Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır?

Ayva çekirdeği maskesi, antienflamatuar özelliklere sahiptir ve mucizevi bir antioksidan kaynağıdır. Nemlendirici etkisi ile cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Egzama ve sedef hastalığı ile ilgili cilt iltihaplarının tedavi sürecine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Ayva Çekirdeği Maskesinin Cilde Faydaları

 • Antienflamatuar ve antibakteriyel özellikler içerir.
 • Ciltte kronik iltihaplanma oluşmasını önler.
 • Cildi sıkılaştırır ve cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Egzama ve sedef hastalığı ile ilgili cilt iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Sivilce izi, güneş lekesi gibi cilt lekelerini giderir.
 • Doğal botoks etkisi ile genişlemiş gözenekleri sıkılaştırır.
 • Siyah nokta ve sivilce oluşmasını önler.
 • Cildi çevresel faktörlerin zararlı etkilerine karşı korur.
 • Yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olur.
 • Koyu, siyah ve kahverengi lekeleri yok eder.
 • Ciltte renk eşitsizliğini giderir.
 • Peeling etkisi ile ölü deriyi ve fazla yağı arındırır.
 • Göbek, bel, basan ve bacak bölgesindeki çatlak ve selüliti giderir.
 • Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Ciltte oluşan alerjik reaksiyonların etkisini azaltır.
 • Kan dolaşımını arttırır ve cildi besler.

Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifi

Ayva çekirdeği maskesi hazırlamak için bir kase içerisine 3 yemek kaşığı sıcak su ve birkaç adet ayva çekirdeği ekleyin. 1 gün boyunca bekleyin, bu süreçte ayva çekirdekleri suda berrak bir jel oluşturacaktır. Bu jeli doğrudan cildinize uygulayın ve 30 dakika bekleyin, ardından su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1-2 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak karışıma gül suyu veya badem gibi bitkisel yağlar ekleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin:

1 tatlı kaşığı ayva çekirdeğini iyice ezerek toz haline getirin ve bir kase içerisine 1 adet yumurta akı ile birlikte ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi fazla yağdan arındırarak tıkanmış gözenekleri açar ve cildin nefes almasını sağlar.

Kuru Ciltler İçin:

Bir kase içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize bir fırça yardımı ile nazikçe uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Kuru ve tahriş olmuş cildi nemlendirir ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Akne ve Siyah Noktalar İçin:

1 tatlı ayva çekirdeğini ezerek toz haline getirin ve 1 tutam papatya ile birlikte kaseye alın. İçerisine 100 ml su ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize masaj yaparak nazikçe uygulayın. 20 dk bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Yağ ve kir ile tıkanmış gözenekleri temizler ve siyah noktaları yok eder.

Cildi Beslemek İçin:

Bir kase içerisine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ekleyerek homojen bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Maskeyi bir pamuk yardımı ile cildinize nazikçe uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 3 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi derinlemesine besleyerek sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cildi Nemlendirmek İçin:

Bir kase içerisine 1 tatlı kaşığı püre haline getirilmiş avokado ve 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize fırça yardımı ile nazikçe uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 2 defa maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi derinlemesine nemlendirir ve cildin nem kaybetmesini engeller.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin:

Bir kase içerisine 1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş ayva çekirdeği ve 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek karıştırın. Ardından içerisine 1 tatlı kaşığı limon ve bal ekledikten sonra karıştırın. Maskeyi pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Gözenekleri sıkılaştırır ve genişlemiş olan gözenekleri küçültür.

Sivilce İzi ve Cilt Lekeleri İçin:

Bir kase içerisine 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyerek krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Maskeyi cildinize masaj yaparak uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1-2 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Peeling etkisi ile cildi ölü hücrelerden arındırır. Ciltteki sivilce izi ve cilt lekelerini yok eder.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin:

Bir kase içerisine 1 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği ve 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize fırça yardımı ile göz çevresi hariç uygulayın. 1 saat bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1 defa maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi derinlemesine besleyerek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cilt Kırışıkları İçin:

Bir su bardağı gül suyu içerisine 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği ve 1 yemek kaşığı öğütülmüş toz meyan kökü ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı kapalı bir kap içerisinde 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Maskeyi cildinize fırça yardımı ile uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayın. Haftada 2-3 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Cilde yaşlanma karşıtı bakım sağlayarak kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eder.

Cildi Sıkılaştırmak İçin:

Bir kase içerisine bir tatlı kaşığı ayva çekirdeği jeli ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırın. İçerisine E vitamini kapsülünü açarak boşaltın ve iyice karıştırın. Maskeyi cildinize bir pamuk yardımı ile nazikçe uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1-2 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi sıkılaştırır ve daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cildi Temizlemek İçin:

Bir kase içerisine 1 çay kaşığı ayva çekirdeği jeli ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi cildinize pamuk yardımı ile uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra su ile cildinizi yıkayın. Haftada 1-2 kez maskeyi uygulayabilirsiniz. Cildi derinlemesine temizler ve sivilce ve iltihaplı cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur. Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve pullanmayı giderir.

Yorum Yaz