İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı 2023

İstanbul büyükşehir belediyesi personel alımı yapacağını duyurdu. İstanbul Büyükşehir belediyesine iş başvurusu yapma şartları, başvuracak personel, eleman ve işçilerin nasıl başvuracağı ile ilgili detaylar aynı zamanda büyük şehir belediyesinin kariyer olanaklarını yazımızdan edinerek başvuruda bulunabilirsiniz. İBB iş ilanları hem kendi bünyesinde hem de iştirak şirketleri için yayımlanmaktadır. Buna göre önereceğimiz başvuru yöntemi ile hem İBB hem de iştiraki olan diğer firmalar için özgeçmişiniz değerlendirilecek. Memur, İşçi alımı iş ilanları için yazımızın devamını okuyunuz…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)

Son zamanların en çok konuşulan belediye olma ünvanını yakalayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni başkanı Ekrem İMAMOĞLU’ da 2019 da Google Türkiye’de en çok arananlar arasında yerini almıştır. Getirdiği yeniliklerle yeni bir kariyer yolu açan İmamoğlu belediyenin resmi web sitesinden iş ilanları yayınlamakta ve sosyal medya hesaplarından bu ilanları duyurmaktadır. Halka açık meclis ile büyük beğeni toplayan İMAMOĞLU her meclis toplantısında sosyal medya hesaplarından ve Youtube’den meclis kararlarını ve konuşmalarını canlı yayınlamaktadır.

İş arayan vatandaşların sürekli takip ettiği İBB, etik ve eşit şartlarda işe alım yaparak İstanbul halkının güvenini kazanmaktadır. Mevcut ilanlar ve işe alım portalının yanı sıra Belediyenin iş verdiği firmalarda özenle seçilmekte ve en kaliteli hizmeti en uygun fiyata veren firmalarla çalışılmaktadır. Sürekli güncel ilanlar yayınlayan İstanbul büyük şehir belediyesi bir çok hizmeti vatandaşlarına sunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir kamu kuruluşu olarak İstanbul’un sınırları içerisinde belediye işlerini yürütmektedir. İstanbul Büyükşehir belediyesi Saraçhanede bulunmaktadır. Hizmet olarak sunduğu Acil hizmetler, Bilgi hizmetleri, Çevre Hizmetleri, E-Belediye hizmetleri, İmar Hizmetleri, Kültür Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Spor hizmetleri ve ulaşım hizmetleri gibi bir çok alanda İstanbul halkının yaşam standartları üzerinde çalışmaktadır.

İstanbul’da Bulunan Belediyeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı ve İş İlanları

İBB için iş başvurusu yapmak isteyen adaylar için özellikle hazırlanan ve kullanıma açılan İBB kariyer zaman zaman yayınladığı ilanların yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesine Genel iş başvurusu yapma imkanı da sunmaktadır. Başvurular İBB insan kaynakları tarafından titizlikle incelenerek gerekli görülen pozisyonlar için sınava tabi tutulma durumu olabilmektedir. Gerekli görülmeyen pozisyonlar için ise meslek sahibi ise iş ile ilgili sorulan sorulara doğru cevap vererek İBB insan kaynakları mülakatı ile değerlendirilebilmektedir.

İBB İnsan Kaynakları 28 Şirket ile 80 Bin çalışana istihdam sağlamaktadır. 5 Sektörde Faaliyet gösteren firmalar İstanbul ilinde 15 milyondan fazla insana hizmet vermektedir. Belediye ve iştiraki olan firmalarda çalışabileceğiniz pozisyon statüsü Memur, İşçi ve Eleman olarak geçmektedir. Hem Belediye bünyesine hem de belediyeye bağlı iştirak şirketlerine iş imkanı bulmanız mümkün.

İnsan kaynakları her adayı etik ve eşit şartlarda değerlendirerek işe alım yapmaktadır. Kamuda çalışmak isteyen adayların tercih ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi İş İlanları, hem KPSS ile hem de Kamu Personeli Seçme Sınavına gerek kalmadan işe alım yapabilmektedir. Projelere istinaden mevsimsel işçi alımı ile kısa süreliğine de olsa bazı iş fırsatları sunulabilmektedir. İBB İş ilanı fırsatı yakalayabileceğiniz iştirak şirketleri şöyledir;

İş Başvurusu Yapabileceğiniz İBB İştiraki Firmalar

 • İstanbul Ağaç ve Peyzaj
 • BELBİM
 • BELTUR
 • BİMTAŞ
 • Boğaziçi Yönetim
 • Hamidiye Kaynak Suyu
 • İGDAŞ
 • İstanbul Halk Ekmek
 • İSBAK
 • İSFALT
 • İSPARK
 • İSPER
 • İSTAÇ
 • İSTANBUL ENERJİ
 • İSTANBUL İMAR
 • İSTTELKOM
 • İSTGÜVEN
 • İSTON
 • İSYON
 • KİPTAŞ
 • KÜLTÜR A.Ş
 • MEDYA A.Ş
 • METRO İSTANBUL
 • İSTANBUL ULAŞIM
 • ŞEHİR HATLARI
 • SPOR İSTANBUL
 • UGETAM
 • GÜVENPINAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

İstanbul halkı için kariyer olanaklarını her geçen gün genişleten ve ulaşılabilir kılan belediye, İstanbul halkının alacağı hizmetlerde kaliteyi arttırmak açısından seçici davranmaktadır. Her başvuruda Yetkin ve Nitelikli adayları seçmeye çalışan belediye Sınav ve mülakatlar ile adayları sıkı bir süzgeçten geçirmektedir. Personel, İşçi, Memur ve eleman alımlarını titizlikle yürüten İBB iştirakler içinde çalışmaktadır.

İBB, iştirakleri içinde personel alımı yaparak kontrolü elinde bulundurmaktadır. Kariyer portalında oluşturduğu iş ilanları sayfası ile Genel Başvuru ilanı açarak kendisi ve iştirakleri için başvuruları değerlendirmekte ve kabul etmektedir. İstanbul büyükşehir belediyesi için iş başvurusu yapmak isteyen adaylar bu Genel başvuru ilanına ulaşabilir.

İBB İşçi Alımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi işçi alımı için dönem dönem ilanlar yayımlamaktadır. İBB kadrosu içerisinde veya iştirak firmalarına alınacak işçiler taşeron veya sözleşmeli olarak çalışabilmektedir. Kurum içi veya Kurum dışı işçi alımı yapılabilirken bir çok farklı pozisyonda çalışılabilmektedir. İşe alım yapılacak pozisyonlar genellikle Temizlikçi, Yol bakım işçisi ve Aşçı gibi popüler işçi statüleri olmaktadır. Bunun yanında Engelli İşçi alımı da yapılabilmektedir.

İBB’de İşçi alımı var mı? sorusu iş arayışında olan bir çok vatandaş tarafından sorulmaktadır. İşçi alımı yapılacağı zaman sosyal medya ve internet siteleri üzerinden duyurulduğu doğrudur. Ancak bu haberler popüler olduğunda çok fazla sayıda başvuru yapılacağı için işe alım şansınız düşebilir. Bunun yerine İş Başvurusu nasıl yapılır kısmını sayfamızın aşağısında anlatıyoruz. Bu şekilde işçi alımı başvuru formunu önceden ileterek işçi alımı yapılacağı zaman özgeçmişiniz incelemeye alınacaktır.

İBB Memur Alımı

Memur alımı için güncel personel sayısı yetersizliğinde veya yeni açılan birimler için yada pozisyon boşluğu oluştuğunda alım ilanı verilmektedir. Memur alımı ilanı verildiğinde İBB Memur alımı şartları ve gerekli istenen belgeler beraberinde duyurulmaktadır. Memur alımı yapılacağı önceden kamuoyuyla paylaşılacak başvuru yapmak isteyen adaylara duyurulmaktadır. Memur alımı için genellikle üniversite mezunu ve liyakat ilkesine dayalı personel alımı yapılmaktadır.

Düz Memur alımı ve Engelli memur alımı içinde bu ilanlar aynı şekilde yayımlanmaktadır. Engelli adaylara özel şartlar ilan metninde belirtilerek adaylara sunulmaktadır. Memur alımı kadrolu veya sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Memur maaşları İBB tarafından belirlenerek personeline sunulmaktadır. Memur alımı için en çok tercih edilen pozisyonlar İtfaiye ve Zabıta olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine aşağıdan nasıl başvuru formu dolduracağınızı okuyabilirsiniz.

İBB İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapabilmek için öncelikle KariyerİBB.İstanbul sitesine üye kaydı oluşturmanız gerekiyor. Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üstte Giriş yap/Kayıt ol butonuna tıklıyoruz. Burada İsim-Soy isim Mail adresi ve belirleyeceğiniz şifreyi girmeniz isteniyor. İstenilen bilgileri girdikten sonra mail adresinize bir aktivasyon linki gelecektir. Bu linke tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif duruma geçmiş olacaktır.

Üyelik işlemlerimizi tamamladıktan sonra siteye giriş yapıp, yukarıda bulunan ”ÖZGEÇMİŞİM” butonuna tıklayınız. Tıkladıktan sonra adım adım özgeçmişinizi oluşturabileceksiniz. Özgeçmişinizi oluşturacağınız adımlar şu şekildedir;

 1. Genel
 2. İletişim
 3. Eğitim
 4. İş Deneyimi
 5. Yabancı Dil
 6. Sertifika
 7. Yetenekler
 8. Referans
 9. Ek Belge

Bu aşamaları doğru bilgiler ile adım adım doldurarak özgeçmişinizi oluşturacaksınız. Bu en önemli ve kritik aşamadır. Bu nedenle özenle ve doğru bilgiler ile tamamen doldurmaya özen gösteriniz. Özgeçmişinizi oluşturduktan sonra yukarıdaki ”ilanlar” kısmına tıklıyoruz. Burada iştirak firmalarının hepsinin iş ilanlarını görebilirsiniz. Size uygun bir pozisyon var ise başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediye’sine başvuru yapmak için açık pozisyon ilanı yok ise arama yerine Genel Başvuru yazarak arama yapınız. Aşağıda ”Genel Başvuru” iş ilanını göreceksiniz. Genel başvuruya tıklayarak açılan sayfanın en üst kısmında ”Başvur” butonuna tıklayarak hazırlamış olduğunuz özgeçmişi insan kaynaklarına iletmiş olacaksınız. Bu adımı da tamamladıktan sonra insan kaynaklarının sizinle iletişime geçmesini bekleyiniz.

Yazı Kaynağı:  https://www.elemanpersonelalimi.com/istanbul-buyuksehir-belediyesi-personel-alimi/

Yorum Yaz