Karınca Yumurtası Yağının Faydaları Nelerdir?

Çok eski çağlarda ilk olarak İranlı kadınların kullanmaya başladığı, karınca yumurtası yağı faydaları ile son dönemde özellikle kullanımı ve tanınırlığı artmıştır. Kulaktan kulağa duyuldukça herkes tarafından bilinir olmuş ve ülkemizde sık sık kullanılmaktadır. Diğer yağlara oranla daha zor bulunsa da kuvvetli bir yağ olarak bilindiği için almak isteyenler rahatça ulaşabilmektedir. İran’dan ithal edilen karınca yumurtası yağı, temel malzeme olarak adından da anlaşıldığı üzere karınca yumurtasını barındırır. Ülkemiz de son zamanlar da daha fazla popüler olmasına rağmen Osmanlı zamanların da cariyelerin ve kızlarının da faydalarından yararlanmak amaçlı kullandığı bilinmektedir. O zaman kullanılan yağ ile şimdi kullanılan arasında çok fark olabilir fakat doğal karınca yumurtasından elde ediliyor olması çok önemlidir. Ancak bu sayede faydalarından yararlanılır.

Karınca Yumurtası Yağının Cilde Faydaları

Diğer yağlarda olduğu gibi fazla faydaya sahip değildir. Özellikle hastalıklara karşı pek fazla etki göstermez. Karınca yumurtası yağı, doğal bir tüy dökücüdür ve asıl sağladığı faydası da budur. Oldukça etkilidir bu yüzden tek bir tane faydası olsa da adını duyurmayı başarmıştır.

1. Tüy dökücü özelliğine sahiptir

Doğal bir tüy dökücüdür. İstenmeyen tüyler, özellikle kadınların korkulu rüyasıdır. Kimilerinde daha fazla ve sık çıkarken kimilerinde daha az çıkar. Fakat ne kadar ya da ne sürede çıkıyor olursa olsun, oldukça rahatsız edicidir. Bu yüzden kadınlar, tüylerini almak için çok fazla vakit ve para harcarlar. Kullanılan yöntemler de çoğunlukla fazla ağrılı olabilir ve yine yönteminden yöntemine finansal değişimler görülebilir. Herkes kendi bütçesine göre değişik yöntemler tercih eder. Fakat bu yöntemler de doğal yollara başvurmak cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Ciltte tahrişe, kızarıklığa ve batığa yol açmayacak doğal yöntemler tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacak doğal ürünün ciltte yan etki oluşturup oluşturmayacağı da araştırılmalıdır. Karınca yumurtası yağı, yüzde yüz doğal yumurtadan elde edilirse, doğal bir tüy dökücü haline gelir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih edilebilecek en doğal yöntemlerden biridir. Düzenli bir şekilde ve talimatlarına uyarak kullanıldığı zaman yavaş yavaş istenmeyen tüylerin en aza ineceği gözlemlenmiştir.

Doğal bir ürün oluşu, tahrişe de yol açmaz. Özellikle yanlış yapılan epilasyon ve ağda tüylerin daha çok çıkmasına neden olabilir ve bunun yanında cildin zarar görmesine yol açar. Hatta yaralara bile neden olur. Tüm bunlara sebep olmadan acısız ve zararsız bir şekilde tüyleri azaltır.

2. Tüy dökücü krem olarak kullanılabilir

Piyasa da tüy dökücü krem adı altında pek çok krem bulunmaktadır. Fakat bu kremlerin çoğu kimyasal maddeler barındırmaktadır. Vücudumuzda ki en hassas bölgelere, kimyasal ürün kullanmak yarar yerine zarar sağlayabilir. Bu yüzden alınan ürünlerin içerikleri mutlaka çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Karınca yumurtası yağı, krem şeklinde hazırlanıp da kullanılabilir. Doğal olduğu için diğer kremlere nazaran daha güvenilirdir. Bu krem, uygulandıktan sonra tüylerin doğal bir şekilde dökülmesine yardımcı olur. Bunu yaparken diğer bir özelliği olan tüy azaltıcı faydasını etki etmeye devam eder. Yani bir taşla iki kuş anlamına gelmektedir.

4. İçeriği oldukça zengindir

İçeriği bakımından da oldukça zengindir ve bu sayede vücudumuza fayda sağlar. Cilt, yeme içme ile besinlerden gelen vitamin ve mineraller dışında bakım amaçlı faydalı besin değerlerini takviye almak ister. Bu besinler, doğal ürünlerin için de bulunduğu için doğal bakım ürünleri kullanmak her zaman daha iyi sayılmaktadır. İçeriği zengin olan yağlar, vücuda çok iyi gelmekte ve sağlığı da korumaktadır. Bu yağ diğer yağlara nazaran daha kısıtlı fayda sağlar ancak içeriği sayesinde bu işi en iyi şekilde gerçekleştirir. Kıl köklerinin yumuşamasını, kılların azalmasını, tüy kökü aktifliği azaltır ve tüy kökünü tahrip eder. Tüketilen besinlerin içinde ki özellikle yağ ve karbonhidratlar, tüylerin daha hızlı bir şekilde uzamasına neden olur. Bu yağ, tüy kökünde ki hücreler tarafından emilir ve köke zarar vermeden fazla tüylenmeyi azaltır.

5. Çocuklara uygulanabilir

Osmanlı da cariyeler kızlarının tüylerinin ilk çıktığı zamanlar da bu yağı kullanırmış. Bu sayede tüylenmenin en aza indirgenmesi sağlanırmış ve düzenli kullanımı sonucunda yok olmasına kadar gidermiş. O zamanlar şimdiki gibi fazla tüy alma yöntemi olmadığı için güvenilir ve doğal yollara daha fazla başvurulmuştur. Şimdilerde yeniden kullanılan bu yöntem, kız çocukların da yeni yeni tüylenme başladığı dönemde kullanılırsa, zamanla tüyler azalacak ve çıkmamaya başlayacaktır. Doğal bir epilasyon veya lazer görevi görecektir. Ayrıca küçük çocukların, günümüzde uygulanan işlemlerden görecekleri acı daha fazla olacağı için, acısız ve güvenilir olan bu yöntem çok daha sağlıklı olacaktır.

6. Cilde nem verir

Tüylenmeyi en aza indirirken aynı zaman da vücudun ihtiyacı olan nemi de karşılar. Vücudumuz dönem dönem hem yediğimiz besinlerden dolayı hem de hava şartları ile beraber kuruluk yaşayabilir. Ciltte ki kuruluk dış görünüşü de olumsuz etkiler ve başka hastalıklara da davetiye çıkarır. Kuruluk önlenmezse, egzama ve döküntü meydana gelebilir. Bu yağ, düzenli kullanıldığı zaman hem tüyleri azaltır hem de kullanılan bölgenin nem ihtiyacını karşılar, daha parlak ve canlı görünmesini sağlar, gerginliği azaltır ve daha yumuşak bir cilt sunar.

7. Kızarıklığı ve tahrişi önler

Kullanılmadan önce kullanılacak bölgenin temiz ve kıllardan arındırılmış olması gerekmektedir. Tüylü bölgeye uygulanması bir işe yaramayacaktır. Yağ temizlenmiş bölgeye uygulandığında kılların alınması sırasında oluşabilecek kızarıklığı alır ve tahriş olmasını önler. Tahriş olan bölgenin de hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Yani aynı bölge üzerinde hem tüyleri azaltır, hem nemlendirir hem de kızarıklığı ve tahrişi engeller.

8. Hassas bölgeler için uygundur

Genelde bu tarz yağlar her ne kadar doğal olsa da her bölgeye kullanımı uygun olmayabilir. Fakat karınca yumurtası yağı, hassas bölgelere ve hassas ciltli insanlara uygundur. Cildi besler, doğal olduğu için zarar vermez.

Karınca Yumurtası Yağının Yan Etkileri

Bu yağ için oldukça doğal olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pek çok doğal ürün de olduğu gibi bunda da yan etkiler meydana gelebilir. Kullanılan ürünlerin gerçekten doğal olması çok önemlidir. Bu yüzden alırken orjinal olanları tercih edilmelidir. Aksi halde ciltte zararlı etkilere neden olabilir. Satın alırken güvenilir yerlerden alınmalıdır. Fazla yan etkisi ve zararı olmasa da orjinal olmayan bir ürün zararlı olabilir. Piyasa da ticari amaçlı, merdiven altı olarak satılan çok fazla ürün bulunur. Bunlara dikkat edilmeli ve markasız ürün kullanılmamalıdır.

  • Cildiniz eğer kullanıma uygun değilse kızarıklık, yanma, tahriş gibi yan etkiler gösterebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman mutlaka doktora danışmanız ve hemen kullanmayı bırakmamız gerekir.
  • Hamilelerin ve emziren annelerin kullanması önerilmez. Ne hassas oldukları bu dönemlerde kullandıkları her şeye çok daha fazla önem vermeleri gerekir. Bebeğe zarar verebilecek her şeyden kaçınmalıdır. Bu dönemde doktor kontrolü dışında başka şeyler kullanılması önerilmez. Fazla zararlı özelliklere sahip olmadığı için doktora danışarak kullanıp kullanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.
  • Bazı vücut tiplerinde, kıl kökünde yanmaya ve iltihaplanmaya neden olabilir.
  • Fazla ve düzensiz kullanıma bağlı olarak aşırı kaşıntı ve aksine aşırı tüy çıkmasına yol açabilir. Bu yüzden düzenli ve belirli ölçüde kullanılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanırken fazla ve düzensiz kullanım yan etkilere neden olabilir. Ayrıca içeriği karınca yumurtasından oluştuğu için alerjik reaksiyonlara, çeşitli cilt problemlerine neden olabilir. Bu çok görülen bir durum değildir. Önemli olan doğal ve kaliteli bir yağ almaktır. Herkesin cilt yapısı faklı olduğu için aynı etkiyi vermeyebilir. Kullanan kişide ne kadar sürede etkili olup olmadığının bilimsel bir cevabı olmadığı için deneyip görmekten başka bir çare yoktur.

Yorum Yaz