Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapı çayı, antienflamatuvar, antiseptik, diyüretik, sakinleştirici ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Eklem ağrılarını ve romatizma ağrılarını azaltır ve beyin sağlığını iyileştirir. Güçlü detoksifiye edici özelliği ile vücudu temizler. Gut, böbrek hastalığı ve romatizmaya iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları

1. Sakinleştirici etkisi vardır

Sakinleştirici etkisi olan kiraz sapı çayı, vücudun rahatlamasını sağlar, stresten arınmasını sağlarken, huzur ve ferahlama hissi verir. İçerdiği melatonin ve serotonin maddeleri mutluluk hissi verir. İnsanlar genel olarak günlük hayatta yaşadıklarından dolayı birçok sebepten strese girerler.  Bu stres de genellikle beraberinde en fazla uyku problemlerini getirir. Bu sorun ile ilgili piyasada çok fazla ilaç olsa da artık bitkisel yöntemlere başvurulmaktadır. Bunlardan biri de kiraz suyu ve kiraz sapı çayı içmektir.

2. Susuzluğu giderir

Susuzluğu giderici etkisi vardır. Kişinin su içme isteğini azaltarak gerekli suyu kişiye verir. Bu sebeple ramazan aylarında çok tercih edilen bir çaydır. İnsanların susuzluğa dayanmasına yardımcı olur. Özellikle sahurdan sonra tüketilmelidir. Böylece yiyeceklerin hazmına da yardımcı olur.

3. Böbrekler için çok faydalıdır

İçeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır. Bu işlemin gerçekleşmesi için böbreklere yardım eder. Böbreklere gelen kanı süzerken içinde bulunan zararlı maddeleri ayrıştırır. Yanlış beslenme sebebiyle bazen atık maddeler kana karışmak zorunda kalır bu noktada kiraz sapı suyu veya çayı devreye girerek bu maddeleri ayrıştırır. Böbreklere işlevini geri kazandırır. Ayrıca içinde bulunan kinik asit, böbrek taşı oluşumunu da engellemektedir.

İçerisinde potasyum, magnezyum, lif bulunmaktadır. Bu elementler dışında içerisinde melatonin ile serotonin gibi düzenleyiciler bulunmaktadır. Bu yüzden son derece nadir bir bitkidir. Bu sayede böbrek taşlarının düşürülmesine hatta böbrek taşı oluşmasını engellemeye yardım eder. Fakat fazla kullanılması durumuna vücuttaki faydalı mineral ve vitaminlerin de vücuttan uzaklaştırır.

4. Kilo vermeye az da olsa yardımcıdır

Direkt olarak kilo verdirmese de, vücuttan toksik maddelerin uzaklaşmasını sağladığı için kilo vermeye bir nebze yardımcı olabilir, kendi diyetiniz ile beraber tüketmelisiniz. Bu şekilde kalıcı olarak kilo vermek mümkün olur. Sonuçlarını kısa sürede gözle görülür şekilde fark edersiniz.

5. İdrar söktürür

Tuvalete çıkarken zorlanma veya idrarın koyu renkte olması vücutta bulunan bazı maddelerin derişik bir şekilde vücutta olduğu anlamına gelir. Kiraz sapı düzgün bir şekilde tuvalete çıkabilmek ve vücuttaki atık maddeleri dışarı atabilmek için çok faydalıdır. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını engeller. İnterstisyel sistit ve genel olarak glomerüler hastalıklara karşı da koruma sağlar.

6. Metabolizmayı hızlandırır

Kilo almaktan şikayetçi olan bireylerin mutlaka tüketmesi gereken bir çaydır. Bu çay metabolizma hızını arttırır. Bu sayede yavaş çalışan metabolizma sebebi ile vücudun kalori yakımında zorlanmasını durdurmuş olur. Şekersiz olarak tüketilirse fazlalık yağlardan kurtulmaya yardımcı olur.

7. Emziren annelere iyi gelir

Emziren annelerin kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur, tansiyon düşürücü etkisi olduğundan emziren anneler günde 1 yada 2 bardak içmesi tavsiye edilmektedir. Süt arttırıcı etkisi olan kiraz sapı çayı aynı zamanda hamilelik ve lohusalık döneminde vücutta oluşan ödemin atılmasına yardım eder.

8. Göz sağlığına iyi gelir

Göz sağlığına da iyi gelen kiraz sapı çayı, görme duyusunu güçlendirmeye yardım eder. Gözlerin dostu olduğu bilinmektedir. Göz sağlığını korurken gözlerin güçlenmesine yardımcı olur.

9. Vücuttaki ödemi atar

Vücuttan ödemi atılmasına yardım eder, ödem sebebi ile oluşan şişkinlikleri de giderir. Yüz şişmelerini de gideren bu çay, böbreklerin temizlenmesine de katkıda bulunur. Aynı zamanda böbrek sağlığını korurken, böbrek rahatsızlığına yakalanma riskinin de önüne geçmektedir. Safra kesesinde oluşan taşların da dökülmesine yardımcı olur.

Yüz, ayak, bacak bölgesindeki şişliklerden kurtulmak için kiraz sapı banyosu da yapılabilir. Çay olarak demlediği gibi sorunlu olan bölgeye kiraz sapı banyosu olarak da uygulanabilir. Kiraz sapları kaynatıldıktan sonra, şiş olan ayaklara, bacaklara yada ellere sürülebilir. İçerisine biraz tarçında ilave edilebilir.

10. Adet ağrılarını azaltır

Kadınlarda özellikle adet döneminde kaslar iyice kasılır ve bu ağrının sebebi de kanın dışarı atılamamasıdır. Bu durum şiddetli ağrılara sebep olabilir. Adetliyken kiraz sapı çayı içerek bu ağrılardan kısa vadede kurtulabilirsiniz. Dolaşımı düzenlerken toksin atılımını hızlandırır ve kolaylaştırır. Kasların doğru sinyaller ile kasılıp gevşemesini sağlar. Fakat organ ve doku ödemine karşı etkili değildir.

11. Toksin maddeleri uzaklaştırır

Vücudumuzdaki toksin maddeler zaman içerisine sistemimize zarar verir. Tüm vücudumuzu etkileyen bu durum, el ve ayaklarda ödem oluşmasına sebep olabilir. Çay düzenli olarak kullanıldığında toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, ödemi de atar. Aynı zamanda karaciğer dostu olarak da bilinmektedir. İlaçların zehirli maddeleri sebebi ile karaciğer en çok zorlanan organlardan biridir. Bu özelliği sayesinde karaciğerin yükünü azaltır ve kendini yenilemesine yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini zayıflatan maddelerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Vücudun tuz dengesini de sağlar. Güçlü antioksidan özelliği vardır. Vücuttaki organlar arasındaki oksijen iletimini hızlandırır, iç organların daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

12. Cilt temizleyici özelliği vardır

Gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi olan kiraz sapı, sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca ergenlik sivilcelerinden kalan lekelerin ve izlerin iyileşmesini sağlar. Hücre yenileyici özelliği vardır. Yüzdeki lifleri gerginleştirirken, sarkmaları önler ve cildi pürüzsüzleştirir. Cildin dokusunda meydana gelen olumsuz değişimlerin giderilmesini sağlar. Işıltılı ve sorunsuz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

13. Kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir

Hem kan şekerini hem de kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir. İçinde C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca kalp krizi riskini azalttığı da bilinmektedir. Bu özelliklerini içerdiği antioksidanlar sayesinde kazanmıştır.

14. Damarlar için oldukça yararlıdır

Damarları genişletici özelliği vardır. Bu sayede dolaşım sistemini de düzenler ve kanın damarlardan akışının rahatlatır. Varis ve selülit oluşumunu da engeller. Ayrıca damarları açtığı için kalbin daha rahat çalışmasını sağlar ve damarların içten yağlanmasını engeller.

15. Romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir

İçeriğindeki uçucu yağlar ve anti-inflamatuar özelliği, ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını kolaylaştırdığından damar sertliği başta olmak üzere, romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi tedavisine iyi gelir. Aynı zamanda kanı da sulandırır.

Özellikle romatoid artrit gibi iltihaplı eklem rahatsızlığı olan kişilerin kiraz sapı çayı içmesi önerilmektedir. Bu çay aynı zamanda eklemlerdeki iltihaplanmayı yavaşlatarak azaltır.

16. Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur

Sigaranın zararları etkilerini temizler.

17. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Pek çok hastalığa yakalanmaktan koruyan kiraz sapı, bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Serbest radikallere karşı daha etkili şekilde savaşarak vücuda direnç katar ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önler.

18. Prostat şikayetlerinde kullanılır

İdrara çıkmayı sağladığı için prostat şikayetlerini azaltır. Vücuttaki su birikimini dengelediğinden vücudu rahatlatır. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonlarını da engeller.

19. Vücuttaki ağrıların azalmasına yardım eder

Kas, eklem ağrıları, baş ağrısı gibi vücutta oluşan tüm ağrıların kısa zamanda geçmesini sağlamaya yardımcı olur. Doğal ağrı kesici olarak da adlandırılabilir. Fakat bu çayı dozunda kullanmak çok önemlidir.

20. Vitamin ve mineral deposudur

İçeriğinde E, C,K, A vitaminleri ve magnezyum, potasyum minarelleri yer almaktadır. İçerdiği potasyum tuzları ile vücuda iyileştirici etki sağlar.

21. Karaciğerleri gençleştirmeye yardımcıdır

Vücutta bulunan fazla sıvıları atar. Bu sebeple karaciğerin sağlığını korurken yenilenmesini sağlar. Karaciğerin fonksiyonlarını destekler.

22. Kanı temizlemeye yardımcı olur

Antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kanı temizlerken aynı zamanda hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca anemiyi de önlediği bilinmektedir.

23. Hazımsızlığa iyi gelir

Müshil etkisi gösteren bu ilaç, kabızlık ve obeziteye iyi gelir. İçeriğindeki polifenolik flavonoid bileşikler ve antosiyaninler sayesinde insülün üretimini artırarak kan şekeri seviyesini dengeler. Ayrıca iştahı kontrol etmeye yardım eder.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayını hazırlamak için 2 bardak suyla birlikte 25-30 tane kurutulmuş kiraz sapını cezveye alın ve yaklaşık 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Süzdükten sonra tatlandırmak için bal veya şeker ekleyebilirsiniz. Sabah kahvaltısında ve akşam yemeğinden önce kiraz sapı çayı tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayının Zararları

Saymakla bitmeyen faydası bulunan kiraz sapı çayının faydalarının yanı sıra zararları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Aşırıya kaçırılmadan tüketilmeye dikkat edilmelidir.

 • Olabilecek en ciddi yan etkisi, diüretik etkisinden kaynaklanmaktadır. Fazla tüketildiği zaman kalsiyum atılımını yükseltir.
 • Düzenli kullanılan bir ilaç olduğu takdirde kiraz sapı tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız. İlaç etkileşimleri konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.
 • İdrar yollarında veya böbreklerde taş hastalarının dikkatli kullanması gerekmektedir.
 • Hamile olanlar yada bebek emziren annelerin tüketmemesi gerekmektedir, ayrıca sakıncalıdır. Bunun sebebi ise sütün lezzetinin değişmesine ya da bebeğin azda olsa etkilenmesine neden olmasıdır.
 • 15 yaşının altındaki çocuklar için pek faydalı değildir, içmemeleri gerekmektedir.
 • Düşük tansiyon ve ishal problemi olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.
 • Kan sulandırıcı etkisi olduğundan, aşırı tüketildiğinde kanama problemlerine neden olabilir. Kalp ve damar problemi yaşayan insanların kullanması sakıncalıdır.
 • Kirli ortamlardan elde edilen kiraz sapları içeriğinde toksin maddeler barındırabilir. Bu sebeple faydadan çok da zararı dokunabilir.
 • Ameliyat geçirenler ya da ameliyat olacak kişiler için kiraz sapı kullanımı sakıncalıdır.
 • Beyin kanaması ve inme gibi rahatsızlıklar geçirmiş olan hastalar için kullanılması sakıncalıdır.
 • Ağrı, bulantı, kusma, halsizlik, düşük, ciltte kızarıklık, kaşıntı gibi alerjik etkiler gözlenebilir. Bunlar gözlendiğinde mutlaka kullanımı bırakılmalıdır.

Yorum Yaz