Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Hint yağı bitkisi sütleğengiller familyasından olduğu bilinmektedir ve ana vatanı Hindistan’dır. Bu yüzden özellikle Hindistan, bilinçli üretiminin en yoğun olduğu ülkelerden biridir. Bu bitki türü genellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişmektedir. Tohumlarında bulunan risin maddesi zehirli olan bu bitkinin, tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Alkolde kolaylıkla çözünebilen bir yağdır. Ayrıca pek çok hastalığa fayda sağladığı bilinmektedir. Mucizeleri keşfedilmeden önce süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir.

Çiçekleri pembe, koyu kırmızı ve dikenli bir görünüme sahip olan Hint yağı bitkisi, tohumları ve meyveleriyle beraber salkımı andırmaktadır. Meyveleri kene şeklinde ayrıca dikenli ve sert bir görünüme sahiptir. Bahçelerde, peyzaj sanatının bir parçası olarak sıkça kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz ve Ege civarında kendiliğinden kolayca ortaya çıkmakta olan bu bitkinin büyütülmesi mümkündür.

Hazmı oldukça zor olan Hint yağı, yemeklik yağ olarak kullanılmaz. Genellikle tıp alanında kullanımı yaygındır. Yağın bileşiminde fazlasıyla Risinoleik asit bulunmaktadır ve bu yağ ince bağırsaklar üzerinde müshil etkisi gösterir. 15-30 gramlık miktarı bile kuvvetli müshil etkisi yapmaya yeter. Isıtılması oldukça zor olduğu için motor yağı olarak da kullanılır.

Sanayide genellikle sabun ve boya yapımında, dericilikte, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunmaktadır. Hint yağı tohumu yanlışlıkla dahi alındığında çocukları ve yetişkinleri zehirler. Bu gibi durumlarda ilk belirtiler genellikle kusma ve ağrılı ishaldir ve görüldüğünde mutlaka doktora gidilmelidir.

Halk arasında kene otu bitkisi olarak da bilinir ve faydalanabilmek için, en az 10 metreye kadar uzaması gerekmektedir. Boyları 13-14 metreye kadar ulaşabilen bu bitkilerin tohumlarının toplanması ile Hint yağı elde edilmektedir. Yetiştirilmesi hassasiyet ve tecrübe gerektiren bitkilerden biridir, eğer mevsiminin sonuna gelinip çiçeklenme ortaya çıkarsa yağ elde etmek için geç kalınmış demektir. Besin değeri olukça önemli olan bu bitki aslında yağı ile popülerdir ve kozmetik sektörü başta olmak üzere pek çok sektör tarafından kullanılmaktadır.

Hint Yağının Vücuda Faydaları

1. Kabızlığı gidermeye yardım eder

Hint yağı bağırsakları çalıştırıcı bir güce sahip olduğundan, geçici olan kabızlık problemlerinin tedavisinde sıkça kullanılır. Normal zamanda bile tüketildiğinde içerisinde bulunan Risin oleik asit sebebiyle bağırsakta emilime uğradıktan sonra güçlü bir laksatif etkisi yapan bu yağ, kabızlığa iyi gelse de uzun dönemli kullanılmamalıdır.

2. Vücut için doğal nem kaynağıdır

Nemlendirici cildin dış tabakasındaki su kaybını önleyerek nemi cilde hapseder ve muhafaza eder. Bu nedenle kozmetik ürünlerinin çoğunda Hint yağı kullanılmaktadır. Cildi tahriş eden, boyalı ve parfümlü ürünler yerine kullanılabilecek hem uygun fiyatlı hem de normal nemlendiricidir.

3. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar

Hücre bölünmesini arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Böylece yaraların iyileşme hızını çoğaltır ve bu dönemde yarayı nemli tutar. Ayrıca doku büyümesini sağlayarak dış etkenlerin yara ile temasını keser. Böylece enfeksiyon riskini de azaltmış olur.

4. İltihabı önler

İçerisinde bulunan yağ asidi sayesinde iltihap sökme özelliği vardır ve iltihabı azaltırken aynı zamanda da ağrıyı hafifletir. Özellikle Romatoid ve sedef gibi iltihaplı rahatsızlıklarda oldukça etkilidir.

5. Vücutta oluşan mantarları yok eder

Anti fungal özelliği sayesinde vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşan mantar enfeksiyonları ile savaşarak bu bölgelerin sağlıklı kalmasını sağlar. Tekrar oluşmalarını da engeller.

6. Güneşin zarar vermesini engeller

İçeriğinde güneş koruması olan Hint yağı, UV ışınlarının oluşturduğu serbest radikallerin ciltteki etkisini azaltmaya yardım eder. Fakat güneş koruyu yerine geçmez.

7. Vücudun erken yaşlanmasını engeller

İçeriğinde bulunan bazı bileşenlerin yaşlanma karşıtı olan özellikleri sayesinde cilde uygulandığında yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Sadece yüz bölgesi için değil tüm vücutta meydana gelen sarkmalara karşı etkilidir.

8. Kan dolaşımını hızlandırır

Masaj yoluyla vücuttaki çatlak ve selülitlerin üzerine düzenli olarak uygulandığında selülit ve çatlak görünümü azaltır. Kan dolaşımını hızlanmasına yardımcı olduğundan varis, kılcal damar çatlağı gibi rahatsızlıklarla da savaşır.

9. Vücut ağrılarını azaltır

Vücuttaki ağrıya, eklemlerdeki ve kaslardaki acıya karşın, vücuda anti-inflamatuar özelliği olan bu yağ, vücuda masaj yapılarak uygulanabilir. Aromaterapi ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

10. Vücuttaki keratin yapıları güçlendirir güçlendirir

E vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan bu yağ, keratin yapıya sahip olan tırnaklarınızın güzel görünmesini sağlayarak, güçlendirecek ve çabuk kırılmasını engelleyecektir.

11. Karaciğeri korur

İçerisinde bolca antioksidan bulunduran bu yağ, karaciğeri korur. Ayrıca karaciğeri temizleyici etkisi de bulunmaktadır.

12. Topuk çatlaklarına iyi gelir

Vücudumuzun en çok kuruyan ve çatlayan bölgesi olan ayak topukları için harika bir bakım ürünüdür. Düzenli kullanıldığında kısa sürede mükemmel yumuşaklık sağlar.

Hint Yağının Cilde Faydaları

1. Doğal bir nemlendiricidir

Cildin dış tabakasındaki su kaybını önleyerek nemi cilde hapsettiğinden kozmetik ürünlerinin çoğunda kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilde bolca parlaklık ve ışıltı getirirken pürüzsüz bir görünüm sağlar.

2. Cilt tahrişlerinin iyileşmesini hızlandırır

Hint yağının hücre bölünmesini arttırıcı özelliği bulunmaktadır, aynı zamanda cilt tabakasının en altına nüfuz edebilme özelliği vardır. Yara dokusunun parçalanmasına ve dolayısıyla iyileşmesine yardımcı olurken yarayı nemli tutar. Dış etkenlerin yara ile temasını kestiğinden enfeksiyon riskini de azaltmış olur.

3. İltihabın giderilmesine yardım eder

İçerisinde bulunan yağ asidi sayesinde iltihap sökme özelliği olan Hint yağı, anti-inflamatuar özellikleri vücudun çeşitli yerlerindeki iltihabın giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda da ağrıyı hafifletir. Beyaz kan hücrelerini uyarıcı etkiye sahiptir. Vücudun zararlı serbest radikallerle savaşmasına yardım eder. Özellikle iltihaplı rahatsızlıklarda oldukça etkilidir.

4. Akne, sivilce ve deri problemlerini önler

Yağlı ciltlerde sıklıkla görülen akne problemleri ile savaş sebumu dengelemeye yardım eder. Genelde gençlerde yaygın olan bu problemlerin iyileşmesini sağlar. İltihabı geçiren özelliği sayesinde özellikle iltihaplı sivilce ve akneleri tedavi eder. İltihabı geçirdiği için akneleri azaltma özelliği de vardır. Ayrıca çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

5. Mantarlarla savaşır

Enfeksiyon iyileştirici etkisi olduğundan, mantar tedavilerinde sıkça kullanılır. Vücutta oluşan her türlü mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Antibakteriyel ve anti-fungal özellikleri sayesinde bakteri ve mantar oluşumunu önler.

6. Yaşlanma etkilerini geciktirir

Bu yağ yaşlanma etkilerini yoğun nem özelliği sayesinde azaltmaya yardım eder. Cilde nüfuz ettiğinde elastin ve kolajen üretimini arttırdığı için yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olurken, aynı zamanda ince çizgilerin görünümünü geciktirir ve cildi pürüzsüzleştirir.

7. Yara izleri ve lekeleri iyileştirir

Hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayan bu yağ, bu sayede oluşmuş olan leke ve yara izlerinin geçmesinde de oldukça etkilidir.

8. Güneşin zararlı etkilerini engeller

Hint yağı içerisinde güneş koruması bulunmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu serbest radikallerin ciltteki etkisini azaltmaya yardım ederken cildi korur. Fakat güneş koruyu yerine geçmez ve tek başına kullanılmamalıdır.

9. Vücuttaki çatlakların ve selülitlerin görünümünü azaltır

İçerisinde yer alan omega 3 yağ asitleri cildinizi derinlemesine nemlendirir ve gerginleşmesini sağlarken kan dolaşımını da hızlandırır, masaj yaparak uygulandığında vücutta oluşmuş olan çatlak ve selülitlerin görünümünü azaltır.

10. Vücut ağrılarına iyi gelir

Vücuttaki ağrıya, özellikle eklemlerdeki ve kaslardaki acıya karşı etkili olan bu yağın vücuda anti-inflamatuar özelliği vardır. İltihap söktürücü özelliği ile de birlikte vücuda masaj yapılarak uygulandığında kas ve eklem ağrılarını azaltır.

11. Tırnakların güçlenmesine yardım eder

E vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde tırnaklarınızın güzel görünmesini sağlar ve onları güçlendirerek çabuk kırılmalarını engeller.

12. Benleri yok eder

Leke açma özelliği olduğundan dolayı, karbonat ile karıştırıldığında benler üzerinde oldukça etkili olmaktadır.

13. Topukları pürüzsüzleştirir

Hint yağının çoklu cilt tabakalarına derin nüfuz edebilme becerisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde keloit tip gibi çok miktarda sertleşmiş dokuyu yumuşatabilir. Özellikle topuklarda meydana gelen sert tabakaları yumuşatmakta oldukça etkilidir.

Hint Yağının Saça Faydaları

1. Saçları ve saç derisini nemlendirir ve güçlendirir

Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için kurumuş ve zarar görmüş saçlar için oldukça etkili olan Hint yağı, saç tellerini besler ve saç kırılmaları önlemeye yardım eder. Saçları yumuşatarak nemlendirir ve saçların ışıl ışıl parlak, capcanlı görünmesini sağlar. Nemi saça hapsederek saçların daha canlı görünmesini sağlar.

2. Kepek oluşumunu engeller

Saç köklerine etki ederek saç derisinde meydan gelen pul pul dökülme, kuruluk ve kepeği engeller. Saç derisini besler ve nemlendirir, daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Saçtaki nem ve su dengesini korur, saçı besleyip, yumuşatırken saçlardan kepekle beraber biti de arındırır.

3. Saçların hacimli olmasını sağlar

Bu yağ saç köklerini ve saç tellerini beslediğinden gür ve hacimli saçlara sahip olmanızı sağlar. Düzenli kullanıldığında saçları güçlendirir ve koparak dökülmeleri azaltır. Kurumuş ve zarar görmüş saç tellerini besler ve saç kırılmaları önler. Saçları yumuşatarak nemlendirir.

4. Saçların uzamasında etkilidir

İçeriğindeki E vitaminini, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri sayesinde saçların daha parlak görünmesine yardım ederken, saçları gürleştirir, besleyip, canlandırıp, onarır. Aynı zamanda daha güzel görünmesini ve daha hızlı uzamasını sağlar. Özellikle saç diplerine masaj yaparak uygulandığında baş kısmında kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Düzenli kullanıldığı zaman saç uzama hızını 3-4 katı kadar artırılabilen Hint yağı, aynı zamanda saç tellerini kalınlaştırır.

5. Kırık oluşumunu engeller

Besleyici içeriği ile saçı güçlendirip onararak kırık oluşumunu engelleyen bu yağın düzenli kullanımı ile saç uçları sağlıklı, bakımlı görünür. Saçları onarırken daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Ayrıca kimyasal işlemler gören yada güneşin etkisi ile kırılan saçları onarmaya yardım eder

6. Saça parlaklık ve canlı bir görünüm verir

İçeriğindeki bileşenleri sayesinde saçların daha parlak görünmesini sağlarken saçları gürleştirir ve daha güzel görünmesine yardımcı olur. Saçın uzama kalitesini arttırır. Düzenli kullanıldığında capcanlı görünen, bakımlı, uzun saçlara sahip olunmasına yardımcı olur. Saça kaybettiği vitaminleri geri kazandırır. Güneşten zarar görmüş saçlarda saç kremi etkisi gösterir. İçinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde saça doğal parlaklık kazandırır.

7. Kaş ve Kirpiklerin daha güçlü ve uzun olmasını sağlar

Düzenli kullanıldığında aynı saçlarda olduğu gibi kirpiklerin ve kaşların daha dolgun ve daha uzun görünmelerini sağlarken aynı zamanda onları gürleştirir. Düzenli kullanıldığı zaman gözle görülür bir şekilde fark yaratır.

Hint Yağı Yan Etkileri

İçeriğinde bulunan risin maddesi nedeniyle tedbirli kullanılması gerekmektedir. Başlangıçta belli dozda kullanılmalı, daha sonra düzene alıştırılmalıdır. Kesinlikte tek seferde fazla miktarda tüketilmemelidir. Ciddi yan etkilere sahip olan bu bitkinin bu yan etkilerinin görülmesi durumuna mutlaka hastaneye başvurulmalıdır, mide yıkaması gerektiren bitkidir. Özellikle hamileler ve emziren annelerin kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca astım gibi nefes darlığı problemi yaşayanlar, kalp rahatsızlıkları çekenler gerekmedikçe kullanmamalıdır.

  • Mide yanması,
  • İshal,
  • Kusma,
  • Ciltte görülebilecek alerji tepkimeler,
  • Ciltte döküntü, kaşıntı,
  • Dudaklarda ve dilde tahriş, şişkinlik.

Yorum Yaz