İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Genellikle sıcak mevsimlerde yetişen ve içerisinde bolca çekirdeği bulunan bir meyve türüdür. İçerisinde hemen hemen tüm vitaminleri barındırmaktadır. Kendisi kadar çekirdekleri de faydalı olan bu meyve herkes tarafından tüketilmelidir.

İncir kuruduktan sonra içerisinde bulunan sarı küçük çekirdekler sertleşmekte ve böylece çekirdekleri ayırmak kolaylaşmaktadır. Çıkarılan çekirdeklerden ise yağ elde edilmekte ve sağlık açısından oldukça faydası bulunmaktadır.

İncir çekirdeği yağını satın almadan önce mutlaka nasıl üretildiği araştırılmalı, özellikle soğuk pres yöntemi ile yapılan, içerisinde kimyasal bulundurmayan yağlar tercih edilmelidir. İçerisinde hiçbir kimyasal maddenin bulunmadığından da emin olmak gerekir. Çünkü kimyasal madde barındıran yağların faydasından çok zararı bulunmaktadır.

Bitkisel yağlar içerisinde en çok kullanılan ve oldukça faydası olan yağlardan bir tanesidir. Birçok insan, meyvesini tüketmekte ve ne kadar büyük bir şifa kaynağı olduğunu bilmektedir.

İncir Çekirdeği Yağının Vücuda Faydaları

 1. Cilde sürüldüğünde yaşlanmaya meyilli hücreleri uyarmakta ve gençleşme sağlamaktadır.
 2. Vücuttaki zararlı bakterileri yok etmekte ve böylece organları koruyarak hastalıkları önlemektedir.
 3. Cilt üzerinde kırışıklık oluşumunu önlemektedir.
 4. Hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır.
 5. Vücuttaki ödemin giderilmesinde etkilidir.
 6. Darp olaylarından sonra bölgeye soğuk pres olarak uygulanabilir.
 7. Vücuda enerji depolar.
 8. Cilde uygulandığında sivrisineklerin ısırmasından korumaktadır.
 9. Çok yeme isteğini azalttığından dolayı kilo vermeyi hızlandırır ve kolaylaştırır.
 10. Gerdan sarkması durumunda sıkılaştırıcı bir etki göstermektedir.
 11. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 12. Vücutta bulunan kanser hücrelerinin sayısını azaltmakta hatta yok etmektedir.
 13. İçerisinde bulunan potasyum kandaki insülin değerini dengelemektedir. Dolayısıyla şeker hastalığına da fayda sağlamaktadır.
 14. Doğum sonrası oluşan vücut sarkmasına iyi gelmektedir.
 15. Göğüs sıkılaştırıcı olarak kullanılmaktadır.
 16. Kuru saçların nemlenmesini sağlamakta ve saç dökülmelerini engellemektedir.
 17. Saça parlak bir görünüm kazandırmaktadır.
 18. Cildi güzelleştirmekte ve pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır.
 19. El ve dudak çatlamalarını önlemektedir.
 20. Diş eti hastalıklarına, gargara yapıldığında oldukça iyi gelmektedir.
 21. Zarar gören dokuları iyileştirmesi nedeniyle ciltte oluşan sivilce ve uçuk tedavilerinde kullanılmaktadır.
 22. Kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlamaktadır.
 23. Kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 24. Hazımsızlık oluşumunda da kullanılabilir.
 25. Alzeimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.
 26. Göz çevresinde yada göz altında oluşan morluklar için de kullanılmaktadır.

İncir Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Cilde iyi gelen E vitamini açısından oldukça zengindir, bu nedenle uzun yıllardan beri birçok ülkede kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de popülerliği artan bir bitkisel üründür. İncir çekirdeği yağı, cilt üzerinde direkt olarak kullanılabileceği gibi maske yapılarak da kullanılabilir.

1. Doğal Bir Nemlendiricidir

Ciltteki ölü derileri temizlemekte ve içerdiği omega 3, omega 6 ve omega 9 sayesinde hiçbir kimyasal işleme gerek kalmadan cilde doğal bir parlaklık kazandırmaktadır. Ayrıca cildi yumuşatmakta ve doğal bir nemlilik hissi vererek cildinizin güzelleşmesini ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır.

2. Sivilce ve Akne Oluşumunu Önler

Sivilce ve akne oluşumu özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Hem görünümü ile hem de ağrıları ile rahatsızlık veren bir durumdur. Sivilcelerden kurtulmak için denenen birçok yöntem genelde iyi sonuç vermemektedir. Fakat sorunlu bölge üzerinde düzenli olarak kullanıldığında kısa bir süre içerisinde olumlu sonuç vermektedir. İlk uygulama sonrası sivilcelerde artış gözlemlenmesi doğaldır. Sonraki kullanımlarda sivilceleri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Sivilce olan bölgelere günde en fazla 3 kez sürülmesi tavsiye edilmektedir. Sürdükten 1 saat sonra cilt ılık su ve sabun yardımı ile yıkanabilir.

3. Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Ciltte oluşan siyah noktalar hangi yaş grubu olursa olsun görünüm açısından rahatsızlık verici bir durumdur. Kişi üzerinde bakımsızlık hissi uyandıran siyah noktalar için mucizevi bir etki oluşturmaktadır. Çünkü cilt gözeneklerini temizleme ve sıkılaştırma etkisi vardır. Özellikle duştan çıktıktan yaklaşık 5-10 dakika sonra kullanılması daha etkili olacaktır. Siyah nokta problemi yaşanan bölgeye direkt olarak sürülerek uygulanır.

4. Vücutta Çatlak Oluşumunu Önler

Sık sık kilo alıp verme sonucu oluşan, kadınlarda genellikle doğum sonrasında ortaya çıkan vücut çatlakları kişiye rahatsızlık veren bir durumdur. Ayrıca bu problem kilo alıp verme dolayısı ile de ortaya çıkabilmektedir. Vücutta çatlak oluşumunu engellemekte ve oluşan çatlakları onarmaktadır. Düzenli kullanım sonucunda çatlak izleri tamamen kaybolmaktadır.

5. Göz Altı Morluklarını Geçirir

Göz altı morlukları birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nedenlerinin başında; stres, uykusuzluk ve yorgunluk yer almaktadır. Düzensiz beslenme sonucunda da ortaya çıkabilen göz altı morluklarından kurtulmak mümkündür. Cilde canlılık kazandıran bu bitkisel yağ, duş sonrasında kullanılmalı ve kesinlikle göz ile temas ettirilmemelidir.

6. Dudakta Oluşan Uçukları Tedavi Eder

Genellikle dudaklarda oluşan uçuklar, kişiye hem acı vermekte hem de estetik olarak çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Genellikle yetişkinlerde görülürken bu sorun ara sıra çocuklarda da görülebilmektedir. Günde 3 defa uçuk üzerine sürülmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır.

7. Yaraların Erken İyileşmesini Sağlar

Cildi beslemenin ve canlandırmanın yanı sıra birde hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde cilt üzerinde olan yaralara iyileştirici etkiye sahiptir. Bu etkisi oldukça kuvvetli olduğundan yaraların erken iyileşmesini sağlar.

İncir Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Kadın ya da erkek fark etmeksizin, saç sağlığı oldukça önemlidir. Fiziksel olarak da görünümü güzelleştiren saçlar, göze hitap ettiği için herkes tarafından özen gösterilir. Fakat buna rağmen saçlar zaman içerisinde yıpranarak dökülmekte ve cansız bir görünüme sahip olmaktadır. Bu durumun oluşmasında beslenmeden tutun da strese kadar birçok faktörün etkisi vardır. Saç bakımı, kozmetik ürünler ile değil doğal yöntemler ile yapılmalıdır. İçerdiği E vitamini sayesinde saçlar için mucizevi doğal bir üründür. Düzenli kullanıldığı taktirde olumlu sonuçlar vermektedir.

 • Saç dökülmelerine karşı önlem almakta ve dökülüyor ise bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Kurumuş ve yıpranmış saçlar için kullanılmakta ve saçlara parlaklık kazandırmaktadır.
 • Saç derisinde oluşan döküntüler içinde faydalı bir bitkisel üründür.

İncir Çekirdeği Yağının Yan Etkileri

 • Bilinen herhangi bir zararı yada yan etkisi tespit edilmemiştir.
 • Diyabet hastaları kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurmalıdır.
 • Cilt üzerinde kullanılmadan önce elin küçük bir kısmına uygulanmalı ve alerji yapıp yapmadığı tespit edilmelidir.
 • Alerjik bir reaksiyon görülmesi durumunda kesinlikle kullanılmaya devam edilmemelidir.
 • Sürdükten sonraki yaklaşık 10 dakika içerisinde cilt üzerinde herhangi bir kızarıklık veya kaşıntı oluşursa kullanım sonlandırılarak, duruma göre doktora başvurulmalıdır.
 • Küçük çocuklar için kullanılacağında da bir doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz