Zeytinyağı Sabunu Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı sabunu, cildin daha sağlıklı, parlak ve güzel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Besleyici içeriği ile cildin kaybettiği nemi tekrar kazanmasını sağlar. Doğal yaşlanma karşıtı etkisi vardır ve cildi gençleştirir. Sivilce, akne ve cilt lekelerine iyi gelir.

Zeytinyağı Sabunu Cilde Faydaları

1. Egzamaya İyi Gelir

Zeytinyağı sabunu, cildi tahriş etmeden temizler, cildi besleyerek yenilenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında egzamaya iyi gelir ve deri döküntüleri, kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma gibi belirtilerini giderir.

2. Sedef Hastalığına İyi Gelir

Sedef hastalığı, ciltte belirgin kızarıklık ve beyaz kabuklanmalar ile kendini gösteren bir hastalıktır. Zeytinyağlı sabun, ciltteki mikropların ölmesini, cildin nemlenmesini ve pH düzeyinin dengelenmesini sağlar. Sabunun içeriğindeki vitamin ve minerallerin besleyici özelliği ile hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylelikle cildin sedef hastalığından kurtulmasını ve hastalığın tekrar etmemesini sağlar.

3. Peeling Etkisi Yapar

Zeytinyağı sabunu ile cilde masaj yapmak, peeling etkisi oluşturur. Cilt yüzeyindeki ölü hücrelerden arınmayı ve yenilenmeyi sağlamaktadır. Nefes alan cilt daha sağlıklı ve genç görünecektir.

4. Yaraları İyileştirir

Antioksidan ve anti inflamatuar etkileri olan bir sabundur. Ciltteki serbest radikaller üzerinde etki yaparak ciltteki hasarlı dokuyu iyileştirir ve ciltteki döküntüleri engeller.

5. Siyah Noktaları Giderir

Yağlı ciltlerde gözenekler çoğalır ve genişler. Bu gözeneklerin için yağ ve kir ile dolarak siyah noktaları meydana getirir. Siyah noktalar, cildin sağlıksız görünmesine neden olur ve sivilce oluşması için de zemin oluşturmaktadır. Zeytinyağı sabunu, cildi derinlemesine temizler. Gözeneklerin temizlenmesi ise siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Sabun düzenli olarak kullanıldığında ciltte siyah nokta oluşumunu engeller.

6. Sivilcelere İyi Gelir

Zeytinyağı sabunu, ciltteki iltihabın kurumasına katkı sağlar ve antimikrobiyal ve antienflamatuvar özellikleri ile sivilcelere iyi gelir. İçerdiği K, E, A, D vitaminleri ve değerli mineraller sayesinde cildi besler ve hücre yenilenmesi sağlayarak cildin kendini onarmasına yardımcı olur.

7. Gözenekleri sıkılaştırır

Gözeneklerin küçülmesine ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bu etkiyi oluşturmak için düzenli bir şekilde zeytinyağı sabunu ile yüz ve cilt temizliği yapılmalıdır.

8. Tahrişi Giderir

Ciltte çeşitli nedenlere bağlı olarak tahriş sorunu oluşabilir. Sabun, cildi besleyerek onarmakta ve nemlendirerek tahriş olan bölgenin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Antimikrobiyal özellikleri ile tahriş olan bölgedeki mikropların ölmesini de sağlamaktadır.

9. Cilt Lekelerini Giderir

Zeytinyağı, cildin kendini yenilenerek ölü hücrelerden arındırılmasına ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Zeytinyağı sabunu, sivilce izleri, güneş lekeleri, yara izleri gibi cilt lekelerini gidermek için kullanılabilir.

10. Cildi Besler ve Nemlendirir

D, A ve E vitaminleri ile mineraller yönünden zengin olan zeytinyağı sabunu cildi nemlendirerek elastikiyet kazandırır. Zengin içeriği sayesinden cilde nüfuz ederek cildin beslenmesini sağlar. Beslenen cilt ise çeşitli deri hastalıklarına ve yaşlanmaya karşı direnç kazanır. Her zaman genç, parlak ve dinç bir cilt görünümü elde etmek isteyenlerin düzenli olarak bu sabunu kullanmaları önerilmektedir.

11. Cildin Yorgun Görünümünü Giderir

Çalışma saatlerinin uzunluğu, uykusuzluk, stres ve hava kirliliği cildin yorgun görünmesini sağlar. Yorgun cilt, cansız ve renksiz bir görünüme sahiptir. Zeytinyağı sabunu ile temizlenen cilt, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteğini alarak doğal canlılığına ve parlaklığına tekrar kavuşur. Pürüzsüz bir tene sahip olmak isteyenler düzenli olarak sabun ile cildini temizlemelidir.

12. Makyajı Temizler

PH nötralize edici kimyasalları bünyesinde barındırmaz. Bu nedenle güvenle makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. Cildi tahriş etmeden derinlemesine temizlik sağlayarak en zorlu makyajı bile nazikçe çıkarır.

13. Yaşlanma Etkilerini İyileştirir

Sabunun içeriğindeki oleik asit ve profenoller sayesinde yaşlanma etkilerini nötralize eden bir yapısı bulunmaktadır. Cildin kaybettiği yağ dokusunu geri kazanmasına yardımcı olur. Cilt kırışıklıklarını ve ince çizgileri iyileştirerek yok eder. Bu nedenle günlük cilt bakımında kullanılabilir.

14. Çatlakları Giderir

Çatlak görünümü bacaklarda, karın bölgesinde ve omuzlarda yaygın olarak oluşmaktadır. Özellikle aşırı kilo alıp verme sonucunda cilt çatlakları oluşabilir. Hamilelik dönemi sonrasında çatlaklar belirgin bir şekilde göze batmaktadır. Hamilelik süresince zeytinyağı sabunu kullanmak çatlakların oluşumunu engelleyecektir. Düzenli kullanım sonunda çatlakların gözle görülür derecede azalma olur.

Zeytinyağı Sabunu Saça Faydaları

Zeytinyağı sabunu, saçı besler, ipeksi bir görünüm kazandırarak sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. İncelen, kırılan ve kopan saçları onararak saç tellerini güçlendirir ve sağlıklı bir hale getirir. Saç dökülmesi ve saç derisinde görülen egzama ve sedefe iyi gelir ve tedavi sürecine katkı sağlar.

1. Saçı Besleyerek Sağlıklı Bir Görünüm Kazandırır

Zeytinyağı sabunu içeriğinde oleik asit, K, E, D ve A vitaminleri ve çeşitli mineraller vardır. Zeytinyağı sabunu ile saçlar yıkandıktan sonra saç kökleri beslenir ve saçlar sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olur.

2. Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

Saç uzama seyri her insanda farklılık göstermektedir. Kişinin saç yapısı, beslenme şekli, kronik hastalığın olup olmaması saç uzama hızını etkilemektedir. Fakat dışarıdan destek ile saçların uzamasına katkıda bulunmak da mümkündür. Zeytinyağı sabunu, muhteşem içeriği ile saçı beslemektedir. Beslenen saç kökleri ve saç telleri sağlıklı formuna kavuşmaktadır. Böylelikle saçlar çok daha kısa sürede hızla uzamaktadır.

3. Saçı Yumuşacık Yapar

Zeytinyağı besleyici bir yağdır. Saçı nemlendirerek yumuşaklık sağlayan zeytinyağı sabunu, saç derisinin PH dengesini de düzenlemektedir. Yumuşacık ve ipeksi saçlara sahip olmak isteyenler düzenli bir şekilde kullanmaları gereklidir.

4. Saç Dökülmesine İyi Gelir

İnsanların her gün belli miktarlarda saçları dökülür ve bu normaldir. Fakat bazı durumlarda aşırı saç dökülmesi ve kimi zaman ileri derecede saç kaybı sorunu ile karşılaşılmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde, hamilelik döneminde, kansızlık veya kronik hastalıklar sebebiyle saç dökülmesinde artış olmaktadır. Bu dönemlerde saç kaybı sorunundan kurtulmak için besleyici değeri yüksek olan zeytinyağı sabunu kullanılmalıdır. Sabun, saçı derinlemesine besleyerek dökülme sorununu ortadan kaldıracaktır.

5. Saç Kırıklarını İyileştirir

Stres, hava kirliliği, yorgunluk ve dengeli beslenmeme sebebiyle saç telleri zamanla yıpranır. Bu yıpranma sonucunda saç tellerinde incelme, kırılma ve kopmalar görülmesi çok normaldir. Saç kırıklarını iyileştirmek için zeytinyağı sabunu kullanılmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç tellerinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

6. Saç Egzamasına İyi Gelir

Egzama, vücutta ve yüzde görüldüğü gibi saç derisinde de görülebilir. Saç egzaması, kafa derisinde kızarıklık ve kabuklanma yapar. Tedavi sürecine katkı sağlamak ve bu sorundan kurtulmak için zeytinyağı sabunu ile saçlar düzenli olarak yıkanmalıdır. Sabun egzamanın belirtilerinden olan kaşıntıyı da azaltacaktır. Böylelikle sürekli kaşınan bölgelere dokunma ihtiyacı ortadan kalkacağı için egzama daha kısa sürede iyileşecektir.

7. Sedefi İyileştirir

İyileştirici etkisi sayesinde saç derisinde oluşan sedefi tedavi eder. Düzenli kullanım ile deride sedefe bağlı olarak oluşan kızarıklık ve beyaz kabuklu görünüm düzelecektir.

8. Kepek Sorununu Bitirir

Saç yüzeyinde ve omuzlarda döküntülerle sosyal ortamlarda dahi insanı zor duruma sokan kepeklerden kurtulmak için zeytinyağı sabunu kullanılabilir. Sabun cildi besleyerek kepeğin oluşum sebeplerini ortadan kaldırır ve kepek sorununu kısa sürede sonlandırır.

Zeytinyağı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı sabunu, her cilt tipi için kullanılması uygundur ve alerji yapmaz. Sabun yüz yıkama süngeri üzerine yedirilerek yüze yavaş yavaş sürülmeli, bir süre ovulduktan sonra yüz güzelce durulanarak kullanılmalıdır.

Vücut için kullanımında lif ıslatılarak zeytinyağı sabunu sürülür. Daha sonra ıslak olan vücut, lif ile iyice ovulur. Sabun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller cilde nüfuz etmesi için 2-3 dakika beklenir ve ardından vücut iyice durulanır.

Zeytinyağı sabunu saça sürüldükten sonra saç dipleri ve saçlar yumuşak masaj hareketleri ile temizlenir. 2-3 dakika beklenerek sabun içeriğinin saça nüfuz etmesi sağlanır ve ardından saç iyice durulanır.

Yorum Yaz