Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de uzun yıllardır yetiştirilen bir bitki türüdür. Farklı kültürlerde farklı isimlere sahip olan bu bitki türünün en yaygın olan ismi Aspir’dir. Özellikle Güney Çin’de oldukça fazla tüketilir, orada çok popülerdir ve herkes tarafından bilinir. Uzun yıllardan beri Hindistan, Japonya ve Mısır’da da üretildiği bilinmektedir. Ülkemizde de son yıllarda popülerlik kazanmaya başlamıştır.

İyi yaşamın sırrı doğada saklıdır ve bize doğadan gelen mucizevi bir bitkidir. Dalları uzun olduğundan dolayı deve dikeni, ayçiçeği gibi bitki türlerine görünüm açısından oldukça benzemektedir. Bu bitkinin en önemli iki kısmı tohumu ve çiçekleridir. Yaklaşık olarak 30 ile 150 cm uzunluğundadır ve papatyagiller sınıfında yer alır. Dolayısıyla çiçekli bir bitkidir. Çiçeklerinin rengi turuncu ve sarıdır. Uzun ve sivri yaprakları vardır. Tohumları yağ haline dönüştürülerek, sağlık ve ticari amaç ile kullanılmaktadır. Özellikle mevsimlik yağış alan ve kurak toprakları olan yerlerde yetişen bir bitki türüdür. Ülkemizde özellikle Burdur, Eskişehir, Konya ve Isparta da tarımı yapılmaktadır.

Aspir yağı, tatsız ve renksiz bir görünüme sahip olan, hem besin olarak hem de kozmetik olarak kullanılabilen ve herkes tarafından da büyük ilgi gören doğal bir yağdır. Yani sağlık, güzellik ve bir şifa kaynağıdır diyebiliriz.

Aspir Yağının Vücuda Faydaları

 1. İçeriğinde Omega 6 ve linoleik asit barındırmaktadır. Bu sayede vücudun dengesini korumakta olup kolestorolu da olması gereken seviyede tutmaya yardımcı olur. Böylece kalp krizi ve felç geçirme gibi risklerini de ortadan kaldırmaktadır.
 2. Yine omega 6 içerdiğinden dolayı kan şekeri oranını dengede tutmayı sağlamakta ve diyabeti de önlemektedir.
 3. Kuru öksürük, balgamlı öksürük, göğüs ağrısı gibi rahatsızlıklarda da iyileşmeyi hızlandırmaktadır.
 4. Damarlarda oluşan sertlikleri önlemektedir.
 5. Kanserli hücre oluşumunu engellemekte ve kanser ile mücadele etmektedir. Özellikle meme kanseri için oldukça faydalıdır.
 6. Yaşlanmayı düzenli bir şekilde kullanıldığında önlemektedir. Ayrıca yaşlanma belirtileri olan kırışıklıkları da geçirmektedir.
 7. İshal yapmakta ve kabızlık gibi rahatsızlıkları önlemektedir.
 8. Vücutta yağ depolamasını önleyerek, yağ yakımını da hızlandırmaktadır.
 9. Özelikle hamilelik döneminde ortaya çıkan ve kadınların korkulu rüyası olan cilt çatlaklarının kapanmasını sağmaktadır.
 10. Kadınlarda hormonal dengeyi sağlamaktadır. Ayrıca adet düzensizliği için de kullanılabilir.
 11. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önler.
 12. Vücuttaki eklem ve kas ağrılarını ağrıyan yere masaj yaparak sürüldüğünde azaltır.
 13. Romatizmadan kaynaklanan ağrılara da iyi gelmektedir.
 14. Ayrıca saçlar için de oldukça faydalıdır. Dolayısıyla saç bakımı için de kullanır.
 15. Menopoz dönemi sonrasında kadınlarda görülen osteoporoz oluşumunu önlemektedir.
 16. Kozmetik firmaları bakım ürünlerinin içerisinde de kullanmaktadır.

İçerisinde omega 3 ve omega 6 enzimleri bulunduğundan kalbin tam da ihtiyaç duyduğu asitler kalp krizini önler, felç geçirmeyi engeller ve kan şekerinin dengede olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kalp krizi riski altında olanlar ve kalp hastaları kullanarak kendilerini güvende hissedebilirler.

1. Fazla kilolarınızdan kurtarır

Vücudun olması gerekenden fazla kilo almasının sebebi metabolizmanın yavaş çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra sindirim sistemi bozuklukları ve şeker hastalığı da kilo vermeyi engelleyen rahatsızlıklardır. Metabolizmayı hızlandırma, kan şekerini dengede tutma ve sindirim sistemini düzenleme gibi özelliklerden dolayı fazla kilolardan kurtulmak için birebirdir. Doğal yöntemlerle kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Fakat kullanımı kilo vermek isteyen kişilerde düzenli spor ve diyet ile de desteklenmelidir.

2. E vitaminini kaynağıdır

Sağlıklı bir yaşam için E vitamini mutlaka tüketilmelidir. Saç dökülmeleri, sağlıksız ve ince saçlar, çabuk kırılan tırnaklar ve erken yaşlanan bir cilt E vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden E vitamini açısından zengin içeriği ile bu şikayetlere karşı tüketilmesi gereken bir besindir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayı kim istemez ki… Özellikle çocuklar ve yaşlıların daha fazla dikkat etmesi gereken bir noktadır bağışıklık sistemi. Çünkü hastalıklar ile mücadele ederken en çok onlar zorlanırlar. Bu nedenle içerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte ve özellikle bebekleri ve yaşlıları çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır.

4. Ruh sağlığını korumaya yardımcı olur

Gün içerisinde hemen hemen herkesin yaşadığı stres, ruh sağlını bozan etkenlerden bir tanesidir. Diğer etkenler ise depresyon ve çabuk sinirlenmedir. Vücuttaki serotonin hormunu etkisini artırarak ruh sağlığı bozukluklarını önlemektedir. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için de faydalı olur, zihnin dinç kalmasını sağlayarak ilerde oluşabilecek Alzheimer hastalığına karşı da bir önlem niteliğindedir.

Aspir Yağının Cilde Faydaları

Cilt bakımında ve tedavilerinde kullanılan doğal bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım sonuçları her cilt tipi farklı olduğundan dolayı herkeste farklı sonuçlar vermektedir. Bu nedenle öncelikle cilt tipinize uygunluğunu kontrol etmenizde fayda vardır.

 1. İçerdiği Lionelic asit sayesinde cilde ışıltı ve parlaklık kazandırmaktadır.
 2. Hafif ve yağlı olmayan bir yapısı vardır. Bu nedenle ciltte kolayca emilim sağlamaktadır.
 3. Cildi dış etkenlere karşı koruyan bir özelliği vardır.
 4. Cilde uygulandığında yumuşaklık ve nemlilik verir.
 5. Kış aylarında daha fazla şikayet edilen bir durum olan kurumayı ve soyulmayı önlemektedir.
 6. Kuru ve normal cilt tipleri için kullanımı uygundur.
 7. Akne tedavisinde düzenli kullanıldığı taktirde güzel sonuçlar vermektedir.
 8. Cilt lekeleri, yara izleri ve kırışıklıklar için kullanılabilir.
 9. Doğum sonrası çatlakları iyileştirmektedir.
 10. Bronzlaşmak için de yaz aylarında güneş kremi yerine kullanılmaktadır.

Aspir Yağının Saça Faydaları

Saç hem kadın hem de erkeklerin güzellik tanımlarında oldukça önemli bir yere sahip olan etkenlerden bir tanesidir. Bu nedenle saç bakımı konusunda oldukça hassas davranılmaktadır. Söz konusu bakım olduğunda artık herkesin tercihi doğal ürünlerden yanadır. Kimyasal içeren ürünler bilindiği üzere saça bakım uygulamaktan çok zarar vermektedir. Bu nedenle cilt bakımının yanında saç bakımında da bitkisel ürünler tercih edilmektedir. Aspir yağı ise bu bitkisel ürünler arasında en çok tercih edilen bitki türüdür. Kurumuş ve yıpranmış saçlarınızı yeniden canlandırmak ve parlaklık kazandırmak istiyorsanız siz de kullanabilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta düzenli kullanımdır.

 1. İçerdiği yağlar bakımından oldukça zengin bir saç bakım ürünüdür.
 2. Kellik sorununu ortadan kaldırmaktadır.
 3. Saç dökülmelerini engelleyen bir özelliğe sahiptir.
 4. Özellikle kuru saçlar için faydalıdır. Fakat diğer saç tipleri için de kullanımı uygundur.
 5. Saça uygulandığında daha yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar.
 6. Saça parlaklık kazandırır.
 7. Denizdeki tuzdan ve güneş ışınlarından dolayı yıpranmış saçlar için de kullanılabilir.
 8. İçerdiği oleic asit sayesinde saç derisine çok faydalıdır.
 9. Hafif bir yapısı vardır. Bundan dolayı ince telli saçlar için kullanıldığında saçı ağırlaştırmaz ve ipeksi bir doku kazandırır. Bunun yanında saça canlılık kazandırarak kırılmaları da önlemektedir.
 10. Saç dökülmesini önlemektedir.
 11. İçerdiği proteinler sayesinde saç uzamasına yardımcı olmaktadır.
 12. Saçı güçlendirmektedir.
 13. Saç derisindeki kan dolaşımını artırır.
 14. Saçı beslemekte ve aynı zamanda nemlendirmektedir.
 15. Kadınlar ve erkekler için de kullanımı uygundur.

Aspir Yağının Yan Etkileri

Doğru bir şekilde kullanıldığında birçok faydası görünür ancak yanlış kullanımla yan etkileri ortaya çıkabilir. Bundan dolayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Olası yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cildiniz ile temas durumunda yahut yiyecek ya da çay olarak tüketmeniz durumunda alerjik reaksiyonlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Alerjisi kronikleşmiş olan kişiler mutlaka bir hekim kontrolü altında kullanmalıdır.
 • Tüketildiğinde mide ağrısı, bulantı, kusma, kramp gibi durumlar ortaya çıkabilir.
 • Düzensiz ve olması gerekenden fazla tüketildiğinde kan basıncını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Düşük tansiyon ve hiper tansiyon hastalarının tüketmesi kesinlikle önerilmez.
 • İshal sorununa yani su ve tuz kaybına da yol açan bir üründür.
 • Kanı pıhtılaştırdığından dolayı hiçbir ameliyat ve cerrahi işlem öncesinde doktor kontrolü olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bu tür yan etkiler ile karşılaşan kişiler mutlaka bir doktora ya da en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve bir sonraki kullanımda daha dikkatli olmalıdır. Bu yan etkiler çok sık görülmediği gibi aşırı kullanan kişilerde daha çok görülmektedir.

Yorum Yaz