Limon Sabunu Sabunu Faydaları Nelerdir?

İçerdiği yoğun C vitamini ile antiseptik bir özellik gösteren limon sabunu ciltte oluşan güneş ve akne lekelerin giderilmesini sağlar. Koltuk altı, dirsekler ve vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan kararmaların giderilmesini sağlar ve cilde parlaklık verir. Cilt çatlaklarının ve topuk çatlaklarının giderilmesini sağlar. Vücutta kaşıntıyı giderir ve kesik gibi yaralanmaların temizliğinde kullanıldığında iyileşmesini hızlandırır.

Limon Sabunu Cilde Faydaları

1. Akne ve sivilcelere iyi gelir

Limon sabunu sahip olduğu asitli yapısı sayesinde aşırı yağ ile tıkanmış cilt gözeneklerini temizleyerek cildin hava almasını sağlamakta ve böylece sivilce oluşumuna engel olmaktadır. Sabah ve akşam olmak üzere sabun ile cilt temizlenmelidir. Ciltteki iltihabı alır, sivilceyi kurutur ve iz bırakmadan yok eder.

2. Lekelere iyi gelir

Limon sabunu tam bir C vitamini deposudur ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Asit ve mineral bakımından da oldukça zengindir. Cilde uygulandığında güneş lekeleri, sivilce ve akne lekelerin rengini açarak cilt tonunun eşitlenmesini sağlar.

3. Ölü cildi temizler

Limon sabunu, cildi ölü hücrelerden arındırarak temizler ve tazeler. Bu sayede cilt kusurlarını yok eder, cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Bunun için her gün düzenli bir şekilde sabah akşam kullanılmalıdır. Daha etkili bir sonuç almak istiyorsanız kese kullanabilirsiniz ancak hassas ciltlerde tahrişe neden olacaktır.

4. Cilt kararmasının önüne geçer

Limon sabununun en önemli özelliklerinden biri de cildi beyazlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Koltuk altı, genital bölge, diz veya yüz çevresinde oluşan kararmaların rengini açar ve cilt tonunu eşitler.

5. Mikropları öldürür

Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan cilt üzerindeki mikropları, bakterileri yok eder ve daha sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Zengin içeriği sayesinde cildi dış etkenlere karşı korur ve cilt enfeksiyonların iyileşme sürecine yardımcı olur.

6. Ağrıları giderir

Özellikle ağrılı sivilcelere ve yaralara iyi gelmektedir. Antiseptik özelliği ve zengin C vitamini içeriği sayesinde ciltteki ağrıları giderir ve rahatlatır.

7. Gözenekleri açar

Tıkalı gözenekler sivilce, akne oluşumunu tetikler ve cildin hava almasını engeller. Nefes alamayan cilt bir süre sonra solgun bir görünüme sahip olur. Limon sabunu düzenli kullanıldığı zaman cilt gözeneklerini açar ve cildin nefes almasına yardımcı olur.

8. Siyah noktaları yok eder

Limon sabunu sivilce ve akneler için birebirdir ancak siyah noktalara da çok iyi gelir. Cildi derinlemesine temizleyerek gözenekleri açar, bu sayede siyah noktaları yok eder ve oluşumunu engeller. Eğer kese ile kullanırsanız kısa sürede siyah noktaları yok eder.

9. Çil oluşumunu engeller

Çil, özellikle yaz aylarında cildin güneş ışınlarına fazla maruz kalma sonucunda vücudun herhangi bir yerinde oluşur. Limon sabunu çillere çok iyi gelir, oluşumunu engeller ve var olanlarında yok olmasına yardımcı olur.

10. Cildi nemlendirir

Limon sabunu her ne kadar doğal bir içeriğe sahip olsa da bir sabundur ve cildi kurutacağı düşünülür. Ancak tam aksine limonun zengin içeriği ve diğer doğal yağlar sayesinde cildi nemlendirir, kuruluğu ve döküntüyü alır, daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Sabunun içeriğinde limonun dışında zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlarda cildin nemlendirilmesine yardımcı olur ve cildi canlandırır.

Kuru ciltler her zaman daha mat bir görünüme sahip olur ve yeterli nem alamazsa çatlar. Zamanla egzama, sedef gibi farklı cilt problemlerine neden olur. Nemli cilt her anlamda sağlıklı bir cilde işaret eder.

11. Cildin yağ seviyesini dengeler

Limon sabunu ciltteki yağ seviyesini dengeler ve bu sayede cildin yağlı ve parlak görüntüsünü ortadan kaldırır. Yağlı ciltlerde akne ve sivilceyi yok ederek cildin canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

12. Kaşıntıyı yok eder

Ciltte kaşıntı pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle alerji veya egzama gibi bir problem varsa kaşıntı daha fazla olur ve engellenmezse hastalığın ilerlemesine, o bölgenin tahriş hatta yara olmasına neden olur. Kaşınan bölge limon sabunu ile yıkandığı zaman kaşıntı kısa sürede geçecektir ve ciltte ferahlık etkisi oluşturacaktır.

13. Yara ve yanıkları iyileştirir

Ciltte oluşan yara ve kesiklerin geç iyileşmesinin bir nedeni de C vitamini eksikliğidir. Yeterli C vitamini alınmadığı takdirde vücudumuz mikrop ve bakterilerle mücadele edemez ve güçsüz düşer. Böylece cilt kendini yenileyemez ve yaraların iyileşmesi daha uzun sürer.

Limon sabunu, yara, kesik ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır ve iz bırakmasını önler.

14. Nasırla mücadele eder

Cilt ihtiyaç duyduğu nemi yeterli miktarda alamadığında kurur ve çatlamaya başlayarak ölü deri biriktirir. Bu ise zamanla cilt bölgesinin nasırlaşmasına neden olur. Nasır ise genellikle ayak topuklarında ve ellerde görülür.

Nasır için bant ve kremler kullanılabilir fakat limon sabunu da oldukça iyi gelir. Ciltteki nasırın yumuşamasını ve dökülerek ciltten atılmasını sağlar.

15. Cildin pH dengesini korur

Limon sabunu, cildin pH dengesini korumasına ve düzenlemesine yardımcı olur.

pH değerindeki değişiklikler, cildin kendini çeşitli enfeksiyonlara, çevre kirliliğine ve strese karşı koruma düzeyini doğrudan etkiler.

Çevresel faktörler, yaşlanma, dengesiz yada sağlıksız beslenme gibi etkenler cildin pH dengesinin bozulmasına neden olur.

Sağlıklı, dengeli, dolgun, yumuşak ve parlak bir cildin pH seviyesi 5.5’tir yani hafif asidiktir. Bölgesel olarak da farklılık gösterir.

Limon Sabunu Saça Faydaları

1. Yağlı saça iyi gelir

Limon sabunu, saç derinin gözeneklerini açarak nefes almasını sağlar. Saçların nem dengesini koruyarak sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve uzamasına yardımcı olur. Yağlı saçlarda sıklıkla görünen kaşıntıyı da giderir.

2. Saçı besler ve canlı bir görünüm kazandırır

Limon sabunu vitamin, mineral, doğal yağlar ve asitten oluşan zengin içeriği sayesinde saçı kökten uca besler, daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

Sağlıklı saç, doğru ürünlerle beslenerek bakımı yapılması ile ortaya çıkar. Kimyasal ve boya gibi yanlış ve gereğinden fazla ürün kullanımı saçı yıpratır.

3. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur

Limon sabunu, saç kırıklarını onarır, saç tellerini güçlendirir ve dolgunluk kazandırarak kalınlaşmasına yardımcı olur. Saçı beslediği için saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

4. Saç dökülmesini durdurur

Saça düzenli bir şekilde uygulandığı zaman saç dökülmesini engeller, daha canlı ve sağlıklı yeni saçların çıkmasına yardımcı olur.

5. Kafa derisindeki gözenekleri açar

Saç ile ilgili tüm sorunlar genellikle kafa derisindeki gözeneklerin tıkanıklığından kaynaklanır. Fakat herkes sorunun saçlarda olduğunu düşünür. Limon sabunu, saç derisindeki görenekleri açarak cildin hava almasını sağlar. Sabunu kullanılırken sadece uçlara değil deriye de masaj yaparak uygulanmalıdır. Bu sayede gözenekleri açar ve derinlemesine temizler, ferahlatır.

6. Saçı Kepekten arındırır

Saçtaki en büyük problemlerin başında kepek gelir. Kişiye ciddi rahatsızlık verir, dışarıya kötü bir görünüm sunar. Limon sabunu antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı düzenli kullanımda saçta kepek oluşumunu engeller.

7. Saç rengini açar

Saçı limon sabunu ile iyice yıkayın ve duruladıktan sonra güneşte bir süre bekleyin. Değişimi saçı kuruduğunuzda hemen fark edecek ve saç renginizin doğal bir şekilde açıldığını göreceksiniz.

Limon Sabunu Nasıl Kullanılır?

Limon sabunu, el ve yüz temizliği başta olmak üzere vücut temizliği için kullanılmaktadır. Sabunu el veya yüzünüzde köpürttükten sonra 1-2 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Cilt yapınıza göre günde iki kez kullanabilirsiniz. Asidik yapısı sebebiyle yağlı cilde sahip kişiler de aşırı kullanmamalıdır.

Yağlı Cilt ve Saç İçin Kullanımı

Yağlı cilde ve saça sahip olan kişiler sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanabilirler.

Nasır İçin Kullanımı

Nasır olan sorunlu bölgeye sabun sürüldükten sonra streçle sarılıp yarım saat beklettikten sonra yıkanmalıdır. Bu işlem her gün düzenli olarak yapıldığında nasırın giderek azaldığı görülecektir.

Limon Sabunu Zararları

  • Limon sabunu, asidik yapısı nedeniyle hassas cilt üzerinde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Bu nedenle uygulama öncesinde küçük bir bölgeye test amaçlı uygulanmalıdır. Ciltte herhangi bir kızarıklık ve tahriş olması durumunda kullanılmamalıdır.
  • Yağlı saçlar için kullanımı daha uygundur. Normal saçlarda kuruluğa ve keçelenmeye neden olabilir. Her gün kullanmak için uygun değildir. Haftada 2-3 kez uygulanmalıdır.
  • Ciltte açık yara ve tahriş varsa limon yapısı asidik özelliğinden dolayı ciltte yanma oluşturabilir.
  • Hamile ve emzirenler kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Yorum Yaz