Nissan GT-R Track Edition Nasıl Bir Araba ?

Nissan GT-R Track Edition Nasıl Bir Araba ?

Günümüzde eğer hızı ve çevikliğine teknik olarak tam bir formül bulunamayan bir araç varsa, bu Nissan’ın, Porsche 911 serisini hem fiyatı hem de performansı ile domine eden GTR serisidir. Hızlı ve Öfkeli filminde de yer alan, eskiden adı Skyline GTR olarak geçen araç, hep 3 – 4 litre civarı ve 6 silindirli motor tercih eden Nissan GTR, aynı zamanda Nismo ve Track Edition gibi özel modellere de sahip. Bu modelleri standart olan GTR’ dan ayıran özellikler ise yol tutuşunda yapılan iyileştirmeler ve daha da güçlendirilmiş motor. Nissan GTR serisi araçlar, diğer Nissan arabaları ile aynı fabrika içinde montajlanmakta. Hareket eden ve farklı işler için dizayn edilen farklı platformlarda, 4 işçi her turda aracın farklı bir bölgesinin montajını yapmakta.

montaj işlemleri bittikten sonra ise araç test sürüşü için Nissan’ ın kendi bünyesinde yetiştirdiği motor sporları yarışçısına devredilir. Araç yaklaşık 1 gün boyunca, Nissanın fabrikasının arkasında bulunan pistinde çeşitli testlere tabi tutulur. Testleri başarı ile geçen araçlar ise, sahiplerine teslim edilmek üzere yola çıkar.

2017 Nissan GT-R Track Edition Tasarımı

                Skyline GTR’ dan sonra çıkan bütün GTR araçlarında olduğu gibi, Track Edition GTR’ da 2017 yılında kare bir yapıya sahip. Genel olarak aerodinamik kurallarına bakıldığında araçların çoğunun kasasının düz değil, kıvrımlı yani dairesel bir yapıda olduğu görülmekte. Nissan GTR’ ın performansının bir sır olmasının en büyük sebebi de bu. Track Edition ise tasarım olarak ön tampondaki karbon fiber ekleri, yan etekler ve bagaj üstü spoyler ile standart GTR’ lardan ayrılıyor. Bu ayrıca aracın zaten mükemmel olan yol tutuşunu arttırıyor. Ayrıca arka tampondaki difüzör de standart GTR’ lardakinden daha da öne çıkmış durumda.

2017 Nissan GT-R Track Edition İç Mekân

                İç mekân ise bildiğimiz, standart GTR’ lar gibi. Birkaç ufak fark dışında. Karbon fiber trimler, kapı içlerinden kokpite kadar olan kırmızı dikişler, deri döşeme koltuklar, 8 inçlik dokunmatik ekran, Recaro spor koltuklar ve diğer GTR’ larda da standart olarak gelen Bose sistemi aracın iç yapısını belirleyen en önemli unsurlar. Ayrıca el freninin hemen alt kısmına da Track Edition yazısı yerleştirilmiş, oldukça hoş bir detay.

2017 Nissan GT-R Track Edition Motor

                Aracın doğaüstü performansının en önemli etkenlerinden biri ise Nissan işçileri tarafından tamamen el ile montajı yapılan, iki turbolu ve 6 silindirli 3.8 litrelik bir motor. Motorun ürettiği güç ise her motor için farklılık göstermekte. Bunun sebebi ise her motorun el ile üretilip, el ile montajlanması. Ama genel bir ortalama ile 520 beygir ve 633nm torkluk muazzam performansa değerlerine sahip olan araç, 6 viteslik manuel bir şanzımana sahip. Motorun bir başka güzel özelliği ise, iki adet turbo ile kesinlikle hiçbir turbo gecikmesine sebep olmaması. 4 çeker ve Nissan üretimi üzerine oturtulmuş araçta motordan çıkan bütün güç önce arka tekerlere gönderiliyor. Ardından gerekli olan kadarı ise tekrar ön tekerlere iletiliyor.

2017 Nissan GT-R Track Edition Konfor & Yol Tutuş

                Aracın en başarılı olduğu kısım ise yol tutuşu. Araçta 3 farklı mod bulunmakta. Normal, Spor ve pist için hazırlanmış Track modu. Normal’den Track moduna doğru değiştirildikçe süspansiyon ve direksiyon sertleşmekte ve aracın yol tutuşu daha da arttırılmakta. Aracın koltukları ise spor olmasına rağmen oldukça rahat gibi. Aracın bu derece efsanevi bir yol tutuşuna sahip olmasının en büyük sebebi ise aracı dizaynı. Nissan GTR’ ın babası olarak da bilinen Kazutoshi Mizuno, aracı dizayn ederken doğadan ilham adlığını belirtmekte. Aracın yan dikiz aynalarından, kapı ve kasasında bulunan bütün girinti ve çıkıntıların hepsinin temel amacı, arkadaki büyük spoylere hava akışı sağlamak. Bu sayede araç ne hızla olursa olsun mükemmel yol tutuşu sağlamakta. Aracın kendi ülkesindeki tek rakibi olan Lexus LFA ise hem kalkış hem yol tutuşu hem de fiyat konusunda GTR’ dan geride kalmış durumda. Fiyat konusunda geride kalmıştan kastımız, Lexus LFA’ in nerdeyse 3 Nissan GTR parasına satılması.

2017 Nissan GT-R Track Edition Teknik Özellikler

                Aracın Track Edition paketi ile elde ettiği yeni Spoyler ve karbon fiber etekler ile, yol tutuşu çok daha artmış. 0 – 100 km kalkışı ise resmi olarak belirtilmese de 3 saniyenin altında olacağı tahmin edilmekte. Nismo ekibi ile beraber geliştirilen Track Edition GTR, standart olarak gelen klima, radyo, cd çalar, gibi özelliklere sahip. Aynı zamanda ABS fren sistemine de sahip olan araçta, karbon fiber malzeme de kullanılmış. Araçla ilgili birkaç ince ayrıntı ise, aracın ön farlarının direksiyon takip sisteminin barındırmaması. Bunun sebebi ise, aracın olağanüstü viraja giriş hızı ve çok hızlı yön değiştirebilmesi. Şu an piyasada Nissan GTR’ın hızına yetişebilecek bir fark direksiyon takip sistemi bulunmamakta. Bir diğer ayrıntı ise, jantların kenarlarında bulunan ve teker ile birleştiği yerden biraz daha dışarı çıkan kısımlar. Bu kısımlar Nissan GTR’ in hızlı dönüşler sırasında tekerlerinin jantlardan ayrılmaması için tasarlanmış. Araçla ilgili kesin performans değerleri, fiyatı, nerelerde satışa sunulacağı gibi bilgiler ise yayınlanmış değil. Ama eski GTR’ lara bakıldığında Üst hızının en az 300km/s olacağı, 0 – 100 km zamanının ise 3 saniyenin altında olacağı tahminler arasında. Fiyatının ise Geçen sene çıkmış olan Nismo ve Track Edition GTR’ lar arasında olacağı söylenmekte.

Yorum Yaz