iOS 14 Hatası, Yeniden Başlatınca Varsayılan Uygulamaları Sıfırlıyor

Kısa süre önce piyasaya sürülen iOS 14 ve iPadOS 14 sürümleri, üçüncü taraf tarayıcıları ve yine üçüncü taraf e-posta istemcilerini cihazınızda varsayılan olarak kullanmanıza imkan tanıyor. Bu sayede Apple’ın kendi E-posta ve Safari uygulamalarına mahkum kalmıyorsunuz. Ancak görünen o ki bir iOS 14 hatası ile birlikte cihazınızı yeniden başlattığınız zaman bu varsayılan uygulamalar yeniden Apple’ın kendi hizmetlerine sıfırlanıyor.

Bu varsayılan uygulama sıfırlama hatasının sadece iOS 14 çalıştıran iPhone’larda değil aynı zamanda iPadOS 14 çalıştıran iPad modellerinde de görüldüğünü belirtelim. Hata ilk olarak 9to5Mac tarafından bildirildi. 9to5Mac’in raporunda uygulamalara gömülü tüm bağlantıların, Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak ayarladıktan sonra bile iOS 14 yüklü cihazlarda yeniden başlatmanın ardından Safari’de açılmaya başladığı belirtiliyor.

iOS 14 Hatası, Varsayılan Uygulama Ayarlarını Sıfırlıyor

Yeni iOS ve iPadOS güncellemesinde bu hata, özellikle Twitter üzerinden birçok kişi tarafından da belirtiliyor. Hatta bazı kişiler, kullanıcı tarafından belirlenen varsayılan tüm uygulamalarda aynı şekilde çalışmadığını öne sürüyor. İdeal olarak, tüm uygulamalar ve hizmetlerdeki tüm bağlantılar, kullanıcı tarafından varsayılan olarak seçilen tarayıcıda açılmalıdır. Bununla birlikte varsayılan uygulama ayarı, herhangi bir sayıda yeniden başlatma işleminden etkilenmeden kalmalıdır. Ancak ne yazık ki böyle bir kararlılığın yeni güncellemede olmadığını görüyoruz.

Apple, bu haftanın başlarında düzenlediği etkinliğin ardından tüm cihazlarda iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 ve watchOS 7 sürümlerini kullanıma sundu. Şirket, düzenlediği etkinlikte ise Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, iPad 8 ve iPad Air 4 modellerini tanıttı. Ayrıca tüm Apple aboneliklerini tek bir sistem altında toplayan “Apple One” abonelik hizmetini de kullanıma sundu.

Kısa süre önce yayınlanan bir güncelleme elbette bazı hataların olması doğal. Apple, daha önceki hatalarda kısa süre içerisinde yeni bir güncelleme ile çözüme kavuşuyordu. Bu hata için yine şirketin birkaç gün içinde küçük bir hata düzeltme güncellemesi ile işleri yoluna sokmasını bekliyoruz. Ayrıca iOS 14 sürümünde Safari yerine varsayılan tarayıcı olarak Google Chrome’u nasıl ayarlayabileceğinizi anlattığımız rehber yazısına da buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

“iOS 14 Hatası, Yeniden Başlatınca Varsayılan Uygulamaları Sıfırlıyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Yorum Yaz