Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık 14.yy’dan beri kullanılan, doğal ortamlarda veya kırsal kesimlerde yetişen çiçeklerden toplanan kantaron, birçok noktada yardımımıza yetişen bitkilerden biridir. İnsanların tercihlerine göre, yağı elde edilerek de birçok konuda fayda sağlamaktadır. Genellikle yeşillik alanlarda daha çok rastlandığından çoğu yerde bu bitkiye ulaşmak mümkündür. Doğal ortamlarda bulamayanlar ise aktarlardan kolayca temin edebilmektedirler. Kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyenlerin büyük yardımcısı olan bu yağın düzgün ve doğru biçimde kullanıldığında birçok fayda sağladığı görülmektedir.

İçeriğini bilmeden kullandığımız kimyasalların cilde verdikleri zarar hepimizi hayal kırıklığına düşürüyor. Hal böyle olduğunda da insanlar çareyi bitkisel ürünlerde aramaya başlıyorlar. Bu noktada imdadımıza yetişen mucizevi ürün kantaron yağı oluyor. Cilde, mideye, yaralara, saçlara verdiği fayda  ve çözümler göz önüne alınarak yaşlı, bebek, genç farketmeksizin her yaş grubuna hitap edebiliyor. Bu da bu ürünün en çok tercih edilmesindeki baş etkenlerden biri olarak bulunuyor.

Kantaron Yağının Vücuda Faydaları

Kimyasalların sebep olduğu etkilerden uzaklaşmak isteyenler ve çözümü doğal ürünlerde arayanlar bu yağı tanıdıkça ve deneyimledikçe etkilerini say say bitiremiyorlar. Kolay erişilebilirliği ve düzgün kullanımda görülen etkisi sayesinde de insanların çokça tercih ettiği doğal yöntemlerden biri haline geliyor. Kantaron yağının içinde bulunan reçine, C vitamini, Hyperin, guercitin vb. maddeler ciltten, yanıklara kadar çoğu problemlere veda etmeyi sağlıyor.

1. Yaraların tedavisi

Çoğu insanın çoğunlukla da çocukların düşmeleri, sakarlıklar, dengesizlikleri vb. olaylarda aldığı darbeler sayesinde oluşan yaraların geçirilmesinde en yardımcı yöntemlerden biri de kantaron yağıdır. İçerisindeki zengin içerikler sayesinde oluşan yaraları, kanamaları ve iltihaplanmaları kolayca önlemektedir. Bu sayede yara üzerine ilaç sürmek zorunda kalmayacak elinize aldığınız az miktardaki yağı yaranız üzerine sürdüğünüzde birkaç gün içerisindeki geçtiğini göreceksiniz.

2. Antibiyotik özelliği

Çoğumuz zorunluluktan veya istekler doğrultusunda vücudumuza aldığımız antibiyotiklerden ve ilaçlardan uzak durmaya çalışırız. Fakat bazen istemeden de olsa bu ilaçları içmek zorunda kalırız. Bu noktada yine bize yardımcı olacak bir doğal yöntem arayışına gireriz. Bu mucizevi yağ balla karıştırarak kullanıldığında antibiyotik özelliği gösterir. Bu sayede çoğu ağrılarınızı giderme de ve halsizlik, yorgunluk gibi durumlarınızı düzeltmede bire birdir. Tek yapmanız gereken içeceğinize veya yemeğinize birkaç damla kantaron yağı damlatmaktır. Bu özelliği sayesinde vücuduna ilaç almak istemeyenlerin başvuracağı kurtarıcı bir doğal yoldur.

3. Psikolojik etkisi

Kadınların belirli yaştan sonra girdiği menopoz döneminde veya herhangi bir yaş grubunun kendini ruhsal sıkıntı içerisinde hissettiğinde çözümü ilaçlarda veya psikologlarda ararız. Bunun yerine kantaron yağının çayını içmemiz veya günde 1 tatlı kaşığı tüketmemiz hem psikolojik durumumuza yardımcı olacak hem de kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlayacaktır. Klinik araştırmalarda bu yağın ruhsal sağlık üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamıştır.

4. Romatizmaya yardımcı

Şiddetli ağrılarıyla bilinen romatizma için, her ne kadar ilaç kullanılsa da çoğu insan başa çıkmakta zorlanmamaktadır. Sıcak veya soğuk havalarda ağrısının daha da arttığı gözlemlenen romatizma için kantaron yağını ağrının bulunduğu yere sürüldüğünde azaltıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede acınız hafifleyecek daha ağrısız bir gün geçirebileceksiniz.

5. İshale karşı etkilidir

Dışkının sulanması olarak adlandırılan ve çoğu insanın korkulu rüyası olan ishal özellikle de bebeklerde görüldüğünde korkutucu ve çekilemez bir hal alıyor. Muz, kola, yoğurt gibi doğal yöntemlere başvurulan bu hastalık durumu için de tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Yapmanız gereken şey sadece günde 1 çay kaşığı olarak tüketmektir.

6. Depresyona etkisi

Her insan gibi bazen siz de psikolojik bir bunaltı içerisine girebilirsiniz. Bunun çözümünü psikologlarda veya ilaçlarda aramak yerine bu yağı kullandığınızda etkili bir sonuç aldığınızı göreceksiniz. Beyinden salgılanan seratonin hormonuna uzun süreli tutma etkisiyle insanları psikolojik olarak rahatlattığı ve düzgün kullanıldığı takdirde her yaş grubunda olumlu sonuçlar verdiği gözlenmiştir.

7. Pişik tedavisi

Genellikle küçük bebeklerde olmak üzere her yaş grubunda rastlanabilen pişik bir zaman sonra çok rahatsız edici ve acılı bir hal alabiliyor. Bu dönemde kullandığınız ilaçlardan kısa zamanda etkili sonuç alamayabiliyorsunuz. Bu durumda temin ettiğiniz veya kentinizin yaptığı kantaron yağını pişik bölgenize 6-7 saat aralıklarla uygulayın etkisini hemen göreceksinizdir.

8. Et benlerinden kurtulma

Kimi insanın vücudunda çok sevdiği bir özellik olan benleri kimi insan içinde hoşlanılmayan bir görüntü olarak görülebiliyor. Bu durumda bu benlerden kurtulmak için başvurulan lazer yöntemleri hem çok vakit almakla birlikte hem de maddi açıdan çoğu insanın tercihi olamayabiliyor. Bu noktada insanların yardımına yine doğal yöntemler yetişiyor. Bu yağı günde bir veya iki kez benin bulunduğu bölgeye uygulandığınızda bir zaman sonra beninizin kolayca düştüğünü göreceksiniz.

9. Mide yaralarını iyileştirir

Çoğu insanda görülen gastrit, ülser gibi rahatsızlıklardan oluşan acılar kimi zaman dayanılması güç bir hal alabiliyor. Yine bu noktada kantaron yağını günde 1 tatlı kaşığı olarak tükettiğinizde iyileştirme etkisine sahiptir.

10. Sakinleştirici etkisi

Bir kozmetik ürünü olarak kullanıldığı gibi yiyeceklere de damlatılabilen kantaron yağını içeceğinize veya yemeğinize damlattığınızda sizi sakinleştirdiğini göreceksiniz. Dilerseniz aktarlardan çayını da alarak kolayca tüketebilirsiniz.

11. Baş ağrısını dindirir

Eğer migreniniz varsa veya çeşitli sebeplerden dolayı başınız ağrımaya başladıysa kantaron yağıyla başınıza masaj yapabilir veya aktarlardan kolayca bulabileceğiniz çayını içebilirsiniz. Ağrınızın geçtiğini fark edeceksiniz.

12. Stresi azaltır

Bazen stresten, bazen bulunduğumuz durumdaki memnuniyetsizlikten veya daha sayılamayacak birçok sebepten oluşabilecek mutsuzluk için bileklere, boyuna veya alına masaj yaparak stresinizi azaltabilir, mutluluğunuzu daha da arttırabilirsiniz.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Hem sürerek hem de yiyecek veya içeceklerimize dökerek kullanabileceğimiz kantaron yağının en önemli etkilerinden birisi de cilde olan faydasıdır. Dermatoloji laboratuvarlarında incelenen ve sağlığa kötü etkisi olmadığı kanıtlanan bu yağı artık çoğu kozmetik ürünün ve ilacın içinde de görebilirsiniz.

Çoğu kadının cildindeki birçok rahatsızlıklardan dolayı başvurduğu en baş yöntemlerden olan bu doğal yağ doğru ve düzenli kullanıldığında gözle görülür yenilenmeler sağlamaktadır. Etkisini görebilmek için kullandığımız zaman aralıkları ve kullanış sıklığımız çok önemli olmakla birlikte düzenli kullanımında göz ardı edilemeyen bir etkisi vardır.

1. Cildi yeniler

Güneşten, kullanılan kimyasallardan, yapılan fazla makyajdan ve daha birçok sebepten dolayı oluşan ciltteki lekelerin yenilenmesinde ve ölü derinin atılmasında önemli bir etkiye sahiptir.

2. Yüz yanıklarını geçirir

Güneşte çok fazla kalmamız dolayısıyla oluşan güneş lekelerinde ve kalınan süreyle bağlantılı olarak oluşan kızarıklarda acıyı hafifletme ve kızarıklığı giderme etkileri vardır.

3. Uçuk ilacıdır

Çoğunlukla stresten çıktığı söylenen ve bulaşarak artma riski olan uçuk çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Uçuk çıkmaya başladığında erkenden fark edip o bölgeye kantaron yağı uyguladığınızda uçuğunuzun acısız bir şekilde kaybolduğunu göreceksiniz.

4. Siyah noktaları önler

Cildin hemen altındaki yağ tabakası ve kirin birleşmesiyle oluşan ve çoğu insanın rahatsız olacağı bir görüntüye ulaştıran siyah noktaları geçirmede bire biridir.Tek yapmanız gereken yağınızı bir pamuk yardımla siyah noktaların bulunduğu kısma sürmek. Hassas cildi olanlar 2-3 günde bir uygulamalıdır aksi takdir de yüzünüzü tahriş edebilir ve daha kötü bir görüntüye ulaştırabilir.

5. Cildi pürüzsüzleştirir

Sivilce tedavisi görmüş insanlarda veya strese bağlı olarak çıkan aknelerden sonra sıkla karşılaşılan sorunlardan birisi de yüzde bıraktıkları izlerdir. Yüzünüzün daha pürüzsüz görülmesini istiyorsanız bir pamuk yardımıyla bu yağı haftada 1-3 kez masaj yaparak uygulayın. Birkaç hafta içerisinde kolayca etkisini göreceksiniz.

6. Daha sağlıklı bir görünüş

İşten geç saatlerde döndüyseniz veya yüzünüz solgun göründüğünü hissediyorsanız pamuğa sürdüğünüz kantaron yağını uyguladığınızda daha canlı ve sağlıklı bir görünüşe ulaşabilirsiniz.

7. Sivilcelerden kurtulma

İçerisinde bulundurduğu antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde yüzünüzde çıkan ve bir süre sonra can sıkıcı bir hal alan sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

8. Çatlakların giderir

Yüzyıllardan beridir insanlar tarafından kullanılır ve çabuk kilo alıp veren kişilerde genellikle ortaya çıkan ve rahatsız olunan bir görüntüye ulaştıran çatlaklar üzerinde de oldukça etkilidir.

9. Kan dolaşımını hızlandırır

Damar bozukluğu ve tıkanıklığı sebebiyle inşaların sıkça rastladığı kan dolaşımı bozulması problemine de tüketildiği takdirde fayda sağlamaktadır.

10. Dikiş izlerini yok etme

Ameliyat sonrası veya düşme, çarpma, vurma vb. durumlarda atılan dikiş izleri için çoğu insan rahatsızlık duymakla birlikte kurtuluş yolları aramaktadır. Bu yağ dikiş izinizin üzerine sürüldüğünde izlerden eser kalmayacaktır.

11. Sivilce izlerini yok eder

Özellikle kadınlar yazın oluşan cilt lekelerinden veya kılcal damar çatlamalarından rahatsız oldukları için yüzlerine bir sürü kimyasal uygularlar ve bunlardan etkili bir sonuç göremezler. Klinik laboratuvarlarda yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yüze sürüldüğünde ton farklarının kapandığı ve sivilce izlerinin geçtiği saptanmıştır.

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Birçok durumda fayda sağladığı gibi yüzyıllardır saç bakımı konusunda da yardımcı olmaktadır. Özellikle saç bakımına önem veren kadınlar tarafından fazlasıyla tercih edilen bu yağ, doğru kullanıldığında çok fazla etkilere sahiptir. Uzmanlar tarafından duştan sonra nemli saça uyguladığında etkisi daha fazla görüldüğü söylenen bu doğal yöntem sayesinde çoğu kadın kuaförlere para dökmeden saç bakımını kendisi yapabilmektedir.

1. Dökülmesini önler

Her derde deva olarak bilinen kantaron, duştan 45 dakika kadar önce saç diplerine az miktarda uygulandığında saç dökülmelerinin büyük ölçüde azaldığı saptanmıştır.

2. Kepekleri azaltır

Çoğu kadın ve erkeğin korkulu rüyası olan ve çoğu şampuanın etkisini gösteremediği kepek problemini de yok etmekte faydalıdır. Duştan önce veya duş esnasında saçınıza iyice uygulayıp ovuşturun ve bunu iki günde bir uygulayın, farkı görecekseniz.

3. Saç çıkmasını sağlar

Bu kısımda önemli olan saç diplerinin zarar görmemiş olmasıdır. Eğer kıl kökleriniz zarar görmediyse dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkmasında etkilidir. Fakat zarar görmüş saç diplerinde hiçbir faydası yoktur.

4. Rengini açar

Eğer dışarıda satılan kimyasalları saçınıza sürüp yıpratmak istemiyorsanız bu doğal yöntem tam da size göre. Saçlarınıza az miktarda kantaron yağı sürdüğünde zamanla saçınızda açılma olduğunu göreceksiniz.

5. Uzamasında etkili

Çoğu kadının uzun saç sevmesi üzerine değişik kozmetik ürünlerle saç kırılmasına sebep vermesindense böyle bitkisel yöntemle zamanla saçlarının uzadığını görebilecekler. Saç uzatıcı şampuanlarla desteklediğiniz halde bu yağın kullanılması olumlu sonuçlar verecektir.

6. Saç kırıklarını giderir

Kadınlar çoğunlukla saçlarını düzleştirme, fön çekme vb. işlemler uyguladıkları için bir zaman sonra saçları güçsüzleşmeye ve kırılmaya başlar. Bu durumda saçın sağlıksız görünmesini ve yıpranmasını meydana getirir. Bunun için aşağıdaki maskelerden birini uygulayabilir veya sadece saçınıza duştan sonra bir miktar kantaron yağı sürerek bakım yapabilirsiniz.

7. Saçı parlatır

Saçların zamanla uygulandıkları işlemler karşısında güçsüzleşmeleri ve yıpranmaları konusunda yine haftada 2 kez uyguladığınız  etkisini gösterecektir.

Kantaron Yağının Yan Etkileri

Çoğu ürünün fazla kullanılması veya kişinin hassasiyetine bağlı olarak gösterdiği yan etkileri gibi kantaron yağının da yan etkileri bulunmaktadır. Cildinizin hassas ise veya alerjiniz varsa bu ürünü dikkatli kullanmanızda fayda var. Doğal bir ürün olduğu için kimyasal ürünlerden çok daha zararsız olması siz de yan etkileri oluşturmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden bu ürünü çok sürmediğinizden ve dikkatli kullandığınızdan emin olunuz. Aşağıda belirtilen durumları görmeniz halinde hemen doktora başvurunuz.

1. Bebekte olumsuzluklar

Çoğu insan birçok durumda ilaç kullanmak yerine bu yağı kullanmayı tercih ediyorlar. Fakat hamilelik döneminizde bu yağı kullanmamaya özen gösteriniz. Aksi takdir de hem sizin hem de bebeğinizin üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilecektir.

2. Mide rahatsızlığı

Çoğu ilacınızın da birçok maddeyle birlikte kullanılamayacağı gibi bu yağı da bazı ilaçlarla kullanamamaya özen gösteriniz. Antidepresan ilaçları, şeker hastalığı hapları, tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanmamalısınız. Aksi takdirde midenizi rahatsız edebilir, sindirim problemlerine yol açabilmektedir.

3. Kaşıntı

Genellikle her kozmetik ürünü ve ilaç için de geçerli olan uzun süreli ve fazla kullanımlar ciltte ve kişide belirli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Bu yağında uzun süreli ve fazla kullanımda vücutta kaşıntıya ve kızarıklığa neden olduğu saptanmıştır.

4. Kızarıklık

Organ nakli ameliyatı olmuş insanlar ve alerjisi bulunanlar bu yağı kullanmamalıdırlar. Sindirimde problemlere sebep olabileceği gibi kişide kızarıkların oluşumunu sağlayabilir.

5. Ciltte lekelenme

Çoğu sivilce tedavisinde de sıkça belirtilen durumlardan biri de yazın güneşe dikkat etmeleri ve ışık alan bölgelerde fazla bulunmamaları gerektiğidir. Çoğu ürün gibi bu yağı da kışın kullanmalısınız, yaz mevsiminde kullanmanız cildiniz de lekelere yol açabilir.

6. Sindirim yolunda problemler

Gerektiğinden fazla tüketmeniz halinde sindirim sistemini etkileyip bozukluklara sebep olabilmektedir.

7. Karaciğerde rahatsızlık

Siroz hastalığı bulunan kimselerin bu yağı kullanması tavsiye edilmemektedir. Aksi takdirde karaciğerde bozulmalara yol açabilir.

8. Yüzde iz bırakabilir

Açık tenli kişiler bu yağı kullandıklarından güneş ışığına çıkmamalıdırlar.

9. Bebekte halsizlik

Yeni doğum yapmış veya çocuğunu emziren anneler bu yağı kullanmamalıdır. Aksi halde bebeklerde uyku problemi, halsizlik vb. etkileri görülebilmektedir.

Yorum Yaz