Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı yüzyıllardır başta Antik Yunan Medeniyetleri başta olmak üzere özellikle Akdeniz’e kıyısı olan uygarlıkların vazgeçilmezi olan doğal bir yağdır. Zeytinin bastırılması sonucunda elde edilen zeytinyağı modern tıbbın doğumundan çok uzun yıllar öncesinden beri şifalı bir yağ olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllar boyunca hem kozmetik hem de tıbbi olarak kullanılmış olup günümüzde de etkin bir şekilde kullanımına devam edilmektedir.

Zeytinyağının Vücuda Faydaları

1. Metabolizmayı Hızlandırır, Kilo Kaybını Kolaylaştırır

Zeytinyağının doğrudan yemeklerin içine veya salatalara katılarak tüketilmesi metabolizmayı hızlandırır. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun metabolizma hızının düşmesi söz konusu olduğundan sağlığı tehdit edebilecek ölçüde kilo alımına engel olur.

Özellikle rejim döneminde tüketilmesi durumunda metabolizmayı hızlandırdığından sağlıklı kilo verilmesini kolaylaştırır. İçerisinde tekli doğmamış yağlar bulunduğundan özellikle ayçiçek ve fındık yağları göz önünde bulundurularak kilo verme sürecinde tüketilmesi daha uygun ve faydalıdır.

2. Kalp Sağlığını Korur ve Kolesterole Etki Eder

Zeytinyağı ilk olarak kullanılmaya bağlandığı antik dönemlerden itibaren kalp sağlığının korunması açısından aktif olarak kullanılmaktadır. İçerisinde yoğun oranda bulunan doymamış yağ asidi kalp sağlığını korumada önemli bir görev üstlenir. Hücre duvarlarını güçlendirdiğinden muhtemel kalp hastalıkları riskini azaltırken aynı zamanda problemleri olan kimselerin iyileşme süreçlerini destekler. Aynı zamanda hipertansiyon riskini de minimuma indirdiği bilinmektedir.

Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Özellikle damar ve kalp hastalığına yol açma ihtimali daha yüksek olan ve kötü kolesterol adı verilen LDL kolesterol türünü düşürerek kalp sağlığını destekler. Özellikle sızma zeytinyağının tüketimi kalp sağlığı açısından son derece önemlidir, iyi kolesterol olan HLD’nin kandaki miktarını arttırır.

3. Kemik Gelişimini Destekler

Özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren zeytinyağı kullanma alışkanlığı kazandırıldığında kemiklerin gelişimi desteklediği kanıtlanmıştır. Genç yaşlardan itibaren vücuda alınan zeytinyağının ilerleyen yaşlarda başta kemik eritmesi olmak üzere iskelet sistemini etkileyen hastalıkların oluşumunu önlediği bilinmektedir.

4. Sindirimi Kolaylaştırır

Zeytinyağı vücuda alınan diğer yağlara oranla hücreler tarafından daha kolay hazmedilip sindirilir. Böylelikle tüketiminin ardından hazımsızlık hissinin olmamasının yanı sıra aynı zamanda uzun süreli kabızlık sorununa da çözüm üretmektedir. Özellikle altmış yaş üstünde daha sık görülen kabızlık sorununa büyük çoğunlukla çözüm ürettiği görülmekte olup henüz bu konuyla ilgili kesin bir bilginin söylenmesi adına daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin de belirtilmesinde fayda vardır.

5. Ruh Halini Olumlu Yönde Etkiler

Zeytinyağında bulunan bileşenler, sinir sağlığını destekleyerek ortaya çıkması muhtemel olan depresyon ve anksiyete gibi ruhsal buhranlara bağlı gelişen psikolojik rahatsızlıkların oluşumu engeller ve tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Doğal bir antidepresan olup aynı zamanda tüketildiğinde vücuda alınan serotoninin daha mutlu hissetmemize yardımcı olduğu tıp dünyası tarafından bilip kabul edilmiştir.

6. Beyin Sağlığını Korur ve Destekler

Özellikle çocukluk döneminde tüketilmeye başlanan sızma zeytinyağı beynin gelişimi desteklediği gibi beyin sağlığını da korumaktadır. Oleocanthal, Omega 3 ve Omega 6 açısından oldukça zengin olduğundan özellikle düzenli tüketiminde ileri yaşlarda gelişen Alzheimer hastalığını önleyici özelliği bulunduğu bilinmektedir. Alzheimera neden olan beyin hücrelerinde beta-amiloid plakalarının birikmesini önler ve biriken bu zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Beyindeki kan damarlarını koruduğundan beyni özellikle ilerleyen yaşla birlikte gelişebilecek komplikasyonlara karşı korur.

7. Kansere Karşı Doğal Koruma Sağlar

Zeytinyağı içeriğinde yoğun olarak antioksidan bulundurmakta olup özellikle bu antioksidanların kanserin neden olduğu hücre hasarlarını onardığı düşünülmektedir. Özellikle meme kanseri ve bağırsak kanserine karşı doğal bir koruma sağladığı, içeriğinde sağlıklı hücreleri kanserden koruyan bileşenlerin bulunduğu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Ancak bu alanda yürütülen çalışmalar henüz oldukça sınırlı olduğundan kesin bir sonuca varmak için araştırmaların ilerletilmesi gerektiğini belirtmekte fayda vardır.

8. Diyabet Riskini Azalır

Özellikle tip 2 diyabet riskini azalttığı, oluşumuna karşı doğal bir koruyucu olduğu bilinmektedir. Kan şekerini düşürerek ve stabilize ederek özellikle diyabet hastalarının insülin duyarlılığına iyi geldiği yürütülen klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

9. Antibakteriyeldir

Özellikle vücutta bulunan veya dışarıdan vücuda alınan zararlı bakterileri yok etme özelliğine sahip olup sindirim sistemini doğrudan etkileyen bakterilerin üretimini engeller.

Anti inflamatuar ve anti mikrobiyal özellikler gösterdiğinden vücutta oluşan ve patajonik bakterilerin neden olduğu iltihapların kurutulmasında etkin olarak rol oynar. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda vücuda bakterilerin neden olacağı hastalıklara karşı doğal bir koruma sağlar.

10. Karaciğer Sağlığını Korur

Zeytinyağının içeriğinde bulunan bileşenlerin karaciğerde oluşabilecek hasarlara karşı koruma sağladığı bilindiği gibi aynı zamanda hasarların iyileşmesinde de büyük oranda etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle gün içerisinde vücuda alınan veya stres gibi vücudu etkileyerek karaciğerde çeşitli oranlarda hasara neden olabilecek durumlara karşı düzenli kullanımı koruma sağlamaktadır.

11. Bağırsak Bağışıklığını Doğrudan Etkiler

Özellikle sindirim sisteminde meydana gelmesi mümkün olan ülser gibi rahatsızlıkları önlemekle birlikte bağırsak sağlığına karşı da doğal bir koruma görevi üstlenir. Bağırsaklarda mikrop oluşumu önlediğinden başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşumunu engeller.

12. Felç Riskini Azaltır

Beyine giden kan akışında yaşanan sorundan dolayı meydana gelen felç durumlarına karşı güçlü bir savaş verdiği bilinmektedir. Damaları koruduğundan ve kan pıhtısı oluşumuna engel olduğundan düzenli kullanıldığı hallerde felç geçirme olasılığını oldukça düşürmektedir.

13. Ramatoid Artrit Tedavisinde Kullanılır

Eklem iltihabının günümüzde oldukça sık görülen türlerinden biri olan ramatoid artrit kronik olup kıkırdak, eklem ve kemik yapılarına zarar vermektedir. Bu rahatsızlığın nedeni kesin olarak bilinmemekte olup bağışıklık sisteminin düzgün olarak çalışmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Düşük bağışık sistemine bağlı olarak iltihaplanmış hücreler eklemlerde hasara neden olmaktadır. Zeytinyağının içeriğinde anti enflamatuar bileşenler bulunduğundan bu hasarı önlediği, meydana gelen hasarı da iyileştirdiği düşünülmekte olup bu konuyla ilgili klinik testler hala devam etmektedir.

Zeytinyağının Cilde Faydaları

1. Cilt Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Zeytinyağının içeriğinde yararlı bileşenlerin yanında yüksek oranda E vitamini bulunduğundan özellikle cilt sağlığının korunması için kullanılabilecek en sağlı doğal yağların başında gelmektedir. Cildi derinlemesine besler ve hücrelerde oluşmuş olan hasarı giderir. Cildin sivilcelenmesine ve akne oluşumuna engel olduğu gibi aynı zamanda özellikle öğle saatlerinde güneşe çıkılmasından kaynaklanan zararlı ışınlara karşı cildi korur. Ciltteki iltihaplanmalara engel olduğu gibi aynı zamanda da cilt kanseri oluşumunu büyük çoğunlukla engeller.

2. Cildi Gençleştirir

İçerisinde bulunan A, D, K ve E vitaminleri cildin gençleşmesini doğrudan etkilediği gibi aynı zamanda yaşlanma hızını da düşürmektedir. Özellikle günlük kozmetik ürünlerinin içerisine katılarak kullanılan zeytinyağının cildi hem güneşin zararlı ışınlarından koruduğu hem de gün içerisinde cilde etki ederek yaşlanmasına yol açan dış etkenlere karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Özellikle gözaltı morluklarının giderilmesi ve kaz ayaklarının derinleşmesinin önlenmesi konusunda oldukça etkili bir kullanıma sahiptir. Etkisini arttırabilmek adına kullanımına ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.

3. Cildi Nemlendirir ve Su Kaybını Önler

Yüksek kaliteli zeytinyağının cilde sürülmesi özellikle kuru ve pul pul bir görünüme sahip ciltlerin nemlenmesini sağlayarak daha ışıltılı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cildi nemlendirmesinin yanı sıra ciltteki su kaybını da önlediğinden cilt hücrelerinin ihtiyacı olan suyu sağlayarak cildin gergin ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

4. Cildi Ölü Derilerden Arındırır

Zeytinyağının peeling olarak kullanılması oldukça yaygın bir yöntem olup aynı zaman da son derece uygundur da. Doğal bir peeling etkisi bulunduğundan özellikle yüzdeki ölü derilerin arındırılmasına yardımcı olduğu gibi yeni deri oluşumunu da desteklemektedir.

5. Çevresel Hasara Karşı Korur

Özellikle gün içerisinde sürekli karşı karşıya kalınan toz, kir, egzoz gibi durumların cildin yaşlanmasını hızlandırdığı ve cilde zarar verdiği bilinmektedir. Günlük olarak zeytinyağının ince bir katman olarak cilde sürülmesi cildi gün içerisinde karşılaşabileceği olumsuz durumlara karşı etkili bir şekilde korumaktadır. Özellikle güneş ışınları veya başka etken maddelerin neden olabileceği tahriş ve kızarıklıkların önlenmesinde ve giderilmesinde aktif bir rol oynar.

6. Ciltteki Yaraları İyileştirir

Cilt yüzeyinde meydana gelen ve başta kaşıntı gibi başka sorunlara da yol açan yaralara karşı en etkili çözümlerin başında zeytinyağı gelmektedir. Özellikle kollajen başta olmak üzere içeriğinde pek çok yararlı bileşen bulunduğundan cilt yaralarının iyileşme hızını arttırdığı gibi geride kalan izlerin de minimuma indirilmesine yardımcı olur.

7. Cildi Bakterilerden Korur

Antioksidan özelliği ve doğal bakteri savar özelliği sayesinde özellikle makyaj malzemelerine ve uygulamada kullanılan fırçalardan kaynaklanması mümkün olan bakterilere karşı cildi korur. Özellikle ciltteki açık yaralarda oluşması mümkün olan bakterilere karşı önemli bir koruma sağlar, ciltte kalıcı hasarlara neden olmalarına engel olur.

8. Ciltte Oluşan Lekeleri Giderir

Ciltte oluşan ve özellikle güneşe uzun süre maruz kalındığında kendini belli eden lekelerin giderilmesinde veya leke oluşumunun önlenmesinde kullanılır. İçeriğinde yoğun olarak bulunan E vitamini cildi yumuşatarak aynı zamanda leke oluşumunu engellemektedir.

9. Doğal Bir Makyaj Çıkarıcıdır

Zeytinyağı kullanımı özellikle hassas ve alerjik bünyeler için önerilmektedir. Kimyasal içerikli makyaj temizleme ürünleri kullanmak istemeyen veya bu ürünlere karşı hassasiyetleri olan kişiler rahatlıkla ciltlerini temizlemek için kullanabilir. Makyajı kolayca çıkarttığı gibi aynı zamanda cildi de besleyerek cildi özellikle ağır makyajın yol açabileceği hasarlara karşı da korumaktadır.

Zeytinyağının Saça Faydaları

1. Saçı Güçlendirir

Saça düzenli olarak zeytinyağı ile bakım yapmak özellikle saç diplerine etki ettiğinden saçları güçlendirir ve dökülmesine engel olur. Yeni saç teli oluşumunu desteklerken aynı anda içeriğindeki güçlü bileşenler sayesinde saçın ihtiyacı olan besinleri sağlar. Bu durumda özellikle uzamakta olan saçların köklerini güçlendirerek dökülme sorunun gözle görülür miktarda azalmasına, kullanıma bağlı olarak da durmasını sağlar.

2. Saç Derisi Problemlerini Giderir

İçeriğindeki doğal ve yararlı bileşenler özellikle saç derisine ve saç köklerine etki ettiğinden deride oluşan veya meydana gelmesi muhtemel olan sorunların çözümü için birebirdir. Doğal bir nemlendirici olduğundan saç derisini nemlendirerek konak oluşumu ve kepek problemi başta olmak üzere saç derisini doğrudan etkileyen sorunları giderir.

3. Saçı Parlatır

Cilde ve saça ihtiyacı olan nemi kazandırma konusunda oldukça başarılıdır. Özellikle içeriğinde yoğun oranda bulunan E vitamini sayesinde uzun süredir işlem gördüğü için canlılığını yitirmiş saçların doğal görünümünü kazanmasına yardımcı olur. Saça parlaklık verir ve kolay şekil almasına yardımcı olarak kimyasal bakım ürünlerinden çok daha yararlı bir şekilde saçın ihtiyacı olan nemi vererek nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.

4. Saçtaki Hasarları Giderir

Zeytinyağının kullanımı saçtaki keratinini koruduğundan özellikle saç düzleştirici ve saç kurutma makinesi gibi ürünlerin saçta kullanımının meydana getirdiği hasarların giderilmesinde önemli bir rol üstlenir. Özellikle tarağın saçlarda meydana getirdiği kırıkların onarılması için saç uçlarına uygulanması kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Zeytinyağı Yan Etkileri

1. Aşırı Yağlanma

Özellikle yağlı cilt tipine sahip kimselerin zeytinyağı kullanımını abartması ciltte yağlanma oranının artmasına neden olabilir. Ayrıca zeytinyağının gereğinden fazla miktarlarda cilde uygulanması cilt tipi ister yağlı ister kuru olsun gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet verebilir. Saçlarda iyi durulanmadığı veya gereğinde sık ve fazla kullanılması durumunda yağlanma sorunlarına yol açabilir.

2. Kalori Alımı

Zeytinyağı her ne kadar sağlıklı ve kilo vermeye uygun bir yağ olsa da tüketimine dikkat edilmesinde fayda vardır. Uygun miktarlarda ve doğru oranlarda tüketilmemesi durumunda kalori alımına ve buna bağlı olarak da kilo artışına neden olabilmektedir.

3. Sivilce ve Akne Oluşumu

Yapışkan bir sıvı olduğundan cilde uygulanmasının ardından iyice durulanması gerekmektedir. Aksi durumunda yapışkanlığından ötürü cilde toz ve mikropların çekilmesine, buna bağlı olarak da sivilce ve akne oluşumuna neden olabilmektedir.

4. Safra Kesesi Problemleri

Çok fazla tüketimi karaciğerin ürettiği safranın depolanmasında sorun yaratabilir. Fazla tüketimine bağlı olarak vücuda alınan yağ hücreleri safra kesesinde birikip sertleşir ve taş oluşumuna sebebiyet verir.

5. İshal

Metabolizmayı ve sindirim sisteminin hızını arttırdığından daha önce bahsettik. Ancak gereğinden fazla tüketilmesi durumunda ishale neden olabilir, bu durum da vücutta sıvı kaybına yol açar. Vücudun güçsüz kalmasına yol açabileceğinden tüketiminde dikkatli olunmasında fayda vardır.

Yorum Yaz