Isırgan Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Isırgan tohumu, ısırgan otunun en faydalı yeridir ve bu yağın kullanılması halinde, nörotransmiterler asetinkolin, serotonin, kolin ve histamin gibi faktörlerin gösterdiği etki ile iyi hissetmeye neden olmaktadır. Asetilkolin beynimizdeki ruh hali reseptörlerini etkileyerek, otonom sinir sisteminin uyarılmasını sağlar. Bu durum ruh haline etki ettiğinden, ruh halinde iyileşmeler görülmesini sağlamaktadır. Ruh halinin düzelmesi ile birlikte, duyusal algı, dikkat süresi, uyanıklık ve sezginin artması da kuvvetlenir. Asetilkolin bozukluğu depresyon nedenleri arasında olabilmektedir. Serotonin, merkezi sinir sisteminde etki gösterirken aynı zamanda ısırgan dikenlerinde bulunan serotonin, histamin ve formik asit ile birlikte ruh halini, iştahı, hafızayı ve öğrenme kabiliyetini etkilemektedir.

Isırgan Tohumu Yağının Vücuda Faydaları

Isırgan otu zehrinde bulunan asetilkolin, ağrı kesici özelliğe sahiptir. Isırgan otu tohumları ise dopamin seviyelerinin yükselmesinde oldukça etkilidir. Hem kökleri hemde tohumları, Urtica dioica agglutinin (UDA) adı verilmekte olan lektin içermektedir. UDA süperantigen aktivitesi olarak bilinmekte olan benzersiz bir T hücresi ve sitokin aktivasyonu paterni içermektedir. Proenflamatuar sitokinlerin yükselmesine neden olmadan, vücudun doğal yollardan savunma sağlamasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından etkilidir. Isırgan tohumu, enerjinin artmasının sağlanması için kullanılabileceği gibi, anti-enflamatuar özelliğinden dolayı ise, böbrek troforestoratif olarak kullanılabilmektedirler. Böbrek glomerüler fonksiyonunda görülmekte olan artış ve serum kreatin düzeylerinde azalmaya neden oluşturarak, böbrek yetmezliğinin yavaşlamasında etki gösterir.

Böbreklerde görülebilen kum ve böbrek taşını düşürmede etkili rol oynar. Karaciğeri koruyup, onarırken aynı zamanda ise, oksidatif hasar görülse bile, karaciğer fonksiyonlarının geri kazanılmasında etkilidir. Isırgan otunda bulunan ve karaciğer fonksiyonunda, hayati bir lesitin bileşeni olan kolin, makro bir besindir. Kolin, karaciğer sirozu ve hepatit tedavisi için de kullanılmasının yanında göstermiş olduğu anti-enflamatuar etki ile birlikte, koliti (kolon iltihabı) yatıştırıcı etki göstermektedir. İçerisinde, doymamış yağ asitleri vardır ve bu yağlar, linoleik, linolenik, palmitik, oleik ve stearik asitler gibi içerisinde yüksek miktarda yağ barındırır. Vücut bu esansiyel yağ asitlerini omega 3 ve omega 6 ya dönüştürmek için linoleik ve linolenik asitlerden faydalanır.

Kadınlarda adet düzenlemede ve miyomların küçülerek yok olması için katkı sağlar. Balgam söktürücü, etkisi gösterirken, aynı zamanda kanı temizleyerek bağışıklığın güçlenmesinde etkin rol oynar. Burun kanamasının durması için etki göstermesinin yanı sıra, yaşlılıkta ise vücuda enerji verirken diğer yandan ise, vücudun dinç kalması için fayda göstermektedir. Vücutta bakteri ve virüsün yayılmasına engel olarak vücut sağlığı için katkıda bulunur. Kansere karşı koruyucu etki gösterirken, aynı zamanda iştahı açar ve boğaz ağrısına da iyi gelir. A, B, C, D ve K vitamini açısından zengindir.

Isırgan Tohumu Yağının Cilde Faydaları

1. Sedef hastalığının tedavisi için uygundur

Isırgan yağı, saçların sağlıklı olarak büyümesine katkı sağlamasının yanında, sedef hastalığı, kepek gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

2. Egzama çıban ve su çiçeğinin tedavisi için kullanılabilir

Kaliteli bir yağ içerisine karıştırılan ısırgan tohumu yağı ile cilde masaj yapılabilir. Ciltte meydana gelen egzama ve su çiçeğini tedavi etmede kullanılabilen bir ürün olmasının yanında, aynı zamanda ise, böcek ısırıklarında da etkili bir üründür. Cilt yüzeyinde meydana gelen çıbanın tedavisi için oldukça iyi etki gösterir.

3. Cilt tahrişine ve yanık tedavisinde etkilidir

Romatizma, artrit ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinin yanında, ciltte meydana gelen tahriş ve cilt yanıklarının iyileşmesine de katkı sağlamaktadır.

4. Cilt için kullanımı uygun iyi bir toniktir

Antiromatizmal, antikonvülsan, antihistamin, hipotansif ve anti-anafilaktik özelliklerin esansiyel yağda bulunabilmesi nedeni ile cilt için kullanılabilecek ideal bir toniktir.

5. Cilt katmanlarında terapötik etki sağlar

Göstermiş olduğu özellikleri nedeni ile cildi yüzeysel olarak ve daha derin katmanlarına gösterdiği aktive edici etki nedeni ile terapötik fayda sağlar.

6. Hücre yenilenmesini sağlaması nedeni ile yaşlanmayı geciktirir

Cilt hücrelerini yenileyerek bağ dokusunun ve aynı zamanda ise bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etkili rol oynar. Isırgan otu yağının, hücre yenileme özelliği bulunması nedeni ile yaşlanmayı geciktirici etki gösterir ve bu nedenden dolayı, gençlik yağı olarak da adlandırılır.

7. Cildin parlak bir şekilde görünmesi için katkıda bulunur

İçerisinde mevcut olan C ve D vitaminleri ile cildin taze ve parlak bir şekilde görünmesi için katkıda bulunur. Cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar aynı zamanda ise cildin daha sıkı ve elastik bir görünüme kavuşması için etki gösterir.

8. Bağ dokusunu kuvvetlendirerek cilt kırışıklıklarının azalmasına neden olur

Cilt rahatsızlığı, kilo problemi, alerjik rahatsızlıklar, saç dökülmesi gibi dermatolojik alanlarda kullanılmakta olan bitkisel bir yağdır. Cilt sağlığı için önemli bir yere sahip olup, hücreleri yenilerken, bağ dokusunu kuvvetlendirerek, kırışıklıkları azaltır aynı zamanda selüliti gidererek, cilde canlılık kazandırır.

9. Cildi yumuşatıcı etki gösterir

Ciltte kullanılması halinde, kuru cildi yumuşatır ve bununla birlikte ciltte meydana gelen aknenin tedavisi için de kullanılabilmektedir. Anti-enflamatuar olarak gösterdiği etki nedeni ile sivilce ve yara izlerinin tedavisinde kullanıma da uygunluk gösterir.

Isırgan Tohumu Yağının Saça Faydaları

1. Saç dökülmesini önleyerek tedavi eder

Saç dökülmesi sorununu tedavi ederken aynı zamanda önlemede etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

2. Saç tellerinin kalınlaşmasında etki gösterir

İçerisinde vitamin ve minerallerin zengin bir şekilde bulunması nedeni ile saçların sağlıklı olması sağlanırken aynı zamanda saç derisini güçlendirerek, tellerin kalınlaşmasını sağlar.

3. Saça sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır

Saçın dökülme sorununu gidermesinin dışında, saçın uzaması için iyi bir etki gösterir. İçerisinde silika ve kükürt bulunmasından dolayı, saçların olduğundan daha parlak, hacimli ve sağlıklı olması için faydalıdır.

4. Saçın zarar görmesini engeller

Saç kökleri için sağladığı besin ve oksijen nedeni ile kan dolaşımının artmasını sağlarken aynı zamanda içerisinde bulunmakta olan, antioksidanlar ile saçın zarar görmesine engel olur.

5. Saç dökülmesinde etkili olan DHT hormonunun oluşmasına engel olur

Saç dökülmesine neden olan DHT hormonun ortaya çıkmasına engel oluşturması nedeni ile kellik sorununun önüne geçilmesi için önemli bir yere sahiptir.

6. Saç derisine etki ederek uzamasını sağlar

Saçların uzamasını sağlar ve bunun dışında, ısırgan yağının şampuana eklenerek kullanılması halinde, saç derisinde etkili olan sedef ve kepek sorunlarının tedavisi için etki göstermektedir.

Isırgan Tohumu Yağının Yan Etkileri

1. Kullanılmadan önce test yapılması gerekmektedir

Kullanmadan önce, herhangi bir alerjik reaksiyona maruz kalmamak için, cildin bir bölümünde test olarak uygulanması gerekmektedir. Bu uygulamayı kola dökülecek bir damla ısırgan yağı ile yapılması mümkündür. Kaşıntı veya farklı bir reaksiyon şeklinde, ortaya yan etki çıkması durumunda, ısırgan tohumu yağı kullanılmamalıdır.

2. Aşırı kullanımı halinde uykusuzluk görülebilmektedir

Kullanılacağı zaman, gün içerisinde 30 gr’dan fazla alınmamalıdır. Alınması halinde ise aşırı uyarıcı etki meydana gelebilir ve amfetamin gibi uyumanıza engel olabilir.

3. Saf halde kullanılması halinde alerjik reaksiyon görülebilir

Hassas veya alerjik bir yapıya sahip olan kişilerin, ısırgan yağı kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise, ısırgan tohumu yağını saf ve katkısız olarak kullanmaktan kaçınılmalı, farklı bir yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

4. Bazı ilaç grupları ile etkileşim görülebilmektedir

Yutulması halinde, döküntüler, midede rahatsızlık ve sıvı tutma gibi hafif şekilde görülen yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kan pıhtılaşması, diyabet ve yüksek tansiyon ilaçları ile etkileşim gösterebilir.

5. Hamile ve emziren annelerin kullanımı için uygun değildir

Hamile ve emziren anneler için yeterli çalışma yapılmadığından, güvenlikleri açısından, ısırgan yağını kullanmaları önerilmemektedir.

6. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir

Kullanılması ile birlikte göstereceği etki, kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden kullanımı açısından dikkatli olunması gerekmektedir.

Yorum Yaz