Bilim Kurulundan Kurban Bayramı Hakkında Çok Önemli Uyarılar Geldi!

Türkiye koronavirüs yüzünden geçtiğimiz ramazan bayramını virüsün gölgesi altında geçirmek zorunda kalmıştı. Halk gözünü bu sefer kurban bayramına çevirdi. Bayramı kısa bir zaman kalmasının üzerine alanında uzman kişilerden önemli açıklamalar gelmeye başladı. Gelen son bir habere göre ise bilim kurulu kurban bayramı hakkında bir açıklama yaptı.

Sıkı Bir Denetim Olacak

Bilim kurulu, kurban bayramı hakkında önemli açıklamalar yaptı. Özlü, yaptığı açıklamada, “Toplu taşımada, hayvan nakilleri, turistlik tesisler, yol güzergahlarındaki tesisler, hayvan pazarları ve kesim yerlerinde sıkı denetimler yapılmalı ve cezai yaptırımlar uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

Özlü açıklamalarına kurban kesimine ilişkin sözler ile devam etti:

“Hayvan pazarı, kesim yerine gitmeden, insanların kurbanı kesilip, eti teslim edilmeli. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin sayısı artırılmalı, alanlar genişletilmeli; yeterli sayıda lavabo, sıvı sabun, kağıt havlu, el dezenfektanı olmalı. Buraların bakımı; girişte ateş ölçümü, semptom sorgulaması, alana göre içerideki kişi sayısının kontrolü, fiziki mesafenin korunması, maskesiz girilmemesi, hijyene uyulması için ilgili kişi ve kurumlar ile bunların görev, yetki ve sorumlulukları tanımlanıp ilan edilmeli.”

Peki Bayram Namazı Kılınacak mı?

Milyonlarca vatandaşın aklında bayramda bayram namazı kılınacak mı sorusu vardı. Özlü, yapmış olduğu açıklamada, “Denetimleri kimin ne sıklıkla, nasıl yapacağı ve cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı netleştirilmeli. Mümkünse, bayram namazı açık havada kılınmalı, kişiler arası en az 1 metre mesafe olmalı, maskesiz gelinmemeli, giriş ve çıkışta kalabalıklaşma olmaması için uyarılar yapılmalı, namaz sonrası bayramlaşma, temas, tokalaşma olmamalı. Namaz öncesi cami, halılar, lavabo, abdest alma yerleri, tuvaletler ve çevre yüzeyleri temizlenip dezenfekte edilmeli, cemaat evinden seccadesini getirerek, onun üzerinde namaz kılmalı, müftülükler, din görevlileri, bu kuralları önceden cemaate duyurmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Yorum Yaz