Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal yağlar hayatımızın içinde çok önemli bir yere sahiptir. Hem sağlık hemde bakım anlamında doğal yağlar çok sık kullanılır. Kolay bulunur oluşları ve uygun fiyatları sayesinde tercih edilir olmaktadırlar. Dışarıdan almak istemezseniz evde kendiniz bile hazırlayabilirsiniz. Bu önemli yağlardan biri, Hindistan cevizi yağıdır. Tarih boyunca pek çok millet tarafından da kullanılmıştır. Hem kokusu hemde vücuda vermiş olduğu yumuşaklık hissi diğer yağlardan farklı olmasını sağlamaktadır. Özellikle Antik çağlarda Asya’da ekstre haline imal edilmeye başlanmıştır, en eski bitkisel yağ olduğu da bilinmektedir. Hindistan cevizi başlı başına lezzetli bir yiyecektir, çiğ ve olgun Hindistan cevizinden elde edilmektedir. Kullanım alanları ve faydaları da çok fazladır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Hindistan Cevizi Yağının Vücuda Faydaları

1. Kalsiyum bakımından zengindir

Kalsiyum vücudumuz için en gerekli olan minerallerden biridir. Özellikle diş ve kemik sağlığı açısından çok faydalıdır. Yeterli miktarda kalsiyum alındığı zaman dişler daha sağlıklı ve beyaz olur, kemiklerde daha sağlam olur ve gelişimleri hızlanır. Her yaş döneminde kalsiyum bol bol alınmalıdır. Özellikle yaşlılık zamanlarında kemik erimesi yaşanmaması için, çocukken de kemikler daha yeni yeni geliştiği için Hindistan cevizi yağı bol bol alınmalıdır. Yemeklerin içine katılarak tüketilebilir. Streptococcus mutans, diş çürüğü, diş plağı, tartar oluşumu ve diş eti hastalıklarına neden olan bakterileri öldürür, ağzın daha ferah kokmasını sağlar. Ağız sağlığı yerindeyse mide ve diğer organların sağlığı da korunur. 10 dakika boyunca yağın çekilmesi, ağız temizleme suları kadar etki göstermektedir. Yüksek orandaki kalsiyum sayesinde diş etlerinde oluşan iltihaplanmanın önüne geçeri bu sayede diş etlerinin şişmesini ve ağrımasını da engeller.

2. Pişirme yağı olarak kullanılabilir

Normalde bu tarz esansiyel yağlar pişirme yağı olarak kullanılmaz. Fakat Hindistan cevizi yağında tam tersidir. İçerdiği yağ asitleri sayesinde yüksek ısıya maruz kaldığı zaman okside olmaz bu yüzden rahatlıkla tüketilebilir. Ayçiçek yağına nazaran çok daha sağlıklıdır, içeriği daha zengindir ve daha leziz yemekler yapmanızı sağlayacaktır. Ancak satın alırken güvenilir yerlerden almaya dikkat edin. Yağın yaklaşık %87’si doymuştur, buda kızartma dahil tüm pişirme tekniklerine uygun olduğunu göstermektedir. Bitkisel yağlarda bulunan doymamış yağların aksine doymuş yağlar, yüksek sıcaklıkta ısıtıldıkları zaman yapılarını ve faydalı özelliklerini kaybetmezler. Örneği mısır ve aspir yağları pişirildiği zaman toksik bileşenlere dönüşürler ve bunlar sağlığa çok zararlıdır.

3. Hastalıklarla savaşır

Yapılar pek çok araştırmaya bakarak Hindistan cevizi yağının antimikrobiyal özelliklerinin olduğu görülmüştür. Buda demek oluyor ki mantar, bakteri ve parazit gibi zararlı canlıları yok etmektedir. Kullanıldığı andan itibaren mücadeleye başlar. Bu yüzden sağlık açısından çok faydalıdır. Enfeksiyon ve iltihaplarla mücadele eder, yayılmalarını engeller ve daha hızlı iyileşmelerini sağlar. Bu zararlı organizmalar vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Nerede olursa olsun işe yarayacaktır. Çalışmalara göre, C. diff olarak bilinen bağırsak bakterilerinin Clostridium difficile’nin büyümesini durdurduğu gözlemlenmiştir. İçeriğindeki  laurik asit mayalarla savaşmaktadır. Bu hastalıklar dışında grip, Tifo ve diğer enfeksiyon hastalıklarına çok iyi gelir. Bağırsak parazitlerini öldürür, ülser, kolit, huzursuz bağırsak sendromu ve chron gibi hastalıkların tedavisinde etkisini gösterir. Kalp ve damar sağlığını korurken reflüye çok iyi gelir. Kısaca tam bir alternatif tıp yöntemidir.

4. İdrar söktürücüdür

Bazı kişiler tuvalete çıkma konusunda zorluk yaşayabilir. Hindistan cevizi yağının az bilinen bu özelliği idrarını zor yapan kişiler için çok önemlidir. Diüretik özelliği sayesinde güçlü bir idrar söktürücü görevi görmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ile savaşır, zararlı organizmaları yok eder ve daha sağlıklı bir bağırsak sistemi sunar.

5. Gebelik döneminde kullanıma uygundur

Kadınlar hamile olduğunda çoğu şeyi tüketmeleri sakıncalı olabilir, hatta doktora danışmadan bir şey kullanmaya başlamaları önerilmez. Ancak Hindistan cevizi yağında durum değişmektedir. Gebelik dönemi için mükemmel bir yağdır, hem anne adayında hemde fetüs üzerinde çok faydalı etkileri vardır. Bebeğin gelişimini etkiler, daha sağlıklı bir birey olarak dünyaya gelmesine yardımcı olur, keza annenin de bu dönemde çok hassas olduğu için güçlü kalmasını sağlar. Mutlaka tüketilmelidir. Eğer emziren bir anneyseniz de rahatlıkla kullanabilirsiniz, sütü arttırıcı özelliğine sahiptir. Bunu içeriğindeki sağlıklı yağlar sayesinde gerçekleştirir.

6. Baş ağrısını alır

Özellikle alkol tüketiminden sonra sabahları çok şiddetli baş ağrıları olabilir. Bu baş ağrısından kurtulmak için Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda migren gibi şiddetli baş ağrılarına da iyi gelecektir. Kokusu çok rahatlatıcı olduğu için kişiyi rahatlatır, stres varsa yok eder. Bitki çayları içine ekleyip de kullanabilirsiniz.

7. Kolesterol seviyesini dengede tutar

Kolesterol özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok dikkatli olunmalıdır çünkü tehlikeli olabilir. Genelde ilaç tedavisi uygulanır ama buna ek olarak doğal yollar da denenmelidir. Eğer tercihinizi doğal yağlardan yana kullanmak istiyorsanız en mantıklı tercih Hindistan cevizi yağı olacaktır. Çünkü kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlar, bir artıp bir düşüp rahatsızlanma riskini en aza indirir. Bunu laurik asit sayesinde gerçekleştirir, ayrıca yüksek tansiyona da çok iyi gelmektedir.

8. Kansere karşı korur

Diğer bir önemli özelliği de kanserle mücadele ediyor olmasıdır. Kanser son yıllarda beslenme düzenindeki yanlışlıklar, sigara ve alkol tüketiminin artması, stres ve çevre koşulları gibi faktörlerden dolayı artış göstermektedir. Kanserden korunmak için farklı yöntemler denenebilir, bunlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz, ayçiçek yağı kansere davetiye çıkarmaktadır.

9. Metabolizmayı hızlandırır

Herkes metabolizmasının hızlı bir şekilde çalışmasını ister. Çünkü o zaman yenen yemekler daha hızlı bir şekilde sindirilir ve vücuttan atılır. Buda demek oluyor ki kilo verim hızı artar. Hindistan cevizi yağı içeriğinde orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) içerir. Bu yağ asitleri hızla emilir ve yakılan kalori miktarının artmasına yardımcı olur. Kullanıldığı süre boyunca etkisini gösterecektir. 15-20 gram yağ asiti 24 saat boyunca yakılan kalori sayısını 120 kat arttırabilir. Özellikle göbek yağını eritiyor oluşu en önemli yanlarından biridir, visseral yağ olarak da bilinir ve kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi sağlık problemlerine tedavi olur. Bir araştırmaya göre, obez erkekler yemeklerine 2 yemek kaşığı, yaklaşık 30 ml Hindistan cevizi yağı eklemiştir ve 2.54 cm kaybetmişlerdir yani kilo vermede etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka araştırmada kadınlar üzerinde denenmiştir, yine aynı ölçü diyetlerine eklenmiştir ve bel büyüklüklerinde incelme olduğu gözlemlenmiştir. Katı ve sıvı formu vardır ve kalorisi çok azdır.

10. Beyin fonksiyonları için faydalıdır

Hindistan cevizi yağının önemli özelliklerinden biri de beyin fonksiyonlarına iyi geliyor olmasıdır yani beynin daha iyi, hızlı çalışmasını sağlar, hafızayı kuvvetlendirir, ezber yapabilme ve akılda tutabilme yeteneklerini geliştirir. İçeriğindeki MTC’ler kraaciğer tarafından parçalanır ve beyin için alternatif bir enerji kaynağı olan ketonlara dönüşür. Yaş ilerledikçe görülen alzheimer hastalığının önüne geçer ki bu çok önemli bir özelliktir. Aynı şekilde epilepsi hastalığına da çok iyi gelir. Keton üretimini arttırmak beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması için temel unsundur ve bu MTC kaynağı kullanılması ile meydana gelir.

11. Böcekleri engeller

Böcekler hayatımızın hemen hemen her yerinde bizi rahatsız ederler, özellikle kırsal bölgelerdeki evlerde mutlaka olurlar. Böcekleri kendinizden ve evinizden uzak tutmak ve ısırmalarını engellemek istiyorsanız Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Doğrudan cilde uygulamak yerine bir başka taşıyıcı yağ ile seyreltmeniz gerekir. Cildinize sürdüğünüz zaman böcekler size yaklaşmayacaktır. Evin bir köşesine de bir kavanoz içinde koyabilirsiniz. Özellikle sivrisinek ısırıklarından şikayetçiyseniz, Tayland esansiyel yağları ile karıştırmak daha etkili olacaktır. Böceklerden koruduğu gibi böcek ve sinek sokmasına da çok iyi gelir. Şişliği, kızarıklığı ve kaşıntıyı alır, çabuk iyileşmesini sağlar ve mikrop kapmasını engeller.

12. Leke çıkarıcıdır

Lekelerden kasıt cilt lekeleri değil, baya halı ve mobilyalarda bulunan lekeler… Hindistan cevizi yağının kullanım alanı saymakla bitmez. Eğer çıkmak bilmeyen, inatçı lekeler varsa o bölgeyi Hindistan cevizi yağı ile silin ve mucizeyi görün. Daha etkili olmasını istiyorsanız kabartma tozu ile macun haline gelene kadar karıştırın ve sürüp 5 dakika bekletin, ardından silin.

13. Menopozun kolay geçmesini sağlar

Kadınların belli bir yaştan sonra girdikleri döneme menopoz denir. Bu dönem her kadından farklı seyreder, bazıları daha hafif atlatır, hiçbir şey anlamaz bazılarına ise sıcak basar, farklı ağrılar çekerler. Hindistan cevizi yağı kadınların bu zor dönemi daha rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olur, bunu hormonları düzenleyerek gerçekleştirir.

14. Antioksidan kaynağıdır

Hastalıklara çok iyi geldiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bunu antioksidan kaynağı olması sayesinde gerçekleştirir. Serbest radikallerle mücadele eder ve vücudu bakteri, mikroplara karşı korur. Grip, bronşit ve akne oluşumunu en aza indirir. Hatta yaşlanmayı bile geciktirir, antioksidan vücut için çok faydalıdır.

15. Kulak ağrısına iyi gelir

Değişik bir başka özelliği, kulak ağrısına çok iyi geliyor olmasıdır. Kulak çeşitli sebeplerden dolayı ağrı yapabilir ve genelde damla ile tedavi edilir. Fakat doğal yöntemleri tercih etmek istiyorsanız Hindistan cevizi yağı, sarımsak ve zeytinyağını karıştırarak uygulayabilirsiniz.

16. Varislere iyi gelir

Varis, özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir problemdir. Dış görünüş olarak bacakları olumsuz etkileyen bir hastalıktır, genelde tedavisinde varis çorabı kullanılır ancak Hindistan cevizi yağı da oldukça etkilidir. Ancak daha yeni başladığı zamanlarda kullanılması gerekir.

17. Uykusuzluğa iyi gelir

Uyku problemi çoğu kişinin çektiği bir sıkıntıdır. Kafaya takılan sorunlar ve diğerleri uykusuzluğa neden olur. Hindistan cevizi yağı rahatlatıcı etkiye sahiptir, kokusu kişiyi rahatsız etmez, yatıştırır ve daha rahat uykuya dalmaya yardımcı olur. Yastığınızın altına veya baş ucunuza koyabilirsiniz.

18. Hoş bir kokuya sahiptir

Genelde doğal yağlar ya kokusuzdur yada çok güzel bir kokuya sahip olmaz. Ancak Hindistan cevizi yağı çok hoş ve rahatlatıcı bir kokuya sahiptir, kişiyi ferahlatır. Bu yüzden doğal deodorant olarak kullanabilirsiniz. Deodorantlar ne kadar güvenli bir içeriğe sahiptir bilinmez bu yüzden doğal içerikler hem daha ferahlatıcı olur hem tahriş etmez hemde ter bezlerini tıkamaz. Ter bezleri önemlidir, tıkanmamalıdır sadece koku giderilmelidir. Hindistan cevizi yağı az miktarda sürüldüğü zaman bile etkisini gösterecektir. Bu hoş kokusunu ağız kokusu olarak bile kullanabilirsiniz, nefesi tazeler.

19. Tırnak bakımı

Bakım konusunda özellikle kadınların atlamadığı noktalardan biri de tırnak bakımıdır. Maniküre bir sürü para vermek ve temiz mi değil mi diye düşünmek yerine doğal yağları tercih edebilirsiniz. Ellerinizi ve tırnaklarınızı Hindistan cevizi yağına batırdığınız zaman hem parlayacak hemde daha bakımlı duracaktır. Ayrıca tırnakların kenarlarında oluşan etleri en aza indirir, oje yüzünden sararan tırnakları beyazlatır ve çabuk kırılmalarını engeller. Elleriniz kuruysa ve çatlıyorsa nemlendirici niyetine sürebilirsiniz, yumuşacık yapacaktır.

20. Pişiklere iyi gelir

Bebeklerin korkulu rüyası pişiğe çok iyi gelmektedir. Neredeyse tüm bebekler bu duyguyu tadar ve canları çok acır. Kimyasal kremler kullanmak yerine doğal yağlar tercih edebilirsiniz. Pişik olan yere sürün ve bezini takın. Ancak alerjisi varsa kullanmayın.

21. Diş çıkarırken bebekleri rahatlatır

Bebeklerin en zorlu dönemlerinden biri hiç şüphesiz diş çıkarma evresidir. Çünkü bu dönemde çok fazla ağrı ve ateş olur, bebekler huzursuz olur dolayısıyla ne kendileri ne de anne-babalarını uyuturlar. Daha rahat bir şekilde diş çıkarabilmeleri için Hindistan cevizi yağını diş etlerine sürebilirsiniz, onu rahatlatacaktır.

22. Kesik ve yaralara iyi gelir

Zengin içeriği sayesinde kesik ve yaraları çok daha çabuk bir şekilde iyileştirir, kabuk bağlama sürecini hızlandırır, enfeksiyon kapmasını engeller. Çok ciddi bir kesikse elbette işe yaramayacaktır ve açık yaraya sürülmemelidir. Özellikle antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonu önlüyor oluşu çok önemlidir.

23. Fırça temizliği

Buradaki fırça makyaj fırçası, kadınların en büyük sorunlarından biri makyaj fırçası temizliğidir. Eğer yanlış ürün kullanılırsa fırçaların kılları yıpranır ve temizlenmezse de kiri cilt yapısını bozar, sivilce gibi problemlere yol açar. Bu yüzden yapmanız gereken, antibakteriyel bir sabunun içine 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı eklemek ve fırçalarınızı bununla yıkamaz, ilk aldığınız günki temizliğe kavuşacaktır.

24. Kalp ve damar sağlığını korur

Kalp ve damar hastalıkları çoğu zaman ölümcül olabilir bu yüzden korumak çok önemlidir. Normalde diğer bitkisel yağlar damar tıkanıklığı gibi hastalıklara neden olur ama Hindistan cevizi yağı tam tersine korur, tıkanıklığı açar.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı her alanda çok rahatlıkla kullanılabilir ancak en çok tercih edilen alan, bakımdır. Cilt bakımı çok sayıda ürün kullanırız ve genelde kimyasal içerikli olurlar. Ancak unutulmaması gereken şey, doğal içeriklerin daha faydalı ve etkili olmasıdır. Hindistan cevizi yağını mutlaka cilt bakım rutininize eklemeniz gerekir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Nemlendirir

Cildimizle alakalı en büyük problemlerden biri kuruluktur. Özellikle mevsim değişiklikleri ve yeterli nemi alamaması döküntü, çatlak gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Eğer kuruluğun önüne geçilmezse hem kötü bir görüntü oluşur hemde egzama gibi cilt problemlerine dönüşür. Hindistan cevizi yağı katı halde alınmalı ve eritilmelidir, daha sonra cilde sürüldüğü zaman yumuşacık yapar, kuruluğu alır ve daha elastik görünmesini sağlar. Günlük kullanılan losyonlar yerine tercih edilebilir.

2. Sivilce ve aknelere iyi gelir

Çoğumuzun cilt problemlerinin biri, sivilcelerdir. Özellikle ergenlik dönemlerinde çıkarlar ama stres, düzensiz beslenme ve uyku, kullanılan ürünler gibi sebeplerden dolayı da çıkabilir ve kötü bir görüntü oluşturur. Hindistan cevizi yağı sivilcelerin iltihabını alır, daha hızlı kurumasını sağlar. Sivilcelerin iz kalmadan yok olmasını sağlar ki bu en önemli özelliklerinden biridir, çoğu cilt bakım ürününün içinde de yer alır.

3. Lekelere iyi gelir

Sivilce, yara, güneş yanığı gibi lekelerin önüne geçer, renklerini açar ve çevre dokuyla aynı tonda olmasını sağlar. Lekeler neden olursa olsun kötü bir görüntü oluşturur ve kişiyi rahatsız eder. Özellikle yeni oluşmuş bir lekeyse etkisini çok daha iyi bir şekilde gösterir. Kolajen oluşumunu hızlandırır böylece pigmentasyon probleminin önüne geçer. Kahverengi veya kırmızı her türlü lekeye iyi gelir, cilt tonunu eşitler. Uzmanların da sıklıkla önerdiği bir yöntemdir.

4. Yaraları iyileştirir

Kesik, böcek sokması yada düşme sonucu oluşan yaralar, Hindistan cevizi yağı her türlüsüne çok iyi gelir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde iyileştirme özelliğine sahiptir, düzenli kullanılırsa kısa sürede yaraların kabuk bağlamasını sağlar, iltihap kapmasını engeller. Ama açık yara üstüne kullanılmamalıdır. Daha hızlı ve etkili sonuçlar almak istiyorsanız günde 3-4 kez sorunlu bölgeye sürebilirsiniz. Antibakteriyel olduğu için yara bölgesini temizler ve mikrop kapıp daha kötü olmasını engeller. Zarar görmüş cildi onarır, serbest radikallerle savaşarak cildi besler. Bunu yüksek orandaki yağ asidi ile gerçekleştirmektedir.

5. Peeling görevi görür

Cilt bakımının en önemli adımlarından biri, peelingtir. Peeling sayesinde cilt ölü hücrelerden arınır, bu sayede yenilenir ve taze dokulara sahip olur. Hasar görmüş cilt, sivilceler ölü hücreyle beraber silinir ve yerini daha temiz, parlak, canlı bir cilt olur. Duş sonrası en doğru zaman dilimidir, vücut daha yumuşak olduğu için en iyi etkiyi görür, hemde batık oluşumu varsa bunun önüne geçer. Jilet, epilasyon gibi yöntemler sonrasında kıl köklerinde batık oluşumu gözlemlenir ve bunun önüne geçmek için en etkili yöntemlerden biri, Hindistan cevizi yağı ile peeling yapmaktır, cildi yumuşatır ve kıl köklerinin nefes almasını sağlar. Kese de kullanabilirsiniz.

6. Göz altı morluklarına iyi gelir

Özellikle uykusuzluk çeken ve çok yorulan kişilerde göz altı morlukları daha fazla görülür, halkalar kişiyi çok rahatsız eder. Genelde kapatıcı kullanılarak gizlenmeye çalışılır fakat doğal yöntemlerden olan Hindistan ceviz yağı kullanarak kökten kurtulabilirsiniz. Normalde göz için özel olarak üretilmeyen ürünlerin göz çevresine sürülmesi pek desteklenmez ama bu yağ istisnadır, çünkü cilt sağlığı için olumlu özellikleri vardır. Düzenli kullanırsanız morluklardan yavaş yavaş kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

7. Kırışıklıklarla savaşır

Hindistan cevizi yağının anti-aging özelliği olduğunu söyleyebiliriz, bu sayede yaşlılık belirtilerini azaltır veya direk yok eder. Özellikle kırışıklık konusunda çok etkilidir. Zamanla ciltte ince çizgiler çıkmaya başlar, sarkmalar oluşur. Hindistan cevizi yağı sarkmaları engeller, yüzün daha gergin durmasını sağlar ve kırışıklıkları yok eder. Tabi bunun için uzun yıllardır kullanıyor olmak gerekir ve aşağıdan yukarıya doğru masaj hareketleri yaparak uygulanmalıdır.

8. Çatlaklara iyi gelir

Çatlaklar özellikle kadınların en büyük düşmanlarından biridir. Hızlı kilo alıp vermeler yada hamilelik dönemi çatlakların en çok oluştuğu dönemlerdir. Özellikle bacak, bel ve göbek bölgelerinde çok sık görülür. Hindistan cevizi yağı çatlaklara çok iyi gelir, yavaş yavaş yok olmalarını sağlar. Nerede olursa olsun işe yarayacaktır. Uygularken masaj yapmak oldukça etkilidir. Çatlaklarla benzer özellikler taşıyan ve özellikle kadınlarda çok sık görülen selülite de çok iyi gelir, cilt yüzeyini pürüzsüz bir hale getirir.

9. Cilt problemlerine iyi gelir

Egzama, sedef ve mantar gibi cilt problemlerine çok iyi gelir. Bu tarz hastalıklar oldukça hızlı bir şekilde ilerleyebilir bu yüzden çabuk hareket edilmelidir, doğal yöntemler ise en etkili olanlarıdır. Hindistan cevizi yağı sorunlu bölgeye sürüldüğü zaman orayı yumuşatır, kızarıklığı ve acıyı alır, E vitamini sayesinde hızlı bir şekilde cildi onarır ve besler, iltihap varsa yok eder. Mantar gibi enfeksiyonları kısa sürede diğer bölgelere bulaşmadan tedavi eder. Cilt problemleri çocuklarda görülüyorsa, onlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

10. Temizleyicidir

Cilt bakımının temel taşı, cilt temizliğidir. Cilt güzel bir şekilde temizlendiği zaman sivilce, siyah nokta gibi hiçbir şey kalmaz. Çünkü kirli kaldığı zaman cilt nefes alamaz ve problem kusar. Hindistan cevizi yağını günlük temizleyici olarak kullanabilirsiniz, tonik gibi pamuk ile uygulanabilir. Derinlemesine temizlik sunacaktır, cidli besleyerek daha parlak, canlı ve genç görünmesini sağlayacaktır. Kimyasal temizlik ürünlerine göre daha etkilidir.

11. Güneş kremi görevi görür

Güneş lekelerini açtığını yukarıda söylemiştik ancak güneşten korunmak için de kullanılabilir. Özellikle öğlen saatlerinde güneş ışınları dik bir şekilde iner ve lekelenme, yanık oluşumu için tam zamanıdır. Böyle zamanlarda, sahilde güneş kremi mutlaka sürülmelidir. Onunla beraber Hindistan cevizi yağı da sürerseniz çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz çünkü kremler bazen tek başına yetmeyebilir. İçinde güneş koruma faktörü bulunduğu için tek başına bile kullanabilirsiniz. UV ışınlarının neredeyse %20’sini engeller. Ancak %90’ını yok eden bir güneş koruyucu kremi ile neredeyse aynı korumaya sahiptir.

12. Yağlanmayı önler

Yağlı cilde sahip olan kişilerde bu problem çok sık görülür. Özellikle alın, burun bölgelerinde parlamalara neden olur ve sürülen fondoteni kusar, kötü bir görüntüye neden olur. Böyle bir cilt tipine sahip olan kişiler her ürünü rahatlıkla kullanamaz, daha fazla parlama yaşanabilir. Ancak Hindistan cevizi yağı rahatlıkla kullanılabilir, parlamayı alır ve yağı emer. Sebum seviyesini dengeler.

13. Dudak balmı olarak kullanılabilir

Hindistan cevizi yağı cilt, dirsek, topuk gibi yerlerin kuruluğunu alır, nemlendirir. Ancak dudak içinde oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında dudaklar çatlar, kanar ve kurur. Hindistan cevizi yağını katı formda alıp balm haline getirebilirsiniz. İçine nane yağı gibi farklı esansiyel yağlar koyup etkisini arttırabilir veya ruj ile karıştırıp renklendirebilirsiniz.

14. Vücut yağı olarak kullanılabilir

Losyonlar ve nemlendiriciler dışında vücut yağları da nemlendirmek, yumuşatmak amacıyla kullanılabilir. Geleneksel losyonların içinde bulunan kimyasallar ve parabenler, cildin zarar görmesine neden olur. Başka yağlarla karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

15. Gözenekleri açar

Peeling etkisi ile kullanıldığı zaman gözenekleri açıcı özelliği bulunur, gözenekleri açar, cildin nefes almasını sağlar ve bu sayede sivilce, akne, siyah nokta oluşumu engellenmiş olur. Çoğu cilt probleminin temeli gözeneklerin tıkalı olmasıdır.

16. Masaj kremi

Masaj yapmak rahatlamaya, acılardan ve ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur. Cilt bakımı yada sorunlu bölgeye sürülürken masaj yaparak uygulamak kan dolaşımını hızlandıracağı için daha etkilidir. Genelde masaj yağları pahalı olur ve içinde ne olduğu belli değildir, Hindistan cevizi yağını farklı esansiyel yağlarla karıştırarak kendi masaj yağınızı hazırlayabilirsiniz, dilerseniz duşta suyunuza birkaç damla katabilir ve detoks suyu elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Faydaları

Hindistan cevizi yağı cilde ne kadar fayda sağlıyorsa aynı şekilde saça da sağlar. Saç bakımı için türlü türlü kimyasal bakım ürünleri, şampuanlar kullanılır ancak doğal yöntemler her zaman daha etkili olur ve zarar gösterme ihtimalleri sıfırdır. Hindistan cevizi yağının saça faydaları şu şekilde sıralanabilir;

1. Saçların onarılmasını sağlar

Kimyasal ürünler, çok fazla ısıya maruz kalması veya boya saçların hasar görmesine neden olur, daha cansız ve mat görünür, kolay bir şekilde şekil alamaz. Hindistan cevizi yağı saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar, zengin içeriği sayesinde besler ve onarır. Bu sayede pek çok saç probleminin önüne geçmiş olur. Onarım gerçekleştirirken aynı zamanda hasar görmesini de engeller, ıslakken protein kaybından korur. Güneşin zararlı ışınlarında da saçlar yıpranır, Hindistan cevizi yağı bu tür faktörlere karşı korur.

2. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar

Herkes saçlarının daha hızlı bir şekilde uzamasını ister ama uzarken de sağlıklı uzaması istenir. Hindistan cevizi yağı saçları sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzatır, daha gür görünmesini sağlar, kırıkları önler bu sayede saçlar daha hızlı uzar. Gün içinde hava, beslenme bozuklukları gibi etkenler saçları güçsüzleştirir ve kopmalarına neden olur. Buda uzamasını engelleyen bir faktördür. Uzarken kırılmasını da engeller.

3. Saçı nemlendirir

Saç en önemli aksesuarlarımızdan biridir, bu yüzden parlak ve canlı görünmesini isteriz. Hindistan cevizi yağı saçları nemlendirir ve mat görünümünü alır. Nemli saç kabarmaz ve kolay kolay düğüm olmaz, daha rahat taranır. İpeksi bir görünüme sahip olurlar.

4. Saçları bitten korur

Özellikle çocukların okul döneminde veya kirli yerlerde yaşam, iş hayatı saçların bitlenmesine yol açabilir. Bitler elbette saçlar için büyük bir zarardır, hem hastalık niteliği taşır hemde çok kaşıntıya neden olur, buda saç derisinde döküntülere, alerjilere ve yanmalara neden olur. Bitleri yok etmek için genelde şampuan veya koku kullanılır ancak Hindistan cevizi yağı akla gelmez, fakat oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır. Bitleri antibakteriyel yapısı ve kokusu ile kısa sürede yok eder, eğer bitlenme ihtimali varsa da korur.

5. Kepekten korur

Kepek neredeyse tüm saçların ortak sorunudur, hem kaşıntıya hemde kötü bir görüntüye neden olur. Bir şekilde temizlenmesi gerekir ki daha kötüye gitmesin. Hindistan cevizi yağı çoğu kepek şampuanından daha etkilidir, doğal içeriği saçların zarar görmesini engeller. Kepekleri yok eder ve oluşumunu engeller.

6. Kafa derisini temizler

Saçlardaki çoğu problemin asıl sebebi kafa derisinde başlamaktadır. Nefes almayan, gözenekleri tıkalı olan bir deri saçların da uzamamasına, kepeklenmesine, yağlanmasına neden olur. Hindistan cevizi yağı saç derisini derinlemesine temizler, gözenekleri açar ve bu sayede hava aldırır. Bunun için uygularken deriye iyice nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Kafa derisini temizlerken aynı zamanda mantar ve maya oluşumunu da engeller, antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

7. Dökülmeyi engeller

Saç görülmesi çok sık görülen bir problemdir. Hindistan cevizi yağı saçların dökülmesini engeller, saçı besler ve sağlığını korumasını sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı Yan Etkileri

Ne kadar faydalı olduğundan bahsettik ancak her şeyde olduğu gibi Hindistan cevizi yağında da farklı yan etkiler gözlemlenebilir. Özellikle kişinin vücuduyla ve bünyesiyle alakalıdır, alerjiniz varsa yada olması gerekenden daha fazla kullandıysan yan etkilerini belli edebilir. 2 farklı türü vardır, bunlardan sızma hali en saf ve işlenmemiş olanıdır ve neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ticari versiyonu ise ki çoğunluğun kullandığı tür işlenmiş olduğu için yan etkileri olabilir.

1. İshal

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı oral olarak alındığı zaman kısa süreli yan etkilere neden olabilir, özellikle ilk kullanmaya başladığınız zamanlarda az kullanmanız önerilir, hemen tüm yiyeceklere katılmamalıdır. Zamanla, bünye alıştıkça arttırılabilir.

2. Sivilcelenme

Cildiniz yağlıysa sivilce yapabilir, içeriğindeki laurik asit normalde sivilce tedavisi için kullanılır ancak çok yağlı cilde sahip olanlarda ters tepebilir. Böyle bir durumda farklı taşıyıcı yağ ile seyreltebilirsiniz.

3. Yüksek kolesterol düzeyleri

İyi kolesterol seviyelerini arttırdığı söylenir ancak diğer sebze yağlarına nazaran bu konuda daha tehlikelidir. İçeriğindeki doymuş yağlar diğer yağlara oranla daha fazladır ve doymuş yağlar kötü kolesterolü arttırabilir buda farklı sağlık problemlerine neden olabilir.

4. Bağırsak hastalıkları

Fruktoz emilimi kötü olan kişilerde bu yan etki daha sık görülür. Böyle bir durumda sindirim problemleri de ortaya çıkar, Hindistan cevizi yağında fruktoz yoktur ama onun kullanıldığı ürünler bulunabilir ve rahatsızlığa neden olabilir.

5. Alerji

Hindistan cevizi yağına karşı bir alerjiniz varsa egzama, kusma, anaflaksi gibi yan etkilere neden olabilir. Özellikle yer fıstığına alerjisi olan kişilerde bu durum daha sık görülür. Kullanmadan önce ufak bir yerinize sürün ve farklı bir reaksiyon gösterip göstermediğinize bakın. Çocuklarda alerjik reaksiyonlar daha sık görülür, tiroid bezinin yanlış fonksiyon göstermesine neden olabilir, eğer hipotiroid  varsa kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü Hindistan cevizi yağı bu etkiyi arttıracaktır.

6. Kalbe zarar verebilir

Doymamış yağ kullanmak kalp ve damar sağlığı için her zaman daha etkilidir, Hindistan cevizi yağında ise doymuş yağ daha fazladır bu yüzden kalbe zarar verebilir. Bazı araştırmalar tereyağından daha zararlı olduğunu gösteriyor, bazıları ise onun yerine geçebileceğini iddaa ediyor.

7. Baş ağrısı

Hindistan cevizi yağı ile detoks yapanlar baş ağrısı yaşayabilirler. Bunun sebebi ise, mantarların orta zincirli yağ asitleri tarafından parçalanması sonucu ortaya çıkan ve kandaki mantarlardan geriye kalan toksinlerdir. Bu toksinler baş ağrısı yapabilir.

Candida bir çeşit mantar türüdür ve Hindistan cevizinin bu mantara çok iyi geldiği düşünülür ancak bu yanlış bir bilgidir. Daha doğrusu candida mantarı öldürüldüğü zaman kandaki toksin seviyesi de artabilir. Ayrıca genital bölgeye de sürülmemelidir, mantar enfeksiyonu varsa artmasına neden olabilir.

İçeriğindeki orta zincirli yağ asitleri karaciğere taşınır ve burada enerjiye dönüştürülür ancak taşınma problemlere de neden olabilir. Bu süreç karaciğeri baskı altında bırakabilir ve zarar verebilir. Karaciğer veya şeker hastalığınız varsa kesinlikle kullanmanız önerilmez.

Yorum Yaz