Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar yüzyıllar boyunca bolluk, bereket, doğurganlık, güzellik, kutsallık ve sonsuz yaşamın sembolü olmuştur. Asya ve Ortadoğu’da bol miktarda yetişen bu mucizevi meyvenin sayısız faydaları mevcuttur. İyileştirici özellikleri sayesinde tam bir şifa kaynağı olarak, kutsal kitaplarda bile kendinden söz ettirmiştir. Bu kutsal meyvenin çekirdeklerinden çıkarılan yağ da kendisi kadar önemlidir.

Hoş ve ağız sulandırıcı görünümüyle pek çok kişinin meyve tabağını süsleyen meyvenin çekirdeklerden elde edilen, nar çekirdeği yağının iyileştirici etkileri, yara tedavisinden kanser hastalığını önlemeye, hafızayı güçlendirmeden kilo vermeye kadar birçok alanda adından söz ettirmektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Vücuda Faydaları

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sık sık hastalığa mı yakalanıyorsunuz? Vücudunuzun dirençsiz olmasından mı mustaripsiniz? Bu yağ size oldukça iyi gelecek. İçeriğinde B, C, E ve K vitaminleri, potasyum, çinko, magnezyum, fosfor, kalsiyum, bakır ve folat bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır.

2. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilolarınızla başınız dertte mi? Kıyafetlerinizin içerisine girmekte zorlanıyor musunuz? Kilo vermek gibi bir düşünceniz varsa ideal bir tercih olacaktır. Yağda bulunan flavonoidler, vücutta yağ birikimini engelleyen özelliğe sahiptir. Bu yağı kullandıkça kilo verecek, fit görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

3. Yara İyileştirici Özelliğe Sahiptir

Bu yağ yara tedavisi için kimyasallardan uzak doğal bir yöntemdir. Doktorunuza danışarak iltihaplanma, aft, mikrobiyal enfeksiyonların tedavisinde kullanabilirsiniz.

4. Kalp Sağlığını Korur

Kalp sağlığı konusunda risk taşıyorsanız yağ tüm kötü olasılıkları en aza indirecektir. Yağdaki polifenoller ve fitokimyasallar damarlarda kolesterol birikimini engeller. Böylece kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.

5. Kanser Önleyici Etkileri Mevcuttur

Bazı çevresel etkenler DNA’da bozulmalara yol açabilir. Bu yağın içeriğindeki antioksidanlar hücreyi DNA hasarlarına karşı korur ve hasarlı hücrelerin onarımını sağlar. Kolon kanseri, kan kanseri, meme ve prostat kanseri gibi kanser türlerine karşı savaşır.

6. Doğal Bir Afrodizyaktır

Eski zamanlardan bu yana üreme ve doğurganlık ile ilişkilendirilir. Bu meyvenin çekirdeklerinden elde edilen yağ da testosteron seviyesini yükseltir ve enerji verir.

7. Menopoz Semptomlarını Hafifletir

Kadınların kabusu menopozun etkilerini hafifletecek bir teknik arıyorsanız oldukça ideal bir seçim olacaktır. Bu yağ menopozun yanında getirdiği gece terlemesi, depresyon, sıcak basması, anksiyete vb. sorunların etkilerini en aza indirger. Menopoz dönemini rahatlıkla geçirmenizi sağlar.

8. Hafızayı Güçlendiren Etkilere Sahiptir

Unutkanlık problemi yaşıyorsanız düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yapılan araştırmalarda içerisindeki polifenollerin hafızayı güçlendirdiği görülmüştür. Bu sebeple bilişsel sorunlarınıza çözüm niteliğinde olacaktır.

9. Vücuttaki Zararlı Serbest Radikaller İle Savaşır

Soluduğumuz havada, yiyeceklerimizde, alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı maddelerde serbest zararlı radikaller bulunmaktadır. Bu radikaller vücuda girerek DNA’nın yapısını bozar. Bu bozulma sonucu parkinson, alzeimer, damar tıkanıklığı vb. hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu sakıncalı durumları önlemek adına doğal bir yöntem tercih edecekseniz yağdan faydalanabilirsiniz. İçerisindeki punucic asit anti-inflamatuvar olarak çalısır ve zararlı serbest radikaller ile savaşır.

10. Kas Ağrılarını Hafifletir

Yoğun tempoda mı çalışıyorsunuz? Fiziksel açıdan yorucu bir işiniz mi var? Eve kendinizi zor atıyor ve günün sonunda sizi mahveden kas ağrılarını çekiyorsanız, bu yağ sayesinde korkunç kas ağrılarınız son bulacak. İçerisindeki punucic asit bu ağrılara karşı baş etmenizi sağlayacaktır. Punucic asit kas ağrılarınızı hafifleterek kaslarınızı daha dirençli hale getirecektir.

11. Kemiklerin Sağlıklı Biçimde Gelişimini Sağlar

Yapılan araştırmalar sonucu içeriğindeki vitamin ve minerallerin kemik sağlığını destekleyici rol oynadığı gözlenmiştir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda bu yağın etkisi büyüktür. Suya ya da herhangi bir meyve suyuna karıştırılacak birkaç damla yağ iskelet sistemi sağlığınıza büyük destek verecektir.

12. Ağız Sağlığını Korur

Diş ve diş eti sorunlarınız için harika bir çözümdür. Nar çekirdeği yağının ağızdaki bakterileri öldürücü etkisi mevcuttur. Ayrıca diş etlerini güçlendirir ve dokuları sıkılaştırır. Böylece sağlıklı bir ağza kavuşmuş olursunuz. Sağlıklı gülüşlere sahip olmak istiyorsanız bu yağ sizin için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Deneyin, kısa zamanda olumlu sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

13. Hormonal Denge Sağlar

Şişkinlik, çarpıntı, kısırlık, saç dökülmesi tarzı belirtiler hormon dengenizin bozulduğuna dair işaretler olabilir. Hormonal bozukluk yaşıyorsanız içeriğinde bulunan fitoöstrojenler hormon dengenizi düzenlemeye alışacaktır.

14. Tansiyonu Dengeler

Tansiyon problemi yaşıyorsanız bu yağ sizler için çok doğru bir seçim olacaktır. Tansiyon problemine kan basıncını arttıran enzimler sebep olmaktadır. Bu enzimlerin salgılanmasını en aza indirir ve tansiyonu dengeleyici rol oynar. Özellikle hipertansiyonun dengelenmesinde müthiş etkilere sahiptir.

15. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar hastalıklarında tetikleyici rolü üstlenen kolesterol, birçok kişide görülen sağlık problemidir. Kolesterolü dengelemek için doğal bir yöntem arıyorsanız, yağ içerisindeki linoleik asit kolesterol seviyesini dengeleyerek ileride oluşabilecek rahatsızlıkların önünü keser.

16. Virüslere Karşı Korur

Sıkça yakalandığımız grip, soğuk algınlığı, uçuk gibi hastalıklar virüslerin sebep olduğu hastalıklardır. Antiviral özelliğe sahip oluşu viral bir hastalığın iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Kısacası bu yağı hem hastalığa yakalanmadan önlem niteliğinde, hem de hastalık sürecinde tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Hava kirliliği, kimyasal maddeler gibi çevresel etkenler cildinizin çatlayıp yıpranmasına, sağlıklı görünümü yitirmesine sebep olur. Sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacak doğal yöntemlerden biridir. Mat görünümünü ortadan kaldırarak cildinizi canlandırır. Tavsiye edilen bitkisel yağlarla karıştırıp cildinize uygularsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 1. Cildinizi nemlendirir.
 2. Kırışıklıkları azaltır.
 3. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.
 4. Güneş yanıklarına iyi gelir.
 5. Cilde esneklik ve parlaklık kazandırır.
 6. Sedef, egzama tarzı cilt hastalıklarına iyi gelir.
 7. Cildin pH dengesini sağlar.
 8. Zararlı serbest radikallerle savaşarak cildi korur.
 9. Cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
 10. Cildi sıkılaştırır.
 11. Kolajen üretimini arttırarak cildin gençleşmesini sağlar.
 12. Yağlı ciltler için idealdir.
 13. Akne ve sivilce oluşumunu engeller.
 14. Cildin doğal yağının oluşumunda denge sağlar.
 15. Cildinizi yumuşatır.
 16. Ciltteki çatlakları önler.
 17. Selülit oluşumunu engeller.
 18. Göz altı morluklarını ortadan kaldırır.
 19. Kılcal damarların görünümünü azaltır.
 20. Işıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 21. Cilt hasarlarını tedavi eder.
 22. Cildin kaybettiği mineralleri kazandırmada önemli rol oynar.
 23. Cilt tonunu, renk eşitsizliklerini düzenler.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Saçlarınız için iyi bir bakım önerisine ihtiyaç duyuyorsanız sizin için mükemmel bir bakım yağı olacaktır. İçeriğindeki maddeler saçınızı besleyecek ve şikayetçi olduğunuz yıpranmış görüntüden kolaylıkla kurtaracaktır. Saç ve saç derisi problemlerinizi bu muazzam etkilere sahip yağ sayesinde artık rafa kaldıracaksınız. Dilerseniz vakit kaybetmeden bu yağın saça olan faylarına geçelim:

1. Kepek Oluşumunu Engeller

Kepek probleminiz varsa, saç derinizin pul pul dökülmesinden şikayetçiyseniz kesinliklikle kullanmanız gereken bir yağdır. Bu yağ sayesinde kepek probleminiz ortadan kalkacak koyu renk kıyafetleri korkmadan giyeceksiniz. Saç derinize maske olarak ya da şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Saçlarınızdaki kuruluğu engelleyerek, mat ve donuk görünümden dilediğiniz canlılığa kavuşturacaktır.

2. Güçlü Saçlara Sahip Olmanızı Sağlar

Kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak, kan damarlarını güçlendirir. İçeriğindeki vitamin ve antioksidanlar saçlarınızın güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar. Böylelikle saçlarınız koparak dökülmez. Siz de güçlü saçlarınızın keyfini çıkarırsınız.

3. Saç Derisindeki Kaşıntıyı Önler

Sedef, egzama gibi cilt problemleri saç derisinde de sıklıkla görülmektedir. Saçın hava almayışı, stres, hava kirliliği gibi faktörler bu hastalıkların en büyük tetikleyicisidir. Bu hastalıkların beraberinde getirdiği kaşıntı probleminin etkilerini en aza indirmek için yağ oldukça etkili bir seçim olacaktır. Bu doğal yağ, saç derisindeki bakterilere savaş açarak saç derisi problemlerini ortadan kaldırır. Kaşıntı etkilerini azaltır, iltihap oluşumunu engeller.

4. Saçın pH Oranını Dengeler

Saç köklerinizi uyararak pH oranını dengeler ve saçın doğal yağlanması sağlanır. Saçınızın yağlı görünümünden rahatsızlık duyuyorsanız bu yağ sizin için iyi bir çözüm önerisi olacaktır. Kullandıkça saç derinizdeki bakteriler ve kirler temizlenecek erken yağlanma probleminin önüne geçilmiş olacaktır.

5. Kuru ve Mat Görünümü Ortadan Kaldırır

Saçlarınızın kuru ve mat görüntüsüne canınız mı sıkılıyor? Dert etmeyin. Nar çekirdeği yağının içeriğindeki bileşenler saçınızı besleyerek dilediğiniz canlı görünüme kavuşturacak. Çünkü bu yağ, saçınızı tüm zararlı etkilerden koruyarak donuk görüntüyü yok edecektir.

6. Saçın Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Saçınızı uzatmak için çabalıyor ama zayıf görünümden kurtulamıyor musunuz? C vitamini zengini bu yağ saç tellerinizi kökten uca onararak saçlarınızın güçlü bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

7. Mükemmel Bir Saç Toniğidir

Saçınızı derinlemesine temizler ve gün içerisinde maruz kaldığınız toz ve kirden saçınızı ve saç derinizi arındırarak, gereken bakımı yapar.

8. Kabarmayı Önler

Elektriklenme ve kabarma saçımızı şekillendirirken sıkça karşılaştığımız durumlardır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için şampuana ekleyeceğiniz bu mucizevi yağ sayesinde şikayetinize artık dur diyeceksiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Yan Etkileri

Bilinen bir yan etkisi yoktur ama her ürün gibi dozunda kullanılmalıdır. Fazla sürüldüğü takdirde vücudunuz alerjik tepkiler verebilir. Kullanmadan önce mutlaka alerji testi yapmalısınız. Kolunuza bir damla yağ damlatıp 15 dk kadar bekleyin ve vücudunuzun tepki verip vermediğini öğrenerek oluşabilecek kötü sonuçları önleyebilirsiniz. Vücudunuz kızarıklık, yanma, kaşıntı vb. reaksiyonlar gösteriyor ise kesinlikle kullanıma devam etmeyin.

Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi bilinçsiz tüketimde sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kullanım talimatlarına uyulmalı herhangi bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız, gebelik durumu mevcutsa kullanılmadan evvel mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Yorum Yaz