Lavanta Sabunu Faydaları Nelerdir?

Lavanta sabunu: antiseptik özelliği ile cildi ölü deriden temizleyerek sivilce, akne, siyah nokta oluşumunu önler. Cildin yağ dengesini kontrol alır ve cilt lekelerinin giderilmesini sağlar. Zona hastalığı tedavi sürecine destek olur. Saçta kepek sorununa iyi gelir ve saçı besleyerek canlandırır.

Lavanta Sabunu Cilde Faydaları

1. Cilt sağlığını korur

Lavanta sabunu: anti-bakteriyel, anti-fungal, anti-septik ve anti-aging özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri ile beraber cilt sağlığını korur.

Köpürtücü olarak görev yapan SLS, kimyasal renklendirici, koruyucu yani paraben, parfüm, alüminyum oksit, etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) içermemektedir.

2. Ciltteki yağ üretimini dengeler

Sebum, vücudumuzun yağ bezlerinin üretmiş olduğu bir yağdır ve cildi çevresel faktörlerin zararlı etkilerinden, alerjen, mantar ve bakterilerden korur. Lavanta sabunu, cildin yağ oranını dengelemesine yardımcı olur. Bu sayede cildin nem dengesini ve esnekliğini koruyarak sağlıklı olmasını sağlar.

3. Ölü hücrelerin atılmasını sağlar

Ölü cilt hücreleri beraberinde sivilce, akne oluşumunu sağlar. Cildi güzel bir şekilde temizlemek için her zaman pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyaç yoktur, lavanta sabunu da antibakteriyel özelliği ile cildi derinlemesine temizler. Paraben, SLS gibi kimyasal maddeler olmadığı için cildi tahriş etmez. Ölü hücrelerden arınmış cilt daha parlak, canlı ve sağlıklı görünür.

4. Cildi nemlendirir

Cildimiz hava şartları, çevre koşulları, tüketilen besinler ve kullanılan cilt ürünleri yüzünden kuruyabilir ve beraberinde döküntü, çatlak meydana gelebilir. Eğer kuru cilt için yeterli bakım sağlanmazsa egzama oluşabilir, bu yüzden cilde ihtiyacı olan nem takviyesi kesinlikle yapılmalıdır. Lavanta sabunu, cildin nem ihtiyacını karşılayarak cildi yumuşatır ve kurulukları önler. Duşta tüm vücuda uygulanabilir.

5. Hasar görmüş cildi onarır

İçeriğinin doğal yapısı, antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikleri sayesinde ciltteki hasarın en kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bu hasar kuruluk, yanık, kesik, yara veya farklı bir cilt hastalığı olabilir. Hasar görmüş cilt, yenilenmek ister ve lavanta sabunu cilt yenileme konusunda çok başarılıdır. Böylece iltihap kapmaz, iz bırakmaz. Eğer düzenli kullanırsanız cilt hastalıklarının veya cilt problemlerinin kısa sürede iyileştiğini görebilirsiniz.

6. Lekeleri giderir

Lavanta sabunu düzenli kullanıldığı takdirde cilt lekelerinin rengini yavaş yavaş açar ve en sonunda yok eder. Bu leke sivilce izi olabilir, yanık izi olabilir veya bir yaranın kabuğunun kaldırılması sonucu kalan leke olabilir.

7. Yanıkların iyileşmesine yardımcı olur

Lavanta sabunu yaraların iyileşme sürecini hızlandırır, leke olarak kalmasını engeller hatta acısını alır. Eğer yanığın derecesi yüksekse iz kalma olasılığı da artar ve bu durumda sabunu kullanmadan önce doktora danışmanız önerilir çünkü yanık olan bölge oldukça hassastır, cilt yenilenme döneminde olduğu için farklı reaksiyonlar gösterebilir.

8. İnflamasyonu önler

Ciltte oluşan iltihap eğer tedavi edilmezse yaraya dönüşebilir ve sonrasında iz olarak kalabilir. Bunlardan biri sivilcelerdir. İltihaplı sivilceler çok fazla ağrı yapabilir ve eğer patlatılırsa diğer yerlere de bulaşabilir. Lavanta sabunu sivilcelerin ve diğer iltihaplı bölgelerin iltihabını alır, daha çabuk bir şekilde kabuk bağlamalarını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Sivilceleri de kurutur ve daha hızlı yok olmalarına yardımcı olur.

9. Anti Aging özelliğe sahiptir

Yaş ilerledikçe ciltte belirgin bir şekilde yaşlılık belirtileri olan kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Lavanta sabunu anti aging özelliği ile kırışılıkları azaltarak giderir ve aynı zamanda oluşmasını önler. Düzenli olarak kullanılırsa cildin daha genç, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

10. Cilt problemlerini iyileştirir

Kapalı ortamlarda çalışmak, yetersiz su alımı, düzensiz beslenme, hareketsiz beden, cilt temizliğinin ihmal edilmesi veya kimyasal ürün kullanımı sivilce, akne, siyah nokta, yağlanma veya daha ilerisi egzama, dermatit, uyuz ve döküntü gibi cilt problemlerine neden olabilir. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz size zarar vermeyecek, lavanta sabunu gibi doğal ürünler tercih edilmelidir. Cilt problemlerine çok iyi gelir, kısa sürede etkisini gösterir.

11. Siyah noktaları yok eder

Özellikle gençlerin yüzlerinde yaşadığı en büyük problemlerden biri hiç şüphesiz siyah noktadır. Kötü bir görüntü sunduğu için herkes kurtulmak ister, farklı yöntemler kullanılır ancak çoğu zaman sonuç alınmaz. Kurtulmak için asıl yapılması gereken şey yüz temizliğinin çok iyi bir şekilde yapılması ve ölü hücreleri yok etmektir. Siyah noktalar, kirli kalmış yüzde çıkar. Havanın kiri ve yüze sürülen kimyasalların artıkları kendini siyah nokta olarak gösterir. Lavanta sabunu cildi derinlemesine temizleyerek siyah noktaları yok eder ve oluşmasını önler. Kimyasal tonikler kullanarak temizlemek yerine lavanta sabununun tonik etkisinden yararlanılabilir.

12. Cildi ferahlatır

Cildin ferahlamasını sağlar, sanki soğuk bir şey sürüyormuş gibi hissetmenize neden olur, eğer sıcakladıysanız bu sabun sizi rahatlatacaktır.

13. Sivilcelerle mücadele eder

Sivilce herkesin yaşadığı bir problemdir, yaş kaç olursa olsun sivilce aniden vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir. Tedavi için genelde kimyasal kremler kullanılır ancak hassas bir cilde sahipseniz tahriş etmeden kurtulmak gerekir ve bunun için lavanta sabunu iyi bir seçenektir. Sivilce iltihaplıysa sönmesini sağlar, daha kolay iyileşmesine yardımcı olur ve iz kalmasını engeller. Cildin doğal nem bariyerine zarar vermeden nazikçe onarım sağlar ve akne, sivilce gibi bakteriyel sorunları yok eder.

14. Kötü kokuyu önler

Vücut yetersiz veya doğru bir şekilde temizlenmezse kötü kokular oluşmaya başlar. Bunda en etkili olan şey tüketilen yemekler (genelde yağlı olanlar) ve terdir. Duş almak çok önemlidir ancak daha da güzel kokmak isterseniz duşta lavanta sabunu kullanabilirsiniz. Tüm vücut için uygundur, hem yumuşatır hem de mis gibi kokmayı sağlar. Ayrıca kokusu kalıcı olarak tüm gün sizinle beraber kalacaktır.

15. Zona hastalığına iyi gelir

Zona hastalığı, kendini ciltte döküntü ve kaşıntı ile belli eder, oldukça rahatsız edicidir. Sorunlu bölgelere lavanta sabunu uygularsanız bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Cildi yumuşatır ve döküntü oluşumunu en aza indirir.

16. Böcek ısırığını yatıştırır

Böcek sokmasında ağrı varsa dindirir, sorunlu bölgeyi ferahlatır ve zararlı etkilerine karşı vücudu korur. Antibakteriyel özelliğe sahiptir, ciltte hastalığa neden olabilecek patojenleri öldürür, bu noktada güçlü bir antiseptik olduğunu da söylenebilir.

Lavanta Sabunu Saça Faydaları

1. Saç kuruluğu ve kepeği önler

Kepek sorunu hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemlerdir. Pek çok dış etken kepek oluşumuna neden olur ve bu etkenlerden kurtulmak kimi zaman zor olabilir. Genelde yetersiz temizlik ve bakım, kimyasal ürün kullanmak kepek oluşumunu tetikler. Kepekle beraber saçta kurulukta oluşmaya başlayabilir, ikisi de birbirini tetikler. Kuru saç daha az parlak görünür ve cansız oluşu dış görünüşü olumsuz etkiler. Ayrıca çok daha çabuk yıpranır ve kırılır.

Duşta lavanta sabunu ile saçınızı yıkarsanız bu kuruluk yok olacaktır ve kepek oluşumu engellenecektir. Genelde sabunun saça sürülmesi daha fazla sertleştirir diye düşünülür ancak bu lavanta sabunu saçı nemlendirir.

2. Saç bitlenmesine iyi gelir

Saçımız özellikle dış etkenlere bağlı olarak bit gibi böceklere maruz kalabilir. Lavanta sabununun kokusu saç bitini önler ve güçlü antibakteriyel özelliği saç bitini öldürür.

3. Saça doğal canlılık kazandırır

Herkes saçının canlı, parlak ve dolgun görünmesini ister. Saç insanın dış görünüşü etkileyen en önemli etkenlerden biridir bu yüzden ekstra para harcayarak bakım yaparız ki daha canlı ve parlak görünsün. Lavanta sabunu uygun fiyata bu işi halletmenize yardımcı olacaktır. Eğer düzenli olarak kullanırsanız saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü kısa sürede fark edebilirsiniz. Saçın mat görünümü gidererek ışıldayan ve göz alıcı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

4. Saç kırılmasını önler

Saçlar genelde yetersiz bakım sonucunda daha hızlı bir şekilde yıpranır, uçları kırılır ve sağlıklı bir şekilde uzamaz. Lavanta sabunu saçların kırılmasını engeller çünkü saça ihtiyacı olan nemi verir ve güçlendirir.

5. Saçın yağlanmasını engeller

Lavanta sabunu, kafa derisindeki sebum üretimini dengeleyerek saçın yağlanmasını önler. Saç derisindeki ölü hücreleri temizleyerek yok eder ve cildi yenileyerek nefes almasını sağlar. Özellikle yağlı saça sahipseniz düzenli bir şekilde kullanarak bu soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

6. Kafa derisini nemlendirir

Lavanta sabunu özellikle hassas ve kuru cilde ihtiyacı olan nem takviyesini yaparak kafa derisini nemlendirir. Antiseptik ve antimikrobiyal özelliği ile kaşıntılı kafa derisini yatıştırır.

7. Saçın hızlı uzamasına yardımcı olur

Saça masaj yaparak lavanta sabunu uygulandığında saçın hızlı ve normalden kalın bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

8. Saç dökülmesini önler

Saçın zayıflayarak dökülmesinin nedenlerinden birisi de kafa derisinde oluşan mikro bakterilerdir. Zaman içerisinde kafa derisinde kuru lekeler ve küçük sivilceler ve ciltte renk değişikliği de görülebilir. Lavanta sabunu antiseptik ve kan dolaşımını hızlandırma özelliği ile birlikte saçı besler ve ihtiyacı olan yağı sağlar. Bu sayede saç dökülmesini engeller. Kuru saç derisine masaj ile birlikte sabun uygulandığında saçın uzamasına ve yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?

Cilde Kullanımı

Yüz ve vücut için lavanta sabununu ıslatıp köpürtün ve nazikçe cilde uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Kullandıktan sonra her zaman kullandığınız nemlendirici losyon veya kreminizi kullanabilirsiniz. Hassas ciltler içinde uygundur, cildi tahriş etmeden bakım ve temizlik yapar.

Saça Kullanımı

Her duşta saçlarınıza deriden uçlara doğru masaj yaparak lavanta sabununu uygulayın ve birkaç dakika sonra bol su ile saçınızı durulayın. Masaj yaparak uygulamak kafa derisini rahatlatarak nefes almasını sağlar. Düzenli olarak kullanılırsa daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yorum Yaz