Eşek Sütü Sabunu Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü sabunu, peeling etkisi ile ciltte oluşan kararma ve cilt lekelerini giderir. Anti inflamatuar ve antimikrobiyal özelliği sayesinde sivilce, akne ve siyah nokta oluşmasını önler. Düzenli olarak kullanılması ile cildi beyazlatır. Saç derisinde kepek, kaşıntı ve deri döküntüsünü giderir.

Eşek sütü sabunu, eşek sütünden üretildiği için tüm faydalarını da içerisinde barındırır. Sabun içerisinde sodyum, çinko, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve A, B1, B2, C ve E vitamini, Omega 3, Omega 6 çoklu doymamış yağ asitleri yer alır.

Eşek Sütü Sabunu Cilde Faydaları

1. Kırışıklıkları Yok eder

Eşek sütünün içeriğindeki en önemli maddelerden biri cildi gençleştiren, tazeleyen ve doğal olarak daha genç görünmeyi sağlayan bir tür retinol içermesidir. Retinol hemen hemen tüm cilt kremlerinde kullanılan bir maddedir. Temel işlevi cildin yapı taşı olarak kabul edilen kolajen miktarını artıran retinol, bu sayede ince çizgilerin ve kırışıklıkları azaltılmasına yardımcı olur.

İçerdiği alfa-hidroksi asitler ile cildin yaşlanma belirtilerini azaltarak cildi doğal olan parlaklığına ve canlılığına kavuşmasını sağlar bu sayede pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

2. Cildi Korur

İçerdiği antioksidanlar ile birlikte çevre kirliliği, UV ışınları veya sağlıksız beslenme sonucunda oluşan doku hasarına karşı vücuttaki serbest radikaller ile mücadele ederek hücrelerin yaşlanmasını önler. Bu sayede cilt dokusunun ve hücrelerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

3. Cildi Yeniler

İçerdiği zengin retinol, fosfolipid, seramid, protein ve antioksidanlar ile birlikte cilde elastikiyet kazandırır ve yenileyerek gençleştirir. Yaş ilerlemesi halinde görülen lekeleri, cilt kararmalarını, çatlakları, yara izlerini ve diğer cilt lekelerini hücre yenileme özelliği ile geçirir ve cilt tonunu eşitler. Bu sayede ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

4. Sivilce Sorunlarına Karşı Etkili Çözümdür

Antibakteriyel özelliği sayesinde cilt yüzeyindeki fazla yağı alarak siyah nokta, akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Sivilce izlerinin onarılmasına yardımcı olur.

5. Cildi Besler

Eşek sütü sabunu ph değeri 7 civarındadır ve insan cildinin pH seviyesine oldukça yakındır. İçerdiği A vitamini ve laktik asit ile cildi besleyerek bakteri ve kimyasalların oluşturmuş olduğu hasarı onarır. Sorunlu olan bölgelerin kendini yenilemesini sağlar.

6. Egzama ve Sedefe İyi Gelir

Antibakteriyel, antienflamatuar, antialerjen özellikleri ile egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının belirtinden olan kızarıklık, tahriş ve kaşıntının yatıştırılmasını sağlar.

7. Peeling Etkisi Vardır

Eşek sütü sabununu düzenli kullandığınızda cildi ölü hücrelerden arındığını fark edersiniz. Cildi kurutmadan gözeneklerin tamamen temizlenmesini sağlayarak, ölü hücrelerden temizler. Geniş gözeneklere sahipseniz kullandığınızda gözeneklerinizin sıkılaşarak küçüldüğünü fark edebilirsiniz.

8. Cildi Nemlendirir

Kış mevsiminde kuruyan ve yıpranan ciltler üzerinde nemlendirici etkisi ile cildi yumuşacık yapar. Bu sayede pürüzsüz, canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

9. Cildi rahatlatır

İçerdiği çinko ile birlikte alerjik reaksiyonlar sonucunda oluşan kızarıklık ve tahrişi aynı zamanda güneş yanıklarını rahatlatır.

Eşek Sütü Sabunu Saça Faydaları

Eşek sütü sabunu içerdiği kazein gibi özel proteinler ve kalsiyum gibi faydalı bileşenler ile saç köklerini besleyerek saçları daha güçlü bir hale getirir ve böylece saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Daha güzel, bakımlı ve hacimli saçlara sahip olmak için bu sabunu kullanabilirsiniz.

Keratin, saçın yapı taşlarından birisidir ve eksikliğinde saç kırılmaya, kopmaya ve dökülmeye başlar. Kalsiyum ise keratin üretimi için gereklidir. Eşek sütü içerisinde yer alan kalsiyum ile birlikte kuru ve yıpranmış saçlara ihtiyacı olan nemi ve bakımı sağlar. Bu sayede saç tellerinin incelmesini ve saç uçlarının çatallaşmasını önleyerek daha sağlıklı ve ipeksi bir yumuşaklıkta saçlara sahip olabilirsiniz.

Antibakteriyel özelliği ile saç derisini derinlemesine temizleyerek ve nemlendirir ve daha sağlıklı bir hale getirir. Bu sayede saçta kepek gibi döküntülerin oluşmasını ve kuru saç derisinden kaynaklanan kaşıntıyı önler. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecine de katkı sağlar. Saç dökülme sorunu yaşıyorsanız ve saçlarınızın daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını istiyorsanız eşek sütü sabunu ile saçlarınızı düzenli olarak yıkayabilirsiniz.

  • Saçların güzel, bakımlı ve hacimli görünmesini sağlar.
  • Saç derisinin kabarmasını engeller.
  • Saç dökülmelerini azaltır.
  • Kepek oluşumunu engeller.
  • Saç derisinde meydana gelen kaşıntıların önüne geçer.
  • Alerjik reaksiyonları engeller.
  • Saçtaki bakterileri ortadan kaldırır.
  • Saçkıran tedavisinde kullanılır.

Eşek Sütü Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Siyah nokta, akne yada sivilce gibi sorunlara karşı sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kere kullanabilirsiniz. Her uygulamada bolca köpürttüğünüz eşek sütü sabununu yüzünüze sürerek, 5 dakika bekletip durulamanız yeterli olacaktır. Maske olarak kullanmak isterseniz sabunu köpürttükten sonra eşit bir şekilde yüzünüze yayın ve 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın.

Saça Kullanımı

Her duş sırasında ıslak saça eşek sütü sabununu köpürterek uygulayın ve bol su ile durulayın.

Yorum Yaz