Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı çayı: antimikrobiyal, antikanser, antienflamatuar, antinosiseptif, antioksidan, nöroprotektif ve mide koruyucu özelliklere sahiptir. Bu özellikleri kan basıncını düşürür ve tip 2 diyabeti tedavi etmeye yardımcı olur. Bağışıklığı arttırır, uçuklarla savaşır ve iltihabı, kanseri önler.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Tansiyonu düşürüyor

Tansiyon hastalarına özellikle Prof. Dr. Canan Karatay katıldığı televizyon programlarında bu doğal bitkisel formülü kesinlikle öneriyor. Tansiyon hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılacağını dile getirir. Öte yandan kolesterol dengesi sayesinde her açıdan özellikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) şikayeti olan hastaların imdadına yetiştiğini kesinlikle dile getirmemiz gerekir.

Kan basıncını düşürür

Diyabet hastalarının hekim kontrolünde tüketmesi tavsiye edilmektedir. Öte yandan kandaki şeker oranını da düşürücü etkisiyle şeker hastalıklarının tedavisinde yine uzmanların alternatif tıp tedavisinde yaygın olarak önerdikleri bir çaydır.

Kalp ve damar hastalıklarını önler

Günümüzde sağlık istatistikleri dikkate alınacak olunursa kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yine ilk sırada geldiği görülmektedir. Ani kalp krizi ve damar tıkanıklıklarına bağlı ölümler sıkça yaşanıyor. Buna neden olan etmenler her ne olursa olsun kalp ve damar hastalıklarını önlemede gerçekten de çok önemli etkilerine sahiptir. Bu da her açıdan kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini tamamen sıfıra indirmesi anlamına gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Doğal antioksidan ve antimikrobiyal özelliğine sahiptir, vücuda zararlı mikroorganizmaların ulaşmasını önler ve yararlı bakterilerin üremesini sağlayarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zeytin Yaprağı Çayının Cilde Faydaları

Cilt hastalıklarına ve cilt güzelliğine yönelik olarak birçok faydası vardır. İşte bunlar üzerinde de derinlemesine durmamız ve her yönden ne denli yararının olduğuna yer vermemiz gerekecektir. Bu sayede karşı karşıya kalınan bütün sorunların bir çırpıda ortadan kaldırılması sağlanır.

Dudak uçuklarını tedavi eder

Dudağınızda her ne sebeple olursa olsun çıkmış olan dudak uçukları hem kötü bir görünüm hem de ağrı yapar. İşte bunun önlenmesi adına zeytin ağacı yapraklarından elde edilen çay kullanılabilir.

Sivilce mantar ve siyah lekelerine elveda

Cilde olan yararları arasında yine sivilce, mantar ve siyah lekelere karşı da son derece etkili olduğunu dile getirmemiz gerekir. Özellikle ayak mantarlarından şikayetçi olanlar antimikrobiyal etkisi sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulabilir. Sivilcelerin ve mantarların kısa sürede iyileşmesini sağladığını kesin olarak söyleyebiliriz.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yaraların iyileşmesi zaman alabilir. Bunun nedeni kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Oysa yaraları iyileştirici etkiye sahip antioksidan özelliği sayesinde yaraların hızlıca iyileşmesinde etkilidir.

Zeytin Yaprağı Çayının Saça Faydaları

Saçlarımız estetik bir görünüm açısından vücudumuzun tamamlayıcı ögesidir. Bu nedenle bakımı ve sağlıklı görünümü önemlidir. Saçlarını kaybeden bir kişi sadece fiziksel olarak bundan etkilenmez ayrıca psikolojik olarak da bundan etkilenecektir. İşte bunlara maruz kalmamak adına mutlaka zeytin ağacı çayından elde edilen bu bitkisel çayın kullanılması önerilir. Bu sayede saç diplerindeki her türlü sorunların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması mümkün olacaktır.

Kepekleri ortadan kaldırır

Cilt hastalıklarını iyileştirici etkisi elbette saç derisi için de geçerlidir. Yanlış saç bakım ürünlerinin kullanımı ve saçların yeterli yıkanmaması gibi nedenler saçların kepek problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olur. Oysa zeytin yaprağı çayının saçtaki kepek sorunlarına çok iyi gelir. Üstelik zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı bitkisel şampuanı da yine bitkisel saç bakım ürünleri arasında geliyor. Bu saçların derinlemesine beslenmesi açısından son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Saç mantarlarını yok ediyor

Saçta meydana gelen hastalıkların başında saç mantarları geliyor. Bitmek bilmeyen kaşıntı ve bunun neden olduğu yara bere ve kanamalara karşı zeytin yaprağı çayı mucizesi etkilidir. Saç mantarlarına neden olan zararlı mikroorganizmaların yok eder.

Bütün bu özellikleriyle bitki çayları içerisinde uzmanların tavsiye ettikleri zeytin yaprağı çayı alternatif tıpta en çok tercih edilen bitkisel kürler olarak bilinir. Bu doğal mucizevi etkiden yararlanarak birçok hastalığa karşı önlem alabilirsiniz. Bütünüyle yer verilen bu yaklaşımlar çerçevesinde zeytin yaprağı çayından elde edilen mucizevi etkiler esas alınarak pek çok dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Üstelik dermatologlar tarafından önerilen bu çay her açıdan sağlıklı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır. Ülkemizde yaygın olarak bulunması da öne çıkan yönlerinden biridir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı yaprağı çayı hazırlamak için 2 bardak kaynayan su içerisine 2 tatlı kaşığı zeytin yaprağını ekledikten sonra 15 dakika kaynatın. 2-3 dakika demlendikten sonra süzülerek içime hazır hale gelir. Tatlandırmak için bal veya limon ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan çayı tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayının Zararları

Bu yan etkileri dikkate alınarak her açıdan gereken önlemlerin alınması ve en iyi şekilde tedavi yöntemlerinin buna göre tespit edilmesi mümkündür.

Şeker hastaları uyarılıyor

Ani kan şekeri değerini düşürücü özelliği sayesinde diyabete iyi gelir, ancak hastaların kullanmadan önce doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Buna karşı alternatif tıp uzmanları da her açıdan uyarıyor.

Hafif baş dönmesi olabiliyor

Vücuda kan pompalamayı hızlandıran kan dolaşım etkisi ve yine antiviral özelliği nedeniyle baş dönmesi hafif bir şekilde ilk başta kendini hissettirmektedir. Bu durum da uzmanlara göre son derece normal olarak karşılanıyor.

Yorum Yaz