Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Ozon 3 oksijen molekülünden oluşan ve trioksijen denen, renksiz, atmosferi saran bir gaz katmanıdır. Bu gaz katmanının yağ olarak kullanımı nasıl oluyor? Atmosferden ozon gazı alınıp kullanılmıyor tabi. Ozon yağı da saf oksijeni tutmasından dolayı zeytinyağı içinde naklediliyor. Saf oksijen ile buluşan zeytinyağı jel kıvamını alır ve soğuk bir ortamda uzun yıllar muhafaza edilir.

Nikola Tesla adlı fizikçi tarafından 1900 yılında keşfedilmiş ve tüberküloz hastalığının tedavisinde kullanılarak başarılı olmuştur. Bu başarının ardından ozon yağı kullanım alanları da genişlemiş, cilt ve saç üzerinde etkileri tespit edildiğinde de oldukça popüler bir yağ olmuştur.

Sadece zeytinyağı ile değil, buğday ve susam yağları ile de denenerek kullanılmaktadır. En önemli işlevi güçlü bir antioksidan olmasıdır. İnsan sağlığı için gerekli olan bu gazı depolamak mümkün değildir. Havada serbest halde dolaşır ve oksijen aracılığı ile vücuda alınır. Havanın en temiz olduğu ormanlık ve deniz kenarlarında daha yoğun bulunur. Tabiatta serbest bulunan ve depolanmayan bu gaz fotosentez ile zeytinyağı, susam, jojoba ve buğdayda yer alır. Bu yağlardan çıkarılması için en saf halleri olması gerekir. Ciltteki deformasyonları düzelten etkisine istinaden cerrahi cilt bakım tesisleri kurulmuştur.

Ozon gazı güneşin gezegenimizi ultraviyole ışınlarından koruyan bir katmandır. Bu özelliği yağında da bulunur ve vücutta bulunan virüs, mantar ve bakterileri bileşenlerine doğrudan uygulandığında hemen etki eder ve kısa sürede inanılmaz sonuçlara ulaşılır. Geride ise sadece saf oksijen bırakır. Doğal bir mikrop öldürücü diyebiliriz.

Ozon Yağının Vücuda Faydaları

Antiseptik, anti-enflamatuar, antioksidan, immünostimülan, nemlendirici, besleyici, koruma ve iyileştirme özelliğine sahiptir. Antioksidan oluşu ve kan akış hızını arttıran yapıya sahip bir yağdır. Bu özelliğinden yola çıkarak cilt ve saç üzerinde etkisi özel kliniklerde de rahatlıkla kullanılan bir yağ olmuştur. Kan akışını hızlandırdığı için oksijenlenen cilt kendini yenileme özelliği ile de birleşerek aslında cilt için gereken besin değerlerini oksijen sayesinde alır. Kolojen seviyesi yükselerek cildin onarılmasına etki eder.

 • Cildi temizler, nemlendirir, besler,
 • Gözeneklerini açar ve sıkılaştırır,
 • Kırışıklıkları azaltır, yaşlanma karşıtıdır,
 • Ciltte oluşan pullanma, kızarık, tahriş ve şişlik etkilerini iyileştirir,
 • İltihaplı cilt sorunları ile savaşır ve onarır,
 • Dudak çatlaklarını iyileştirir,
 • Uçuk ve aft gibi yaraları iyileştirir,
 • Güneş yanığı ve güneş etkilerini onarır,
 • Egzama, sedef, zona ve mantar gibi cilt sorunları ile savaşır,
 • Saça canlılık ve parlaklık verir,
 • Saçı nemlendirir, saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur,
 • Kepek sorunlarını giderir,
 • Kan dolaşımını hızlandırarak hücre yeniler,
 • Selülit sorunlarının giderilmesinde etkilidir,
 • Gün içinde ayakta durmaktan kaynaklanan yorgunluğu alır,
 • Yara tedavisinde etkilidir,
 • Migren ve baş ağrısını giderir,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Anti-aging etkiye sahip,
 • Hemoroit, anal kaşıntı, kızarıklık, iltihaplanma, tahriş gibi etkilerde güvenle kullanılır,
 • Böcek ısırığına ve sokmasına bağlı olarak şişlik, enfekte durumu, kızarıklık, ağrı gibi belirtileri hafifletir ve tedavi eder.

1. Ağız ve diş sağlığı için etkili bir yağdır.

Gargara yolu ile ağız içine alındığında dişlerin üstünü saran katmanı temizleyerek diş beyazlamasına katkı sağlar. Ağız içindeki virüsleri öldürerek ağız içi yaralarına alf ve uçuk tedavisinde etkilidir. Ayrıca diş eti iltihabı ve diş eti çekilmesi riskini azaltır.

2. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Kuru öksürük, göğüs ağrısı, boğaz kaslarının tahrişi gibi sorunlar da ozon yağı ile göğse yapılan masajla kısa sürede yok edilir. Kuru öksürüğü geçirerek balgam atmayı kolaylaştır.

3. Romatizmaya bağlı eklem ve kas ağrılarında

Tendonlarda oluşan yırtık ve gerilmenin etkisini azaltarak ağrıyı almada etkilidir. Kısa sürede gevşeme sağladığı için kısa sürede tedavi eder. Masaj yolu ile uygulandığında vücut kırgınlıklarını ve ağrısını alır.

4. Tırnak mantarı çok sık görülen bir cilt sorunudur

Ayakkabı içinde bir yaşamı olan ayaklarımız bedeni taşımasından dolayı bakımı en çok hak eden ama bir o kadar da ihmal edilen yerlerdir. Tırnak mantarı genelde tırnak kayıplarına yol açar. Tırnak kaybı olmadan ozan yağı uygulanıp streç ile hava alması önlenerek yapılan uygulama sonrasında mantar oluşumu azalarak tedavi edilir.

5. Terleme ve ter kokusunu önleme

Özellikle yaz aylarında sıcağın etkisi ile oluşan ter, herkesi rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle kullanılan deodorant ve parfümlerin bile etkisiz kaldığı anlar olur. Ozon yağı ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün. Bir miktar yağı koltuk altına sürdüğünüzde ter yolu ile oluşan mikroorganizma ve bakterileri etkisiz hale getireceği için terde koku oluşumunu engelleyecektir.

Ozon Yağının Cilde Faydaları

Zeytinyağı ile ozon gazının birleşimi ile oluşan yağ, oksijen açısından zenginleştirilmiş jelimsi bir yağdır. Hiçbir yan etkisi olmayan ve kullanımı oldukça rahat bir yağ çeşididir. Önemli olan doğru ve güvenilir olanı almanızdır. Kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması olmayıp çocuklarda bile kullanıma uygundur. Cilt için faydaları ise oldukça fazladır. Tek başına bir kozmetik mucizesidir.

Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak ciltte oluşan sivilcelerin tedavisinde etkili bir çözümdür. Bu tarz cilt sorunları oldukça zor tedavi edilir. Cilt üst katmanı temizlenerek kirden iyice arındırılarak, cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Cilt sorunları nedeni ile oluşan çukurluklar ve lekeler de bu yöntemle tedavi edilir. Cildin canlanması ve elastikiyetinin korunması için özellikle yatmadan ozon yağı uygulanmalıdır. Cilt sorunları içinde, genetiğe bağlı olarak oluşan cilt lekelerini tedavi eder. Bu özelliği ile sedef, egzama, vitilio ve üritere  hastalıklarının da tedavisini yapar. Metobolizmayı hızlandırarak selülit ve varis tedavisinde de kullanılır.

Bebeklerde cilt en hassas olan yerdir. Daha gelişimlerini tamamlamamış olan bebeklerin, cilt yolu ile mikrop kapmaları söz konusu olur. Bebek bezi kullanımı da ciltlerinde tahrişe, kızarıklığa, döküntüye neden olur. Bu açıdan ozon yağı oldukça etkilidir. Banyo suyuna bir iki damla damlatıp bebeğinizi bakterilere karşı koruyabilirsiniz. Sadece iyileştirmekle kalmaz, korumaya da devam eder. Sizinde anne olarak içiniz rahat eder.

 • Böcek sokması ve ısırması,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Sıcaklık,
 • Sürtme, sürtünme,
 • Hijyensiz ortam,
 • Kimyasal içeren ürünler,
 • Kuru cilt,
 • Giysi ve ayakkabıda kullanılan malzemeler,
 • Suların kireç ve hijyen durumu, havuz ve denizlerdeki kirlik,
 • Dermatolojik bozukluklar,
 • Böbrek yetmezliği, diyabet, tiroid ve kanser gibi hastalıklar,
 • Ayak mantarı, uyuz gibi enfeksiyonlar.

Tüm bu tahriş sorunları ozon yağı ile tedavi edilebilir.

Ozon Yağının Saça Faydaları

Saç için gereken en önemli ihtiyaçlardan birincisi kafa derisinin temizlenmesi, nemlenmesi ve kan dolaşımını arttıracak hareketlerin yapılmasıdır. Çoğu zaman saçlar yeterli beslenemediği ve dış şartların olumsuz etkisi ile yıpranır. Saçta zayıflama, kırılma, dökülme gibi sorunlar baş gösterir. Yine kafa derinin nefes almaması, sıcak soğuk su uygulamanın etkisi ile kafa derisinde tahriş pullanma ve döküntü oluşur. Bu döküntü kepek olarak kendini gösterir. Saç diplerinde kaşıntı da ayrı bir sorundur. Ozan yağı saçı baştan uca kadar neme doyurmak için ideal bir yağdır.

Zeytinyağının nemlendirme özelliği bilinen bir gerçek, birde saf ve oksijenlenmiş olması kafa derisini derinlemesine temizleyip gözenekleri açar. Cilt gerginliği ve tahriş yerini esnek bir yapıya bırakır. Ele alınan bir parça yağ parmaklar yardımı ile saç derisine masaj yaparak sürülür. Yağın emilimi için bir müddet masaj yapmaya devam edilir. Saç yapısına göre seçilen tarak ile yağ tüm saça eşit olarak dağıtılır. Uygulama sonrası saç bir havlu ile sarılır, Saçın bekleme süresinde bir kısıtlama yoktur. Eğer aceleniz varsa yıkayabilirsiniz. Fakat bu uygulamayı yatmadan yapıp sabah saçınızı durulamanız yeterli olacaktır.

Saçı nemlendirmek ve kırık olan saç uçlarına bakım yapmak için yine el ve parmaklar yardımı ile kırık saç uçlarına yağ uygulanır. Bu şekilde ne kadar bekletirseniz o kadar faydalı olacaktır. Saçı canlandırır, besler, nemlendirir, bakım yapar ve  daha parlak bir görünümün yanında sağlıklı bir saça kavuşmanız da etkin rol alır. Sadece iyileştirmekle kalmaz korumaya da devam eder.

Ozan Yağının Yan Etkileri

Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Hatta bebeklerde bile kullanımı uygun bir yağdır. Tek sorunu, cilde uygulandıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Bunun için genelde akşam ve gece uygulama yapmak doğru olacaktır. Eğer herhangi bir yan etki görülürse ozon yağının orijinal ve saf olmadığı düşünülmelidir. Herhangi bir ilaç kullanımı ve kronik bir hastalığınız varsa kullanmadan önce doktorunuzdan görüşünü almanız doğru olur. Ne olursa olsun tedbiri elden bırakmayın.

Yorum Yaz