Yasemin Yağının Faydaları Nelerdir?

Himalayalar ve Çin’in batısından gelmiş olan yasemin çiçeği, tarih boyunca Çin, Fars ve Mısır yazılarında bulunmuştur. Arap yarımadası ve Çin arasında İpek Yolu aracılığıyla ticareti yapılan bu bitki ve yağı tarihte en eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ayrıca Endonezya, Pakistan ve Filipinler’in ulusal çiçeğidir.

Yasemin yağı nemlendirici bir yağ olarak bilinmektedir. Genellikle taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldığında ve düzenli kullanıldığında iyileştirici bir etkiye sahip olmaktadır. Yasemin çiçeklerinden elde edilen uçucu bir yağ olan yasemin yağı, doğal yöntemlerle ve soğuk sıkım ile elde edilmektedir. Yüksek rakımlarda yetişmekte olan yasemin çiçeği, sulak bir bitkidir ve bu yüzden sürekli sulanması gerekir. En fazla Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan bu bitki kokusuyla insanları de büyülemektedir.

İçerisinde bol miktarda alkolit, eezin ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Doğal bir ürün olduğundan insan sağlığı için oldukça yararlı bir yağ olan yasemin yağı, evde mutlaka bulundurulması gereken yağlardan biridir. Düzenli kullanımında yaraları iyileştirip, ağrı ve acıyı azaltırken, rahatlama ve sakinleşmeye de katkı sağlamaktadır. Cilde tek başına da uygulanabilen bu yağ, lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı, vişne çekirdeği yağı gibi diğer yağlarla karıştırılarak da kullanılabilir.

Özellikle cilt bakım ürünlerinin içerisine ilave edilerek kullanılabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kullanmadan önce mutlaka cildinizin ufak bir bölümüne sürerek alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Büyüleyici bir aroma ve kokuya sahip olduğu için oda spreyleri veya parfümlerin içerisinde de kullanılabilmektedir. Aromaterapide de kullanılan yasemin yağı, cilt üzerinden kolay emilimi sayesinde kan basıncını ve nefesi bile etkilemektedir. Bu yüzden cilt için kullanılabilecek önemli ve oldukça faydalı yağlardan biridir.

Yasemin Yağının Vücuda Faydaları

1. Böcek ısırıklarına iyi gelir

Böcek-sinek ısırıkları gibi durumlara da iyi gelmektedir.

2. Metabolizmayı uyarıcı özelliği vardır

Metabolizmayı uyaran bir yağ olduğundan, nefes alma hızını, vücut sıcaklığını, kandaki oksijen yoğunluğunu, küçük ve büyük tansiyonu arttırmaya yardım eder.

3. Beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir

Depresyon ve anksiyeteye iyi geldiği bilinen bu yağ, aromaterapilerde bolca kullanılmaktadır. Ruh hali ve uyku düzeninde iyileşme yaratan bu yağ, beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Kişiye enerji verirken, moralini de düzelttiği kanıtlanmıştır.

4. Vücuttaki zararlı bakteri ve virüsler ile savaşır

İçerisinde bulunan benzaldehit, benzoik asit ve benzil benzoat gibi bazı aktif bileşenler, vücuttaki zararlı bakteri ve virüsler ile savaşır. Böylece hastalıklar, rahatsızlıklar ve enfeksiyonları önlemeye yardım eder.

5. Solunum sistemini rahatlatır

Bu yağ direkt olarak koklandığında veya ortama kokusu yayıldığında balgam ve mukusları çözerek solunum sistemini rahatlatmaya yardım eder.

6. Daha iyi uyunmasına yardımcı olur

Uyku problemi çekenler için yasemin yağının sakinleştirici ve doğal bir yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Daha iyi uyunmasına yardımcı olurken kalp hızını düşürür ve rahatlatır.

7. Menopoz semptomlarının hafiflemesine yardım eder

Özellikle kadınlarda menopozun fiziksel ve duygusal semptomlarının hafiflemesine yardımcı olur. Cilde düzenli olarak doğrudan kullanıldığında ani parlamalar, ağrılar, depresyon gibi durumların iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda adet sancılarını da azaltmaya yardımcı olur.

8. Hormonları dengelenmesine yardım eder

Kadınlarda doğumdan sonra ortaya çıkabilen anksiyete, depresyon, kas ağrıları ve düşük enerji gibi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Hormonları dengelenmesine yardım ettiği için anne sütünü arttırmak için de kullanılabilir.

9. Ağrı ve rahatsızlık hissini azaltır

Soğuk algınlığı, grip ve benzer hastalıklara bağlı olarak gelişen ağrı ve rahatsızlık hissinin azalmasına yardım eder. Hindistan cevizi veya okaliptüs yağı ile de karıştırılarak göğüs, alın ve boyuna masaj yaparak uygulanabilir.

10. Yağ yakar

Yağ yakmaya yardımcı olur.

11. Beyin aktivitesinin arttırır

Beyin aktivitesinin artmasına yardımcı olur, böylece problem çözme, aktif öğrenme gibi yeteneklerin keskinleşmesini sağlar.

Yasemin Yağının Cilde Faydaları

1. Sivilce Lekelerini Tedavi Eder

Yasemin yağı içerisindeki eşsiz bileşenler sayesinde iyileştirici özelliklere sahiptir. Ciltte meydana gelmiş olan sivilce izlerinin, yara izlerinin ya da daha farklı izlerin tedavisinde sıkça kullanılır, aynı zamanda güneş lekelerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

2. Cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar

Düzenli olarak kullanıldığında parlayan cildi korumak konusunda birebirdir. Muhteşem kokusu ve gösterdiği eşsiz özelliklerinden dolayı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

3. Cildin kurumasını engeller

Bu yağ içerisinde barındırdığı yağ asitleri sayesinde cildin kurumasını engeller. Topaklı ve aşırı kuru cilt problemi gibi cilt problemlerinin tedavisinde kullanılır. Cildin devamlı nemli kalmasını sağlarken, aynı zamanda yumuşaklık hissi verir.

4. Vücutta meydana gelen selülit ve çatlak görünümünü azaltır

Selülit ve çatlak görünümü olan bölgelere masaj şeklinde uygulanabilen yasemin yağı, doğal olarak yara izlerini hedef alır ve zaman içerisinde görünüşlerini azaltarak yok etmeye yardımcı olur. Özellikle hamilelik döneminden kaynaklı deri çatlamalarında etkilidir. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

5. Antibiyotik ve antiseptik özelliği vardır

Antibiyotik ve antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerinde oluşan mikrop ve bakterilerin ciltten uzaklaşmasını sağlarken, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Bunun yanı sıra cilt yüzeyinde meydana gelen yara ve kesiklerin mikrop kapmasını engeller, bu bakteri ve mikropların tekrardan oluşumunu engeller.

6. Yaşlanma karşıtı özelliğe sahiptir

Anti aging özelliği olan yasemin yağı, ciltte oluşan kırışıklıkları engellemeye yardım eder. Cildin kırışmaması ve sarkmaması için düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür etki fark edilir. Cilt bakım kremlerinin içerisine de eklenebilir.

7. Cildi nemlendirir ve rahatlatır

Cilde kullandığınız nemlendirici, vücut losyonu, makyaj temizleme suyuna ve duş jellerinin içerisine eklenerek kullanıldığında cildi nemlendirir ve rahatlatır.

8. Ciltteki gerginliği ve yorgunluğu alır

Yasemin yağı, cilde özellikle akşamları masaj yaparak uygulandığında yorgunluğu alarak enerji verirken aynı zamanda cildin rahatlamasına ve derin bir uyku çekilmesine yardım eder, cilde enerji verir. Günlük nemlendiricinin içerisine konularak da kullanılabilir.

9. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır

Mantar, egzama gibi birçok çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

10. Rahatlatıcı veya canlandırıcı etkiye sahiptir

Doğal bir yağ olduğundan dolayı, cilde kullandığınız nemlendirici, vücut losyonu, makyaj temizleme suyuna ve duş jellerinin içerisine eklenip kullanılabilmektedir. Cildin güzelleşerek rahatlamasını sağlamaya yardımcı olur. Aynı etkilere sahip yağlar ile karıştırıldığında daha rahatlatıcı veya canlandırıcı etkiye sahip olmaktadır.

11. Hücre yenilenmesini hızlandırır

Cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırıcı özelliği vardır.

Yasemin Yağının Saça Faydaları

1. Saçı onarır, parlaklaştırır ve canlanmasına yardım eder

Yasemin yağı içerdiği bileşenler sayesinde saçları onarıcı, parlatıcı ve canlandırıcı etkiye sahiptir. Banyo yapmadan önce saç diplerine masaj yaparak kullanıldığında saçların daha hacimli ve canlı olmasını sağlar ve saça parlaklık verir.

2. Saçların sağlıklı uzamasına yardım eder

Kafa derisine hızlı bir şekilde nüfuz ederek saçların uzamasına direkt olarak etki eder. Düzenli kullanıldığında bakımlı saçların oluşumunu desteklerken saçların kırılmasını ve dökülmesini de engeller. Şampuanın içerisine az miktarda katılarak kullanılabilir.

3. Kuru saçların nemlenmesine yardım eder

Hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp saça uygulandığında saçları kökten uça besleyerek dolgun görünmesini ve nemlenmesini sağlarken, saçların kırılmasını ve dökülmesini de engeller.

4. Antiseptik özelliği sayesinde saç derisini temizler

Kepek gibi enfeksiyon ve saç derisinden uzaklaştırmak ve azaltmak üzerinde etkisi çok fazladır. Antiseptik özelliği sayesinde saç derisini temizler.

5. Erken saç beyazlamasını önler

Günlük yaşantının ve iş hayatının stresi, geçim sıkıntısı gibi nedenlerden ötürü ruhsal olarak stresli yaşam sürerken düzenli olarak cilde uygulandığında vücudu rahatlatıp vücuttaki stresi azaltan yasemin yağı, bu streslere bağlı olarak meydana gelebilecek saç dökülmesi, erken yaşlanma, saçların erken beyazlaması gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

6. Saçın doğal renginin korunmasına yardım eder

Özellikle kınayla boyanmış saçlar için doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Saçın kurumasının ve yıpranmasının önüne geçerken, doğal renginin korunmasına da yardım eder.

Yasemin Yağının Yan Etkileri

Doğal bir ürün olan yasemin yağının henüz kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Fakat esansiyel bir yağ olduğu için ve cildinize kullandığınız için bazen cilt tarafından verilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

  • Eğer hassas cilde sahipseniz alerjik reaksiyon göstermemesi için zeytinyağı ile seyrelterek kullanmalısınız. Aksi halde kızarıklıklara, kaşıntılara neden olabilir. Bu gibi durumlarda bol su ile temizlenmelidir.
  • Cildi tahriş olmasına neden olabilir. Gözlemlediğiniz anda kullanımı bırakmalısınız. Kullanmadan önce mutlaka cildinizin ufak bir bölümünde test etmeniz gerekmektedir.
  • Bebeklere kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Az miktarda günde 2 defadan fazla kullanılmamalıdır. Ciltte tahribata yol açabilir.
  • Adet söktürücü bir etkisi olduğundan hamile kadınlara kullanımı asla tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yaz