Botaş Personel Alımı ve İş İlanları 2023

Botaş Personel Alımı ilanlarına ilişkin zaman zaman personel alınacağı ile ilgili haberler yapılmakta. Özellikle ” Botaş iş başvuruları ” için internet gazetelerinden zaman zaman haberler yayınlanmakta. İşçi alımları ile alakalı haberler olsa da Botaş Personel Alımlarına başvurmanız Kpss ve Yds puanınıza bağlıdır. Personel alımlarında iş başvuruları ” İşkur ” Aracılığı ile yapılmaktadır. Detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyunuz.

Botaş Personel Alımı ve İş İlanları

Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümetleri arasında 27.08.1973 tarihinde imzalanan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması çerçevesinde Irak ham petrolünün İskenderun Körfezine taşınmasını gerçekleştirmek üzere, 7/7871 Sayılı Kararnameye istinaden 15.08.1974 tarihinde kurulmuştur. Bakanlar Kurulunun 08.02.1995 tarih ve 96/6526 sayılı kararıyla Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak yapılandırılmıştır. BOTAŞ, 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye tabi, özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş, anonim şirket statüsünde bir Kamu İktisadi Teşebbüsüdür.

Sermayesinin tamamı T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan BOTAŞ, boru hatları ile petrol taşımacılığının yanı sıra doğal gaz taşımacılığı, dağıtımı, ithalatı, depolanması, pazarlanması, ticareti ve ihracatı alanlarında faaliyet göstermektedir.

BOTAŞ açılım olarak Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü’dür. Doğalgaz konusunda öncü bir firma olan BOTAŞ, her yıl yaklaşık olarak 20 kişilik bir işçi grubunu bünyesine katar ve işçi alımı duyurularını internet üzerinden duyurur. İşe alınacak personellerde KPSS gibi bazı şartlar aranmasının sebebi nitelikli iş gücüne verdiği önemden kaynaklanır.

Personel Alım Süreci

Kuruluşumuz personel ihtiyacı olduğunda Türkiye İş Kurumundan (İŞKUR) talepte bulunmakta olup adayların İŞKUR’a müracaat etmesi gerekmektedir. Alınacak adayda aranacak nitelikler (KPSS/YDS puanı vb), adayların hangi şehirde istihdam edilecekleri, iş başı yapılacak unvan vb bilgilerin tamamı ilanda yer almaktadır.

İş İlanları yayımlandığı zaman Botaş resmi web sitesinde adaylara duyurulur. Nitelikli adayları şirket bünyesine kazandırmak isteyen insan kaynakları gerçekleştirdiği mülakat sistemi ile adayları elemektedir. Botaş insan kaynaklarının işe alım ile alakalı süreci şu şekildedir;

Botaş İnsan Kaynakları

İşe alımlar mühendis, avukat, büro görevlisi ve teknisyenlerden oluşur. Genel olarak her pozisyonun çalışma şartları farklı olduğundan mülakatlar sonucunda işe alınmanız durumunda devamı olarak da bir işe hazırlık evresi olur. BOTAŞ köklü bir kuruluştur ve bu sebeple de personel kadrosunda olmak size de pek çok şey katacaktır.

Personel Alımı için insan kaynakları belirlediği pozisyonlara uygun olacak şekilde adayları elemektedir. Bu bağlamda personel alımı yapılacak pozisyon için kriterleri ve başvuru şartlarını ilan detaylarında açıkça belirtir.

Şirket iş başvurusu yapan adayları eşit koşullarda değerlendirerek işe alım yapmaktadır. Botaş şirketine ilettiğiniz özgeçmişiniz pozisyon için detaylı bir şekilde incelenir. Botaş ülkemizin en çok istihdam sağlayan firmalarından birisidir. Botaş insan kaynakları şirket bünyesinde personel ihtiyacı bulunan pozisyonları tespit ederek açık pozisyonları açıklar ve iş ilanı olarak yayımlar.

İşe Alım Süreci

 • Açık Pozisyonların Yayımlanması
 • Adayın İş başvuru Formu Doldurması
 • İnsan Kaynaklarının Özgeçmişlerin Pozisyona ve şirkete uygunluğunun denetlemesi
 • Adayın Mülakata Çağırılması
 • Olumlu Bulunan Adaylara İş Teklifi Yapılması

Aday Bilgi Sistemi

Aday Bilgi Sistemi, İŞKUR tarafından yayımlanan ilanlarımıza başvuru yaparak nihai listeye giren adayların interaktif kaydının alınması ve belgelerinin yüklenmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Sisteme sadece nihai listeye kalan adaylar, BOTAŞ İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilerek giriş yapabileceklerdir. 

ADAY BİLGİ SİSTEMİNE BAŞVURU ESNASINDA YÜKLENECEK BELGELER  

 1. KPSS Sonuç Belgesi veya Kamu Öncelikli Adaylar için Kamu Öncelik Belgesi
 2. E-Devlet’ ten Kuruluşumuza İbraz Edilmek Üzere Alınacak “Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi”
 3. Yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar için E-Devlet’ ten alınacak “Yükseköğretim Mezun Belgesi “
 4. E-Devlet’ ten alınacak Adli Sicil Belgesi
 5. İlanda Yer Alan Şartlara İlişkin Diğer Belgeler (Yabancı Dil, Tecrübe, Sertifika, vb.)

Botaş İş İlanları

 • Bilgisayar Müh.
 • Bilişim Sistemleri Müh.
 • Kontrol ve Bilgisayar Müh.
 • Yazılım Müh.
 • Elektronik Müh.
 • Elektrik-Elektronik Müh.
 • Metal Teknolojisi
 • Deniz ve liman işletmeciliği
 • İtfaiyecilik ve yangın güvenliği
 • Maliye
 • Kimya mühendisi
 • Rus dili ve edebiyatı
 • Tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı
Adaylarda Aranan Nitelikler

* EKAT BELGESİNE SAHİP OLMAK
* İŞE BAŞLATILMASI HALİNDE İŞİTME RAPORU İSTENECEKTİR.
* EN AZ B SINIFI EHLİYET SAHİBİ OLMAK
* SEYAHATE ENGEL DURUMU OLMAMAK
* SAHADA ÇALIŞMAYA ENGEL DURUMU OLMAMAK
* İŞE BAŞLATILMASI HALİNDE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞABİLECEĞİNE İLİŞKİN SAĞLIK RAPORU İSTENECEKTİR.

Botaş İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Botaş Personel alımlarında ayrıca Kpss puanının yanı sıra mezun olduğunuz bölümde önemlidir. Bazı departmanlara Lise mezunu alırken bazı departmanlara meslek lisesi yada Lisans / Önlisans mezunu almaktadır. Botaş Personel alımına başvurmak için İŞKUR üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üye olduktan sonra Botaş’ı aratarak başvuruda bulunabilirsiniz. Nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için link; İşkur’a Nasıl Üye Olunur?

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/botas-personel-alimi/

Yorum Yaz