Anason Yağının Faydaları Nelerdir?

Anason tohumunun ezilerek çıkartılması sonucu elde edilen aromatik bir yağdır. Vücuda oldukça fayda sağlar ve pek çok hastalığa da şifa olur. İran, Türkiye, Hindistan gibi sıcak iklime sahip yerlerde yetişir. Yılda en az 40 ton civarında yetiştilir. En çok ithal eden ülkelerin arasında ABD ve Fransa gelmektedir. Rusya ve İspanya da en çok üretebilen ülkeler arasındadır. Diğer adı Pinpinella anisumdur. Çoğunlukla üretimi esnasında özellikle Asya ülkelerinde sıkça bulunan Yıldız Anasonu ile karıştırılır. İkisi birbirlerinden farklı bitkilerdir.

Rezene ile de karıştırılır ve ortaya güzel bir uyum çıkar. Çünkü ikisi de aynı familyadan gelmektedir. Anason, renksizdir ve meyan kökü gibi keskin bir kokuya sahiptir, Asya ülkelerine ait olmasına rağmen Akdeniz ülkelerinde daha fazla üretilmektedir. Tarihi de oldukça eskidir. Akdeniz’e ilk getiren kişilerin Romalılar olduğu söylenmektedir. Eskiden beri biliniyor ve kullanılıyor oluşu oldukça faydalı olduğunu da göstermektedir. O zamanlar faydaları daha az bilinirken şimdi daha gerçekçi olması için bilimsel araştırmalar sonucunda faydaları tespit edilmektedir.

Anason yağının faydası alınan yere göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Yetiştiği yere göre kimyasal özellikleri etkilenebilir ve özellikle tadında değişimler meydana gelebilir. Yarım metre uzunluğundadır ve yaprakları böbreğe benzemektedir, beyaz renkte çiçekleri vardır. Meyveleri oldukça küçüktür ancak anasonun keskin kokusu ve tadı, meyvesinden gelmektedir. Yani küçük olması etkisini azaltmamaktadır.

Anason Yağının Besin Değeri

Sağlık açısından bu kadar faydaya sahip olması içeriğinin çok zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardır, doğal bir tedavi ilacı olarak kullanılmaktadır ve halen günümüzde de ilaç ve kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Kokusu ve tadının aromatik ve keskin oluşu daha hızlı bir şekilde etki etmesinde yardımcıdır. Bu yüzden de tıp da kullanımı yaygındır. Faydaları ayrıca bilimsel olarak da tespit edilmiştir.

 • C vitamini,
 • B vitamini,
 • Potasyum,
 • Kalsiyum,
 • Magnezyum,
 • Demir,
 • Sodyum,
 • Çinko,
 • Bakır,
 • Manganez,
 • Selenyum.

Anason Yağının Vücuda Faydaları

Vücuda ve cilde iyi gelmesinin yanında pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Kolay bulunur olması da en çok tercih edilen yağlar arasında yer almasına neden olur. Zayıflama etkisi bile vardır. Ayrıca mevsimsel hastalıklara karşı da vücudu korur ve direnç kazanmasını sağlar. Hastalıklara karşı korunmak adına kullanılan kimyasal ürünlerin ve iğnelerin yerine doğal yöntemler kullanmak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır. Doğal şifa kaynağıdır, uzmanlar tarafından da bilimsel olarak araştırılmış ve onaylanmıştır. Çoğunlukla bu tarz daha çok bakım amaçla kullanılan yağların içilmesi önerilmez. Anason yağı da salt haliyle içilmez fakat başka besinlerle karıştırılarak tüketildiğinde kilo vermede etkili olduğu gözlemlenmiştir.

1. Bağırsak sağlığına iyi gelir

Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisini zamanla gösterecektir. Bağırsaktaki bakterileri ve diğer zararlı maddeleri temizler, daha rahat tuvalete çıkmayı sağlar, kabızlığı önler. Ayrıca içeriği sayesinde bağırsakta oluşabilecek hastalıklara karşı önlem alır. Doktorlar tarafından da özellikle kabızlık konusunda tavsiye edilmektedir. Değişik ve işe yaramayan yöntemler ile vakit kaybetmek yerine doğal ve işe yaradığı onaylanmış anason yağı kullanılmalıdır.

2. Vücudu toksinlerden arındırır

Bağırsakları temizlerken toksinlerin de vücuttan atılmasını sağlar. Toksinler belli aralıklar ile vücudumuzda birikir, çeşitli hastalıklara ve fazla kiloya neden olabilir. Bu yüzden vücuttan uzaklaştırılmaları gerekmektedir. Kendi başlarına vücuttan atılmaları biraz zordur, doğal yağlar bu işlemi kolaylaştırır.

3. Gaz problemine çok iyi gelir

Şişkinlik hissiniz varsa ve gaz çıkartmakta zorlanıyorsanız bu problem için birebirdir. En önemli özelliklerinden biri olan bağırsak sağlığına iyi geliyor oluşu, gaz çıkarmada da etkili olmaktadır. Bebeklerin gaz çıkarmasında çok etkili olduğu tartışılsa da yetişkinler özellikle rakılık anason yağını bu sorunlarından kurtulmak için rahatlıkla kullanabilirler. Düzenli kullanımı sonucu, gaz problemi tamamen ortadan kalkacaktır. Gaz problemi fazla üstüne durulmayan bir sorun olabilir. Ancak vakit kaybetmeden önlemi alınmalıdır. Çünkü, kronik bir hal alırsa, hipertansiyon, hazımsızlık, akut göğüs ağrısı, mide ağrıları, kas krampları ve ağrıları, romatizma, saç dökülmesi, görmede azalma ve şişkinlik meydana gelebilir. Ufak bir gaz problemi değişik hastalıkların habercisi olabilir.

4. Tansiyon hastalarına iyi gelir

Bir başka faydası da tansiyon hastaları içindir. Günümüzde özellikle yaşlılarda 5 kişiden 3’ü tansiyon hastalığına sahiptir. Tansiyon ciddiye alınmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Tedavi sürecinin ise daha etkili ve sağlıklı olması açısından doğal ürünlerin kullanımı önerilir. Doğal ürünler, sağlığa zarar vermeden iyileştirmeyi amaçlar. Anason yağı da tansiyonu dengeler ve ani iniş çıkış yaşanmasını engeller. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciddi anlamda iyileşme, tansiyonda oynamaların azalması, tansiyon iniş çıkışlarına bağlı olarak meydana gelen baş dönmesi ve mide bulantılarının bitmesi gözlemlenmiştir.

5. Mide sağlığına iyi gelir

Mide dışarıdan mikrop kapmaya en müsait yerlerden biridir. Yenilen besinler, hava ve diğer dış etkenler mide sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden dikkatli olmakta ve mide sağlığını koruyacak ürünler kullanmakta fayda vardır. Mide hastalıkları oldukça acılı geçebilir ve besin düzeninin tamamen değişmesine neden olabilir. Hiç bunları yaşamadan midenizin oldukça sağlıklı bir düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Gastrit, reflü gibi hastalıkları önler, fazla şişkinliği alır. Bağırsak sağlığına iyi geliyor olması ile birlikte şişliği azaltma da oldukça etkilidir. Bu sayede eğer çok sık mide bulantısı yaşıyorsanız, çözüm sağlanacaktır.

6. Kilo vermede yardımcıdır

Kilo vermeye yardımcı bir yağdır. Diğer yağların aksine bu özelliğe sahip olması, onu diğer yağlardan ayırmaktadır. Kilo vermek için özellikle kadınlar her yolu deneyebilir. Bu yollar kimyasal ilaçlar kullanma, tehlikeli operasyonlar geçirme ve yanlış beslenme planı oluşturma şeklinde de ilerleyebilir. Herkes sağlıklı ve bilinçli bir şekilde nasıl kilo verilir bilemeyebilir. Fakat kilo vermek için illa fazla paralar harcamaya gerek yoktur. Doğal ürünler, kilo vermeye oldukça yardımcı olur. Bu doğal ürünlere örnek olarak, anason yağı da oldukça etkilidir. Direk olarak içilmeye uygun olmasa da başka besinler ile karıştırılarak tüketilebilir.

Vücuttaki toksinleri ve fazla ödemi atıyor olması, mide ve bağırsak sağlığına faydaları zayıflama da yardımcı etkenlerdir. Şişliği önler. Ayrıca tokluk hissi verir. Anason yağı tükettikten sonra bir süre kendinizi tok hissedersiniz. Bu da temel besinlerden daha az ve dengeli bir şekilde tüketmenizi sağlar. Tokluk hissi, beslenme alışkanlıklarınızın da dengelenmesine yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki, yağ tek başına ideal kiloya ulaşmak için etken değildir. Diyetlerin yanında yardımcı ürün olarak kullanılabilir. Kullanırken beslenmeye de çok dikkat edilmeli, sağlıklı besinler tüketilmeli ve ara öğünler ihmal edilmemelidir. Ayrıca günde birkaç saati spora ayırmak da çok daha etkili bir sonuç elde edilmesine yardımcı olacaktır.

7. Gribe iyi gelir

Özellikle mevsimsel geçişlerde sık sık karşımıza çıkan hastalıklara da çok iyi gelmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hasta olmayı engeller. Hastayken de çabuk iyileşmeye yardımcı olur. Vücudu bakteri ve mikroplardan arındırır, daha rahat nefes almaya yardımcı olur. Özellikle gıcık olmuş öksürüğe çok iyi gelmektedir. Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman anason yağından bol bol tüketmek, öksürmenizi engeller ve boğaz yollarını açar. Gripsel enfeksiyonlar da boğaz yollarında tahriş ve balgam da sıkça görülür. Anason yağı, balgam sökücü özelliğine sahiptir. Boğazda rahatlama ve kanalların açılmasını sağlar. Hatta öksürük giderici ve balgam giderici pek çok ilaçta da kullanılmaktadır. Ayrıca alerjik reaksiyonlarda görülen öksürüğü de en aza indirir. Bu yüzden alternatif tıp da sıkça kullanılan bir bitkisel üründür.

8. Hıçkırığa iyi gelir

Hıçkırık, gün içerisinde karşılaşabileceğimiz bir problemdir. Bazen çok çabuk bir şekilde sonlanırken bazen saatler boyunca sürebilir. Hemen geçmiyor ve uzun sürüyor oluşu, hastalığa bile neden olabilir. Uzun süreli olan hıçkırıklar genelde alerjik reaksiyonlar sonucunda görülür. Anason yapı, hıçkırığın geçmesinde birebirdir. Pek çok uzman tarafından da önerilmektedir ve adını alternatif tıbba yazdırırken bu özelliği de kullanılmıştır. Doğal tedavi yöntemlerinde en çok bilinenlerden biri de budur.

9. Böbreklere iyi gelir

Bir diğer mucizevi faydası da böbreklere çok iyi geliyor olmasıdır. Böbrek hastalıklarının oluşmasını önler, böbrekleri mikroplardan temizler ve hastalık kapmasını engeller. Ayrıca sık görülen bir hastalık olan böbrek taşı ve kumuna da çok iyi gelmektedir. Daha rahat bir şekilde iyileşmeyi sağlar.

10. Romatizmaya iyi gelir

Özellikle yaşlılarda sık görülen bir hastalık olan romatizmaya da çok iyi gelmektedir. Romatizma, yaşlılar için oldukça zorlu bir mücadeledir. Fazla ağrılar çekmelerine neden olabilir ve bu da hayatlarını olumsuz etkiler. Anason yağı, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisini kısa sürede belli eder, doğal bir tedavi süreci oluşturur. Kan dolaşımını hızlandırdığı için ağrı veren hastalıkları kesmektedir.

11. Temizlikte de kullanılabilir

Sadece vücut sağlığı ve temizliği için kullanılmaz, ev temizliğinde de kullanabilirsiniz. Antibakteriyel ve antiseptik özelliklerine sahip olduğu için pek çok zararlı maddeyi, böcekleri uzaklaştırır. Keskin ve aromatik kokusu da böceklerin gelmesini engeller. Bu yüzden, böcekler ile alakalı sıkıntılarınız var ise yer temizleme suyunuzun içine birkaç damla yağ ilave edebilirsiniz fazla kullanıma uygun değildir.

12. Anne sütünü arttırır

Bir başka özelliği de anne sütünü arttırıyor oluşudur. Emziren annelerin her şeyi kullanması önerilmez. Özellikle bu tarz bitkisel yağların bebeğe zarar verebileceği düşünülür ki bu doğrudur. Her doğal yağ kullanılmamalıdır. İlk olarak doktora başvurulması önerilir. Emziren anne ve bebeğe zararı olmaz aksine anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir. İçeriğinde ki anethole sayesinde hem insanlar da hem de hayvanlar da etkilidir.

13. Epilepsi hastalığına iyi gelir

Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman rahatlatma özelliğine sahiptir. Bu yüzden sinirsel hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılır ve kişiyi rahatlatır. Epilepsi de bir çeşit sinirsel kasılmalardan meydana gelen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman daha da ilerleyebilir ve yaşamı olumsuz yönde etkiler. Bir anda meydana gelen kasılmalar ve bayılmalar tehlikeli sonuçlar doğmasına neden olabilir. Epilepsi nöbetlerini hafifletir, ayrıca rahatlatıcı etkisi, uyku problemi yaşayanların uykularını düzene sokmalarını sağlar.

14. Kramplara iyi gelir

Aniden gelen kramplara da çok iyi gelmektedir. Kullanım sonucu kramp oluşumunu en aza indirdiği söylenemese de kramp anında kullanıldığı zaman etkili olması mümkündür. Kramp giren bölgeye eliniz ile masaj yaparak sürdüğünüz zaman bir kaç dakika içerisinde azaldığını görülmektedir. Kramplar özellikle yaşlılarda, sporcular da çok sık görülür. Anti spazm etkisi ile kas gevşeticiler kadar etkili olabilir. Eğer çok sık kramp problemi yaşıyorsanız yanı başınızda anason yağı bulundurmanız kurtarıcı olabilir.

15. Ağız sağlığına faydalıdır

Antibakteriyel özelliği ile ağız sağlığına da çok iyi gelmektedir. Ağızda üreyebilecek mikrop ve bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede yaraların ve enfeksiyonların oluşumu da engellenmiş olur. Ağızdaki mikropları öldürmesi dışında, diş sağlığına da oldukça etkisi vardır. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman dişlerin daha fazla beyaz görünmesini sağlar, diş etlerini korur ve diş eti çekilmesini önler. Bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğu için özellikle diş macun yapımında sıklıkla tercih edilir. Ayrıca gargara yapılarak da kullanılabilir. Bu sayede, boğazda oluşan enfeksiyonları önler, grip gibi hastalıkların daha çabuk geçmesine yardımcı olur.

16. Ağrıları keser

Antibakteriyel oluşu nedeni ile pek çok hastalığa şifa olduğu, iltihaplanmaları önlediği ve yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Bir diğer bilinmesi gereken özelliği ise Analjezik özelliği sayesinde ağrı kesici görevi görmesidir. Baş ağrısına iyi geldiği 2014 yılında Brezilya da yapılan araştırmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Özellikle artrit ile alakalı kas ve eklem ağrılarını tedavi eder, kramp oluşumunu en aza indirir.

Anason Yağının Cilde Faydaları

1. Yaraları iyileştirir

Vücutta oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Enfeksiyonu önler ve başka yerlere bulaşmasını da engellemiş olur. Bir pamuk yardımı ile yaranın üzerine sürülen anason yağı, yaranın daha hızlı bir şekilde kabuk bağlamasına yardımcı olur. Hızlı bir şekilde etki ettiği ve iyileştirdiği için, iltihap kapmasını da önlemiş olur. Doğal bir ilaç niteliği taşır.

2. Cilt sağlığında etkilidir

Cilt sağlığına da çok iyi geldiğini söylemek mümkündür. Doğal bir bakım ürünü olarak kullanılabilir. Düzenli kullanıldığı zaman ciltteki lekelerin ve siyah noktaların azalacağı gözlemlenebilir. Ancak cilt ile alakalı en etkili çözümü yaşlılık ile gelen belirtilerdir. Kırışıklıkları önler, cildin daha genç ve parlak görünmesini sağlar ve cildi gerer. Bu sayede sarkmaları da önlemiş olur. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarını da engellemiş olur. Eğer bu tarz bir hastalığa sahipseniz hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır.

3. Sinir sistemini rahatlatır

Keskin kokusu sayesinde sinir sistemini rahatlatır, daha sakin bir yapıya bürünmeyi sağlar. Günümüzde hayatın temposu sinirlerin gerilmesine neden olur. İnsanların fazla sinirli ve hiçbir şeye tahammülü olmadığı, çok çabuk parlayan, sinirlerine hakim olamayan ya da her şeye sinirlenen kişilerin anason yağı kullanması önerilir. Kokusu, rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. Ayrıca depresyon da olan kişilerin de kullanması önerilir. Daha sakin düşünebilmeyi sağlar. Sakinleştirici özelliğine sahiptir, aromatik yapısı, çok eski çağlar da özellikle Mısır da aromaterapi olarak da kullanılmış, pek çok hastalığın tedavisinde doğal bir iyileştirme yöntemi haline gelmiştir.

4. Mantara karşı etkilidir

Bir diğer faydası da mantar ve bakterilere karşı iyi gelmesidir. Anasonun içinde bulunan anetol antimikrobiyal özelliğe sahip olmasını sağlar. Yani mikrop ve bakteriler ile savaşmakta oldukça başarılıdır. Vücudu zararlı maddelerden korur, mikropları dışarı atarak hastalanmayı engeller ve bakterilerin girişini, yayılışını engelleyerek özellikle yaraların enfeksiyon kapmasını, vücutta iltihaplanmalar oluşmasını engeller. Eğer oluşan bir enfeksiyon ya da iltihaplanma varsa o bölgeye sürülmesi iyileşmede etkili olacaktır. Özellikle el ve ayakta görülen mantarlarda da oldukça etkilidir. Mantar olan bölgeye düzenli bir şekilde uygulandığı zaman ciddi iyileşmeler meydana gelecektir.

5. Bitten kurtarır

Özellikle çocuklar da çok sık görülen bit, hayatı olumsuz etkileyen olaylardan biridir. Eğer hemen önlem alınmaz ise daha fazla artabilir, etraftaki insanlara da bulaşabilir. Bu yüzden tespit edildiği an hemen önlem alınmalıdır. Bitten kurtulmak için değişik pek çok yöntem vardır. Bunlardan en bilindikleri koku takmak, bit şampuanı kullanmaktır. Anason yağı kullanmak da bir başka etkili yöntemdir. Bitlerin vücuttan uzaklaşmasında keskin kokular oldukça önemlidir. Kullanırken badem yağı ile karıştırırsanız, çok daha etkili ve hızlı bir sonuç elde edebilirsiniz. Bitten tamamen kurtulana kadar kullanabilirsiniz.

6. Cilde çok faydalıdır

Sadece vücuttaki hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmaz ayrıca bakım amaçlı da kullanılır. Eczacılık sektörünün yanında kozmetik sektöründe de oldukça yaygındır. Pek çok bakım ürününün içinde bulunur, ayrıca kendi başına da seyreltilerek kullanılabilir. Cilt bakımında kimyasal ürünler kullanmak yerine böyle doğal ürünler kullanılması çok daha uygundur. Çünkü kimyasal ürünlerin içinde ne olduğu belirsizdir ve bakım yapayım derken, sağlığınızdan da olabilirsiniz. Bu yüzden içeriği belli ürünler tercih edilmelidir. İçeriği oldukça zengin bir yağdır ve cilt bakımına çok iyi gelmektedir. Bu yüzden cilt bakım rutinlerine mutlaka eklenmelidir.

7. Cilt görünümünü düzeltir

İçerik bakımından oldukça zengindir. A, B ve E vitaminleri sayesinde cildin çok daha iyi görünmesini sağlar. Ciltteki renk eşitsizliklerini önler ve tek renk olmasını sağlar. Cildin ihtiyaç duyduğu proteinlerden olan kollajen ve elastin oluşumunu tetikler, bunlara zarar verecek maddelerin oluşumunu engeller.

8. Yaşlılık belirtilerini hafifletir

Vitaminler sayesinde cildin daha erken yaşlanmasını sağlar ve uzun yıllar boyunca genç görünümün korumasına yardımcı olur. Yaşlılık yanında ciltte kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve ince çizgiler de getirir. Bunlar cildin doğal yaşlanma belirtileridir. Fakat çoğu kişi rahatsızlık duyar. Bu tarz konularda doğal yağlar çok sık tercih edilir. Menopoz belirtilerini de azaltır. Bu yüzden yaşlanma belirtilerini azalttığı, yavaşlattığı söylenebilir. Cildin her yaşta genç ve parlak görünmesini sağlar. Yaşlılığı arttıran serbest radikalleri önler, hücreleri korur.

9. Akne tedavisinde kullanılır

Cildin en büyük problemlerinden biri de akne ve sivilcelerdir. Mevsimsel, hormonal ve yaş değişimleri ciltte değişimlerin meydana gelmesine neden olabilir. Sivilce ve akne tedavisinde özellikle kimyasal olmak üzere pek çok yöntem kullanılır. Bu yöntemler bazen işe yararken bazen de daha kötü sonuçlara neden olabilir. Cilt hassas olduğu için her şey sürülmemelidir. Özellikle kimyasal ürünler tercih edilmemelidir, içerikleri zararlı olabilir. Doğal bir iyileştirici olduğu için cilt kullanımına da uygundur. Antibakteriyel oluşu sivilcelerin iltihaplanmadan ve diğer bölgelere bulaşmadan kurumasına yardımcı olur. Fakat unutulmamalıdır ki direkt olarak kullanıma uygun değildir. Krem veya spreyler ile kullanılabilir veya uygun yağ ile seyreltilerek kullanılabilir.

10. Cilt problemlerine iyi gelir

Sedef, egzama gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Bu tarz cilt hastalıkları diğer bölgelere bulaşmadan önlem alınması için tedavi edilmesi gerekir. Eğer doğru tedavi yöntemleri uygulanmazsa da daha fazla yayılabilir, yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sonuçlara neden olabilir. Cilt problemine sahip bölgenin ferahlamasını sağlar, kaşıntıyı ve kızarıklığı alır, hastalığa neden olan zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

11. Cildin daha parlak görünmesini sağlar

Cilde uygulanan diğer doğal yağlarda olduğu gibi, cildin çok daha parlak görünmesine yardımcı olur. Cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve daha genç görünmesine yardımcı olur. Cildinizin çok mat göründüğünü düşünüyorsanız, günlük olarak kullanabilirsiniz. Direkt kullanmak yerine krem veya spreyler ile kullanma uygundur. Ayrıca makyaj altında kullanıldığı zaman da çok güzel ve doğal bir görünüm bırakacaktır. Aynı anda hem bakım yapacak hem de daha hoş bir görünüm sunacaktır.

12. Selüliti önler

Cilt problemlerinden biri de kadınlarda sıkça görülen özellikle üst bacak ve karın bölgesinde bulunan selülitin önlenmesinde oldukça etkilidir. Selülit, cildin daha bozuk görünmesine neden olur, yaşamı da olumsuz olarak etkiler. Tedavisinde ameliyattan, kimyasal ürün kullanmaya değişik pek çok yöntem kullanılabilir. Selülit olan bölgeye masaj hareketleri ile uygulandığı zaman kan dolaşımını da arttırdığı için hızlı ve etkili bir şekilde çözüm sağlayacaktır.

Anason Yağının Saça Faydaları

Sadece vücutta ve ciltte etkili değildir. Aynı zamanda saça da çok iyi gelmektedir.Bu tarz yağlar saça uygulanırken acaba kepeklenme ya da yağlanma yapar mı gibi sorular çok kafa karıştırır. Bazı yağlar saç için kullanıma uygun olmayabilir. Ancak anason yağı o yağlardan biri değildir, düzenli kullanıldığı zaman saça oldukça fayda sağlayacaktır. Saç bakım ürünlerinde de kullanılır. Hatta kesin ve aromatik kokusu nedeni ile parfümlerde de kullanıldığı gibi saç spreylerin de de kullanılır. Aşırıya kaçmayacak şekilde saça uygulanabilir. İçeriğinin zengin oluşu saça da çok fayda sağlamaktadır. Saç bakım rutini için alınan pahalı ve bir o kadar da kimyasal ürünler yerine tercih etmek her zaman daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Özellikle yıpranmış saçlara sahip kişilerin mutlaka kullandıkları ürünlerin içeriklerin iyice okumaları gerekir. Bu sayede oluşabilecek zararlı etkiler de en aza inmiş olur.

1. Saça parlaklık kazandırır

Özellikle yıpranmış ve fazla işlem görmüş saçlar doğal dengelerini kaybederler. Zamanla parlaklık yerini daha mat bir görünüme bırakır. Ayrıca saç dökülmesi ile de devam eder. Saçın ihtiyacı olan bakımı yapmakta oldukça etkilidir. Saçın yeniden parlak ve bakımlı görünmesini sağlar, hacim kazandırır. Tüm bunları yaparken de yağlanma oluşturmaz.

2. Kepekleri önler

Herkesin saç konusunda yaşadığı en büyük problem hiç şüphesiz kepekdir. Kepek oluşumu saçın yanlış bakıma ve ürüne maruz kalması sonucu ya da yeterli temizlenme olmadığı zaman görülür ve hayatı olumsuz etkiler. Saçın daha kirli ve bakımsız görünmesine neden olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde saçta oluşan kepekleri en aza indirir. Gayet sağlıklı, etkili ve ekonomik bir şekilde kepeklerden kurtulmak mümkündür.

3. Bitlenmeyi önler

Antibakteriyel özelliğine sahip olduğu için vücuttan bakterilerin ve diğer zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında oldukça etkilidir. Bit gibi zararlı canlıları keskin kokusu ile uzaklaştırır. Böceklerin üzerinde oldukça etkili olduğu pek çok bilimsel araştırma ile de kanıtlanmıştır. Bitler için satılan kokular ve şampuanlar yerine daha doğal olan bu yağ kullanılabilir.

4. Daha güçlü saçlara sahip olmanızı sağlar

Saçların daha güçlü olmasında yardımcı esansiyel bir yağdır. Özellikle çok fazla dökülen saçlar üzerinde etkisi büyüktür. Saç dökülmesini ve kopmasını önler. Çok fazla işlem görmüş saçlar da kopmalar ve yanmalar sık görülür. Anason yağı, saçın yeniden güçlenmesine yardımcı olur. Dökülen saçların yeniden daha sağlam ve gür bir şekilde çıkmasını sağlar. Ayrıca karışık ve tel tel on saçların daha yumuşak gözükmesini sağlar, elektriklenmeyi ve kabarık görünümü engeller.

5. Sönük saçlara hacim kazandırır

Saçlarınız hacimsiz ve basık duruyorsa bu soruna çare olacaktır. Saçların kabarık görünümünü azaltır ancak saça bir o kadar da hacim verir. Saçların daha gür ve canlı görünmesini sağlar. Dökülen saçların yeniden ve daha sağlam bir şekilde çıkmasını sağlıyor olması, hacim kazandırıyor olmasında bir etkendir.

Yorum Yaz