Çay Ağacı Sabunu Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı sabunu: güçlü antibakteriyel ve antimikrobik özelliği ile birlikte sivilce, siyah nokta, akne ve cilt lekeleri gibi sorunlara iyi gelir. Cilt yüzeyinde gözeneklerde oluşan iltihabı ve bakterilerin giderilmesini sağlayarak etkili temizlik sunar. Saç derisi rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Çay ağacı yağı, Pamuk yağı, Hindistan cevizi yağı, aqua yağı, elaeis guineensis yağı, hint yağı, ayçiçeği yağı, zeytinyağı ile orantılı bir şekilde karışımından hazırlanır.

Çay Ağacı Sabunu Cilde Faydaları

1. Tırnak Mantarını Yok Eder

İlk başta tırnak makası ile ölü tırnağı kesin ve temizleyin. Çay ağacı sabununu köpürterek su ile ayaklarınızı yıkayın. Pamuğa birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve ıslak olan ayaklarınıza yağı sürün. Kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemi gün içinde iki kere uygulayabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada reçete ile satılan antifungal krem kullananlar denekler kadar bu uygulamanın %100 etkili olduğu görülmüştür.

2. Spor Sonrası Ayakları Rahatlatır

Sporcularda özellikle karşılaşılan ayaklarda yanma, iltihaplanma, kireçlenme ve kaşınma sorunları için kullanılan çay ağacı yağı gibi sabunu da kullanılarak rahatlama sağlanabilir.

3. Uçuk Tedavisinde Etkilidir

“Herpes simpleks” halk adıyla uçuk bulaşıcı sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. Genelde bağışıklık sistemi zayıfladığında görülen bir durumdur. Böyle bir durumda sabunu köpürterek uçuk üstüne sürerseniz tedavi sürecine katkı sağlar ve yayılmasını önler.

4. Akne ve Sivilceleri Yok Eder

Çay ağacı sabunu antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikleri ile cildi derinlemesine temizleyerek sivilce ve akne gibi cilt lekelerinin oluşmasını azaltır ve yeniden oluşumunu önler. Ciltte oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir ve iltihapları tedavi eder.

5. Vücut Kokusunu Giderir

Giysi ve deride üreyen bakteriler kötü kokulara yol açar. Çay ağacı sabunu, vücut kokusuna neden olan bakterileri, antiseptik özelliği sayesince kolayca yok eder. Bu nedenle duş sabunu olarak kullanabilirsiniz.

6. Sıyrık ve Kesiklerin İyileşmesini Hızlandırır

Antiseptik özelliği kesiklerin ve sıyrıkların iyileşmesini hızlandırır. Doğal bileşenleri sayesinde hasar görmüş cildi iyi bir şekilde iyileştirir. Vücutta oluşan küçük yaraları, sıyrıkları dezenfekte edip tedavi etmek için kullanılır.

7. Mantarın Yayılmasını Engeller

Düzenli kullanımda mantar gibi rahatsızlıkların gelişmesini engeller. İçeriğindeki bileşenler mantarın vücuda yayılmasını önler. Saçkıran, sedef hastalığı, mantar ve egzama gibi enfeksiyonların oluşumunu engeller.

8. Güneş Yanığı Tedavisinde Kullanılır

Güneş yanığı olan bölgeye uygulanması, cildi rahatlatarak oluşan şişliği azaltır.

9. Epilasyon Sonrası Rahatlatıcı Etkisi Vardır

Çay ağacı yağı sabunu anti alerjik bileşenleri sayesinde epilasyon sonrası cilt yüzeyinde oluşabilecek alerjik reaksiyonları engeller. Cildinize canlı ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

10. Tıraş Köpüğü Olarak Kullanılabilir

İyi bir köpük oluşumu sağlar. Tıraş esnasına kullandığınız sabunun oluşturduğu köpük daha kolay tıraş olmanızı sağlar ve cildi nemlendirir.

11. İyi Bir Böcek Kovucudur

Sabun cilde sürüldüğünde, sinek, pire gibi hastalık taşıyan böcekleri kovmak için bariyer oluşturur.

12. Doğal Koku Görevi Görür

Banyonuz için deodorant görevi görür. Banyonuzun bir köşesinde sabun olması bile ortama güzel ve taze koku verecektir.

13. Morluklara Karşı Etkilidir

Düşme ve çarpma sonucu oluşan morlukların üzerine sabunu köpürterek hafif hareketlerle masaj yaparak uygulamak morlukları alarak kısa sürede yok olmasını sağlar.

Çay Ağacı Sabunu Saça Faydaları

Çay ağacı sabunu, saçın nem dengesini koruyarak saça parlaklık sağlar. Saç derisini besleyerek saçın canlı görünmesine yardımcı olur. Kuru ve yıpranmış saçları nemlendirir ve uçları kırık olan saçları onarır. Saç diplerinde kepek oluşumuna iyi gelir ve oluşumunu engeller.

1. Kepeklenmeyi Önler

Çay ağacı sabunu, düzenli kullanımda kepek oluşumunu önler. Saç derisini onararak, kaşıntı ve pullanmanın önüne geçer.

2. Saçlara Bakım Yapar

Aşırı kuru ve yıpranmış saçlar için kullanılır. Kırılmış, yıpranmış, sert saçların yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar.

3. Saçların Sağlıklı Uzamasını Sağlar

Saç uzunluğunuza göre çay ağacı yağını ve zeytinyağını karıştırın. Zeytinyağı da içeriği sayesinde mantar ve antibakteriyel önleyicidir. Bu karışım ile maske yapmak, saç dökülmesinin önüne geçer ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek daha güçlü saç oluşumuna yardımcı olur.

4. Bitlerden Kurtulmanızı Sağlar

Bitlenmenin önüne geçmekle beraber bitlerden kurtulmanızı sağlar. Saç için çay ağacı yağı tek başına kullanılmaktansa, aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü yada lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

5. Saç Dökülmesi ve Kepek Önlemede Etkilidir

Antibakteriyel ve mantar önleyici bileşenler içerir. Kepek sorunu olan saçlar için etkili çözümdür. Bazı kepek önleyici şampuanların içinde de bulunduğunu görebilirsiniz.

6. Saçta Seboreik Dermatit Tedavisine Katkı Sağlar

Kaşınan kafa derisine alerji, bakteri ve mantar neden olabilir. Seboreik dermatit nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte “malassezia furfur” mantarının etkisi ile tetiklendiği düşünülmektedir. Bilimsel olarak kesin veriler olmamakla birlikte, kullanıcı deneyimleri ve klinik denemelerin çay ağacı sabununun seboreik dermatit üzerinde olumlu etkilerinden bahsedilmektedir.

Çay Ağacı Sabunu Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı sabunu, istenilen bölgeye bol bol köpürtülerek uygulanır. Köpüklü olarak 3-5 dakika arası ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Cilde esneklik verdiğinden dolayı uygulama sonrasında cildi nemlendirmelisiniz.

Sivilce, Akne ve Çıban İçin Kullanımı

Sivilce ve aknelerin üzerine çay ağacı sabununu iyice köpürterek uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayarak temizleyin ve nemlendirici kullanın. Her cilt tipi için uygundur. Cilt kirlerini derinlemesine temizleyerek sivilcelerin yeniden oluşmasını engelleyecektir.

El ve Ayak Mantarı İçin Kullanımı

Gece yatmadan önce çay ağacı sabunu ile el ve ayaklar iyice temizleyin. Gün içerisinde ise ılık su içerisine birkaç damla çay ağacı damlatın ve ayakları veya elleri bu su içerisinde 10-15 dakika bekletin. Ardından su ile temizleyerek durulayın.

Tırnak Batması İltihabı İçin Kullanımı

Antibakteriyel oluşu ile iyileştirme etkisine sahip çay ağacı sabununu, ılık su dolu bir kabın içinde köpürterek ayağınızı 5-10 dakika suyun içinde beklettikten sonra iyice yıkayınız.

Saç Derisi ve Saç İçin Kullanımı

Duş esnasında ıslatılan saçlar, çay ağacı sabunu ile köpürtülerek tüm saça uygulandıktan sonra bol su ile durulanır. Saçlara ilk uygulamada sertleşme görülmesi normaldir. İlk kullanımdan sonra saçlar normal seyrine dönerek yumuşatıcı kullanmaya gerek kalmaz.

Kuru saç derisi ve egzama gibi sorunları olan kişilerin kullanımı için uygundur. Saçların günde 1 kere çay ağacı sabunu ile yıkanması yeterli olacaktır. Su ile ıslatılan saçınızı sabun ile bolca köpürtün ve masaj yaparak derinize kadar işlemesini sağlayın, ardından ılık bol su ile durulayın.

Yorum Yaz