YouTube, 2020’nin İkinci Çeyreğinde 11,4 Milyon Videoyu Kaldırdı

YouTube, 2020 yılının ikinci çeyreğinde her zamankinden daha fazla videoyu sildi. Pandemi nedeniyle nispeten daha az içerik kontrol personeli olduğu için videolar öncelikli olarak makine öğrenimi algoritmaları tarafından denetlendi ve yine bu algoritmalar tarafından kaldırıldı. Popüler video izleme platformu YouTube, bu dönemde tam 11,4 milyon videoyu kaldırdı.

YouTube, bu videoları topluluk kuralları ihlali dolayısıyla sildi. 11,4 milyon adet video ise Nisan ve Haziran ayları arasında kaldırıldı. Bu sayının daha rahat bir şekilde anlaşılması için bir örnek versek daha iyi olacak. Video paylaşım platformu geçen yılın aynı çeyreğinde 8,9 milyon videoyu kaldırmıştı. Ayrıca şirket, 2020’nin ilk çeyreğinde ise sadece 6 milyon videoyu platform üzerinden sildi.

YouTube, ABD’li Kullanıcılar Tarafından Yüklenen 2 Milyon Videoyu Kaldırdı

Rapora göre, YouTube’un kaldırdığı videoların büyük bir bölümü ABD’deki kullanıcılar tarafından yüklenen videolardan oluşuyor. Listedeki ilk beş ülke sırasıyla Amerika Birleşik Devletler, Hindistan, Brezilya, Endonezya ve Rusya olarak belirtilmektedir. YouTube, çocuk güvenliği endişelerini öne süren videoların yüzde 33,5’ini kaldırdı. Bunu, spam, yanıltıcı ve dolandırıcı içerikli videoların yüzde 28,3 oranında kaldırılması ve yüzde 14,6 çıplaklık veya cinsel içerikli videolar takip ediyor.

YouTube, kendi politikalarını ihlal etmeyen bazı videoların da kaldırıldığını kabul ediyor. Bu tür yayından kaldırmalar, şiddet içeren aşırılık ve çocuk güvenliği gibi hassa konular için geçerli oluyor. YouTube’a göre bu hareket platform için oldukça tedbirli oldu. Ancak içerik kaldırılması durumunda yaklaşık 3 katlık bir artış yaşandı. Şirket video kaldırma durumu ile ilgili olarak resmi blog sitesi üzerinden şunları söyledi:

“COVID-19 nedeniyle büyük ölçüde azalmış insan inceleme kapasitesiyle hesaplaşırken, potansiyel yetersiz uygulama veya potansiyel aşırı uygulama arasında bir seçim yapmak zorunda kaldık. Sorumluluk bizim en önemli önceliğimiz olduğu için ikincisini seçtik. Normalde gözden geçiren insanlar tarafından yapılan çalışmaların bir kısmına yardımcı olmak için teknolojiyi kullanmayı tercih ettik.”

YouTube, algoritmalar bu işe el atarken daha fazla doğruluk için personel sayısında artışa gidiyor. Platform tarafından kaldırılan videoların sahiplerinden bazıları doğal olarak bu karara itiraz etti. Şirket, kaldırılan videoların sadece %3’üne itiraz edildi. İtiraz edilen bu içerikler değerlendirildikten sonra neredeyse %50’ye yakını eski haline döndürüldü.

“YouTube, 2020’nin İkinci Çeyreğinde 11,4 Milyon Videoyu Kaldırdı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz