Karanfil Çayı Faydaları Nelerdir?

Karanfil çayı, antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Antiseptik, antimikrobiyal ve antiviral özellikleri ile soğuk algınlığı, öksürük, baş ağrısı ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Karanfil Çayının Faydaları

Yüksek Ateşi Düşürür

İçeriğinde yüksek oranda magnezyum bulunan çay E, K ve C vitaminleri açısından da zengindir. Doğal etkisi ile vücudun bakterilerle savaşmasına yardımcı olan bu bitkisel çayın etkisi oldukça güçlüdür. Enfeksiyonlarla savaşarak, ateşi düşüren ve bağışıklığı güçlendiren bu içecek, iyileştirici etkisiyle hastalıktan kısa sürede kurtulmayı sağlamaktadır. Tüm bu faydalı özellikleri ile bilhassa soğuk algınlığına bağlı ateş durumlarında etkili bir bitkisel şifadır.

Diş Ağrısına İyi Gelir

Karanfilin antiseptik özelliği vardır, bilhassa analjezik özelliği ile ağrı kesici özellik de taşımaktadır. Özellikle çay olarak tüketilmesi, anti- inflamatuar ve analjezik etkileri ile dişteki enfeksiyonun iyileşmesine ve diş etlerinin toparlanmasına da yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği ile diş ağrısını hafifletir. Doğal yollardan tedavi olmak isteyen ve ilaç kullanamayan insanlar için karanfil çayı çok faydalı bir alternatiftir.

Bulantı ve Kusmaya İyi GElir

Özellikle bulantı ve kusmada etkili olduğu düşünülmektedir. Aromatik özellikli ve yatıştırıcı bir bitkidir. Özellikle sindirim siteminde faydalı olduğu için bulantıyı ve kusmayı azaltma etkisi de vardır. Mideyi rahatlatarak rahatsızlığın giderilmesinde faydalı olur.

Sinüzit Ağrısını Yok eder

Sinüzit hastalığı nefes almayı zorlaştıran ve yoğun baş ağrısı ile kendini belli eden can sıkıcı bir hastalıktır. Genellikle bahar ve kış aylarında artan sinüzit sorunları için çare arayan insanlar çok fayda görmektedir. Karanfil çayının antioksidan ve anti- inflamatuar etkisi vardır. Bu özellikleri ile iltihabı iyileştirip sinüzitin belirtilerini ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Sürekli tekrarlayan sinüzit vakaları için bitkisel çözüm arayan insanların destek olarak kullandığı bu bitki çayının vitamin ve mineraller açısından zengin oluşu bağışıklığı güçlendirmekte ve hastalığın kolay atlatılmasına fayda sağlamaktadır.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Bu bitkinin bilhassa mideyi rahatlatıcı bir yapısı vardır. Yemekten sonra içildiği takdirde mide ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların giderilmesini sağlar. Mideyi rahatlatır ve gaz sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi hassas olanlar ve sürekli sindirim sistemi sorunu yaşayanlar için her akşam içilen bir fincan karanfil çayının faydası çoktur. Sık sık karın ağrıları ve kramplar yaşayan kişiler için de şifalı olacaktır. Sindirim sistemi enzimleri üreterek sindirime iyi gelen çayın rahatlatıcı etkisi muhteşemdir.

Diş Eti Kanamasına İyi Gelir

İnsanlar belli dönemlerde diş eti iltihaplanmaları veya diş etlerinde kanama sorunları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Diş eti hastalıkları zamanında tedavi edilmezse zamanla diş kayıplarına yol açan ciddi bir durumdur. Doğal şifası ile diş eti sorunları üzerinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Vitamin ve mineraller ile diş etlerini güçlendiren bu çayın anti inflamatuar etkisi ile diş eti iltihaplanması üzerinde olumlu ve iyileştirici etkisi vardır.

Eklem Ağrılarını Giderir

Anti- inflamatuar ve analjezik etkisi vardır. Ayrıca içeriğinde Omega- 3 yağ asitleri, kalsiyum ve demir olduğu için vücudu güçlendirme etkisi vardır. Bilhassa artrit ve kas ağrıları konusunda faydalıdır. Ağrı kesici ve rahatlatıcı bir etki yapmaktadır.

Solunum Hastalıklarına İyi Gelir

Soğuk algınlığı, bronşit, astım vs. hastalıkların solunum üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bilhassa bahar ve kış aylarında bu rahatsızlıklar atak yapmaktadır. Karanfil çayı anti- inflamatuar, anti bakteriyel ve ekspektoran özellikleri ile solunum sistemine olumlu etkiler yaparak hastalıklarda faydalı olmaktadır.

Burkulma ve İncinme Ağrılarını Keser

Kazalar, zaman içerisinde sıklıkla başımıza gelebilir. Burkulmalar, kas yaralanmaları, incinmeler vs durumlarda şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissedilmektedir. Bu durumlarda karanfilin şifalı etkisinden faydalanmak mümkündür. Hazırlanan çay ile bu bölgelere kompres yapıldığında faydalı olmaktadır. Kaza üzerinden zaman geçtiyse yani yaralanma eski ise çay sıcak olmalı ve bir havluya dökülerek ağrıyan bölgeye kompres uygulanmalıdır. Eğer kaza yeni yaşandıysa bu kez soğutulmuş olan çay havluya dökülerek ağrıyan bölge üzerine bir süre kompres uygulanmalıdır. Özellikle ağrıyan bölgede çok etkili olacaktır.

Ağız Kokusunu Yok Eder

Bazı insanların nefesi kötü kokar. Bazen de çeşitli sağlık sorunları nefeste kötü kokuya sebep olmaktadır. Boğazda enfeksiyon, dişlerde çürük, mide rahatsızlığı veya tüketilen gıdaların kokusu nefes kokusunu etkilemektedir. Karanfil çok güzel kokan bir bitkidir. Bilhassa nefes kokusu sorunu olan kişilerin bu çayı kullanması, kötü nefes kokusunun baskılanması ve kaybolmasında etkili olacaktır.

Afrodizyak Etkisine Sahiptir

Çayda afrodizyak etki isteyenler için karanfil çayı, tarçın ve zencefil ile birlikte karıştırılarak kullanılmaktadır. Böylelikle çok etkili bir karışım oluşması mümkündür. Tabi ki bitkiler konusunda hassas olan kişilerin bilinçsiz bir şekilde bitkileri karıştırması önerilmemektedir. Bu konuda bitkiler hakkında uzman olan bir kişiye danışmak faydalı olacaktır.

Enfeksiyonla Mücadele Eder

Enfeksiyonlar vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Çoğunlukla enfeksiyonların yanı sıra halsizlik ve ateş de görülmektedir. Karanfilin vücutta oluşan enfeksiyonların giderilmesinde etkili bir bitki olduğu bilinmektedir. Enfeksiyon sorunu yaşandığında içilen çayın oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra destek olarak kullanmak isteyenlerin doktorlarına danışarak ilaçla etkileşim durumunu öğrenmeleri gereklidir.

Erken Yaşlanmayı Önler

Birçok insan yaşlanma etkilerini geciktirmek ve genç görünmek ister. İnsanların genç görünme arayışları asla bitmeyecektir. Bu nedenle birçok insan da bitkilere başvurmaktadır. Karanfilin yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu bilinmektedir. Metabolizmayı hızlandırarak fiziksel yapıyı desteklemekte ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Antioksidan özellikleri ile vücuda dinçlik katan karanfilin içeriğindeki vitamin ve vitaminler ile cildi beslediği de bilinmektedir. Her gün düzenli olarak içilen bir fincan çayın gençleştirici etkisi olduğu düşünülmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Bitki çayının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişilerin spor ve diyet yanında destek olarak karanfil çayı içmeleri önerilmektedir. Zayıflamak için normalden fazla kullanılmamalıdır. Bitki çaylarının aşırı tüketimi sakıncalıdır. Bazı insanlar, tek başına bitki çayı içmenin zayıflama üzerinde etkili olduğunu düşünmekte ve çok fazla çay tüketerek sağlıklarını tehlikeye sokmaktadırlar. Bu durum kesinlikle yanlıştır, hiçbir yöntem veya gıda ürünü tek başına zayıflamayı sağlamaz, bu nedenle zayıflamak için sağlığı tehdit eden uygulamalar yapmaktan vazgeçilmelidir. Her yöntem doğru ve yeterince uygulandığında faydalıdır.

Saç Rengini Koyulaştırır

Saç rengi bilhassa hanımlar için çok önemli bir konudur. Özellikle kimyasal ürünlerden ziyade doğal ürünlerden hoşlanan hanımlar banyoda saçlarını yıkadıktan sonra karanfil çayını saçlarına dökmektedirler. Çayın soğuk olması burada büyük bir önem taşımaktadır. Böylelikle saç renginin doğal yollarla koyulaştırılması sağlanmaktadır. Hoş kokusunun saçlara sinmesi bütün gün güzel kokmasını sağlamaktadır. Güzel kokusundan hoşlananlar her banyoda bu uygulamayı yapmalıdır.

Sivilceye İyi Gelir

Bitkinin antimikrobiyal etkisi vardır. Karanfil çayı düzenli tüketildiğinde cilt üzerindeki olumlu etkilerini görmek mümkündür. Sivilceleri engellemekte ve var olan sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olurken cildi güzelleştirici etki yapmaktadır.

Stresi Azaltır

Günümüz koşullarında stres en büyük sorunlardan biridir. Sürekli koşturmak zorunda kalmak, trafik ve gerginlik yaratan konular sinir bozucu olmaktadır. Psikolojik olarak rahatlamak için çeşitli uygulamalar yapılmaktadır, bitki çayları da bu etkenlerden biridir. Karanfil çayının rahatlatıcı kokusu ile terapötik etkili bir çay olduğu bilinmektedir. Gün içinde bir fincan çay içen insanların rahatladıkları ve stresin azaldığı görülmektedir. İnsanların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayan faydalı bir çaydır.

İshale İyi Gelir

Karanfilin sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. İshal sorunu da kişilerin hayatını zorlaştıran sorunlardan bir tanesidir. İshal durumunda çayı içildiğinde ishalin azalmaya başladığı görülmektedir. Doktora gitme imkanı yoksa bir fincan çay içilerek ishal sorunu üzerindeki etkileri gözlemlenmelidir. Aşırı tüketiminden kaçınmak çok önemlidir. Bu nedenle iyileşmek istenirken aşırı çay tüketimi yapılarak zehirlenme tehlikesi geçirmek çok yanlıştır.

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Karanfil çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı bütün karanfili öğüttükten sonra 1 bardak su ile birlikte cezveye ekleyin ve kaynatın. 3-4 dakika demlettikten sonra soğumaya bırakın. Tatlandırmak için limon veya bal ekleyebilirsiniz. Günde 1-2 fincan, sabah ve akşam olmak üzere çayı tüketebilirsiniz.

Karanfil Çayının Zararları

Her bitkinin faydaları olduğu gibi zararları da olabilir. Faydalı olan bitkilerin bazı insanlarda yan etkiler yaratabileceği unutulmamalıdır. Her insanın bünyesi farklıdır ve farklı etkenlerin bünyede değişik yansıması olmaktadır. Bu nedenle karanfil çayı tüketiminde bazı unsurlara dikkat edilmelidir. Çayın aşırı tüketiminden kaçınması gereken insanların tüketim miktarını düzenlemesi önemlidir.

Kan Şekerini Düşürür

Bazı insanların kan şekeri düşüktür. Karanfil çayı kan şekerini düşüreceği için şekeri düşük insanların bu çayı tüketmeleri tavsiye edilmez. Bu nedenle bilhassa Hipoglisemi sorunu olan bireylerin dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Şeker hastaları çayı içerken dikkatli olmalıdır.

Toksik Etki Yapar

Bazı bitkilerin toksik etkisi vardır, karanfil bitkisi de bu bitkilerden biridir. Bilhassa fazla tüketim yapıldığında toksik etki yapacaktır. Bu durumun sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca saklama koşulları da önemlidir, uygun koşullarda saklanmadığında vücutta sıvı düzensizliği, böbrek rahatsızlıkları, nefes darlığı, karaciğer rahatsızlığı, bulantı ve kusma gibi şikayetlere sebep olmaktadır.

Kanamaları Çoğaltabilir

Kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı engelleyici özelliği bulunmaktadır. Özellikle Hemofili rahatsızlığı olan kişilerin karanfil çayı içmesi çok sakıncalı olabilir. Kanama riski bulunan kişileri kan sulandırıcı ilaç kullananlar kesinlikle bu çayı içmemelidir. Bilhassa yakın bir tarihte cerrahi operasyon geçirecek kişilerin bu hatayı yapmamaları önemlidir. Aksi takdirde ameliyatta çok fazla kanama riski olabilir. Bitkilerin kullanımında bilinçli olmak hayatı önem taşımaktadır.

Alerjik Reaksiyonlara Neler Olabilir

Karanfil çayına alerjisi olanlar veya çayı çok fazla tüketenlerde bitkiye karşı alerji gelişebilir. Bilhassa deri döküntüleri, nefes darlığı, boğazda ağrı ve ürtiker gibi sorunların oluşumu görülebilir. Alerjik reaksiyonlar kimi zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle alerjik yapılı kişilerin bitkileri gelişigüzel tüketmesi önerilmemektedir. Özellikle alerjik reaksiyon geçiren kişilerin bir an önce hastaneye gitmesinde fayda vardır.

Cilt Reaksiyonları Olabilir

Bazı insanların ciltleri aşırı hassastır. Özellikle etkileri yüksek olan bitkilerin kullanımı ciltte bazı alerjik durumlara, incelmeye veya tahrişe sebep olmaktadır. Karanfil de cilt üzerinde bu tarz etkileri olan bir bitkidir ve kullanılırken dikkat edilmelidir. Çayın aşırı tüketimi yapılmamalı, ciltte anormal bir durum gözlenirse çayın tüketimi bırakılmalıdır. Gerektiğinde doktora görünmek bu konuda faydalıdır.

Ağızda Hassasiyet

Karanfilin diş ağrısı ve diş etleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Fakat bitkinin ağızda çok uzun süre kalması ya da çok fazla tüketim yapılması sonucunda zararlı etkilerinin olabileceği de unutulmamalıdır. Bitki ağız ile çok fazla temas ettiğinde diş etlerinde iltihaplanma ve ağızda hassasiyet olabilir. Bu nedenle bilinçli tüketimin önemi kavranmalı ve tüm bitkiler dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bitkilerin faydalı olduğu bilinse de fazlasının zararlı olduğu unutulmamalıdır. Sonuçta ilaç yapımında kullanılacak kadar etkili olan bitkilerin doz aşımı sonucunda çok etkili zararları olabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Hamilelikte Zararlıdır

Hamilelik döneminde birçok bitkinin zararlı olduğu bilinmektedir. Hamilelik döneminde bitkilerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması hem anne hem de bebek için çok zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle karanfilin yan etkileri göz önüne alındığında bu durumun ölümcül sonuçlara yol açacağı gerçeği asla unutulmamalıdır. Hamilelik döneminde doktora danışılmadan hiçbir bitki kullanılmamalıdır. Alerjik ürünlerden ve bitkilerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Aksi takdirde hem anne hem de bebek için tehlikeli durumlar oluşabilmektedir.

Çocuklar İçin Zararlı Olabilir

Bitki çaylarının çoğunluğu çocuklar için zararlıdır. Çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi, çocukların hassas bünyelerinde bitki çaylarının alerjik etkisi çok fazla olmaktadır. Bilinçsiz kullanımda çocuklarda sindirim sorunları, kansızlık, solunum problemleri gibi ciddi sorunlar görülebilir. Çocuklar için kullanılması düşünülen bitkiler hakkında çocuk doktoruna danışılmadan hiçbir bitki kullanılmamalıdır. Bu konu ihmal edildiğinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Yorum Yaz