asit ve  %35’lik TCA kombinasyonu kullanılır.
 3. Derin peeling, epidermis, papiller ve retiküler dermiste oluşan yara izleri için kullanılır, en derin ve eski izler için geçerlidir. Nekroz ve inflamasyon oluşturulur. Soyma işleminde orta derinlikte kullanılanlar kullanılır.

Uygulama ise şu şekildedir;

 • Önce uygulanacak yara izi güzelce alkol ve eterle temizlenir
 • İze göre hazırlanan preparat, kimyasal peeling ucuna(pamuk uçlu aplikatör veya fırça) konulur ve ize sürülür
 • Bu ilk uygulama yaklaşık 2 dakika sürer
 • Yanma hissinin derecesi sorulur, eğer 8-10 arası derse işlem sonlandırılır ve 5 dakika beklenir
 • Uygulanan bölgeye asiti nötralize etmesi için bikarbonat, nötralizan veya su sürülür.
 • Nemlendirici sürülür, hasta bun evde de devam etmelidir
 • Seanslar yara izine göre değişiklik gösterebilir ancak aralarında 4 hafta olması gerekir, yüzeysel peelinglerde ise 2 hafta yeterlidir. Eğer orta derinlikte ise 6 aya kadar çıkmaktadır

Lazer Tedavisi

Yara izi bir türlü geçmiyorsa lazer tedaviye başvurabilirsiniz, kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Doğru dalga boyu ile farklı yara izleri için farklı lazer çeşitleri kullanılabilir. Lazer ışın direkt olarak ize gönderilir ve diğer dokulara zarar vermez. Derideki yara iyileştirme mekanizması uyarılır ve izli bölgede kolajen çalışmaları başlar. Bu şekilde cillteki renk eşitsizlikleri düzelir ve onarım gerçekleşir. Seans sayısı izin derinliğine, eskiliğine ve rengine göre değişiklik göstermektedir. İlk seanstan itibaren etkileri görülmeye başlanır. Bu işlem diğer yöntemlere nazaran daha pahalıdır ve uzman bir kişinin elinden yapılmalıdır. Ancak iyi yani özel bir krem sürülerek bölge uyuşturulur ve hiç acı hissedilmez. 2 yöntemi vardır;

 1. Yara izinin kızarık görünümünü almak için gönderilen lazer
 2. Yaranın iyileşmesinden sonra oluşan izin üzerine iyileştirme, şeklini düzeltme amacıyla zımparalama içi gönderilen lazer

Fraksiyonel Lazer

Bazı yara izleri ameliyata uygun olmayabilir, böyle bir durumda bu lazer uygulanabilir. Fraksiyonel karbondioksit lazer 1 ay, 3 seans sonrasında izleri yok edecektir. İz deri ile benzer dokuya sahip olur, çukurluk yada kabarıklık varsa bu kaybolur. 15 gün kızarıklık kalabilir ancak bu normaldir, zamanla geçecektir.

Steroid Enjeksiyonu

Eğer hiçbir şekilde geçmeyen keloid yara izlerine sahipseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Diğerlerine nazaran daha ciddi izler için geçerlidir. İze hidrokortizon gibi maddeler enjekte edilir ve yara izinin geçmesi sağlanır. Daha büyük bir izse steroid kullanmadan önce bölge kesilir veya dondurulur. Bu yöntem tek bir seansta bitmez, 2-3 haftada bir yaptırılması gerekmektedir. Ancak diğerlerine nazaran daha pahalı bir işlemdir ve esmer tenlilerde lekelenmelere yol açabilir.

Skar Revizyonu (Yara İzi Ameliyatı )

Yani yara izi düzeltme işlemi, her türlü yara izinin geçmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem gün geçtikçe büyüyen veya kabaran izler için kullanılabilir. Bu işlemde genel veya lokal anestezi yapılır, fibröz skar doku kesilir ve çıkarılır ve dikiş ile kapatılır, pansuman yapılır. Bu işlem diğerlerine göre daha ciddidir, cerrahi bir uygulamadır. İlk 10 gün o bölgeye su temas etmemelidir. Genelde daha büyük izler için tercih edilir, 12-24 ay içinde tam anlamıyla ameliyat izleri gidebilir. Bu süreçte izin iyileşmesini kötü etkilediği için kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

Mezoterapi

Yara izi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemdir. Vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin karışım halinde yada tek başına derinin orta tabakasına enjekte edilmesi işlemidir. Bu sayede yara izi onarımı gerçekleşir. Bu enjekte işlemine mikroenjeksiyon denir, ilk zamanlar kızarıklıklar oluşabilir ancak 2 gün içinde tamamen kendiliğinden düzelecektir. 3. seansta ise yara izi tam anlamıyla silinecektir. Daha sonrası dikkat edilmesi gerekenler ise;

 • Aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı
 • Uygulanan bölgeye 15 saat su değmemeli
 • Kot gibi dar pantolonlar giyilmemeli
 • 48 saat zorlayıcı hareketler yapılmamalı

Daha az acılı bir işlem istiyorsanız da iğnesiz mezoterapi tercih edebilirsiniz, içeriğinde TCA (Tricarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonu bulunmaktadır. Bu sayede fibroblast büyüme etkilerini arttırır ve cilt altında kolajen üretimi artar, izler yavaş yavaş onarılır. Eğer iğneden korkuyorsanız da Mezopeeling işlemini tercih edebilirsiniz.

Yara İzi Estetiği

Bu da yine cerrahi yöntemler içine giren bir diğer tedavi yöntemidir, yapılan estetik operasyonları ile iz onarılır, yok edilir veya gizlenir. Farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yara izi kenarlarından kesilip alınabilir, uygun cerrahi aletler kullanılır ve sonrasında dikiş ile kapatılır. Genelde daha derin ve ciddi izler için geçerlidir.
 • Yara izi bir şekilde geçmiyorsa yeri değiştirilebilir ve bu sayede daha az göze çarpar hale getirilebilir. Bunun için yine iz çıkarılır ve yönü değiştirilir. Buna zig zag tekniği yada W plasti denir.
 • İzin kenarlarına genişletmek amacıyla balon yerleştirilir, bu balonun içi başlangıçta boştur. Birkaç hafta içerisinde balona su ve tuz enjekte edilir ve şişirilir, balon şiştikçe deri de genişler ve gerilmeye başlar. Birkaç ay içinde yara izi yeterli oranda genişlediğinde oradan çıkarılabilir. Daha sonra balonda çıkarılır ve tedavi tamamlanır.
 • Yara izi büyük bir alanı kaplıyorsa zımparalama ve ince deri yaması yöntemleri kullanılabilir, izin üstü zımparalanır ve uyluk bölgesinden alınan ince deri buraya aktarılır, normal deri ile aynı ölçüde olmasına özen gösterilir.
 • W plasitiye benzer diğer bir yöntem, Z plastidir. Bunda da nedbe doku çıkarılır ve sağlam dokuda ufak kesikler atılarak Z harfi oluşturulur. Daha sonra Z harfinin üstü ve alt bacakta bulunan flep dokular çapraz olarak yer değiştirir ve dikişle kapatılır. Burada amaç izin gerginliğinin azaltılması ve çevre dokuyla uyumlu hale gelmesidir.
 • Cilt grefti uygulamaları işleminde ise geniş ve kabarık yara izleri çıkarılır ve vücudun başka yerinden doku nakli yapılır. Bunun riski ise, bu sefer alınan parçanın yerinde iz kalabilir.

Yara izi estetiğine başlamadan önce bölge muayene edilir ve izin derecesi, nedeni belirlenir. Enjeksiyon yöntemi ile örneğin çukur bir izse doldurmak için dermal dolgu malzemesi kullanılır, izin durumuna göre enjeksiyon malzemesinin kalıcılığı değişebilir. 3 ay- 1 yıl arasında kalabilir. Bu işlemlerde anestezi kullanılır, bu sayede hiçbir acı hissedilmez. Duruma göre lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi seçilebilir.

Önemli olan bir diğer nokta da dikiş varsa zamanında alınmasıdır, eğer geç kalınırsa bu sefer ameliyat dikiş izi kalacaktır. Bunun döngü gibi devam etmesini istemiyorsanız zamanında dikişlerinizi aldırmayı ihmal etmeyin.

Kolajen veya Diğer Dolgu Maddeleri

Estetikler ve diğer tıbbi tedavi yöntemleri ile iz olan bölgede gerekli kolajen artışı sağlanabilir veya direk kolajen yada başka dolgu maddesi enjekte edilebilir. Buda oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle suçiçeği gibi şeylerin yol açtığı çukur izlerin doldurulması için kullanılır. Kolajen hayvansal proteindir ve renk eşitsizliklerini önlemek, dokuyu onarmak için gereklidir.

İnce uçlu bir iğne ile enjekte edilir. Ancak bunun şöyle bir dezavantajı vardır ki, yaklaşık 4 ay sonra bu işlemi yeniletmeniz gerekebilir çünkü cilt kolajeni emecektir. Kolajen enjekte etme işlemi oldukça pahalıdır ve birkaç defa yapılacağı düşünülürse mantıklı bir tercih olmayacaktır. Ayrıca yaptırmadan önce alerji testi yaptırılmalıdır.

Kortikosteroidlerin İntralezyonel Enjeksiyon

Bu işlemde ciddi yara izlerini geçirmek için kullanılmaktadır, kollajen sentezini azaltır ve enflamatuar faz indirgeme işlemi ile yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Bu yöntemde oldukça tercih edilmektedir ancak diğerlerine nazaran kızarıklık gibi yan etkileri daha fazladır ve kalıcıdır.

Yara İzine İyi Gelen Uygulamalar

Kıyafetlere Dikkat

Yara izinin çok sıkılması, örneğin kot pantolonlar daha da kötü hale gelmesine neden olabilir. Ciddi olmayan yara izleri kremle yada doğal yöntemlerle geçecektir ancak yanlış kıyafet seçimi yapılırsa daha da kötüleşmesine neden olabilir ve tüm çaba boşa gider. Bu yüzden tedavi döneminde daha bol, keten pantolonlar giyilmelidir hatta mümkünse yara izinin olduğu bölge açık bırakılmalıdır.

Nemli Kalmamalı

Yara izinin üstü kesinlikle nemli kalmamalıdır. Duştan yada direk orayı yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurulanmalıdır. Islaklık o bölgenin iyileşmesini, hücrelerin yenilenmesini yavaşlatır. Kremle durmak gerektiği için zaten kuruluk gerekir, ıslak bölgeye krem yada doğal bir karışım sürülmez. Ciddi yara izlerinde bu daha önemli bir hal almaktadır, keza ameliyat veya estetik operasyonu sonrasında da belli bir süre nemli kalmaması gerekmektedir.

Diyet

Yara izi diyetle geçer mi? diye sormayın çünkü vücut yetersiz ve sağlıksız beslenirse hücreler kendini yenilemez dolayısıyla da izler, yaralar iyileşmez yada çok geç iyileşir çünkü ortada sağlığa yararı dokunacak bir şey yoktur. Bu yüzden bu iyileşme sürecinde yemeklere ayrı dikkat edilmelidir, hatta belli bir diyete uyulmalıdır. Süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzelerin ağırlıkta olduğu bir diyet uygulanmalıdır. Gerekli olan vitamin, mineral ve protein alınmalıdır ve öğünler düzenli tutulmalıdır.

Öğünler arasında çok zaman olmamalıdır ama fazla da yenmemelidir. Eğer bu şekilde sağlıklı beslenilirse yara izleri kendiliğinde geçecektir, sağlıklı bir vücut her anlamda sağlıklı cilt anlamına gelmektedir. Bu süreçte sigara da kesinlikle bırakılmalıdır, hücreler zaten bir bölgenin iyileşmesi için çaba sarf ederken sigara bunu bozacaktır. Ne kadar çabalarsanız çabalayın, sigara içerken yara izleri geçmeyecektir.

Güneş Kremi

Güneş kremi çok fazla göz ardı edilmektedir ancak aksine düzenli olarak her gün yada en azından dışarı çıkarken sürülmelidir. İz oluşumunu engellediği gibi izlerin daha çabuk bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında güneşin UVA ışınları hassas ciltleri çok etkilemektedir. Yara izi varsa daha da kalıcı olmasına neden olabilir, bu yüzden normale göre daha hassas olan izli bölgenin her türlü ışından, dış faktörden korunması gereklidir, hele ki sahil gibi yerlere gidiliyorsa… En az 30 SPF koruma faktörü olan güneş kremleri kullanılmalıdır.

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Önce yaranın türü belirlenmelidir, altında farklı bir sebep yatıyorsa güneş kremi kullanılmamalıdır.
 • İçeriği iyice incelenmelidir ve mümkünse eczaneden alınmalıdır.
 • Son kullanma tarihine bakılmadan alınmamalıdır.
 • Hassasiyete göre koruma faktörü belirlenmelidir.

Güneş Lekelerine İyi Gelen Kremler

Masaj

Masaj yapmanın her derde deva olduğu bilinen bir gerçektir, kan dolaşımını hızlandırdığı için hücrelerin kendini yenilemesini hızlandırır ve izlerin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. İzlerin asıl iyileşmeme nedeni aslında hücrelerin onarımının yavaş olması, vitaminsiz ve mineralsiz kalmaktır. Yaraların iz olarak kalması fibröz doku yüzündendir, cilde masaj yapmak bu dokuyu parçalayacaktır ve dolaşımı iyi geleceği için renk eşitsizliklerini önleyecektir. Bu masajı duştayken kese yada masaj fırçası ile yapabilir yada duş sonrası özel kremler, yağlar ile yapabilirsiniz. Düzenli olarak yaparsanız kısa sürede izler geçecektir.

Rahatlatıcı ve Doğal En İyi 13 Masaj Yağı

Kapatıcı

Kapatıcı, yani makyaj malzemesi olarak kullandığımız kapatıcı ve hatta ayaklar için özel üretilmiş olan kapatıcılar yada fondotenler… Yara izlerini kısa süreli olarak geçirmek için kullanılabilir. Kaliteli bir kapatıcı yara izini mükemmel bir şekilde kapatabilir ve pürüzsüz bir görüntü sunabilir. Bunun için özellikle suya dayanıklı olanları tercih edebilirsiniz. Elbette sadece o günü veya anı kurtaracak bir yöntemdir, yıkadığınız zaman yine altta sizi yara izi bekleyecektir.

E Vitamini

E vitamini oldukça yararlı bir vitamindir, hem besinlerden alınması hem de kapsül olarak kullanılması harikalar yaratmaktadır. Yıllardan beridir güzellik sırları arasında yer almaktadır, hem nemlendirir hemde güçlü antioksidan özelliği sayesinde bakterilere mücadele eder ve cildin daha hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar. Serbest radikaller ile mücadele eder ve vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar, daha güçlü olan ciltte kendini daha rahat yeniler. Zarar görmüş doku, daha hızlı ve etkili bir şekilde yenilenir. Bu yüzden uygulayacağınız işlem;

E Vitamini Maskesi Nasıl Yapılır?

 • E vitamini kapsülü alın, direk ağız yolu ile alabilir veya kırıp içindeki yağı yaranın üzerine sürebilirsiniz.
 • İyice masaj yaparak cildinize yedirin.
 • Gece kullanmak en mantıklısıdır, bu sayede tüm gece daha rahat bir şekilde emilir.
 • Kullanmadan önce bileğinizin içinde test ederseniz daha iyi olur, çünkü E vitamini bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Günlük E vitamini dozu aşılmamalıdır, besinler ile de alabilirsiniz.

E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

 • Tahıllar,
 • Tereyağı,
 • Kırmızı et,
 • Yumurta,
 • Zeytinyağı,
 • Fındık yağı,
 • Fındık,
 • Badem,
 • Ceviz,
 • Kümes hayvanları,
 • Ispanak,
 • Tere,
 • Maydanoz,
 • Marul,
 • Kereviz,
 • Lahana,
 • Brokoli,
 • Balkabağı,
 • Avokado,
 • Muz,
 • Kivi,
 • Hamsi,
 • Somon,
 • Sardalya,
 • Uskumru,
 • Ton balığı

Silikon Yara Bantları

Değişik ve son zamanlarda oldukça popüler olmuş bir yöntemdir. Silikon bant yara izinin olduğu yere yapıştırılır, bant yapışkanlı olduğu için kolayca tutunacaktır ve izin nemlenmesini, yumuşamasını, silinmesini sağlayacaktır. Eğer çok ciddi bir yara iziniz yoksa bu yöntemi mutlaka deneyin. Yan etkisiz, acısız ve zahmetsiz bir şekilde 8-12 hafta boyunca kullanabilir ve etkilerini görebilirsiniz. Eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır ancak internetten de satın alınabilir. Bu bantlar Polyester ile takviye edilerek hazırlanmıştır, yarı emici bir jelden oluşmaktadır. Biodermis silikon yara izinin onarılmasına yardımcı olacaktır.

Kullanımı

 • Önce yara izinin üstü ve eller güzelce yıkanır
 • Silikon jel bant ambalajından çıkarılır ve her iki yüzeyinde de bulunan plastik filmler kaldırılır.
 • Bant, yara izinin boyutuna göre makasla kesilebilir, yara izinin kenarından 6 mm taşmamalıdır.

Silikon jel bandı temizleme

Bu bant 12 saat boyunca izin üstünde durmalıdır, çıkardıktan sonra ılık su içinde sabunlu suyla yıkanabilir. Yıkayıp, kuruduktan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Kullanım süresi

Tam 1 gün boyunca kullanılabilir(12 saat sonrasında çıkarılıp yıkanmalı), ancak bunu yapamıyorsanız 12 saatte yeterli olacaktır. Gece kullanımı daha mantıklıdır ancak gündüz de kullanabilirsiniz, hareket kabiliyetini kısıtlamaz, esnektir ve ten rengi ile uyumludur. Yaklaşık 2 hafta sonra bant yıkandıkça yapışkanlık özelliğini kaybedecektir yada kiri içine işleyecektir, böyle bir durumda yeni bir bant kullanmaya başlayın.

Yara İzine İyi Gelen Doğal Yöntemler

Limon

Limon her derde deva olan bir besindir, bu bilinen bir gerçektir çünkü neredeyse tüm cilt problemlerinde limona başvurulur. Asidik özelliği sayesinde iz tedavisinde de rahatlıkla kullanılabilir. Ağartıcı etkisi izleri önlerken peeling etkisi cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ancak bazı uzmanlar yara izlerine iyi gelmediğini de savunmaktadır, doğal bir yöntem olduğu için denemekte fayda var. Yarım limon suyu yara izinin üstüne masaj yaparak uygulanır, günde 1 defa uygulamak yeterli olacaktır. Daha etkili olmasını istiyorsanız maden suyu ile karıştırarak pamuk yardımıyla da uygulayabilirsiniz.

Limon Maskesi Nasıl Yapılır?

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinden üretilen bu jel iz tedavisinde oldukça etkilidir, genel olarak cilt bakımında kullanılan en etkili bitkilerin başında gelir. Çoğu cilt bakım ürününün, losyonun ve duş jellerinin içinde bulunur. Tek başına da satılabildiği gibi evde aloe vera bitkisi yetiştirirseniz kendi jelinize sahip olabilirsiniz. Özsuyunun nemlendirici ve ferahlatıcı bir etkisi vardır, doğal bir şekilde izi geçirecektir. Bunun için elbette sabırlı olunmalıdır ve düzenli kullanmaya dikkat edilmelidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerle mücadele eder, bu sayede hücrelerin onarımını hızlandırır. Cilt yenilenir ve eskisinden bile canlı olur.

 • Uygularken jelden biraz alınır ve izin olduğu yere masaj yaparak uygulanır. Günde 4 defaya kadar kullanılabilir.
 • İz daha yeni oluşmaya başladıysa yani yara tam anlamıyla kapanmadıysa kullanmayın.

Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık

Salatalık rahatlatıcı etkisi ile cilt bakımında vazgeçilmezdir. Sorun vücudun neresinde olursa olsun, etkisini gösterecektir. Yara izleri içinde rahatlıkla kullanılabilir, hiçbir yan etkisi yoktur. Limon gibi asidik yapısı olmadığı içinde her uzman tarafından önerilmektedir. Oldukça güvenli bir yöntemdir, ancak eski izlerde çok etkili olmayabilir, daha çok yeniler için geçerlidir.

 • Salatalık güzelce soyulur ve rondoda püre haline getirilir.
 • Yara izine ince bir tabaka şeklinde sürülür ve gece boyu bekletilir.
 • Eğer daha kalın bir tabaka halinde sürdüyseniz 20 dakika sonra yıkayabilirsiniz.
 • Bu macunu üstü kapalı bir şekilde dolapta bekletebilirsiniz, bir şey olmayacaktır ve her gün uygulanabilir.
 • Daha etkili olmasını isterseniz salatalık ile beraber limonu, zeytinyağını ve aloe vera jelini karıştırabilirsiniz.

Soğan

Soğanda yine yara izi tedavisinde oldukça etkili olan besinlerden biridir. Soğan özünü kullanarak günlük krem yapabilirsiniz. Bunun için; 1 küçük soğanı blenderdan geçirin, macun kıvamına kendiliğinden gelecektir. Ardından izin üstüne masaj yaparak sürün.

Soğan Kürü Faydaları, Nasıl Yapılır?

Bal

Bal her derde deva olan bir besindir, faydaları saymakla bitmez. Hem yendiği hemde vücuda sürüldüğü zaman doğal mucizevi etkilerini gösterecektir. Yumuşatıcı etkisi sayesinde cildi nemlendirir ve onarımı hızlandırır. Bu yüzden yara izinin üstüne de uygulayabilirsiniz. Oldukça etkili ve doğal bir çözümdür, sadece uzun süreli kullanım isteyebilir. Daha etkili olmasını isterseniz kabartma tozu da ekleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Cilt bakımında akla gelen besinlerden biridir, özellikle leke ve iz tedavilerinde sıklıkla tercih edilir. Asidik özelliği sayesinde bakterilerle mücadele eder ve hücre yenilenmesini sağlar. Bu sayede izlerin yavaşta olsa geçmesini sağlamaktadır.

 • İzin olduğu yere bir pamuk yardımı ile, masaj yaparak sürülür.
 • Birkaç dakika kuruması için beklenilir.
 • Günde 2-3 kez uygulanabilir, 5 hafta yeterli olacaktır.

Elma sirkesi oldukça etkili bir formüle sahiptir bu yüzden kullanmadan önce mutlaka su ile yada maden suyuyla seyreltilmelidir. 1/3 oranında kullanılırken 3 elma sirkesidir.

Elma Sirkesi Maskesi Nasıl Yapılır?

Karbonat

Karbonat bilindiği üzere beyazlatma etkisi ile ünlüdür. Yani kırmızı bir iz varsa onun rengini açmada çok başarılı olacaktır. Güzellik sırları arasında her zaman yerini almaktadır, ölü hücreleri arındırır ve cilt yenilenmesini sağlar.

 • Karbonat onun miktarının 3 katı hidrojen peroksit macun kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 • Bu karışım günde 3-4 kez olacak şekilde izin üstüne masaj yaparak sürülür.

Karbonatı limon suyu ile karıştırırsanız çok daha etkili olacaktır.

Sarımsak

Yüzyıllardır tıpta en çok kullanılan besinlerden biri sarımsaktır. Bakterileri yok ediyor ve doğal bir antibiyotik oluşu onu özel kılmaktadır. Yara izi yok etme konusunda da oldukça etkilidir, kötü görüntüye neden olan fibroblast oluşumunu engellemektedir.

 • 1 diş sarımsağı havanda ezin
 • Yara izinin olduğu bölgeye 10 dakika boyunca, masaj yaparak uygulayın
 • Her gün düzenli olarak devam edin

Papaya

Papaya sevilen bir meyvedir, cilt hücrelerini yeniler ve ton farklılığını kapatır. Papayanın suyunu çıkarıp iz olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Her gün kullanılabilir.

Muz Kabuğu

Kabuklar yara izi tedavisinde sıkça kullanılır, bunlardan biri de muz kabuğudur. 1996 yılından beri bilinen ve uygulanan bir tekniktir, Yara izinin olduğu direk konulur ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Muz Maskesi Nasıl Yapılır?

Zeytin

Zeytinyağı doğal tedavi yöntemleri arasında kullanılabilir, bu durumda akla zeytin gelmeyebilir ancak içeriğindeki fenol bileşenler sayesinde cildi korur ve yenilenmesini sağlar. Bunun için zeytin yaprağını kullanabilirsiniz, günlük olarak izin üstüne 10-15 dakika boyunca, masaj yaparak uygulanabilir.

Sandal Ağacı ve Gül Suyu

İkisi de iz tedavisinde oldukça etkili olan ürünlerdir. Sandal ağacı yara izi tedavilerinde kullanılan doğal yöntemlerin başında gelir, gül suyu da keza dokuyu onarma ve yenileme konusunda çok başarılıdır. Karıştıkları zaman çok güçlü bir tedavi ortaya çıkacaktır.

 • İki malzemeyi de macun kıvamına gelene kadar karıştırın
 • İzin olduğu yeri güzelce temizleyin ve kurulayın
 • Gece yatmadan önce masaj yaparak uygulayın
 • Sabah uyandığınızda ılık su ile yıkayın
 • 2 ay boyunca düzenli olarak yapmanız gerekmektedir

Patates ve Nane

Bu ikili bir araya çok zor gelir, ancak yara izi tedavisinde birleştirirseniz ortaya mükemmel bir doğal antiseptik, iz geçirici karışım çıkacaktır. Patatesin suyu aslında kendiliğinden iz geçirmek için özel bir kremdir, içeriğindeki aminoasitler ve antibakteriyel özellikleri cildin yenilenmesini kolaylaştırmaktadır. Renk eşitsizliğine neden olan izlerin rengini açar ve dokuyla aynı ton yapar.

 • 1 orta boy patates temizlenir, ince ince doğranır ve blenderdan geçirilir.
 • İçerisinde birazda nane yaprağı eklenir ve püre olana kadar blenderdan geçirmeye devam edilir.

Bu karışım iz kremi olarak kullanılabilir, her gün sürülmeye uygundur. 10 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Patatesin kabuğu da çok faydalıdır, cilt hücrelerini iyileştirmektedir, bu yüzden kabuklarını da izin üstüne koyabilirsiniz.

Fuller Toprağı

Fuller toprağı, emici özelliğe sahip bir toprak türüdür. Bu sayede ciltte yağ dokularının azalmasını sağlar ve yara izleri yavaş yavaş kendiliğinden kaybolur. Cilt dokusunun onarımı için oldukça gereklidir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı Fuller toprağı
 • Yarım çay kaşığı misket limonu suyu
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Nasıl uygulanır?

 • Önce tüm malzemeler karıştırılır ve yara izine sürülür
 • Yaklaşık 45 dakika bekletilir ve su ile yıkanır
 • Haftada 2-3 kez uygulamak yeterli olacaktır

Yulaf ve Krema Maskesi

Yulafın ciltteki yara izlerini geçirme gibi mükemmel bir özelliği vardır. Protein, yağ, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir bu yüzden kullanılan bölgede doku onarımı sağlar ve eskisinin yerine daha sağlıklı bir deri çıkmasına yardımcı olur. Özellikle kuru ciltler için de çok önerilmektedir ve yara izi tedavisinde kurulukla da mücadele etmek gerekir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı ekşi krema
 • 2 yemek kaşığı sade yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yulaf

Nasıl uygulanır?

 • Krema ve yoğurt bir kasenin içinde güzelce karıştırılır
 • Yulafta eklenir ve hepsi birden karıştırılır
 • Karışım yara izinin üstün sürülür ve yaklaşık 20 dakika bekletilir, su ile yıkanır
 • Haftada 2 kez uygulamak yeterli olacaktır

Soğan Suyu ve Zeytinyağı Karışımı

Soğan suyu yukarıda da belirttiğimiz gibi yara izlerini giderme konusunda çok başarılıdır, buna zeytinyağı gibi önemli bir yağda eklenirse ortaya şahane bir karışım çıkar. İkisinin de içinde doku yenileyici mineraller yer almaktadır.

Malzemeler

 • Çeyrek soğan
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl uygulanır?

 • Soğanlar küp bir şekilde doğranır ve blenderdan suyu çıkana kadar geçirilir
 • Soğanın suyu ve zeytinyağı karıştırılır
 • Karışım yara izine sürülür ve yarım saat bekletilir ardından su ile yıkanır
 • Günde 2 kez yapmak yeterli olacaktır

Yara İzine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Doğal yağlar neredeyse her sorunda bize fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt bakımının olmazsa olmazlarıdır, Yara izinden muzdaripseniz de doğal yağın mucizevi özelliklerini tercih edebilirsiniz.  Pahalı kremler veya tıbbı tedavi yöntemler kullanmasan önce doğal esansiyel yağlara da bir şans tanıyın, yan etkileri yoktur ve oldukça uygun fiyatlılardır.

Limon Yağı

Limon kendi başına ve başka malzemeler ile karıştırılarak uygulandığında da oldukça etkilidir. Yağı da en az onun kadar izlere iyi gelmektedir. C vitamini sayesinde onarım ve yenilenme sürecini hızlandırır, ciltte yeni hücreler oluşmasını teşvik eder. Bir pamuk yardımıyla uygulanabilir. Limon yağı oldukça güçlü bir yağdır bu yüzden Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı yada badem yağı ile seyreltilmelidir, her gün bu işlem tekrarlanmalıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez, çoğu cilt probleminde tedavi için tercih edilir. Yara iziniz varsa da doğal antibiyotik zeytinyağını kullanabilirsiniz. İster tek başına ister farklı faydalı ve doğal malzemelerle…

Hindistan Cevizi Yağı

Yine faydaları saymakla bitmeyecek bir yağ daha… Aktarlardan katı halde satın alıp, benmari usulü eritip kullanabilir veya direk sıvı halini alabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, yara izlerine çok iyi gelmektedir, kısa sürede dokunun onarılmasını ve renk eşitsizliklerinin geçmesini sağlamaktadır. Uyguladıktan sonra yıkamanıza gerek yok.

Havuç Yağı

Çok bilindik bir yağ olmasa da yara izi tedavisinde etkilidir, mükemmel bir iyileştirme mekanizmasına sahiptir. Havuç yağı, yara izi tedavisinde en etkili olan uçucu yaşların başında gelir. Antiseptik, antioksidan, dezenfektan gibi özellikleri bulunmaktadır. Özellikle antioksidan bakımından oldukça güçlüdür, bu sayede serbest radikallerle mücadele eder ve doku onarımının hızlanmasına yardımcı olur. Pamuk ile her gün uygulanabilir.

Sardunya Yağı

Özellikle Mısırlılar tarafından çok kullanılan bir yağdır, canlı ve parlak bir cildin sırrı olarak bilinmektedir. Hücrelerinde canlanmasını, yenilenmesini sağlar, cilt tonunu dengeler bu sayede yara izinin çevredeki doku ile aynı renkte olmasını sağlar.

Lavanta Yağı

Hem kokusu ile hemde faydalarıyla en çok kullanılan esansiyel yağlardan biridir. Lavanta yağı, yara izleri içinde mükemmel bir tedavi yöntemidir, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde yara izlerinin daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Kakao Yağı

Kakao yağı yüzyıllardır güzellik sırları arasında yerini almıştır, özellikle nemlendirici özelliği ile bilinmektedir. Bu yüzden pek çok krem ve losyonun içinde de bulunmaktadır. Yara izini yumuşatır ve onarır. Yara izinin üstüne 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Cilt problemleri konusunda birebirdir. Çay ağacı yağı, cilt renginin korunmasını sağlar, bu sayede yara izinin çevre doku ile aynı tonda olmasına yardımcı olur. Özellikle koyu renkli izlerde çok işe yaramaktadır. Pek çok losyon ve jel kremin içinde de kullanılmaktadır ancak tek başına kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta su ile seyreltilmelidir. Zeytinyağı yada jojoba yağı ile de karıştırılabilir. Her gün düzenli olarak kullanılırsa birkaç hafta içerisinde etkilerini gösterir.

Yara İzi İçin Peeling

Peeling yapmak ölü hücrenin yenilenmesi anlamına gelmektedir. Yani eski deri yerine daha onarılmış ve pürüzsüz deri gelmesidir. Genelde yüze ve boyun bölgesine kullanılır ancak bacağınızda yara izi varsa kese yardımı ile peelingi oraya uygulayabilirsiniz. Bu sayede lekenin rengi açılacak ve teniniz ile aynı olacaktır, onarımı hızlanacak ve iyileşecektir. Eski katmanlar dökülüp yerine yenileri geldikçe yara izleri kendiliğinden gider. Ancak iz yeniyse bunu yapmaktan kaçının, daha kötü olabilir ve duşta uygulamaya gayret edin. Dışarıdan özel olarak satılan peelingleri kullanabilir veya evde kendiniz peeling hazırlayabilirsiniz. Bunun için birkaç öneri;

Zeytinyağı ve Toz Şeker Peeling

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz şeker karıştırılır ve yara olan bölgeye masaj yaparak, dairesel hareketlerle sürülür, ılık suyla durulanır. Bunu her duşta uygularsanız kısa sürede izlerden kurtulabilirsiniz.

Zeytinyağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık Peeling

2 adet orta boy salatalık, 1 adet yumurtanın akı ve yarım limonun suyu karıştırılır ve iz olan bölgeye sürülür, ılık suyla durulanır.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Süt ve Toz Şeker Peeling

1 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırılır ve iz olan bölgeye sürülür, ılık suyla durulanır.

Ananas Peeling

3 dilim ananas ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılır, iz olan bölgeye sürülür.

Mercimek Peeling

1 yemek kaşığı mercimek, 1 yemek kaşığı pirinç, 1 yemek kaşığı kil ve nemlendirici krem güzelce karıştırılır. Mercimek ve pirinç püre haline gelsin diye önce rondodan geçirilir. Oldukça etkili bir peelingtir, izler üzerinde kısa sürede işe yarayacaktır.

Yoğurt Peeling

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez, izleri geçirme konusunda da oldukça başarılıdır. 4 yemek kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı tuz karıştırılır ve iz olan bölgeye sürülür.

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

Kahve Peeling

Kahvenin ne kadar faydalı bir peeling malzemesi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Yara izlerini geçirmek içinde bu peelingi kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kahve telvesi ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır, iz olan bölgeye sürülür.

Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Karbonat Peeling

Karbonatın izlere çok iyi geldiği, renklerini açarak cilt tonunu eşitlediği bilinmektedir. 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı su karıştırılır, iz olan bölgeye sürülür.

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Yulaf ve Bal Peeling

1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı ılık su karıştırılır ve haftada 1 olacak şekilde yara izine sürülür.

Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Yara İzi Kremleri

Krem yara izi tedavisinde elbetteki en etkili yöntemdir, doğal yöntemler daha risksizdir ve yan etkileri neredeyse hiç yoktur. Kremde böyle bir sorun olduğu için kişi kullanmadan önce çekinebilir, zaten doktor kontrolünde kullanmak gerekmektedir. Ancak reçetesiz olarak satılan kremler de mevcuttur, almadan önce mutlaka içerikleri incelenmelidir. Bu ürünler genelde izleri tamamen ortadan kaldırır, fakat izin derecesi önemli bir faktördür.

Mederma Krem

İz tedavisinde kullanılan bir kremdir, reçetesiz olarak satılmaktadır. 6 aydan büyük bebekler ve çocuklar içinde kullanımı uygundur, yani güvenilir bir kremdir. Ancak açık yaralar için kullanılmaz, yara düşmüş ve iz kalmışsa kullanılır. Önemli bir özelliği ise içeriğinde 30 SPF koruma faktörü bulunuyor olmasıdır, yani bir nevi güneş kremi görevi görmektedir. Aktif bileşeni allium cepa yani soğan özütüdür. Soğanın anti enflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Paraben içermemektedir. Unutulmamalıdır ki enfeksiyonları iyileştirmez, sadece izlere iyi gelir, cildin kendini daha hızlı bir şekilde onarmasını sağlar.

 • Uygulamadan önce iz olan bölge iyice temizlenir ve kurulanır
 • Lokal olarak sadece izin olduğu yere, ince bir tabaka halinde sürülür

Madecassol Krem

Madecassol krem özellikle yanık tedavisinde kullanılmaktadır ancak asıl amacı, izleri yok etmekti. Yara izleri de bu izler içine dahildir. Eczaneden reçetesiz bir şekilde satın alınabilir ve fiyatı yaklaşık 30 Tl’dir. İçindeki centella asiatica bitkisinin ham maddesi cildin onarılmasını, yenilenmesini ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Oldukça faydalı ve güvenilir bir kremdir, tek problemi özellikle hassas olan ciltlerde kuruluk, döküntü yapabilir.

Expigment Krem

Expigment krem, yara izi tedavisinde kullanılabilecek diğer bir kremdir, fiyatı diğerlerine nazaran daha uygundur, 12 Tl gibi bir satış fiyatına sahiptir ve kısa sürede cilt tonundaki renk eşitsizliklerini iyileştirir, yaraları onarır. Adından da anlaşılacağı üzere olayı tamamen pigmentasyon ile ilgilidir, bu yüzden en ağır, geçmez gibi görünen yara izleri için bile geçerlidir.

Bepanthol Anti Scar Jel Krem

Yara izini yok etmek için en çok tercih edilen kremlerden biridir, hem kolay bulunur oluşu hem de uygun fiyatı onu daha da mantıklı bir tercih yapmaktadır. Yara izi görünümünü düzeltir, yumuşatır ve iyileşmesine olanak sağlar. Zamanla düzeldiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz, kaşıntı varsa onuda alacaktır. 3 yaşından büyük çocukların kullanımı içinde uygundur. Yara izlerinin daha belirgin olmasındaki en büyük sebep kuru cilttir. Bepanthol çok iyi bir nemlendiricidir, kuruluğu anında alır. Su kaybını azaltarak izin üstünde silikon bir tabaka oluşturur, iyileşme sürecinde fazla kolajen üretimi iz kalmasına neden olur. Bu krem doğru kolajen üretimini sağlar, kolajen birikimini azaltır, izi yumuşatır ve rengini açar. Fiyatı 100 Tl’dir. İçeriğinde;

 • Provitamin B5
 • Su
 • Tetrasodyum glutamat diaseat
 • Sitrik asit
 • Pentilen glikol
 • Bis-İzobütil PEG/PPG 10/7 Dimetikon Kopolimer
 • Pantenol
 • Dimetikon
 • Dimetikonol
 • Dimetikon çapraz polimer

1 ay dan sonra yara izine masaj topuyla masaj yapılabilir. Bu eski kolajen liflerin kırılmasına yardımcı olur. Masaj topu kremle birlikte gelmektedir. Ayrıca cildin daha yumuşak ve nemli olmasına yardımcı olmaktadır. 1 aydan daha eski izler için önce masaj topu ardından jel sürülür, 1 aydan daha kısa olanlarda ise sadece jel uygulanır. Jel uygulandıktan sonra kuruması için önce bekletilmesi gerekmektedir. Sabah akşam olmak üzere güde 2 kere sürülebilir.

Contractubex Jel

Eğer uzun zamandır şikayetçi olduğunuz, ne kullansanız da geçmeyen bir yaranız varsa contractubex jel etkili olacaktır, 130 Tl’ye satılmaktadır ancak en hassas yara izlerine bile etki etmektedir. Fakat kullanmasan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. İçeriği sayesinde kısa sürede, güvenilir bir şekilde cildi yeniler ve onarır. İzin geçmesini izi soyarak gerçekleştirmektedir, kullandıktan sonra mutlaka güneşe çıkılmamalıdır yoksa daha fazla lekelenme olabilir.

Fito Krem

Yara izi tedavisinde adını en çok duyduğumuz kremlerden biridir, 17 Tl gibi bir fiyata sahiptir ve oldukça güvenilirdir. Fito krem, cildi onarır, yenilenmesine yardımcı olur ve bu sayede yara izlerini kısa sürede geçirir. 40 gramlık tüpte satılmaktadır, beyaz ve oldukça yumuşaktır.

Nadixa Krem

Nadixa krem, direk olarak bakterilerle mücadele etmektedir, bu sayede üreyip çoğalmalarını engellemektedir ve izlerin kısa sürede yok olmasını sağlamaktadır. Uzun yıllardır olan izlere göre yenilerinde daha etkilidir. Ancak doktor tarafından reçete edilmelidir ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Zdrave krem

Eczanelerden rahatlıkla satın alabilirsiniz, reçetesizdir ve yara izlerine çok iyi gelmektedir. 1 ay gibi kısa bir sürede yara izlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu krem bebeklerde kullanıma da uygundur.

ScarEx Jel

Yara izleri konusunda en çok bilinen ve en etkili olan kremlerden biridir, dövme sildirme sonucu kalan izi bile yok edecektir. Silikon bir yapısı vardır ve cildin onarılmasını, yenilenmesini sağlamaktadır. Bu kremi de eczanelerden satın alabilirsiniz.

Floxia Regenia Regenerating Krem

Bu kremde çok etkili bir diğer formüldür, hem izin olduğu bölgenin onarılmasını ve iyileşmesini sağlar hemde iz ve diğer bölgeler arasındaki renk uyumsuzluğunun kapanmasına yardımcı olur.

Xeragel Krem

Vücutta bulunan yaralar için en çok tercih ve tavsiye edilen kremlerin başında gelir çünkü oldukça etkili ve güvenilirdir. Günde 2 kez uygulamak yeterli olacaktır ve 2 ayda etkilerini gösterecektir. Silikon jel yapısındadır, yanık kremlerine oranla daha pahalıdır, ancak oldukça ünlü bir kremdir. Çocuklar içinde kullanıma uygundur.

Salyangoz Kremi

Salyangoz kremi özellikle son zamanlarda oldukça popüler olmuştur, cilt için ne kadar faydalı olduğu tespit edilmiştir ve yara tedavisinde de tercih edilebilir. Özellikle kimyasal içerikli krem kullanmak istemeyenler kullanabilir. Yara izlerinin kısa sürede onarılmasını sağlamaktadır. Salyangoz salgısından üretilmektedir ve içeriğinde pro-vitamin B5 bulunmaktadır.

Pohli Krem

Bu kremde yine izlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır, günde 2-3 kez uygulamak yeterli olacaktır. Kremin içeriği bitkisel kaynaklıdır, yani oldukça güvenilirdir. Sürmeden önce izin olduğu bölgeyi iyice temizleyin ve kurulayın.

Fucidin Krem

Fucidin krem içeriğinde bulunan antibiyotik sayesinde izlerin geçmesine yardımcı olmaktadır, özellikle yeni oluşmuş izlerde daha fazla etkilidir. Eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilir.

Fenirepail Jel

Krem isminin hakkını vermektedir, repair yani yenileme konusunda oldukça başarılıdır. 5,5 değerli pH ile hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır bu sayede kısa sürede izleri onarmaktadır. Eğer iz yeni kaldıysa ve bir ağrı hissediyorsanız bu krem yine çok işe yarayacaktır, çünkü soğutucu etkisi bulunmaktadır. Jel formunda olduğu için yeni oluşmuş izler içinde uygundur ve çocuklarda da rahatlıkla kullanılabilir.

Dermatix Ultra Gel

Bu uzun isimli krem oldukça etkili bir tedavi sunmaktadır, kabarmış yara izlerini kısa sürede onarmaktadır, koyu renkli izlerin rengini açar ve şeffaf, silikon bir jel formundadır bu yüzden yeni oluşmuş izlerde de kullanılabilir. Sürdükten 4-5 dakika sonra kuruyacaktır ve yağsız, kokusuzdur, ince bir tabaka halinde, günde 2 kez olacak şekilde sürülebilir. 2 ay içinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Oksizinc Kremi

Bu kremin içinde çinko bulunmaktadır yani iyileştirme özelliği oldukça etkilidir. Sürülmeye başladıktan kısa bir süre sonra yaza izlerinde etkisini göstermeye başlayacaktır, cildin kendini yenilemesini hızlandıracaktır. Pek çok ünlü isimde bu kremi güzellik sırları arasına sokmuştur. İçinde %40 oranında çinko oksit bulunmaktadır. Ayrıca doğal A ve D vitaminleri bakımından zengin olan Norveç Balık yağı da içeriğinde yer almaktadır. Yani enfekte olmamış yara izleri için kullanılacak en etkili kremlerden biridir, doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Scar Zone Krem

Genelde sivilceler için kullanılan bu krem yara izleri içinde kullanılabilir. İçerisinde 15 SPF güneş koruma faktörü bulunmaktadır yani iz azaltıcı, etkili bir jel formlu kremdir. Çocuklar ve hassas ciltli kişilerde rahatlıkla kullanabilir. Her türlü yara izi için tercih edilebilir.

Scarex Jel

Bu kremde jel formundadır ve oldukça etkilidir. Aşırı miktarda kolajen oluşumunu engellemektedir, bu sayede yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Deriyi korur ve onarımını gerçekleştirir, dövme çıkarma işlemiş sonrası kalan izler için bile etkilidir.

Vazelin

Tüm bu kremler dışında daha doğal ve uygun fiyatlı bir şey arıyorsanız vazelin en mantıklısı olacaktır. Güvenilir, etkili ve bol nemlendiricili bir merhemdir, 3 hafta boyunca günde 3 defa uyguladığınız taktirde izler yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. En etkili özelliği çok iyi bir nemlendirici ve yenileyici olmasıdır.

Leke Kremi – Cilt Lekelerini Gidereci En Etkili Kremler

Ağartıcı Krem Tarifleri

Bu kremler adından da anlaşılacağı üzere yara izlerinin renginin açılmasını ve ten rengiyle eşitlenmesini sağlamaktadır yani yavaş yavaş yara izinin hiperpigmentasyonu hedef alarak onarmaktadır. İçeriğinde hidrokinon maddesi bulunmaktadır, bu madde sayesinde yaranın rengi açılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bu madde cilt sağlığına zararlı olabilir, bu yüzden kullanımı uzman doktorlar tarafından pek önerilmez yinede eczanelerde halen satılmaktadır. Bu kremler yerine doğal beyazlatma formüllerini de kullanabilirsiniz;

Malzemeler (1)

 • Yarım fincan yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 4 badem
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal

Nasıl uygulanır?

Önce badem mutfak robotu yardımı ile toz haline getirilir, çok fazla uzun tutmayın ki içindeki yağ ortaya çıkmasın. Hazır badem unu da satın alabilirsiniz. Ardından içinde diğer malzemeleri ekleyin ve yatmadan önce izin üstüne bir miktar sürün, öyle yatın.

Malzemeler (2)

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 2 tatlı kaşığı un
 • Yoğurt krema
 • Limon suyu

Nasıl uygulanır?

Zerdeçal ve un bir kapta güzelce karıştırılır, 10 damla limon suyu eklenir ve karıştırarak krema konulur. Kıvam aldığı zaman hazırdır, izin olduğu yere her gün sürebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için geçene kadar uygulanabilir.

Malzemeler (3)

 • 1 fincan limon suyu
 • Gül suyu

Nasıl uygulanır?

Bir bardak limon suyuna bir miktar gül suyu eklenir ve pamuk yardımıyla yara izinin üstüne sürülür, 15 dakika beklettikten sonra durulanır.

Doğal Krem Tarifleri

Tarif 1

Bu kremler yerine kendi doğal kreminizi kullanmak istiyorsanız mükemmel bir tarif;

Malzemeler

 • 1/4 fincan kakao yağı
 • 1/4 fincan zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 4 damla lavanta yağı
 • 1 fincan Hindistan cevizi yağı

Nasıl uygulanır?

 • Hindistan cevizi yağı katı haldeyse benmari usulü eritilir, sıvı yağ olarak da satın alabilirsiniz.
 • Ardından içine diğer malzemeler eklenir ve karıştırılır.
 • Karıştırma ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına koyulur.
 • Günde 2 kez masaj yaparak izin olduğu yere sürülür.
 • 1 ay içinde etkisini gösterecektir.

Tarif 2

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı doğal Hindistan cevizi yağı
 • 1,5 bardak aloe vera jeli
 • 20 damla esans yağı
 • 1,5 bardak buğday tohumu yağı
 • 20 damla kuşburnu yağı

Nasıl uygulanır?

 • Önce Hindistan cevizi ve aloe vera macun kıvamına gelene kadar karıştırılır
 • Ardından diğer tüm malzemeler eklenir
 • Günde 2 kez olacak şekilde yara izinin üstüne sürülür

Yorum Yaz